V předvolebních úvahách dnes převažuje paušální kritika politiků, jako by patřili k nějakému jinému živočišnému druhu. Připojím zde několik polemických poznámek k postojům „dolních 8,4 milionů“ voličů.
Nad předvolební anketou Deníku z 9. září se mi totiž vtíravě vybavil klasický Churchillův bonmot, že nejtvrdším argumentem proti demokracii je setkání s voličem.
Politika mě vůbec nezajímá?
V. D., Česká Lípa: I přesto, že jsem už plnoletá, k volbám se nechystám, neboť se nezajímám o politiku. Ani nevím, kdo a které strany vlastně budou kandidovat.
L. S., Nové Město pod Smrkem: K volbám vůbec nechodím. A už vůbec nebudu volit nikoho z této vlády, navíc politice moc nerozumím.
Dávné boje za všeobecné volební právo (a následně za rovnoprávnost taky pro ženy) byly pro tyto dámy zbytečné... Ta druhá moc nerozumí ani sobě: vůbec nechodím – nebo: nebudu volit tuto vládu (copak ale nevolíme úplně jinou vládu)?
Patří většina politiků za mříže?
Z. Š., Liberec: U nás v pečovatelském domě většinou volíme. Koho ale budu konkrétně volit, to ještě nevím. Politikům nevěřím, většina z nich patří za mříže.
Vždycky znova mě udiví nespravedlivá generalizace kolektivní viny. Ta paní samozřejmě většinu politiků vůbec nezná, a přesto je šmahem odsoudí. Krádeže zaměstnanců ve vlastní firmě, melouchy bez dokladu, nedodržování dopravních předpisů apod., když se zrovna nikdo nedívá – to všechno je neblahé dědictví minulého režimu. Kdo nekrade, okrádá rodinu... A přesto: patří snad většina voličů za mříže?
Nechci podporovat velké strany?
J. H., Hajniště: K volbám půjdu, ale nevím, jaká je teď nabídka. Dokud bude v menu Česká pirátská strana, tak budu určitě volit tu. Nechci podporovat velké strany.
Volit „malé“ strany je dvojznačné: Hrozí riziko, že z neznámé strany se nakonec vyklube něco úplně jiného, než za co se strana vydává. Odstrašující příklady známe. Pokud se strana do parlamentu neprobojuje, voličské hlasy propadnou – a v konečném součtu paradoxně přispějí k lepšímu výsledku úspěšnějších stran, kterým se propadlé hlasy rozpočítají.
Je-li pro vás ale strana věrohodná, můžete jí i při neúspěchu přispět formou státního příspěvku: Politická strana, která ve volbách do Poslanecké sněmovny získá alespoň 1,5 %, dostane každý rok příspěvek na úhradu volebních nákladů ve výši 100 Kč za každý získaný hlas. Volební strana, která získala v posledních volbách do sněmovny 3 % hlasů, dostává roční stálý příspěvek na činnost 6 000 000 Kč. Za každých dalších i započatých 0,1 % hlasů obdrží 200 000 Kč, při dosažení 5 % hlasů se roční příspěvek 10 000 000 Kč už nezvyšuje. Strana bez peněz nemá valnou perspektivu. „Vaše“ strana může být tentokrát neúspěšná, váš hlas ale (možná, viz stanovené hranice) zlepší její vyhlídky do budoucna.
Nemám koho volit, proto volím komunisty?
J. V., Jablonec nad Nisou: Není koho volit, takže volit nepůjdu…? A když půjdu, volím komunisty.
Tahle zneužívaná fráze vůbec nic nevypovídá o volebních stranách, je to jen povrchní pohled. V Libereckém kraji kandiduje 18 stran a hnutí, většina postavila 17 kandidátů. Ta paní by docela jistě nevyjmenovala ani zúčastněné strany, neuměla by porovnat, v čem se jejich programy liší – a už vůbec nezná skoro 300 kandidátů natolik, aby je mohla takto odmítnout. Slabost pro komunisty nechám bez komentáře.
Chtělo by to změnu režimu?
M. G., Kunratice u Frýdlantu: K volbám půjdu, jsem už rozhodnutý, koho budu volit. Bude to nová strana Úsvit. Chci změnu, nelíbí se mi tento systém.
Jako by volič nic nevěděl o varovných zkušenostech XX. století. Populističtí vůdci rozehnali „parlamentní žvanírny“ protože znali ten jediný recept na vybudování zářivé budoucnosti, a demokracii k tomu nakonec nepotřebovali...
Po desítkách totalitních let konečně u nás fungují všechny ústavní instituce demokratického státu i svobodné volby – vzpomenete si ještě na rok 1990? V každé oblasti je co vylepšovat, tak už to v lidských záležitostech bývá. Řešením je ale masarykovská drobná každodenní práce každého z nás na tom úseku, který může ovlivnit. Všechno zbořit, vrátit se o čtvrt století zpátky a začínat znova od pomyslné nuly? To není moudré řešení. Nevěřím těm, kteří to vykřikují.
