Dnes je 08. 04. 2025
svátek má Ema

Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

Jedním z témat, doufejme, že nejen předvolebních diskusí a slibů, je také osud – raději ale spíše budoucnost - koupaliště v Dubici.

Úvodem připomenu, že rozlehlý areál přírodního koupaliště je umístěn na okraji městské průmyslové zóny v jihozápadní části České Lípy při ulici Litoměřická (silnice 2624). Z druhé strany ho ohraničuje tok Ploučnice a nedaleko je její soutok s Robečským potokem – pro vodáky je Ploučnice jistě zajímavá řeka. Umístění je v souladu s platným ÚP. Od konce 7o. let je z bývalé, vytěžené pískovny budován, a zároveň nejprve Okresním, později Městským podnikem služeb provozován, areál přírodního koupaliště: pláž na jihozápadní straně cca 9 hektarové vodní plochy, nezbytné oplocení, sociální zázemí, stánky s občerstvením, ale také volejbalové hřiště, šatny a sprchy či minigolfové hřiště. Také na travnaté ploše rozlehlého areálu vznikl a byl úspěšně provozován kemp s 20 chatkami (dnes jich je již méně). Zázemí nijak luxusní, ale podle dřívější návštěvnosti v tu dobu postačující.

Problémy v majetkoprávních vztazích s restituenty během 90. let zastavily provoz areálu. Než se vyřešily vztahy s restituenty, areál zpustl a také morálně zastaral. Navíc se ve vodě nádrže, která nemá přítok a odtok – voda je převážně průsakem z Ploučnice - objevil  vodní květ, tvořený také toxickými sinicemi. Dosavadní pokusy ke zlepšení stavu: čeřením vody (aerováním) přítokem z Robečského potoka, opakovaná aplikace chemikálií na bázi hliníku (PAX) a další nevedly k žádanému výsledku. Také stály nějaké finance – celkem v řádech milionů korun. Město mezitím vybudovalo ve vstupní části areálu kapacitní parkoviště za 12 milionů Kč. Za cca 1,3 milionu Kč byl uvnitř areálu zrealizován vrt na podzemní (podle informace ORMI nezávadnou) vodu s vydatností 4 litry za sekundu. Koupaliště má, s výjimkou zemního plynu, připojení na běžné a potřebné sítě: pitnou vodu, kanalizaci a elektřinu. Je také dobře dostupné místní autobusovou dopravou. Blízkým okolím vede nejen vodácká trasa Ploučnice, ale také cyklotrasy a trasy pro pěší turistiku.

Už v únoru roku 2011 jsem předložil, jako zástupce KSČM, na jednání Výboru pro rozvoj města protinávrh k záměru MěÚ, vybudovat na pláži v Dubici cca 560 metrů čtverečných velký umělý bazén s brouzdalištěm + budovy sociálního a technologického zázemí. Důvody byly a jsou jednoduché: projektantem odhadované náklady stavby okolo 70 milionů korun, předpokládané provozní náklady 3 – 4 miliony Kč ročně a také zásadní změna charakteru z přírodního koupaliště na betonový bazén, přičemž za podstatnější než riziko povodně (stoleté vody) považujeme skutečnost, že základové spáry jak bazénu, tak objektu technologie (úpravna koupací vody) jsou pod hladinou spodní vody. Muselo by tedy jít o poměrně těžké, kvalitně (a nákladně) izolované stavby, u nichž by stále bylo riziko poškození při zvýšení hladiny spodní vody a případných následných mrazech.

Postupně jsme uvnitř klubu zastupitelů i v dalších diskusích dospěli k tomuto návrhu postupu a možného řešení, který jsem předložil na Výboru pro rozvoj města (v září 2011), a také ho Oldřich Panc diskutoval s vedením města:

Zmenšit plochu a objem vody, určené přímo ke koupání, vybudováním hráze – například v trase dnešního plováku (cca 170 metrů). Hráz by mohla být (podle nákladů) třeba sypaná, z betonových prefabrikátů, ale i štětovnicová (tzv. larseny). V této části pro příště zřejmě vyloučit hospodaření s rybí obsádkou. Její plocha by byla orientačně do 2 hektarů.

Vyčistit dno takto vzniklého zmenšeného koupaliště od sedimentů, obsahujících fosfor, dusík a neaktivní stádia sinic odtěžením a případně překrýt dno vrstvou nového – nezávadného písku.

Do této části z vrtu v areálu přivádět čerstvou vodu. Vzhledem k novému zdroji – přítoku – se jeví reálnou potřeba zřídit nově odtok/přepad do Ploučnice. 

