Toto je první článek, který píši od doby, kdy jsem dokončil Ukradený potenciál. Celý ten uplynulý čas jsem měl pocit, že bych měl být věrný pouze své knize, pocit, jako bych ji zradil, kdybych psal také pro někoho jiného. Dával jsem tedy rozhovory, natáčel videa a psal scénáře.
Dnes ráno vysvitlo slunce a venku je opravdu nádherně, sedím v kavárně v České Lípě a píši tento článek...
Ve vztahu k čemukoli, co se kolem nás děje, je vždy důležité položit si otázku: proč?
Zdejší komunitu čtenářů považuji za obzvláště uvědomělou, asi každý z nás minimálně tuší, že většina informací v 90 % českých médiích je pouze určitá forma balastu, která se usazuje v našich hlavách a zabraňuje nám vidět kruté skutečnosti, jež se každou minutu dějí kolem nás, nevědomky ale i přesto velmi ovlivňují do značné míry naše životy.
Většinu lidí dnes ovládá strach, bojí se o svoji práci, mají své rodiny a často jsou chyceni bankovními institucemi. Málokdo se dnes dokáže zastavit a přemýšlet sám nad sebou, položit si jednoduchou a přeci tu nejdůležitější otázku: Proč to všechno vlastně dělám a jsem vůbec šťastný? V tom by měla tkvít podstata našeho života.
Nejčtenějšími novinami v ČR je Blesk a nejsledovanější TV relací Televizní noviny na Nově. Lidé řeší více životy cizích lidí, ale nikoli ten vlastní. Každý z nás má omezený čas, na začátku je často čas to jediné, co máme, a podle toho, jak s ním nakládáme, se buďto dále vyvíjíme, přeměňujeme ho na hodnoty, nebo zůstáváme na mrtvém bodě. Lidé dnes tráví v práci přibližně devět hodin denně, někteří i mnohem více. I když se korporace často ohánějí, jak hledají kandidáty s tvůrčí myslí a kreativitou, opak je pravdou, takové lidi dnes nikdo nechce. Pouze zlomek zaměstnání umožňuje lidem využívat tvůrčí potenciál, většinou se však po lidech žádá, aby dělali jednu a tu samou práci stále dokola.
Vstaňme brzy ráno a pojďme se podívat do pražského metra. Co uvidíme?
Potkáme zde spousty lidí, co si cestou do práce čtou jedny nejmenované noviny plné balastu. Jsou zdarma, lidé však za ně nepřímo platí mnohem vyšší cenu, než kdyby šli do obchodu a koupili si odborný časopis za sto korun. Volného času máme dnes silný nedostatek, pakliže tento prostor využíváme ke čtení možná "zajímavých", ale absolutně nepodstatných informací, naše životy se nikdy nezmění rapidně k lepšímu.
Třešničku na dortu poté těmto situacím dodává ještě přehnaná závislost mnoha lidí na Facebooku a cesta z práce domů, kdy si dotyční dočtou zbylé stránky oněch či podobně hodnotných plátků, a poté kolem půl osmé večerní usednou před televizi a pustí si zmiňované Televizní noviny…
Osobně toto všechno nazývám Matrix, neboť tento film svými skrytými podtexty velmi dobře vystihuje fungování světa, v němž dnes všichni žijeme…
Je to promyšlený systém
S otupěnou masou, která nemá informace, se dá velmi dobře manipulovat. Je také dost pravděpodobné, že z budoucího hlediska budou mít tito lidé větší problémy. Vzhledem k naivní důvěře, co pramení z nevědomosti, je také daleko více zasáhne "vyhazov" z práce od jejich zaměstnavatelů, budou mít pravděpodobně více osobních problémů (peníze – nejčastější důvod rozchodů) a také pro banky jsou tito lidé těmi nejlepšími zákazníky – když lidé málo vědí a mají dost svých vlastních problémů, jsou slabšími hráči v systému a nemohou ho poté ohrozit.
Korporace neustále zvyšují nároky na zaměstnance, nejsou výjimkou lidé propouštěni po dvaceti i třiceti letech vykonané práce pro jednoho zaměstnavatele, dokonce i z vysokých pozic, ti jsou nahrazeni mladší, výkonnější a někdy i levnější silou.
Pokud nechcete být zotročen, musíte se neustále zdokonalovat
Když jsem byl ještě kluk a rodiče se mě kdysi ptali, čím chci být, až budu velký. Odpovídal jsem: "Právníkem." Oni říkali: "To ne, ty se musíš celý život učit, stejně jako doktoři.“ Ve skutečnosti to však není pravda!
