V minulém díle Undergroundu věnovaném Milanu Hijovi jsem se zmínil o článku z ústeckého Průboje, v němž jsou jmenovány čtyři kapely, které náš okres 11. června 1968 reprezentovaly na prvním festivalu beatové hudby ve Štětí.
The Sound Makers a Strawberry jsme se věnovali dosti. I o novoborských Trhanech už jsme se zmiňovali. Snažil jsem se zjistit, co za skupinu byl ten svorský Albertmen. Tradičně jsem se jako prvního zeptal Petra Königa. Ten zapátral a nakonec jsme se shodli, že když někdo v textu zkomolil název českolipské kapely, proč nemohl něco podobného způsobit i Svorákům. Pravděpodobně se tak jednalo o skupinu The Lucky Mann. Už v minulosti jsem se pokoušel uskutečnit rozhovor s posledním známým členem skupiny Zdeňkem Štěpánkem (1952) ze Cvikova. Bohužel zatím si na mě neudělal čas. Nejvíce by asi mohl vyprávět Alois „Car“ Thierl (1949), ale ten je již bohužel v muzikantském nebi.
Alois „Car“ Thierl
Zatímco já si telefonuji a mailuji, Petr König si vyrazil do svorské hospůdky, aby se sešel s Thierlovou manželkou Boženkou a jejími dvěma kamarádkami - Olinkou a Věrou. Zavzpomínali a Petr mi takřka na zlatém podnose připravil tento materiál.
Kluci se znali ze školy i jako spoluhráči místního fotbalového klubu TJ Jiskra Svor. Kolem roku 1967 založili bigbítovou kapelu. Na kytary hráli Lojza se Zdeňkem, Ivan Korec (1950) na basovou kytaru a na bicí Miroslav Basel (1950). Kromě toho, že slušně zvládali anglické texty hraných písní, dokonale zvládli i čtyřhlasé vokály. To jim umožnilo hrát poměrně náročný repertoár, se kterým u posluchačů získávali poměrně značný respekt. Hráli skladby od The Beatles, Beach Boys a v závěru působení kapely obohatili svůj repertoár ještě o muziku The Queen, Jimiho Hendrixe a Franka Zappu. Muzikantský projev kapely působil velmi profesionálně, přestože hudební vzdělání měl pouze Ivan. Ten také byl nejvýraznějším zpěvákem z celého kvarteta.
Alois „Car“ Thierl a Zdeněk Štěpánek
Velmi brzy po založení kapely získali přehrávky s poměrně vysokým ohodnocením a mohli vystupovat i na veřejných zábavách.
Kapela zkoušela v místním „Společenském sále Klub“ za částečné podpory místní sklárny Severosklo. Později ještě navázala spolupráci s Tomášem „Tukanem“ Ondruškou, který hrál i se zmiňovanou kapelou Trhani.
Kromě toho, že skupina hrála na tanečních zábavách, vystupovala občas i v klubu LUXOR a divadle Aloise Jiráska v České Lípě. V Doksech na „Letních slavnostech“ pořádaných u Máchova jezera se úspěšně zúčastnila i společného vystoupení s populární pražskou kapelou The Matadors. S touto kapelou spolupracovala i dokská kapela The Sound Makers. Dalším významným místem v Doksech, kde ještě hrály beatové kapely, byla restaurace Zátiší. Právě tady koncem léta při pořádání taneční zábavy v roce 1967 zorganizovala Státní bezpečnost akci na zajištění „chuligánů a mániček s dlouhejma vlasama“. Veřejná bezpečnost zasáhla velmi tvrdě a část návštěvníků byla pozdě večer odvezena k dalšímu výslechu.
Odchodem Ivana Korce na vojnu, ztratila kapela svůj sound a už nedokázala navázat na své předchozí úspěchy. Začátkem sedmdesátých let kluci přišli o část technického vybavení a aparatury, které po zkouškách nechávali v Klubu. Později postupně omezili své vystupování na veřejnosti a někdy po roce 1972 se rozešli.
Fotografie: z archivu Boženy Thierlové, Olgy Jonákové, Věry Volkové a Petra Königa.
Seriál vzniká ve spolupráci s magazínem Lípa, kde vychází v tištěné podobě s předstihem.
Zdeněk Štěpánek
Komentáře
Re: Božena Thierlová - The Lucky Mann (Českolipský ...
9. Březen 2016 - 2:04 | Basloň obecný
Já k tomuto mohu jen dodat ,že jsem již tehdy považoval jednoho kytaristu za nejlepšího na Českolipsku a to byl Vlasta Záklasník z Nového Boru -dokonce si s námi tj.Lucky Mann několikrát zahrál . Vlastíku doufám,že jsem Ti nepokazil jméno.
Ten opravdu zahrál na sólovou kytaru vše co uslyšel-no prostě vynikající sluch.
Ale druhý nej nej byl náš Lojza Thierl - jemu také stačilo skladbu jednou slyšet a třeba jen z rádia a hned to zahrál-prostě oba měli DAR .
NahoruS úctou Basloň Obecný