Až do konce ledna na odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu přicházely připomínky k materiálu „Návrh změn ve středních školách v Libereckém kraji“. Tyto připomínky podávali ředitelé škol, zástupci samospráv, školské asociace, rodiče a další fyzické i právnické osoby.
Většina z nich podle vedoucí Odboru školství Krajského úřadu Libereckého kraje Jiřiny Princové byla spíše obecného charakteru a nenavrhovala konkrétní řešení. Ve čtvrtém únorovém týdnu přišel čas na představení konkrétních připomínek a jejich prodiskutování s řediteli škol a zástupci samospráv v daných okresech. Nejednalo se ale o vypořádání připomínek.
„Veškeré připomínky budou vypořádány písemně a budou zveřejněny na webových stránkách Libereckého kraje, kulaté stoly měly za úkol s připomínkami seznámit ředitele škol a zástupce samospráv a prodiskutovat s nimi reálné návrhy,“ dodala Princová.
Začalo to v Jablonci
V úterních dopoledních hodinách se v prostorách jabloneckého Eurocentra sešli zástupci středních škol v Libereckém kraji, úřadu práce a obcí, kde tyto střední školy působí. Postupně byly diskutovány jednotlivé dílčí připomínky týkající se plánovaného omezování kapacit. Velká část vyčleněného času se věnovala především diskusi týkající se jabloneckých gymnázií. Řešil se ale také problém budoucnosti technických a odborných škol. Problémy nemá už jen učňovské školství, ale také technické maturitní obory často zaznívalo z řad ředitelů takto zaměřených odborných škol.
Na Semilsku otázka jilemnického gymnázia
Odpoledne se diskuse přesunula do divadelního sálu Městského úřadu v Semilech. Také zde bylo hlavním tématem gymnázium – tentokrát to jilemnické. Zde kromě zástupců jilemnické školy o připomínkách diskutovali také zástupci obce Jilemnice. Ředitelé často glosovali připomínky z hlediska proveditelnosti, což se týkalo také odloučeného pracoviště ISŠ Vysoké nad Jizerou, které bylo druhým nejdiskutovanějším tématem.
Liberec a Česká Lípa ve finále
K projednávání připomínek z Libereckého okresu se ve středu dostavili zejména ředitelé zdejších škol a jednalo se především o připomínkách týkajících se konkrétních oborových přesunů, navrhovány byly alternativy řešení v přesouvání a koncentraci jednotlivých oborů. Tématem samozřejmě také bylo víceleté gymnázium ve Frýdlantu. Při posledním odpoledním zastavení v České Lípě se sešly téměř tři desítky zástupců škol, obcí a Úřadu práce v České Lípě. Nejvýraznějším tématem bylo Gymnázium v Mimoni, k němuž se vztahovaly konkrétní připomínky a návrhy obce s nabídkou podílení se na provozu školy. Diskutovalo se také o dlouho plánovaném slučování sklářských škol, převedení teoretické výuky z Doks do SOŠ v Lužické ulici v České Lípě, nebo o oborové struktuře v v SOŠ a SOU Česká Lípa.
Návrh změn se nyní bude dopracovávat
Na základě připomínek, které budou písemně vypořádány, a na základě ukončené diskuse s řediteli nad těmito připomínkami bude v následujících týdnech dopracován a doplněn „Návrh změn ve středních školách v Libereckém kraji“, který bude předložen jako materiál do Rady a Zastupitelstva kraje.
„Chtěl bych poděkovat zástupcům škol a samospráv za věcné připomínky, všichni si už asi uvědomují, že máme problém, že pokud nic neučiníme, některé školy zaniknou samospádem, ostatní budou ohroženy a podfinancovány a zaniknou nám také specifické obory, které jsou schopny přežít pouze ve větších školách, které si mohou dovolit je odučit. Názory se samozřejmě stále rozcházejí, nicméně se v průběhu kulatých stolů došlo k některým konsensuálním řešením, které budou v konečném návrhu zohledněny,“uzavírá Radek Cikl, náměstek hejtmana pro resort školství.
Komentáře
Plky
27. Únor 2011 - 16:41 | Pedro
Hmm, plky o ničem. Jen zástěrka rádobydiskuze. Co by asi tak mohlo změnit vizi bakaláře Cikla, samozvaného odborníka na školství ?
NahoruRe: Liberecký kraj uspořádal kulaté stoly k reformě školství
27. Únor 2011 - 16:42 | barta
Mě spíše zaujalo to naplánování kulatých stolů - na jarní prázdniny. Už jsem viděl, jak ředitelé ruší dovolené a letěj do Liberce :o)
NahoruRe: Liberecký kraj uspořádal kulaté stoly k reformě školství
27. Únor 2011 - 18:04 | Pedro
Termín jistě není náhodný. Co kdyby chtěli studenti nebo učitelé ohrožených škol vyjádřit své názory panu bakaláři zblízka ? Pěkně šišaté stoly.
NahoruRadní Cikl vyhodil od kulatého stolu učitele.
27. Únor 2011 - 20:38 | Radek
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/radni-cikl-vyhodil-od-kulateho-stolu-ucitele-88cb.html
NahoruKraj se s námi nechce bavit, říkají kritici slučování škol.
1. Březen 2011 - 15:27 | Míra
Kraj se s námi nechce bavit, říkají kritici slučování středních škol na Liberecku
NahoruZdroj: http://liberec.idnes.cz/kraj-se-s-nami-nechce-bavit-rikaji-kritici-slucovani-strednich-skol-na-liberecku-g0u-/liberec-zpravy.asp?c=A110301_1540644_liberec-zpravy_oks
Učitel tělocviku ředitelem umělecké sklářské školy?
