Ocenění za dlouholetou a obětavou práci českolipských pedagogů s jejich žáky letos vedení města rozdalo již počtvrté. Symbolický titul Českolipská pedagožka 2013 získala hned pětice žen.
Čestný diplom, květinu a malou finanční odměnu předala starostka Hana Moudrá společně s oběma místostarosty Jiřím Kočandrlem a Tomášem Vlčkem ve středu 27. března 2013 ve 13:00 hodin v obřadní síni radnice. V rámci slavnostní akce vystoupil chlapecký sbor Pueri canori ze ZŠ Pátova se svým sbormistrem Jaromírem Ehrenbergerem.
„S výběrem a nominacemi letošních kandidátů nám podobně jako u předešlých ročníků pomáhali v první řadě ředitelé škol. K jejich návrhům se přidal i výbor pro výchovu a vzdělávání. Jsem ráda, že takto můžeme dát veřejně najevo, jak si považujeme pedagogické práce a oceňujeme ty, kteří k ní nepřistupují pouze jako k povolání, ale jako k celoživotnímu poslání,“ uvedla starostka České Lípy Hana Moudrá.
Letošní oceněné:
Eva Truxová, ZŠ Pátova, na cenu ji navrhl ředitel školy Petr Jonáš. Paní učitelka zasvětila svoji pedagogickou dráhu biologii a chemii. Na ZŠ Pátova učí již od roku 1987, a i když je již v důchodu, nadále na škole nejen vyučuje, ale připravuje zájemce na chemickou i biologickou olympiádu a ekologické soutěže.
Eva Vítová, ZŠ Sever, na cenu ji navrhl zástupce ředitele Jiří Vosála. Na ZŠ Sever působí od roku 1990 jako vychovatelka ve školní družině, již několik let vede známý a úspěšný taneční kroužek Country Road. Kromě toho vede počítačový kroužek pro družinové děti, organizuje školy v přírodě. S jejím jménem je spojený také herní klub Heuréka, který na Severu otevřeli pro nadané děti.
Blanka Ludvíková, ZŠ 28. října, na ocenění ji navrhla taktéž škola. Na ZŠ Špičák působí paní učitelka od roku 1987, po roce byla jmenovaná zástupkyní ředitele pro 1. stupeň a v této funkci na škole pracuje dodnes. Na škole vedla výtvarné a literární kroužky, své žáky připravovala na recitační soutěže. Organizovala a účastnila se rovněž prázdninových dětských táborů.
Eva Hellerová, v důchodu, na cenu ji nominoval školský výbor. Za katedru se poprvé postavila v malotřídce v Dobranově, pak učila na 1. stupni v ZŠ Moskevská, potom ZŠ Sever, v soukromé škole Slunce a do důchodu v roce 2004 odcházela z Praktické školy Radost na Severu. Dalších šest let potom ještě vypomáhala podle potřeby ve speciální škole na Severu nebo v Moskevské. Vedle klasické výuky se na školách věnovala školním knihovnám, logopedické a dyslektické péči a metodickým sdružením. V důchodu ještě pomáhala s doučováním dětí v dětském domově. Tam se také věnovala projektu komunitního bydlení mimo dětský domov a v současné době pracuje na projektu „Doprovod do práce“. Ten pomáhá dětem, které odcházejí z dětského domova do samostatného života.
Lenka Taibrová, MŠ Na Výsluní, na cenu ji nominovala MŠ Špičák. Do MŠ Na Výsluní paní učitelka nastoupila v roce 1992, nejprve působila jako učitelka v běžné třídě a o něco málo později už jako vedoucí učitelka ve speciální třídě pro děti s vadami řeči. Neustále se vzdělává a zajímá o novinky. Je zodpovědná, svědomitá, s vysokou mírou náročnosti a obětavosti. Přitom práce ve speciální třídě vyžaduje každodenní trpělivý, klidný a tvořivý přístup s novými nápady pro každodenní „trénink“. Díky svému osobitému přístupu dokáže paní učitelka ovlivnit nejen řeč malých dětí, ale dokáže rovněž proniknout a usměrnit i komunikaci v celé rodině, která je nedílnou součástí celého procesu.
Komentáře
Re: Město udělilo tituly Českolipský pedagog
27. Březen 2013 - 21:57 | Kafka
Tři z nich znám a myslím, že dobrá volba.
NahoruRe: Město udělilo tituly Českolipský pedagog
27. Březen 2013 - 22:50 | Babča Lipča
Pět z nich neznám, ale myslím, že dobrá volba. Pedagog - muž již žádný není?
NahoruRe: Město udělilo tituly Českolipský pedagog
28. Březen 2013 - 7:34 | F. Chot
Neznám osobně ani jednu z oceněných, ale ze stručných popisů se zdá, že vždy přidaly něco navíc k hodinám ve škole ...
NahoruV dnešní den i já blahopřeji.