23. Květen 2024 - 12:55 /
Muzeum
„Neznámým obětem z pochodu smrti z května 1945“ Tento nápis nalezneme na pomníčku v lese nedaleko Dolní Libchavy. Zřejmě úmyslně je takto stručný a obecný. Téměř sedmdesát let se těm, kteří o tomto místě chtěli vědět více, předkládala verze o masovém hrobu 38 vězňů z pochodu smrti, který naším městem procházel v dubnu roku 1945, a kteří zemřeli na tyfus. Původně prý byli narychlo pohřbeni v Dolní Libchavě na pozemku čp. 106, ale potom z hygienických důvodů přemístění do nedalekého obecního lesa. Vše také mohlo být jinak!
15. Únor 2024 - 13:00 /
Zpravodajství
Českoslovenští dobrovolci 1918-1920 a jejich Českolipská stopa
5. Říjen 2023 - 11:46 /
Muzeum
V rámci celostátní akce Týden knihoven pořádá Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě i letos burzu knih. Uskuteční se v ambitu tuto sobotu 7. října od 9 do 15 hodin.
14. Červen 2023 - 14:15 /
Muzeum
V době čtyřicetiletého panování Marie Terezie (1740–1780) se v Evropě hodně válčilo. Hlavním důvodem byla pragmatická sankce, kterou prosadil její otec Karel VI. Ta v Habsburské monarchii měla umožnit nástupnictví jeho dcery Marie Terezie. Za jeho života ji uznala většina evropských mocností, ovšem po jeho smrti ji některé zpochybnily a rozhodly se Rakouskou monarchii napadnout. Začaly války o rakouské dědictví (1740–1763), ve kterých Marie Terezie přišla o Slezsko. Tyto války se dělí na tři fáze – na tři tzv. slezské války, přičemž poslední fáze se od roku 1780 nazývá jako válka sedmiletá (1756–1763) a byl to první světový válečný konflikt. Proti sobě stály zejména Velká Británie s Francií, které válčily o koloniální převahu, a Prusko s Rakouskem, jimž šlo o Slezsko a moc ve Svaté říši římské.
5. Květen 2023 - 12:25 /
Muzeum
Symbolem Českolipska je Máchovo jezero. Kdy tato vodní plocha vznikla, kdo ji založil a proč se dnes nejmenuje, jak ji pojmenoval její zakladatel? To vše nám na přednášce Máchovo jezero – rybník mnoha jmen prozradila PhDr. Renata Mauserová. Pořádal ji Vlastivědný spolek Českolipska v sobotu 29. dubna.
14. Únor 2023 - 15:35 /
Muzeum
Velké emoce vyvolal název přednášky Mgr. Michala Rádla Bombardování Českolipska sovětským letectvem v květnu 1945. Na facebookovém profilu reagovali lidé, kteří vzpomínali na vyprávění svých rodičů a prarodičů. Ti na obloze pozorovali letadla spojenců nebo sovětské armády. Jejich potomci jsou dodnes citliví na opačná tvrzení, navíc se do reakcí na upoutávku promítla i současná politická situace, negativně reagovali prorusky orientovaní zastánci současného válečného konfliktu na Ukrajině.
30. Listopad 2022 - 9:31 /
Muzeum
Na listopadové přednášce Vlastivědného spolku Českolipska jsme se trochu báli, neboť jsme se bavili o katech, tortuře a popravách. Jan Kohout a Jaroslav Panáček nás seznámili s hrdelním a útrpným právem a posledním katem v České Lípě.
16. Listopad 2022 - 17:39 /
Muzeum
Vlastivědný polek a českolipské muzeum, to jsou spojité nádoby, které k sobě patří. V minulých letech byly návštěvy do muzea na výstavy pana Smejkala časté, v současnosti se ho budeme snažit navštívit jednou za rok na komentovaných prohlídkách krátkodobých výstav. V sobotu 12. listopadu nás jimi provedli jejich kurátoři a autoři.
11. Říjen 2022 - 14:09 /
Muzeum
Po dvouleté pauze se oddělení knihovního fondu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě zapojilo do celostátní akce Týden knihoven, která probíhá každý rok v prvním říjnovém týdnu. V tomto termínu začala v galerii Chodba výstava Knihy v době panování Rudolfa II., kterou připravila Knihovna Akademie věd ČR. Zavádí nás do rudolfinské doby, ve které došlo k velkému rozmachu knižní produkce. Ta vznikala v knihařských dílnách Jiřího Melantricha z Aventinu, Daniela Adama z Veleslavína a dalších. Zajímavá výstava je doplněna knihami z unikátní sbírky starých tisků Bohumila Malotína.
1. Srpen 2022 - 7:47 /
Muzeum
4. srpna bude v Maštálkově síni Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě slavnostně zahájena výstava Wilhelm Horn – průkopník fotografie a malíř moravských lidových krojů. Na ní si připomeneme jeho průkopnické počiny v oboru daguerrotypie a pozdější fotografie. Hlavní náplní výstavy budou jeho litografie moravských lidových krojů.