Víte, jak „vaše“ strana vybrala své kandidáty?
Neprůhledný výběr kandidátů nepřispívá k důvěryhodnosti strany. O problému jsem psal už před pěti lety:
Pro inspiraci jsem znovu otevřel brožuru „Jak si terezínští heftlinkové představovali, že bude vypadat československé státní zřízení“. Její obsah se formoval při debatách „za dlouhých, tmavých večerů a nocí... Snažili jsme se vymudrovat nejkrásnější státní zřízení, které by zaručilo, že správu státu... povedou jen lidé, kteří mají bystré hlavy, dobrá srdce a čisté ruce.“ Dvacetistránková brožura například uvádí sedm požadavků pro kandidáty do senátu ČSR: doporučení starosty obce a deseti spoluobčanů – podrobný životopis – politický program – znalost dvou cizích jazyků – odborná a všeobecná zkouška vědomostí – IQ na úrovni horních 5 % populace – lékařské vysvědčení internisty, respektive neurologa. (http://www.i-noviny.cz/terezin-lisabon-a-eurovolby-21851#.UlaIz0pIu_4)
Není v tom inspirace pro politické strany? Proč nezveřejní způsob výběru svých kandidátů, který by zaručoval jejich odbornost a morální integritu? Vnitrostranické hlasování samo o sobě k tomu nestačí.
Nikdo mi důchod nezvýší?
P. P., Česká Lípa: Já volit nechodím, neboť vím, že důchod mi nikdo nezvýší. Šanci mají spíše mladí, kteří se situací, která tady je, dokáží něco udělat. Stejně je to všechno jedna banda.
Názorný příklad neinformovanosti: Důchody se nyní podle zákona zvyšují vždy od počátku roku o třetinu růstu reálných mezd, a procentní část penze o třetinu růstu cen. Například můj důchod se od roku 2002 postupně zvýšil o několik tisíc. Není ostatně uvedené hledisko sobecké? Copak ten pán nemá děti a vnoučata, jejichž budoucnost by mohl odpovědnou volbou ovlivnit?
Na mém hlasu vůbec nezáleží?
Často něco podobného slyšíme, ale nemusí to být vždycky pravda. MF DNES popsala 9. října hned dva příklady: Před třemi lety v rakouské spolkové zemi získala strana Burgenland na chlup přesně potřebná 4 %, záleželo tedy na každém jednotlivém hlasu. A naopak, v Německu před šesti lety scházel jiné straně jediný hlas k postupu do zemského sněmu! Mlhavě si vzpomínám, že i jeden z našich senátorů byl kdysi zvolen převahou několika hlasů.
Dvě odpovědné voličky nakonec
Abych citovanou anketu nezkreslil: ozvaly se i hlasy, které Churchillův výrok nepotvrzují.
D. K., Lučany nad Nisou: Určitě půjdu volit. Zatím nemám jasno, ale stoprocentně vím, že můj hlas nedostane nikdo z levice.
J. V., Chrastava: Tak nějak definitivně jasno ještě nemám. Volit by měl ale každý, tedy určitě k volbám půjdu. Nejradši bych volila střed… Červená je vždycky stop, oranžová buď připraven, na zelenou…
Mnozí z nás se aspoň opožděně zamýšlejí nad důsledky nepovedených prezidentských voleb, možná i někteří z těch, kteří si prezidenta s nadšením zvolili. Někteří čtenáři se mnou jistě nebudou ve všem souhlasit. Pokud se mi ale podaří aspoň pár lidí vyprovokovat k aktivnímu občanskému postoji, budu rád. Tak na shledanou u voleb.
Komentáře
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
12. Říjen 2013 - 6:14 | Josef Doškář
Podle pana Tichého byly prezidentské volby nepovedené. Byly nepovedené, protože nevyhrál kandidát pana Tichého.
Všichni víme, že s převahou vyhraje levice. Takže volby budou opět nepovedené. Důvod je jednoduchý, voliči nemají paměť.
Co říkáte na demokracii v Libyi?
Ta Vaše fotka je hodně stará.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
12. Říjen 2013 - 18:04 | moldavit
Kdo má krátkou paměť,může nahlédnout do statistik.Takové Volby 2010 v Novém Boru,které byly naprosto úžasné.Při přímé volbě by mohl takový J.Doškář dělat na radnici statistu se svými 404 hlasy.Všichni z ČSSD měli hlasů víc,dvacet z SNK taky,k tomu osmnáct z TOP 09 a sedmnáct z ODS.Obsadil něco kolem 100.místa
NahoruO Spolku přátel opilce Zemana,jak se lidově nazývají ,ani nemluvím.Lídr,věčný stín Danys 163 hlasů-
J.Dvořák 923 a Silná 1062.Jo to je trochu jiný level než ti ODPŮRCI.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
12. Říjen 2013 - 23:03 | Josef Doškář
Kandidoval jsem za malou stranu a byl jsem zvolen. S výsledkem komunálních voleb jsem spokojený! Takový výsledek jsem nečekal a považuji ho za velký úspěch. V Libereckém kraji jsme za tuto stranu byli zvoleni pouze dva.