To vše ale až po zjištění a odborném zhodnocení celého stavu eutrofizace vody a dna v Dubici ve všech jeho aspektech. Nehodláme totiž tento náš (přiznejme, že přes nemalé úsilí  a v mezích možností – zejména finančních - konzultace s odborníky, v podstatě laický záměr) vydávat za „zjevenou pravdu“ a jediný spásonosný recept pro koupaliště v Dubici.

Na to si příliš vážím veřejných financí, které by město mělo vynaložit a proto nyní nepředkládám, pro nemožnost financovat alespoň některé základní průzkumy, měření a studie proveditelnosti, ani předběžný finanční rozvrh nákladů na takovou akci. Po třech letech mě ale naplňuje mírným optimizmem skutečnost, že v mediálních výstupech stávající radniční koalice objevují některé podstatné prvky tohoto našeho návrhu.

 

František Chot,

kandidát KSČM do zastupitelstva České Lípy

Komentáře

Re: Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

No, pokud jsem nový návrh na úpravu od pana místostarosty četl dobře, tak kromě zmenšení plochy koupaliště se jiné "podstatné" prvky vašeho návrhu neobjevují....
A že považujete stoletou vodu za malé riziko... :-)))))

Nahoru

Re: Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

Dobrý večer.

Zřejmě jste nečetl páně Kočandrlovu kopii našeho návrhu zcela pozorně. Samozřejmě, vinu na neporozumění může mít také jeho úporná snaha alespoň záměnou pořadí jednotlivých kroků, jejich jiným pojmenováním a také doplněním dalších "nápadů" zastřít skutečnost.

Tu skutečnost, že principiálně stejný návrh předložila KSČM již před třemi roky a radniční koalice s ním občany seznamuje (jako se svou "zásluhou") až nyní - měsíc před volbami - jaká to náhoda!

K článku pana Kočandrleho jsem se ale na Váš popud ještě jednou vrátil: Samozřejmě, že lze sedimenty ze dna odtěžit; aplikace nanočástic nulavaletního železa - to musíme ještě konzultovat, šlo by o případnou novinku (zejména uváděná cena jen v desítkách tisíc Kč je "podezřelá") včetně (zatím) nejasných dopadů na ekologii;

K těm dodatečným/doplňujícím nápadům:
Pro ty, kterým se líbí návrh ohřívat vodu v Dubici tepelným čerpadlem, dávám k úvaze třeba právní normy, upravující kvalitu vody ve vodních plochách ke koupání vzniklých těžební činností. Dále pak to, kolik energie je potřeba k ohřátí (například) 20 000 kubíků vody z aktuálních asi 16 stupňů Celsia na zmiňovaných 32 stupňů ...
K prověření výstavby bazénu "přímo v České Lípě" - Dubice je asi v jiné obci :-). Navrhuji případným příznivcům takového řešení dojít si ke Sportareálu a jeho okolí si prohlédnout - zvážit reálnou možnost v jeho okolí rozměrově umístit například 500, 400 ale i jen 300 metrů čtverečních velký bazén s příslušenstvím - pláž (travnatá plocha), hygienické zázemí ..., opětovně to zkombinovat s požadavky právních norem na provozování umělých koupališť, dále s nutností vyvolaných investic - polohou inženýrských sítí v okolí Sportareálu a nakonec s reálným zájmem lidí koupat se mezi silnicí a parkovišti. Vlastně .. nakonec by spíše patřila kalkulace, na kolik by jen investice na možnost koupání v centru pro jednoho občana vyšla. Ale budiž, ať to ORMI zkalkuluje a předložme výsledek občanům k diskusi!

Určitě nesouhlasím s tím, aby město investovalo - ať 700 tisíc, ať 7 nebo 17 milionů korun - do koupaliště v Dubici a pak ho dalo k dispozici "soukromému nájemci"! Právě tady vidím jednu z možných a logických aktivit - činností, ve Volebním programu KSČM navrhovaného Podniku služeb (TSM, Drobné provozovny ..).

Hezký večer
F. Chot

Nahoru

Re: Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

A co obnovit bývalou Plovárnu na Ploučnici?

Nahoru

Re: Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

Bod pro hillbilla, to by bylo stylový, ale netušim kde... Možná někde u jezu za kolejema, u lávky do Dubice?

Nahoru

Re: Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

Muselo by se hodně bagrovat,aby se daly skákat šipky.

Nahoru

Re: Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

Bývala pod nemocnicí.

Nahoru

Re: Přírodní koupaliště pro Českolipáky v Dubici

Plovárnu - to nevím :-), ale na Ploučnici mě aktuálně zaujala stavba rybího přechodu. Povodí Ohře ho realizuje přes/skrz jez U prádelny.

Nahoru