Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Putování Českolipskem - Velenice podruhé

Navážu na zdejší povídání Lenky Křivánkové o Velenicích ze srpna 2011. Ta vesnička v údolí vytvořeném říčkou Svitávka měla zajímavou minulost a je velká škoda, že zanechané památky nejsou nijak označené. Asi proto, že si jich nikdo nevšímá, cestovní ruch se tu moc nenosí.

  Vlastně sem nevedou ani turistické značky, jen označení cyklotrasy od 3 km vzdálených Zákup.  Koneckonců,  kostel na návsi je sice chráněná památka z roku 1735, ale to je tak všechno, kdyby mohl, plakal by. Na okraji vesnice s mnoha hezkými staveními je dominantní Velenický kopec, kde jsou na zcela zarostlém vrcholu známky někdejších turistických aktivit.  Směrem k Pekelným jeskyním proti proudu zmiňované Svitávky je nad silnicí blizounko brusírny hraběte Kounice vysoko na skále romantické místo zvané Lavičky, odkud je možné mezi vzrostlými stromy vidět na Velenice a její kopec. A na protějším břehu lze nalézt zbytky hrádků loupeživých rytířů rodiny Pancířů ze Smojna, jednak Výrov a blíž ke vsi Velenický hrádek. Od něj je to 10 minut chůze k chalupám na okraji Velenic. Pro turisty je zajímavá zahrada jedné z nich, kde si majitel instaloval vzácný kamenný smírčí kříž, který dříve stál o pár set metrů dál. Dalším zajímavým místem Velenic, kam občas zajíždí autobusy od Zákup, je Boží hrob, což je do skály vytesaná kaple při silnici z Velenic na Brniště. Je toho pěkného ve vesničce  kdysi patřící k Zákupům  mnoho. Jen nesmíte hledat restauraci s obědem, nebo přijet při rozvodněné Svitávce. Ta tu dovede pěkně řádit.

Na fotografiích:

Velenické Lavičky

Velenická tvrz

 Výrov

Schodiště na Velenické Lavičky

Putování Českolipskem - Velenice podruhé
Putování Českolipskem - Velenice podruhé
Putování Českolipskem - Velenice podruhé

Komentáře

Ze Znojma?

Taková neznalost!To přeci byli Pancíři ze Smojna/asi ten hrádek u Velenic/.Rod který byl na královském dvoře Jana Lucemburského a Karla IV.Legendární bojovník Fridman,zakladatel rodu,Nesl při korunovaci Jana Lucemburského korunu nad jeho hlavou.
Jan Pancíř ze Smojna byl za statečnost odměněn Karlem IV.zlatým řetězem.Poté co schudnul a začal loupit ho po dobytí Žampachu král Karel IV.osobně pověsil se slovy,že dvakrát zlatý řetěz nedává.Mikeš Pancíř ze Sloupu byl nejznámější lapka středověku v severních Čechách.Teprve vojsko 6000 mužů ho zastavilo.
Českolipsko bylo v středověkých dějinách svými šlechtickými rody snad nejvýznamnějším faktorem,který ovlivnil chod našich dějin.Bohužel se tomu nevěnuje příliš pozornosti.Věřím,že i Větnamec musí být hrdý,když pozná historii kraje,kde žije.

Nahoru

Re: Putování Českolipskem - Velenice podruhé

Vietnamec taky.A což teprve Vjetnamec.

Nahoru

Re: Putování Českolipskem - Velenice podruhé

Omlouvám se za překlep, opravdu mělo být ze Smojna

Nahoru