NahoruBýt na kandidátce velkých stran znamená vždy větší počet hlasů! Je zde vždy jistota většího počtu hlasů!Je to obecně známé.
Kandidovat v přímých volbách třeba na starostu, je však zcela něco jiného.
Miloš Zeman, který neuspěl v parlamentních volbách, se stal v přímých volbách prezidentem a to proto, že získal největší počet hlasů. Podle pana Tichého ve volbách nepovedených. Takže v přímých volbách může být všechno jinak a v přímých volbách na starostu města může být zvolen i občan, který v komunálních volbách vůbec neuspěl.
Takže v "nepovedených volbách" bude opět bodovat ČSSD, KSČM, ANO, Starostové s TOP 09 a ODS.
Předpokládám, že v ČR vyhraje levice a bude se na ní tlačit ANO.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
13. Říjen 2013 - 13:44 | moldavit
Výsledky voleb v NB jsou jaksi v rozporu s vaším tvrzením.Zcela jasně se ukazuje,že volby v obcích a menších městech jsou o osobnostech.Vy jste třeba přeskočili velkou stranu KSČM,naopak máte třikrát míň než v podstatě neznámí ED,nebo Hnutí za rozvoj..
NahoruDokladem je i známá D.Žďárková,která na 17.místě VV získala víc než vy o 115 hlasů.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 19:56 | Josef Doškář
Paní Ždárková je velmi známá osobnost. Řekl bych , že patří mezi nejznámější osobnosti NB. Přesto véčkaři získali pouze jedno místo v ZM. SNK ED jsou nejsilnější a nejznámější stranou v NB.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
13. Říjen 2013 - 7:31 | barta
Článek dobrý, trochu mi sebral vítr z plachet, protože jsem chtěl v podobném duchu pokračovat v deníku. Demokracie má opravdu slabiny, když může k volbám třeba i Beran. Při současné úrovni voličstva jsem proti jakékoliv přímé volbě. Kosmonautem taky nemůže být každý.
NahoruPřímá volba starostů
13. Říjen 2013 - 10:32 | Otakar Válek
Za stávající legislativy, kdy je starosta z hlediska rozhodovacích pravomocí v drtivé většíně případů pouze jedním ze sedmi radních či jedním z jedenadvaceti zastupitelů (platí pro N. Bor; v jiných městech mohou být počty radních a zastupitelů jiné), by byla přímá volba starosty nesmyslná, neboť by každý poctivý kandidát musel ve svém volebním programu uvést: Chci udělat to a to, což se mi ovšem podaří pouze tehdy, bude-li se mnou hlasovat nejméně 10 zastupitelů. Řešením by bylo jedině výrazné posílení rozhodovacích pravomocí starostů, čímž by v obcích došlo k zrodu novodobých gubernátorů s fatálními důsledky v případech, kdy by se k moci dostal nezodpovědný populista.
NahoruRe: Přímá volba starostů
13. Říjen 2013 - 13:32 | moldavit
V současné době dle zákona O obcích má starosta pouze pravomoc,ale spíše povinnost,pozastavit výkon rozhodnutí rady či zastupitelstva,má-li podezření,že je v rozporu s platným právním řádem.J
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
13. Říjen 2013 - 11:01 | Josef Doškář
Stačí se podívat na internet a zjistíte, že přímá volba starostů funguje V SRN, na Slovensku, v Nizozemí atd..
Příklady viz níže.
Na stole je nově i přímá volba starostů. Zatím v menších obcích ...
zpravy.idnes.cz/klub-top...primou-volbu...-/domaci.aspx?...
Autor: Josef Kopecký22. 5. 2013 - Poté, co si lidé poprvé sami zvolili prezidenta, zkouší Starostové a nezávislí, kteří spolupracují s TOP 09, prosadit i přímou volbu starostů.
[PDF]
Analýza možností zavedení přímé volby starostů ... - Ministerstvo vnitra
www.mvcr.cz/odk2/.../analyza-zavedeni-prime-volby-starostu-pdf.aspx
tak i podrobné srovnání se zahraniční právní úpravou, a to jak úpravou obsahující přímou volbu starostů (Slovensko, SRN), tak i úpravu preferující model ...
[DOC]
NahoruPřímá volba starostů aneb
www.ruzovypanter.cz/file/Prima_volba_starostu.doc
Úvodem. Přímá volba starostů se jako významné téma objevuje již delší dobu. Má svůj .... Nizozemí). Ze zahraničních úprav známe několik způsobů přímé volby:.
Prezident Zeman podpořil na sjezdu STAN přímou volbu starostů ..
www.rozhlas.cz/.../prezident-zeman-podporil-na-sjezdu-stan-primou-vol...
