Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Pozor na lampióny štěstí

Suché a extrémně teplé počasí posledních týdnů prudce zvýšilo nebezpečí vzniku lesních požárů. Značný podíl je způsoben zejména zvýšeným počtem návštěvníků v lese.


„Vyzýváme všechny občany, aby se v lese a v přírodě vůbec chovali zodpovědně, zejména se vyvarovali rozdělávání ohňů a odhazování nedopalků. Mezi občany není příliš známo, že lesním zákonem je zakázáno celoročně rozdělávání ohňů a kouření v lese. Zákaz rozdělávání ohňů navíc platí i ve vzdálenosti do 50 metrů od lesa,“ upozornil krajský radní pro životní prostředí a zemědělství Jaroslav Podzimek.
Podle něj je milný i názor, že kouřit se nemůže pouze v období sucha, přitom za porušení zákazu kouření či rozdělávání ohňů lze ve správním řízení uložit pokutu až do výše 100 tisíc Kč.
Požáry od nedokonale uhašených nedopalků přitom vznikají velmi často.
„Podle statistických informací Ministerstva zemědělství  z loňských 458 objasněných lesních požárů na území České republiky jich bylo 214 způsobeno rozděláváním ohňů v přírodě a 118 jako následek kouření,“ uvedl radní.
Hašení lesního požáru je přitom velmi náročná záležitost. Oheň často doutná v půdě a může propuknout nebo se obnovit i po několika dnech. Na uhašení takového požáru je potřeba neuvěřitelné množství vody a problém může být ještě umocněn nepřístupným terénem.
„Zkusme si představit, jak náročná a nebezpečná je v tomto případě práce hasičů. Přitom k podstatnému zlepšení situace by stačilo jen velmi málo – zodpovědné chování občanů,“ apeluje Jaroslav Podzimek.
Oheň též často vzniká působením slunečních paprsků přes sklo, které bylo v lese zanecháno neukázněnými návštěvníky, případně lesními dělníky.
Zvýšený výskyt požárů může být důvodem k vyhlášení obecného zákazu vstupu do lesa. Matematika takového opatření je jasná. Čím méně lidí v lese, tím menší riziko vzniku požáru. „Liberecký kraj takové nařízení zatím nepřipravuje. Nechceme občanům a návštěvníkům kraje omezovat dovolenou. Přesto jsou profesionální a dobrovolné hasičské  sbory v pohotovosti,“ zdůraznil Jaroslav  Podzimek.
Nový problém, který nás v této souvislosti silně znepokojuje, je masový nástup používání tzv. lampionů štěstí. V podstatě se jedná o letící zapálenou pochodeň, která dopadne neznámo kde a neznámo kdy.
„Zjednodušeně můžeme říci, že vypouštěním lampiónů hrajeme jakousi ruskou ruletu. Lampión, který má charakter horkovzdušného balónu, je poháněn hořícím parafínem. Ten, v případě dopadu na hořlavý materiál, má obrovský zápalný potenciál. Dovozci sice deklarují, že při správné manipulaci lampión dopadne na zem již vyhaslý, zkušenosti jsou však i jiné,“ připomněl radní.
Vypouštění lampiónů má však podle něj i další negativní rozměr. Těžko někdo schvaluje vyhazování odpadků v přírodě nebo na ulici. Občané by si měli uvědomit, že právě toto vypouštěním lampiónů provádějí. Pouze to není hned vidět.
„Každý lampión někde spadne, takže buď se bude někde povalovat a hyzdit okolí nebo ho v tom lepším případě bude muset někdo jiný uklidit. Životní prostředí tak dostává znovu na frak,“ uzavírá Jaroslav Podzimek s tím, že snahou Libereckého kraje je tedy motivovat občany k zodpovědnému chování tak, aby jejich jednání nepoškozovalo druhé a aby lesy zůstaly pro všechny milovníky přírody bezpečné a přístupné celoročně.
 P.S. Podle informací prodejců Thajských svatebních lampiónů štěstí je za případné škody zodpovědný ten, kdo lampióny vypouští!
                                                                                                                                   Mgr. Jiří Langer
                                                                                                                          tiskový mluvčí
                                                                                                                                   Libereckého kraje

 

Komentáře

Re: Pozor na lampióny štěstí

Už bych to nechal a raději se vrátil k lampionům. Statistiky uvádějí, kolik požárů vzniklo kvůli kuřákům, kolik rozděláváním ohňů, ale nikde ani slovo o lampionech. Těžko lze tvrdit, že jsou úplně bezpečné, ale při správném zacházení a vypouštění na dobrých místech ji riziko minimální. Nebo raději napíši - by mělo být ... A o té neekoločnosti, to jsou fakt zhovadělosti. Thajský lamion je z papíru a bambusu. Dobrá, není to žádná krása, najít v lese barevnej kus papíru, ale když se vypouštějí nafukovací balónky pro reklamní účely, nikdo nekřičel a to bych řekl, že balónek v lese vydrží déle.

Nahoru