Když dvacet let člověk bude chodit pouze do stejné práce a nebude se o nic dále zajímat, je v ohromném riziku, tato pohodlnost zapříčiní velkou závislost na jeho zaměstnavateli, která se po propuštění promění v noční můru. Mnohdy někteří zjistí, že pro vysoký věk je nikde nechtějí přijmout a na úřadě práce spatřují, že podobných lidí se stejnými osudy je na trhu práce několikanásobně více, než se nabízí volných pracovních míst.
Jak již bylo popsáno, v samotném zaměstnání se lidé často dále nevyvíjejí, ve volném čase většina populace čte balast – viz. nepřímé ukazatele (nejčtenější noviny a televizní relace), poslední záchranou by tedy mohlo být naše školství…
Chceš titul? Udělej si střední a běž se přihlásit na vysokou!
Bohužel, ani školství není ušetřeno. Nadaným dětem ve školách chybí speciální péče, nezřídka vídáme přeplněné třídy, kdy jeden učitel má na starostí běžně pětadvacet žáků, je jasné, že se poté nemohou učitelé těmto dětem individuálně věnovat. V každé generaci se vždy narodí lidé, kteří jsou svými intelektuálními schopnostmi předurčeni k úspěchu a mohou lidstvo posunout dál v mnoha oblastech, pokud však s tímto potenciálem nebudeme schopni pracovat již od mala, je zřejmé, že o tyto děti budeme přicházet, neboť vlivem společnosti zakrní a v průběhu dospívání se stanou „normálními” (důsledek kolektivního vědomí, vliv okolí na člověka). Tímto si už systém sám hlídá, aby se nevyvinulo mnoho silných jedinců.
Poté i pro tuto skupinu lidí bude platit následující rovnice: Dělej, co všichni ostatní, a staneš se figurkou na hracím poli. Výsledek – budeš pravděpodobně řešit ty samé problémy jako většina lidí.
Úroveň školství rok od roku klesá, to není žádným tajemstvím, a mnoho učitelů na to veřejně poukazuje. Celý tento systém je řízený vládou, která nepřímo školy nutí, aby měly co nejvíce žáků, neboť bez žáků nejsou peníze (dotace podle počtu žáků).
Další zájem vyšší moci je tzv. plán EU-2020, kde je cílem, aby 40 % absolventů středních škol (narozených v letech 1986–1990) mělo vysokoškolský titul. Poté se udělá jakási statistika a tento nepřímý ukazatel se bude používat jako jeden z řad dalších argumentů ukazujících na růst a prosperitu evropské unie.
Ale co se ve skutečnosti stane?
Aby tolik lidí mohlo získat titul, musí se upravit podmínky na školách (sníží se požadavky), lidé, kteří by na něj normálně nedosáhli, ho dostanou. Nejhorší na tom je ale jiná skutečnost, celá tato situace zapříčiní, že kdo by dříve titul získal za těžších podmínek, se najednou ztratí v davu dalších lidí, kteří mají stejný titul jako on – takto systém zlikviduje tyto lidi podruhé, protože budoucí zaměstnavatelé nebudou mít podle čeho selektovat. Také se nám zde následně promítá tržní pravidlo – když je něčeho na trhu hodně, snižuje se tomu tržní hodnota, člověk je tedy snáze nahraditelný a opět si "nemůže moc vyskakovat" = slabší hráč v systému.
V neposlední řadě tato celá situace ve školách snižuje důvěru ve školský systém v očích podnikatelů, kteří mají velký problém do svých firem dosazovat schopné lidi, a tím, jak firma poroste, vytvářet další nová pracovní místa pro ostatní. Samozřejmě by se poté snižovala nezaměstnanost a zvyšovala se prosperita našeho státu. Velkou překážkou v růstu je však tento paradox:
„Když jeden hlupák hodí do moře kámen, ani sto moudrých ho nevytáhne.“
Je obecně známo, že neschopní lidé se obklopují neschopnými. Nikdo z nich netouží mít vedle sebe kolegy, kteří je budou převyšovat před šéfem, a navíc mnoho lidí dnes čelí strachu, že o své místo mohou přijít (hypotéky, vysoká nezaměstnanost, nejistá situace ve společnosti apod.), proč si tedy vytvářet ve firmě novou konkurenci?