31. 5. 2013 - Prezident Zeman podpořil na sjezdu STAN přímou volbu starostů ... Hnutí STAN, spolupracující s TOP 09, se chystá ve sněmovně předložit zákon, podle kterého by byla přímá volba starostů povinná v obcích do ... Zahraničí
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
13. Říjen 2013 - 13:52 | moldavit
No po zkušenostech se Zemanem asi spousta lidí ze svého nadšení pro přímou demokracii ustoupí.A to nevíme ,co nás s ním čeká za další eskapády.Jako znalec arabského prostředí jste jistě zaznamenal,že poté,co si opět neviděl do úst,jsou tam pracující Češi houfně propouětěni ,šance přijetí je nulová,víza se neprodlužují,firmy asi přijdou o zakázky.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
13. Říjen 2013 - 22:28 | Jan Tichý
Uvedu "povedené a úžasné" prezidentské volby i "evidentní úspěch přímé demokracie" (podle prvních dvou diskutujících) tak trochu na pravou míru: 8 434 941 oprávněných voličů v seznamech, 2 717 405 zvolilo Zemana ve druhém kole.
Čtenáře i-novin jistě vůbec nepřekvapilo, že patřím mezi těch "zbývajících" 5 717 536, co jsme si Miloše Zemana nezvolili!
Přímá odvolatelnost politiků? Nesmysl, na který by takový Okamura doplatil jako první: pokud by ho zázrakem zvolili, my OSTATNÍ bychom ho přece hned PŘÍMO ODVOLALI, kdyby byla ta možnost :o)))
(Ale kdo by ho pak v parlamentu nahradil? Oddaný stoupenec z jeho kandidátky?)
Zatím bychom tady snad měli meditovat hlavně o volbách, které nás teď čekají.
NahoruPane kolego Bárto, vřele s vámi souhlasím. Ale "Beran" půjde volit Zemanovce pod úplně jiným jménem, pravděpodobně i úplně jinde...
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 7:51 | Josef Doškář
Byly to nepovedené volby. Návrh na odvolání ( podle Okamury) zatím neplatí. Volby jsou pro všechny občany. Dokonce i pro ženy, Berany, vyučené, nevyučené, bílé, žluté, hnědé, černé.
NahoruBudou zase nepovedené.
Je to neuspořádaný chaos, který nepreferuje elity.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 10:41 | Jan Tichý
Haha, hned první věta prozrazuje, že nespavec "Holý" je zakuklenej bratranec "Berana".
1) Má tady vůbec někdo trpělivost studovat bambilion obrazovek, když Okamurovy představy jsou diametrálně jiné, například všelidová oprava nepopulárních zákonů? A nestačilo uvést pramen, link a orientační schéma?
2) Všiml jsem si konstatování: "Tento vyvážený demokratický systém nevznikl rychle. Vyvíjí se od r.1291..."! Dokázal by malý český člověk hlasovat stejně odpovědně jako švýcarský občan? Viz třeba -
http://denikreferendum.cz/clanek/12765-svycarsko-zazilo-den-sedmi-referend-dopadla-spise-konzervativne
3) Politici řídí stát blbě, tak zvýšíme pravomoci úplně všem, rozumným i mašíblům, odborníkům i nulám, poctivcům i zlodějům atd. Není v té úvaze logická chyba? Nestačilo by vybírat odpovědně už při volbách? To je taky smysl mého článku.
Poznámka pro editory: Nestálo by za úvahu naprogramovat maximální povolený rozsah diskuzního příspěvku, například na jednu obrazovku?
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 10:48 | Josef Doškář
Vypadá to tak, že by k volbám a k" referendům" měli chodit jenom velcí Češi.
NahoruMalý český člověk ( to se netýká pana Tichého, přestože je malý) zatím se nemůže zúčastnit referenda, nemá na to. Jak tuto zapeklitou věc řešit? Češi by se měli začít přeměřovat, případně přezkušovat? Ne, ne je to ve výchově.
Učitelé budou muset zabrat. Budou muset vychovat novou generaci velkých Čechů, kteří pak budou volit podle představ pana Tichého. Nastane období povedených voleb.
Historie se bude dělit na období před povedenými volbami a období po nepovedených volbách.
.
Re:Kde jsme mohli být
14. Říjen 2013 - 11:25 | moldavit
pokud by E.Beneš splnil to,co slíbil Vítězným mosnostem- vytvořit Republiku švýcarského typu.Mimochodem podle náměstka sovětské GRU Sudoplatova ,byl .Beneš právě placeným agentem této organizace.
NahoruMísto toho vytvořil stát,který narozdíl od RU patřil jednomu národu /dokonce neexistujícímu/ a zbytek byly menšiny s omezenými právy.Dopad jak dopad.
Sám TGM říkal,že k demokracii potřebujeme 50 let jejího budování.A měl pravdu.
