Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

American Dream #5 (Grocery store)

Dnešní článek bych ráda věnovala potravinám v USA, protože je to jedna z věcí, která mi na Americe dost vadí, nemůžu si na to absolutně zvyknout a dokonce to slýchám často i od jiných lidí.

Celou dobu jsem se sem těšila na jídlo. Myslela jsem si, že tu budou mít úplně všechno, všechno bude mnohem lepší a budou tu mít neskutečnej výběr. No, opak je pravdou. Pokud přijedete do Ameriky s myšlenkou, že si tu koupíte bez problému normální jídlo, tak na ni hnedka zapomeňte. Možná někde na pár místech ano, ale rozhodně ne všude. Nejdřív bude problém vůbec něco sehnat, a když už něco málo seženete, tak to bude sakra drahý. No a některý věci tu můžete hledat, jak chcete, ale prostě je tu nenajdete.

Ještě než jsem sem jela, tak jsem samozřejmě věděla, že tu nekoupím třeba rohlík nebo chleba, ale myslela jsem si, že tu koupím zase nějaké jiné pečivo. No, mají tu leda tak velice trvanlivý toastový chleba, který vydrží měkký asi tak měsíc a dokonce na něm nenajdete ani plíseň, housky na hamburgery, hot dogy a bagely. Občas tu narazím na nějakou bagetu, ale prostě není to ono. Americká bageta má divnou chuť, takovou nakyslou a není vůbec dobrá. Ze začátku jsem tu přežívala na toasťáku, ten mi ale asi po třech měsících přestal chutnat, a tak jsem překonvertovala k bagelům, na kterých přežívám doteď, ale už mi taky moc nechutnají.

On totiž problém je hlavně v tom, že všechno pečivo je tu sladký. Většinou ve složení je na druhém místě cukr a jako další je pak high fructose corn syrup, který vůbec nechápu, co tam dělá. Docela dlouho jsem hledala něco, co bude aspoň trošku normální, ale nic jsem nenašla. Objevila jsem jen jednu značku bagelů, která není úplně tak zlá, ale taky to není přesně to, co bych si dala. Ale akorát dneska jsem narazila na nějaký rýžový “chleba” v sekci pro bezlepkovou dietu. Složení vypadalo docela dobře, dokonce v tom není ani cukr, ani nic jinak podivnýho, tak jsem to vzala a uvidím, třeba to bude dobrý a strávíme spolu následující čtyři měsíce.

Na pečivo (které vlastně moc pečivem není) je tu neustále akce např. 2/5$ a většinou se jedná o maxi balení, takže za 5 dolarů dostanete slušnou dávku toastového chleba a je úplně jedno, že to není dobrý, hlavně, že je toho hodně a je to levný. Pokud chcete něco lepšího, tak za jedno maličké balení zaplatíte třeba 5 dolarů a to je pro Američany sakra rozdíl, takže tu vlastně ani nebudete šanci mít, něco takového koupit, protože se to tu moc neprodává, protože by to neměl kdo kupovat.

Teď bych se přesunula k mléčným výrobkům. Tvaroh tu nenajdete. Něco typově jako Lučina už vůbec ne. Najdete tu třeba Veselou krávu, která se tu ve skutečnosti jmenuje Smějící se kráva, ale moc nejásejte, protože je nějaká poameričtělá a vůbec nechutná jako ta v Evropě.

Jogurt. Celkem základní věc, přijde mi, v Americe ale katastrofa a to doslova. Všechny jogurty tu jsou light a low fat. Hádejte, co je na druhém místě ve složení? Jestli hádáte, že cukr, tak máte pravdu. Je to cukr. Hned někde za tím je opět high fructose corn syrup. Bílej jogurt tu mají jen JEDEN a zase low fat. Hodně tu taky frčí řeckej jogurt, ale zase je light. Neseženete tu ne-light a ne-low fat jogurt. Prostě ne, ne a NE. Každopádně nejsou ty jogurty vůbec dobrý. Upřímně jsou dost hnusný a ani moc nechutnají jako jogurt. Má to takovou zvláštní nejogurtovou chuť. Na jogurty jsou tu taky často akce třeba 10 jogurtů za 10$ a nikdy u toho ani není cena za jeden jogurt. Já nevím, ale běžně prostě nejdu a nekoupím si 10 jogurtů naráz, co bych s nima asi tak dělala, takže by mě zajímalo, proč to tak mají. Mléko se tu prodává v kanistrech po galonech a světe div se nebo ne, taky nechutná jako mlíko. Je poněkud vodové a chuťově nemlékovité. Ač se to zdá neuvěřitelné, je to prostě tak. Navíc mi taky dost vadí ten kanistr. Pokud budete chtít něco jako Activia nápoj anebo Actimel, tak na to taky zapomeňte. Výrobky typu Bobík nebo Pribináček - nechte si zajít chuť. A co takhle Kinder mléčný řez? Tak nic takového tu taky nemají a dokonce ani nic podobného. Ze sýrů si tu možná vyberete, ale připravte se na to, že třeba za balení 11 plátků zaplatíte kolem 5$. Na obyčejnou mozzarellu si připravte tak 7$. Někdy i víc.