V USA proběhla anketa, v níž se dotazovali lidí, zda jsou ve své práci šťastní a používají své nejsilnější stránky. Ankety se zúčastnilo 2.000.000 lidí a 80 % z nich odpovědělo záporně.
V České republice nebudeme od tohoto faktu příliš daleko ačkoliv se o tom veřejně nemluví, spousta lidí je duševně vyhořelých, což se následně promítá do mezilidských i profesních vztahů. Tzv. syndromem vyhoření trpí celá řada manažerů, snaha o neustálé růsty obratu ze strany akcionářů se razantně podepisuje na lidské psychice.
Byl jsem "dítě systému"
Dobře jsem se učil, hrál jsem fotbal a měl také velmi dobré sportovní výsledky. Snažil jsem se být za každou cenu ten nejlepší, když byl někdo horší, otevřeně dnes říkám, těchto lidí jsem si dříve nevážil. Je to smutné tvrzení, ale chci k vám být upřímný.
Sám jsem si vždy pro sebe v duchu říkal: "Tito lidé se určitě nesnaží, proto nemají výsledky."
Všiml jsem si, že je toto časté schéma v myšlení, nejen u mě, ale u mnoha lidí, jednoduše si tím sám ospravedlníte, že vše, co se kolem vás děje, je v pořádku, váš úspěch a vaše ego vám zatemní mysl, jakákoliv empatie se vytratí.
Již od mala nám jsou předhazováni úspěšní lidé a je nám vtloukáno do hlavy ze všech stran, jak je důležité mít úspěch. Až teď vím, jak jsem byl celý tento čas povrchní.
Zlom nastane, když si uvědomíte, že slovíčko úspěch a být chytrý má velmi relativní význam
Povím vám, co jednou zaznělo z úst člověka, který dokončil pouze sedm tříd základní školy: „Co bych se učil, abych měl střední nebo vysokou, když mě potom stejně šoupnou do fabriky, to tam můžu jít rovnou už teď.“
Toto uvádím pouze jako vzorový příklad, na němž demonstruji skutečnost, jak je většina lidí pouze systémově nastavena, tohoto člověka by mnozí lidé považovali za hloupého, má přeci pouze sedm tříd, ale když se podíváme kolem, kolik lidí ve fabrice nakonec skončí, jeho slova nejsou daleko od pravdy. Neodhadl náhodou tento člověk dnešní systém již o 10 let dříve, než to trvalo většině z nás?
Když se nám podaří vytlačit ze svého myšlení zažité rovnice a vzorce, co je dobré, co je špatné, a vystoupíme z naší bubliny, nezřídka zjistíme, že skutečný výklad věcí může být jiný i o 180 stupňů, to, co nás drží v nevědomosti, jsou chybná a zažitá paradigmata!
Od jisté doby jsem začal lidem více naslouchat a uvědomil jsem si, že je kolem mě spousta lidí, kteří jsou v mnoha věcech lepší a mnohem dál než já. Lidé, které jsem dříve pokládal za hloupé, mě najednou mile překvapují a já zjišťuji, jak v mnoha směrech bylo omezené mé myšlení.
Respekt si za peníze nekoupíš
Vydělávej hodně peněz, to je cíl mnoha lidí. Nikdo vám však nikdy neřekne, čeho všeho se pro ně budete muset vzdát. Úspěch je také stejně tak relativní, jako považovat sám sebe za chytrého.
Bude pár lidí, kteří Vás budou obdivovat, ale ne pro to, co skutečně děláte, jenom kvůli materiálním věcem. Navíc brzy zjistíte, že penězům musíte obětovat velmi mnoho času, abyste jich měli stále hodně. Později několika pár osvíceným dojde, že když jenom vyděláváte peníze, tak přitom myslíte jenom na sebe, nikdo další z toho nic nemá.
Dnes se vyrábí a prodává spousta pseudohodnot, které lidé k životu ani nepotřebují, mají pouze hodnotu v ekonomickém systému, který si lidstvo vytvořilo. Nevytvoří více lásky, přátelství, zdraví, štěstí.
Existují dvě konta. Jedno se nazývá bankovním, zde můžete mít 10 miliónů Kč, stejně tak jako 0 Kč, během měsíce, týdne, dokonce i během jednoho dne se to může změnit (okradou vás, špatné investice apod.).
