Letošní muzejní byla cechovní a díky tomuto tématu ožilo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě v sobotu 13. 6. 2015 středověkými řemesly. Zruční řemeslníci předváděli svoje umění a mnozí z nich dovolili zájemcům si středověká řemesla vyzkoušet.
A jaká řemesla to byla? Především ta, kterým v roce 1560 udělila českolipská vrchnost cechovní statuta. Jednalo se o soukeníky, krejčí, ševce, kožešníky, pekaře, sladovníky, kováře, koláře se zámečníky, řezníky, hrnčíře, provazníky a bečváře s truhláři.
Kovář předváděl svoje řemeslo, kožešník představil zvířecí kožešiny (a byl zvědavý, jestli návštěvníci poznají komu patřily), pekaři, řezníci a sladovníci nabízeli svoje produkty. Ostatní řemeslníci při předvádění svého řemesla zapojili i návštěvníky. Děti si tak mohly zkusit malovat na keramiku, přišít knoflík, vymalovat textilní omalovánku, zkusit zavázat tkaničku, zatloukat hřebíky, smotat provaz nebo vyzkoušet truhlářské řemeslo. Podílely se také na výrobě velkého textilního obrazu, kdy šitím, stříháním a kreslením tvořily samy sebe.
Ale nejenom tato řemesla byla k vidění a vyzkoušení. Na Českolipsku se lidé živili i jinými řemesly, např. barvením látek. Barvíři (po nichž je v České Lípě dodnes pojmenovaná ulice) byli první, kteří potiskovali látky. Hodně dětí, ale i dospělých využilo možnosti vyzkoušet si potisknout kousek látky původními dřevěnými nebo kovovými formami. Vyrobený kartoun si odnesli a děti ještě dostaly omalovánku, na které měly domalovat kontury poškozeného vzoru a vybarvit ho. Svoje řemeslo nám představil také košíkář.
Ve středověku se nežilo jenom prací, lidé měli rádi dobré pití, jídlo i zábavu. K tomu potřebovali chutné pivo, a to nám na muzejní noci nabídli sladovníci z nově otevřeného pivovaru ve Cvikově. I další občerstvení bylo stylové: medovina, valašské frgály, trdelníky, speciality z krkonošské zabijačky nebo sýrové speciality.
Pro děti byly připravené dvě hrané pohádky, po setmění bylo možné zhlédnout velkoplošnou projekci, kloboučnice nabídla módní přehlídku, krásným zpěvem nás potěšily Babíny di Doksy a mnozí se těšili na oblíbenou Jazzovou farmu, která muzejní noc ukončila. Na malém jarmarku si návštěvníci mohli koupit i nějakou originální drobnost zručných řemeslníků: hrnečky, bižuterii, pletené medvídky, jehelníčky, látková zvířátka nebo knihy z antikvariátu. Již tradičně provázela muzejní noc hudba. Před muzeem lákal návštěvníky flašinetář, uvnitř pak zněly flétny a kytara žáků a učitelů místní ZUŠ.
Cechovní sdružení měla ve středověku velký význam. Zajišťovala řemeslníkům práci, odbyt zboží, zapojovala se do společenského i politického života, pomáhala svým členům v době nemoci a ve stáří. Zůstaly po nich různé předměty používané při společných akcích (prapory, talíře, holby) a také truhlice, do kterých se zamykaly cenné listiny. Ty zakládací, které jsou uložené v českolipském archivu, byly vystaveny v muzejní knihovně spolu s truhlicemi, které vlastní muzeum.
Cechovní muzejní noc vzdala hold řemeslům a ruční práci. Návštěvníkům nabídla ukázku starých řemesel, zručnost řemeslníků a ukázku starých nástrojů.
Všem, kteří se na muzejní noci podíleli, patří velké poděkování, zvláště partnerům, kterými se stali: Městská knihovna Česká Lípa, ZUŠ Česká Lípa, DDM Libertin Česká Lípa, Střední průmyslová škola sklářská v Novém Boru, Reklamní agentura DEUS z České Lípy a Asociace muzeí a galerií České republiky.