4. Březen 2011 - 17:42 | Míra
Tato krátká bajka je o kozlovi, který se má stát zahradníkem.
Jistý nejmenovaný kozel, který je zástupcem ředitelky nejmenované školy, která má eminentní zájem pohltit jinou školu pouhých 7 km vzdálenou, kandiduje oficielně na post ředitele této blízké školy. Tato škola se totiž pohlcení vehementně brání a tak se našlo řešení. Udělejmež ředitelem vzpurné školy kozla! Kozel školu sežere jako hlávku zelí a pohlcení bude bez dalších cavyků dokonáno!
Poučení?
Jestli může být kozel zahradníkem, proč by nemohl být učitel tělocviku ředitelem umělecké sklářské školy?
P.S. V tomto případě se nejedná o prozrazení úředního tajemství. Zmíněný kozel svou kandidaturu ve slabé chvilce sám prozradil za přítomnosti mnoha hostů jistého restauračního zařízení v blíže nejmenovaném městě a chlubil se tím, že školu při té příležitosti zničí.
Nahoruhttp://www.prazskagalerie.cz/zpravy/novinky/supss-kamenicky-senov-1
Učitel tělocviku ředitelem umělecké sklářské školy ?
4. Březen 2011 - 18:11 | Pedro
Obecně vzato, učitel tělocviku na postu ředitele školy je většinou ve stejné pozici, jako kozel na zahradě. Co jich ale v této pozici je !
Nahorup.Janás odstoupil z výběrového řízení na post ředitele školy
16. Březen 2011 - 19:09 | Radek
Právě jsem obdržel informaci,že p.Janás odstoupil z výběrového řízení na post ředitele umělecké sklářské školy.
NahoruPaliza
16. Březen 2011 - 20:14 | Pedro
Že by to Paliza vzdal dobrovolně ? Asi mají s krajem domluvený jiný postup, jak s Šenovem vydrbat.
NahoruODS chce rušení víceletých gymnázií odložit.
4. Březen 2011 - 18:02 | Míra
ODS chce rušení víceletých gymnázií odložit.
NahoruVýraznější redukci navrhují odborníci za ODS jen na Českolipsku. Souhlasí se sloučením gymnázií v České Lípě a Mimoni s tím, že v Mimoni zůstane zachované odloučené pracoviště pro děti, které věkem ještě patří na základní školu.
Chtějí také zrušit gymnázium v Novém Boru, s čímž se v návrhu kraje zatím nepočítá.
http://www.r1genus.cz/clanky/semilsko-2/ods-chce-ruseni-viceletych-gymnazii-odlozit-9513/
Kozel to vyřeší za bakaláře
4. Březen 2011 - 18:30 | Pedro
Takže oranžoví přátelé konečně přišli na to, jak tu horní školu zruší. Kozel se přihlásí do konkurzu, který řádně vyhraje a pak coby ředitel horní školu sloučí (tedy zruší) se školou dolní. Vlk (bakalář) se nažere a koza (dolní škola) zůstane celá. Jak prosté !
NahoruTaké chlapci a děvčata v modrém hýří vtipem. Nejprve za jejich vlády před třemi roky naprosto nepochopitelně vzniklo tzv. gymnázium při dolní škole a teď přicházejí s tím, že by jej zrušili. Opravdu koncepční myšlení !
Utlumit bez náhrady současné gymnázium v Novém Boru
5. Březen 2011 - 10:59 | Míra
Nový Bor: profilace
Protože gymnázia by měla být do budoucna přísně výběrovými a nejprestižnějšími školami, je dalším z plánů ODS utlumit bez náhrady současné gymnázium v Novém Boru, jež spadá pod Vyšší odbornou školu sklářskou a Střední školu N. Bor.
„Stejně jako v případě Mimoně pokryje poptávku osm kilometrů vzdálené gymnázium v České Lípě,“ zdůvodnila Petra Kašparová.
Podle ODS by neměly v Novém Boru vznikat další nové obory, ale bylo by dobré, aby se zdejší škola profilovala. „Mají technologické zázemí, a tam vidíme budoucnost borské školy,“ podotkla Kašparová.
Kamenický Šenov: zachovat
Občanští demokraté i nadále nesouhlasí se sloučením sklářské školy v Kamenickém Šenově se školou v Novém Boru. Jak řekla Kašparová, žáci stále projevují zájem o studium na šenovské škole.
„Do prvního kola přijímacího řízení se přihlásilo sedm žáků, v Novém Boru to nebyl ani jeden žák,“ upřesnila Kašparová.
NahoruDvojí metr Krajského úřadu.
8. Březen 2011 - 19:42 | Míra
Turnovská škola přijde o tradiční obor zlatníka.
Kraj nechce akceptovat otevření nových oborů.
Zdůvodnění :
„Chtějí, aby se ubývající počet žáků nerozmělňoval mezi další obory."
Nový Bor je asi vyjímka, tam se mohou otevírat nové obory a rozmnělňovat ubývající počet žáků.
Trojský kůň.
NahoruMgr.Jiří Janás, kandidát na funkci ředitele SUPŠS Kamenický Šenov.
Člen Zastupitelstva města Nový Bor, za ČSSD.
Zástupce ředitele školy v Novém Boru, která chce zavřít Šenovskou školu.
Součástí konkurzu je příloha : " koncepce rozvoje školy (ZAVŘENÍ ŠKOLY)"