Druhé konto je citové, existuje v duších lidí, u vašich přátel, zde se ukládají příjemné pocity a zásluhy, když pro někoho nezištně něco dobrého vykonáte. Na těchto kontech nemůže být nikdy u všech vašich přátel nula, i když se na vás někdo naštve, tato konta se obvykle časem zase obnoví, vždy je tam nějaký zůstatek.
Rozhodl jsem proto investovat energii a čas do přátel a zajímavých lidí kolem mě, protože vím, že je to tou nejlepší investicí. Když budu mít přátele, nikdy nebudu "chudý".
Koukal jsem se na sebe chvíli jako na blázna...
Když jsem dopsal knihu Ukradený potenciál, bylo to v období, kdy jsem ještě stále nemohl chodit a depresivní nálada byla můj pokrevní bratr. Po tom všem jsem si nebyl úplně jistý, oslovil jsem několik investorů z našeho investičního klubu, kteří v dnešním systému velmi dobře profitují a také jsem z historických schůzek s nimi nabyl přesvědčení, že jsou velmi zasvěceni do toho, co se zde kolem nás děje – vždy měli informace, které pocházely odjinud.
Byl jsem připraven na možnou variantu, že mi řeknou, jaký jsem blázen a že bych se měl jít léčit, připustil bych to a asi bych nad tím začal přemýšlet, ale nic z toho se nestalo. Vše co popisuji ve své knize, dobře znali, jen to neuměli tak dobře popsat, říkali mi. Byl jsem nadšený, že mi rozumí, můžeme společně proti tomu něco udělat, říkal jsem si, ale ejhle – lidé, kteří mi vždy říkali, že nic není problém, že 5 miliónů sem a 10 miliónů tam, nechtěli pro to vůbec nic udělat… Asi jim to takto vyhovuje, nedokážu si tuto nečinnost poté vysvětlit…
Lidé, kteří mají informace a velké majetky, se nechtějí tímto zabývat, je to škoda, protože kdo jiný by mohl lépe pomoci dnešní společnosti, než právě oni, neboť přesně vědí, jak to celé funguje. Dělníci a běžná společnost, která pracuje od rána do večera, ta je uvězněna bankami a nemá dostatek volného času, ani informace. Jak tito obyčejní lidé mohou tento systém změnit?
Granty z EU se vypisují na projekty, které nemohou systém ohrozit a ukázat na konkrétní viníky, totéž činí nadnárodní společnosti. Zkuste psát něco proti nim, když to celé financují. To, že se dnešní elitní společnost neangažuje v těchto věcech, je velká škoda, neboť politika nás nespasí a dost jasně jsem to ukázal v mém posledním videu, které je přiloženo pod článkem – můžeme se tedy spoléhat pouze sami na sebe. Stát jsme my, neměňme lidi kolem nás, každý se snažme změnit své myšlení.
Komentáře
Re: Byl jsem „dítě systému‘‘
18. Listopad 2013 - 17:26 | Jan Tichý
Některé postřehy a hypotézy dobré, ale přehnaná generalizace dost oslabuje přesvědčivost textu:
VĚTŠINA informací je balast? Platí to i v i-novinách? A o vašem článku?
VĚTŠINU lidí ovládá strach?
MÁLOKDO přemýšlí sám nad sebou?
Jen ZLOMEK zaměstnání umožňuje využít tvořivost?
atd.
Že se nevzdělané a neinformované obyvatelstvo snadněji ovládá, to je dávno známá teze. Ale že by blbé noviny, rozhlas a TV někdo záměrně řídil odněkud shora, z jednoho místa (je to promyšlený systém, tvrdíte)? To má být odhalení dalšího konspiračního spiknutí? V ČR? Nebo dokonce v celé EU?
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 10:39 | Jan Tichý
Už je to tady: předvolební kampaň skupinky obecních kverulantů začala. Ona vlastně nikdy nepřestala. Má to nepatrnou vadu: že totiž nemůžeme například vůbec posoudit úspěšnost mluvčího "Berana" ani v profesním ani v soukromém životě, protože je to zbabělec, virtuální anonym.
Naši zastupitelé by ho konečně měli žalovat, přes IP ho přece policie najde.
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 11:23 | Jan Tichý
Pokud má OBČAN důkazy o nezákonném jednání, je povinen informovat příslušné orgány. Až do rozhodnutí soudu jsou obžalovaní považováni za nevinné.
NahoruSamozvaný ZBABĚLEC jen anonymně šíří lži a nesmysly, kdekoho odsuzuje předem, pomlouvá a špiní. Příslušné orgány ho ignorují a slušní lidé taky.