Ve Švýcarsku jsou lidé natolik odpovědní,že si odhlasovali a stvrdili např.přímé placení zubařských zákroků,o poplatcích u lékaře,prev. kontrolách atd. nemluvě.Zde na negaci toho,co si Švýcaři odhlasovali,vyhrála levice krajské volby.
Jinak, pane penězoměnič,chápu,že vás pan Bárta naštval a vy to oplácíte sáhodlouhým přetiskem,který zasí...diskuzi.Zkuste příště to,co umí děti na ZŠ-tzv. výpisek toho nejpodstatnějšího..
Pokud to nezvládáte,stačí dát odkaz.
Re:Kde jsme mohli být
14. Říjen 2013 - 11:53 | Jan Tichý
Ono to totiž vypadá, že to neuměle zkopíroval u Petra Cibulky:
Nahoruhttp://www.cibulka.net/petr/view.php?cisloclanku=2010013005
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 13:48 | moldavit
Asi ano...tradičně nezobrazil nechtěné-zde dokonce nadpis-
NahoruJe tyranie kvantitativní většiny jediným řešením?
Asi se jim ta kvantitativní většina- složená z ttzv Doškářových Malých českých lidí nehodila do krámu.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 20:10 | Kafka
Hele, chlapi, a čtete taky nějaké jiné příspěvky než svoje?
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 20:15 | Josef Doškář
Pan Tichý se ptá "Dokázal by malý český člověk hlasovat stejně odpovědně jako švýcarský občan?"
NahoruČeský volič ho zklamal! Šel volit prezidenta a nevolil toho správného kandidáta! Výsledek je jasný - nepovedené volby.
JT neodpověděl. On totiž voliči nevěří, podceňuje ho!
Český volič údajně není roveň švýcarskému voliči! Český volič na to údajně nemá!
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
14. Říjen 2013 - 22:22 | moldavit
Pane Doškáři,volby se náramně povedly,máme prezidenta,který přiznává dvě lahve vína a půl flanděry destilátu denně.Bojovníka za kouření.To se hned tak některému národu nepovede.
NahoruJeho tzv. Zemanova horečka bavila lidi po celém světě.
Akorát těm jeho bonmotům holduje pouze malý český člověk.Jinde způsobují maximálně soucitný úsměv.
Jestli dáte referendum v 8.A "jste pro zrušení školní docházky?" je výsledek jasný.Jestli dáte totéž referendum těmto bývalým žákům na třídním srazu po deseti letech dopadne opačně.
To není o podceňování,jak se snažíte opět podsouvat.Je to o zkušenostech,vyspělosti a vytvořené úrovni smýšlení.
Jak chcete srovnávat ´ˇŠvýcary" s dlouhodobou zkušeností s demokratickými tradicemi a Čechy,které většinou ještě formoval totalitní režim?A vo tom to je.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 7:45 | moldavit
Ještě,že je tu Jakýsi Beran se svou odbornou způsobilostí hodnotit jiné.Nejvíce hlasů v NB získali Silná,Valdman,Dvořák.Dva sedí na radnici,třetí vede opozici..Přímá volba tu podle výsledků proběhla.A stejně to dopadne v r.2014
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 9:32 | moldavit
Jsem rád,že J.Beran je příznivec přímé volby.Pak by pan Doškář se svým počtem hlasů kolem stého místa neměl v zastupitelstvu co dělat.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 9:49 | Jan Tichý
Přímá volba prezidenta i starostů má jeden společný rys: pokud se pořádně nedomyslí a v zákonech neošetří možné dopady, nastanou nečekané problémy. V analýze volby starostů, na kterou odkazuje Vltavín-Doškář, objevíte např. tento odstavec:
"V kontextu platné úpravy se podle názoru Ministerstva vnitra nabízí jako nejvhodnější řešení stanovit, že starosta bude přímo volen v těch obcích, KDE SE NEVOLÍ RADA OBCE. V těchto obcích totiž již v současnosti vykonává většinu pravomocí rady starosta, a proto by navrhované řešení neznamenalo radikální zásah do současné koncepce. Současně by toto řešení bylo způsobilé naplnit očekávání zastánců přímé volby, poukazujících právě na současnou situaci v malých obcích a zasazujících se o posílení pravomocí a odpovědnosti starostů."
Oba pánové si to ani pořádně nepřečetli, takže jejich proti-dvořákovské jásání je úplně mimo mísu. Jako obvykle. Starostu (možná?) budou volit přímo jen malé obce.
Za pozornost stojí taky NEVÝHODY podle zkušeností na Slovensku, jsou na str. 12 analýzy:
Nahoru"Slabá vnitřní kontrola činnosti starosty, jehož nemůže kontrolovat ani zastupitelstvo ani hlavní kontrolor. ... Vznik patových situací v případě, že starosta a obecní zastupitelstvo nemají vůli vzájemně spolupracovat (zastupitelstvo odmítá návrhy předložené starostou a naopak). Výhoda přímé demokracie se ztrácí v případech, kdy v obci přetrvává nezájem o opětovnou účast voličů ve volbách. Jelikož není stanoveno kvorum pro účast ve volbách a uplatňuje se systém relativní většiny, postačí v řadě případů ke zvolení malé množství hlasů. Z uvedených poznatků vyplývá, že každé výhodě odpovídá určitá nevýhoda..."