Re: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 14:34 | Jan Tichý
Ehm... tuším, že o kádrováckém fízlování si čtenáři právě vašich "diskuzních" příspěvků myslí své...
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 18:11 | moldavit
Pane Zahradník,to snad nemyslíte vážně.Vám je jedno,že Vaši radnici ovládají zloději, STBáčtí zločinci, bojovníci za koryta, podrazáci, lháři, vlastizrádci, populisté a křiváci ?
NahoruNebo se domníváte,že trestný čin je pouze vražda?To snad nemyslíte vážně...
Re: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 16:55 | moldavit
No myslím,že nejlepší je to co udělám.Oba příspěvky mám prokazatelně zaznamenané a zítra je předám policii.Uvdíme,jak si s tím poradí.Taky mne zajímá,kdo ve skutečnosti ovládá NB radnici.
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 18:28 | moldavit
§ 167 Trestního zákona - Nepřekažení trestného činu
Nahoru(1) Kdo se hodnověrným způsobem doví, že jiný připravuje nebo páchá trestný čin vlastizrady (§ 91) ,podvodu podle § 250 odst. 4, obecného ohrožení podle § 179, loupeže (§ 234) a spáchání nebo dokončení takového trestného činu nepřekazí, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta
Beran už na policii dávno měl být.Takhle mu hrozí další paragrafy
Re: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 20:04 | moldavit
No tak s Vltavínem je to trochu jinak.Nicméně,kdyby jste byl starosta ,tajemník či radní a psal někdo něco takto o vás,bylo by Vám jedno?Je to viditelně ovlivňování chování voličů.A co si budou myslet voliči?
NahoruPředstavte si,že třeba kandidujete do Zastupitelstva a někdo naprosto nepodloženě začně o Vás veřejně tvrdit,že jste byl vychován v duchu Třetí říše a rodiče zabíjeli spojence.Jsou tací.To by Vám bylo jedno?
Re: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 19:13 | Jan T.
Diskuze klouže trochu mimo téma článku, nezdá se vám? Tradiční štěkání novoborských psů, kteří nekoušou, se stalo jedním z důvodů, proč Hydepark, dříve žhavé diskusní forum, zeje prázdnotou a pavučinami se jen hemží.
NahoruPánové konejte, nevyhrpžujte.
19. Listopad 2013 - 20:27 | Josef Doškář
Vltavín nevyhrožuje, vltavín koná! V minulosti se sešel u přestupkové komise s panem Janem Tichým, Jaromírem Dvořákem. V nejbližší době se u té samé komise setká s panem učitelem Šepsem, ve Cvikově pak s panem učitelem J. Walterem. Trestním oznámením zatím směšně vyhrožuje cvikovský pan učitel Waltr, nekoná.
NahoruPánové konejte ať si o Vás pan Zahradník opraví názor.
Re: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 22:36 | moldavit
Hlavně aby jste se nedivil,pane Doškář.Docela jsem se pobavil.A jak jste přišel na to,že nekonám?
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
19. Listopad 2013 - 23:24 | viktor
Z článku mám smíšené pocity podobně jako J. Tichý.
Beran je lhář a demagog. Jako radní mohu Boráky uklidnit, že radnici nikdo zvenčí neovládá a že zvolení zastupitelé spravují město dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Za nevyvratitelný fakt to ovšem označovat nebudu:-). Např. se ale domnívám, že "kmotry" lze najít spíš za "odpůrci" než za koaličními zastupiteli.
Růženíne, je potřeba upgradovat trestní zákoník, rekodifikace má č. 40/2009Sb. a byla již asi 14x novelizována.
NahoruOdpověď učiteli J. Waltrovi (alias řůženinovi, moldavitu,derimu,
20. Listopad 2013 - 8:49 | Josef Doškář
Zatím konáte tak, že úmyslně veřejně v i novinách a v ČD úmyslně poškozujete moje jméno. Takže nekonáte, úmyslně poškozujete.
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
20. Listopad 2013 - 8:27 | hillbill
A jde poškodit něco, co už je poškozené?
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
20. Listopad 2013 - 8:53 | Josef Doškář
Velmi dobrý projev. Vystihuje to, co si většina lidí, kteří pracovali v průmyslu, nebo v obchodu myslí!
NahoruRe: Byl jsem „dítě systému‘‘
20. Listopad 2013 - 9:11 | hillbill
O vás?
Nahoru