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů.
15. Říjen 2013 - 10:12 | Josef Doškář
Pane Tichý, ano umíte číst články, které chcete. Pak to zamíchate a uděláte z toho nekonkrétní bramboračku.
NahoruVraťte se zpět a reagujte na :
Pan Tichý se ptá "Dokázal by malý český člověk hlasovat stejně odpovědně jako švýcarský občan?"
Český volič ho zklamal! Šel volit prezidenta a nevolil toho správného kandidáta! Výsledek je jasný - nepovedené volby.
JT neodpověděl. On totiž voliči nevěří, podceňuje ho!
Český volič údajně není roveň švýcarskému voliči! Český volič na to údajně nemá!
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 13:31 | Josef Doškář
Pane Tichý, já tady proti starostovi Dvořákovi nejásám! Kde jste to proboha zase vzal?
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 10:11 | Otakar Válek
Krátce jsem se podíval do Wikipedie, jak to je s volbou starostů v Německu. V Bavorsku je starosta volen přímo občany, přičemž má stejně jako u nás hlasovací právo (tedy pouze 1 hlas) v zastupitelstvu i radě. Stejně jako u nás vykonává rozhodnutí rady a zastupitelstva. Místostarosta je volen stejně jako u nás z členů zastupitelstva. Nezjišťoval jsem, zda se jeho volební období kryje se zastupitelstvem. Tento volební model je tedy možný. Bavoři jsou sice mentálně podobní Čechům (též pijí hodně piva), ale politické obyčeje a preference jsou tam hodně odlišné, o čemž svědčí dlouhodobě opakovaná vysoká volební vítězství CSU v zemských volbách. Proto není jisté, zda by se jejich systém u nás osvědčil.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 10:29 | Josef Doškář
Co je pane Válku v životě jisté. Jisté je jedno, starosta by mohl říkat veřejně pravdu a nebrat ohledy na to, že kdyby ji řekl, tak by byl v následně odvolán.
Přímé volby starostů jsou i v jiných zemích SRN info z internetu:
NahoruStarosta obce
is.muni.cz/th/238735/pravf_b/
napsal/a J Karl - 2010
2009, Bc. Petra Malárová; Starosta obce v českém obecním zřízení ... a záporům přímé volby starosty a právní úpravě starosty ve Svobodném státu Sasko ve .
Starosta obce - Veřejné služby Informačního systému
is.muni.cz/th/238735/pravf_b/Starosta_obce.txt
dále se zabývám klady a zápory přímé volby starosty a právní úpravou starosty ve Svobodném státu Sasko ve Spolkové republice Německo. Taktéž podávám ...
is.muni.cz/th/273459/fss_m/Diplomova_prace_-_Ligierova.txt
2 Metodologická východiska práce Pro výzkum přímé volby starosty byly .... Pouze v Severním Porýní-Vestfálsku a Dolním Sasku byl zaveden úplně nový typ ...
[DOC]
Mezinárodní srovnávací analýza přímé volby starostů - Svaz měst a ..
www.smocr.cz/getFile.aspx?itemID=95583
V evropských zemích je uplatňován jak model přímé volby starostů či obdobně ..... případech spolu s jiným členem rady nebo tajemníkem (v Dolním Sasku).
[PDF]
Základy dolnosaského komunálního volebního systému
www.nls.niedersachsen.de/file/Grundzuege_tschechisch.pdf
V mnoha obcích občané zároveň v přímých volbách volí do placených funkcí přednosty okresních úřadů, starosty a v regiónu Hannover také vládního prezidenta ...
73 - Euroregion Krušnohoříwww.euroreg.cz/index.php?show=73&catid=6
V okresu Střední Sasko (dosavadní okresy Freiberg, Mittweida a Döbeln) ... Přímá volba starosty se bude opakovat např. v Aue, Freibergu, Saydě, Frauensteinu.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 12:30 | moldavit
A k čemu jako má být ta změť mnoha nefunkčních odkazů?To si máme jako zajít půjčit diplomové práce?Panenko skákavá :o))))
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 13:32 | Josef Doškář
To byl vzkaz pro pana Ing. Válka!
NahoruVy prosím, nikam neskákejte! Vám přece vůbec nejde o diskuzi. Panu Ing. Válkovi zcela určitě ano!
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 16:58 | moldavit
Aha,on je ten příspěvek šifrovaný.Tak to jo!
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 16:05 | Bohdan Kocharowski
"Jisté je jedno, starosta by mohl říkat veřejně pravdu a nebrat ohledy na to, že kdyby ji řekl, tak by byl v následně odvolán."
Pan Doškář se mýlí. Nic není v životě lidském jisté. Jenom smrt. SMRT!
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 12:15 | Jan Tichý
Až si Vltavín-Doškář konečně přečte, co jsem skutečně napsal =
NahoruDokázal by malý český člověk hlasovat stejně odpovědně jako švýcarský občan? Viz třeba -
http://denikreferendum.cz/clanek/12765-svycarsko-zazilo-den-sedmi-referend-dopadla-spise-konzervativne
- a přečte si taky ten článek, snad mě tady už přestane bezdůvodně napadat:
Zamítl by průměrný český volič (jako Švýcaři) prodloužení zákonné dovolené o dva týdny atd.?
Švýcarská demokracie se buduje 700 let, rozdíly v náš neprospěch jsou tedy docela pochopitelné.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 12:35 | moldavit
Není přeci důležité,co jste napsal,ale jakto Doškář vykládá.To jste si ještě nevšim?
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 13:22 | Josef Doškář
Mně nejde o třeba http://denikreferendum.cz/clanek/12765-svycarsko-zazilo-den-sedmi-referend-dopadla-spise-konzervativne,
NahoruNapište Vy, proč urážíte voliče, kteří nevolí podle vašeho názoru! Vy uvažujete o demokracii v Libyi a voličům v Čechách vzkazujete , že si.musí ještě počkat na dobu, kdy budou moci volit v referendu. Vaše názory jsou elitářské! Z voličů děláte blbce. Měli by Vám to spočítat. Oni Vám to již spočítali v nepovedených volbách a zopakuji vám to ještě jednou! To nejsou nepovedené volby! To jsou výsledky voleb, které proběhly podle demokratických pravidel.
Takový je život! Žijeme v demokracii!
Pane Tichý, budete se muset s tím smířit!
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 16:31 | moldavit
Slyšeli jste slovo fanatika -amen.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 12:40 | moldavit
Když zvládnou Švýcaři mít průměrný plat přes 75 tis,tak aby to Češi nezvládli.To by jsme se na to podívali!
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 15:21 | Jan Tichý
No jo. Článek už si přečetlo 600 lidí a tuhle "politologickou" debatu asi většinou rozumně přeskočí...
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
15. Říjen 2013 - 16:38 | moldavit
Mě by jenom zajímalo,jestli v tom Švýcarsku by si voliči dovedli představit Zemana v čele jejich státu.Možná tak v čele majitelů Mostecké uhelné za tu šibalskou privatizaci v režii jeho vlády.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
16. Říjen 2013 - 20:05 | Jan Tichý
Nezavání to zase Cibulkou? (Taky že jo, viz google!) - Mám lepší citát, abych neutralizoval (některé) diskutéry, kteří připomínají Markovičovy pověstné babky-demokratky.
Fareed Zakaria v pondělním Respektu cituje politologa Clintona Rossitera:
"Amerika nemůže existovat bez demokracie, demokracie nemůže existovat bez politiky, politika nemůže existovat bez politických stran, politické strany nemohou existovat bez kompromisů a umírněných postojů."
Zakaria to píše v souvislosti s militantní Tea Party, ale je to přesvědčivý vzkaz i pro naše voliče: zvolme si do čela takové lidi, kteří tuto prostou pravdu pochopí!
P. S.: - a přehlasujme i těch pár "Beranů-Holých", kteří to nepochopí nikdy.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů a dokonce žádné pamět
16. Říjen 2013 - 15:39 | moldavit
Tak nám člen Odpůrcovské skupiny z NB překopíroval několik vět z Cibulka net.Dokonce s velikými písmeny,jako tam.Akorát originál je POKUD VŠICHNI AGENTI KGB/GRU V ČR DOSTANOU DOŽIVOTÍ ZA VLASTIZRADU, ZŮSTANE V NAŠÍ STÁTNÍ POKLADNĚ TOLIK NEROZKRADENÝCH PENĚZ, ŽE JE NEBUDEME SCHOPNI UTRATIT!!! atd.
NahoruTen úvod vynechal,protože agenti KGB,GRU jsou nalezlí do extremistické organizace KČP.A s tou přeci pánové spolupracují
...a nebylo vám zima?
16. Říjen 2013 - 20:12 | Jan Tichý
viz 15. Říjen 2013 - 10:49
NahoruPřímá volba prezidenta i starostů má jeden společný rys: pokud se pořádně nedomyslí a v zákonech neošetří možné dopady, nastanou nečekané problémy. :o)))
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
16. Říjen 2013 - 19:28 | barta
Mít tady přímou demokracii, tak to dopadne tak, že jeden se odhlasuje trest smrti a druhý den smrt pro ty, co jsou moc bohatí, moc chudí, moc pracovití, málo pracovití .... Lidé v téhle kotlině na to prostě nemají. To jasně dokazuje tato diskuse. A to by ještě někteří šli nejlépe hlasovat dvakrát, jednou jako Beran a podruhé třeba jako Osel.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
16. Říjen 2013 - 21:46 | barta
Tak to bych u nás taky nedoporučoval ... bysme se pozabíjeli mezi sebou. Navíc je to tam trochu složitější, než popisujete.
NahoruRe: Nejen o krátké paměti některých voličů
17. Říjen 2013 - 7:36 | moldavit
On to pane Bárto nepopisuje.Celou dobu jenom bez uzardění,přetiskuje články a myšlenky jiných.V podstatě krade,pokud neuvádí autora.Zde je to tři roky starý článek J.Kubátové
Nahoruhttp://www.zvedavec.org/komentare/2010/10/4034-prima-demokracie.htm
Penězoměnič se takto baví.Stále je ale platné-kdo lže ten krade.I naopak.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
17. Říjen 2013 - 13:08 | moldavit
Bratislava 6.9.2011 - Osud 70 000 slovenských Židů, kteří byli za války vydáni do rukou vražedné nacistické mašinerie, představuje jednu z nejtemnějších kapitol moderní slovenské historie. Ještě předtím, než začali být v březnu 1942 odváženi do vyhlazovacích táborů, byli židovští občané ve své zemi vystaveni diskriminaci a připraveni o majetek.
NahoruČlověk,který ve vedoucí funkci zajišťoval první z etap-zajištění a ukradení majetku lidem,kteří pak šli na smrt.
70 000 lidí ve vyhlazovacích koncentrácích-to je kupodivu Beranovi málo.
Navíc Myština je v přímé příbuzenské linii ke Klausové a synům.
Pan Schwarzenberg jako šlechtic takových podpásovek nevyužil.Narozdíl od Zemana a jeho "podporovatelů".
Neměli bychom zapomenout.
17. Říjen 2013 - 19:23 | moldavit
Štefan Miština byl v dubnu 1945 přijat Československou košickou vládou za úředníka, stal se zaměstnancem Ministerstva ochrany práce a sociálnej starostlivosti,Brzo se stává členem KSČ /jak jinak/ a působí jako kriminalista.Zajímavá kariera,člověk by čekal retribuční soud.
NahoruKarel Kaplan, český historik, který má nejlépe prostudovanou tuto dobu, říká, že tam existoval propletenec všech: odbojářů, loajálních pomocníků nacistů a agentů NKVD. Některé odbojáře si Sověti zavázali už během války a pak je nechali v klidu jako spící agenty, dokud od nich něco nepotřebovali. Stejným způsobem postupovali v českých zemích.
"Vaše indicie, že Miština mohl být vlivovým agentem NKVD, je velmi pravděpodobná, a možná i proto tají manželka prezidenta Klause všechny informace o svém otci," napsal Artúr Soldán, který se na Slovensku zabývá tajnými službami.
Trochu světla by do toho vnést sama Livie Klausová, kdyby byla stejně otevřená jako Therese Schwarzenbergová, která přiznala, že se s otcem, zarytým nacistou, kvůli tomu hádala.
Miština zemřel, když bylo Livii patnáct let, do té doby byl jejím milujícím tatínkem. Je vyloučeno, kdyby o něm věděla jenom to, že jako právník "pracoval v nějaké kanceláři, ale v jaké fakt nevím", jak tvrdila v knize rozhovorů .
Použité citace z článku K.Pacnera v Neviditelném psu.....
"Jak to, že nebyl v pětačtyřicátém roce jako úředník státní bezpečnosti fašistického státu zatčen a souzen? Nesáhla po něm sovětská tajná služba NKVD – jako po mnoha jiných – a tím se vykoupil? A nedala by se tím vysvětlit ohromná vstřícnost prezidenta Klause ruským zájmům?"
Odpovídal jsem: "Nevím, všechno je možné."
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
18. Říjen 2013 - 8:09 | moldavit
Pane Beran,oba víme,že nejste takový Osel,aby jste nedovedl přeložit Beamte,ja Chefarzt ,Primerarzt im Krankenhaus Heida.
NahoruAle to sem přeci vůbec nepatří.
Re: Nejen o krátké paměti některých voličů
19. Říjen 2013 - 8:18 | Jan Tichý
Co kdybychom se vrátili k tématu voleb?
Vím, že to není reálné, ale zrovna tohle by si měl přečíst - a domyslet! - každý, než půjde za týden volit:
"Politika je ... ze všeho nejvíc obhajoba sociálních zájmů určitých vrstev občanstva v parlamentu a vládě. Ve volbách pak vyhrává ten, kdo uplete širší voličskou koalici a přesvědčí lidi, že právě on je jejich nejlepším reprezentantem. V rozporu s tím dnes převažuje iracionální nálada dát ránu systému – a pak se teprve uvidí. Nic se však neuvidí a nic se nevyřeší, ale mnohé se naopak hodně zkomplikuje.
NahoruNamísto volby jiné demokratické alternativy se národ zase jednou připravuje na destrukci. Fajn, ale důsledky nakonec neponese nenáviděný systém, ale my sami."
(Bohumil Pečinka v MF Dnes 19.10.13)