Co se týče ovoce a zeleniny, tak taky žádná sláva, spíš docela bída. A drahá bída. Ovoce a zelenina tu stojí docela hodně a tak není divu, že Američani to moc nejedí. Okurka se tu například prodává za 5$, pokud máte zrovna štěstí, tak za těch 5 dolarů koupíte dvě. A podotýkám, že je obyčejná. Vůbec žádná bio nebo tak něco. Prostě normální, obyčejná okurka, za kterou v Kauflandu zaplatíte 7.90Kč. Pak tu teda mají normálně papriky, rajčata a podobně, ale všechno po málu. Nenajdete tu třeba čtyři přepravky s paprikama a důvod je ten, že tu chybí právě ta kupní síla. Málokdy to tu někoho vidím kupovat. Mrkev tu prodávají i normálně, ale taky už umytou, oloupanou a nakrájenou třeba na kolečka, aby s tím nebylo už moc práce, jen jste otevřeli pytel a bylo hotovo. Možná pohodlné, ale je mi to nějakým způsobem silně nesympatické. Ovoce tu najdete jen takové základní, exotické moc nečekejte. Taky tu mají hodně už umyté a nakrájené ovoce balené v kelímcích nebo nějakých krabičkách. Co se mi ale na tom líbí, je to, že to mají všechno upravené, očištěné a úhledně naskládané v regálech. Neustále kolem toho někdo chodí a přerovnává to. Ale to bude asi tím, že tu toho tolik nemají, a tak mají čas si tady skládat papriky.

Maso je tu drahé a taky ho moc nikdo nekupuje. Moje rodina ho kupuje jen tehdy, když je na něm cedulka “sale” a další den prochází, což mi přijde dost nechutný, a tak tu nikdy maso nejím, protože abych za týden měla k večeři prošlé maso, no tak co jsem. Šunkám se tu neříká šunka, ale říká se tomu jen podle toho, z čeho to je. Takže třeba jen “turkey”, “ham”, “chicken” atd. Ta ham mi taky moc nechutná, protože je divně nasládlá a jediná šunka, kterou si tu občas dám je turkey, protože je jako jediná aspoň trošku poživatelná. Pak tu mají i salámy, ale na ty jsem upřímně ještě nenašla odvahu.

Američani jsou také známí tím, že hodně nakupují zmražená jídla, jen je hodí do mikrovlnky a hotovo. Je to pravda, zmražené tu seženete snad cokoliv. Také je to dost levné, takže pro Američany opět lákadlo – co nejvíc jídla, za co nejmíň peněz, čím větší prasárna, tím lepší. Bohužel tomuhle já moc neholduju, a tak tu pak na mě divně koukají, že to nechci jíst. Většinou je to totiž nějakej mix čehosi, co dáte na pár minut do mikrovlnky, vysypete to na talíř a hotovo. Přesně takhle si dobré jídlo nepředstavuju.

Na sladkosti jsem se taky hrozně těšila, ale není tu vůbec o co stát. Výběr je docela malej, mají tu pár věcí a to doslova. Navíc si třeba ani nemůžete koupit jedno Kit Kat, ale musíte si koupit maxi balení asi šesti Kit Katů, nekoupíte si tu normální čokoládu, protože tu prodávají jen giant velikost. A vlastně si tu ani moc nevyberete, což mě dost překvapilo. Mají tu úplně ty nejzákladnější čokolády, takže na nějaké výstřelky zapomeňte. Taky si víceméně nekoupíte od ničeho jeden kus a ani malej kus. Všechno jen rodinná maxi balení - maxi pytle a maxi krabice. A když už jsem u toho, tak mi to ani nechutná moc. Americký sladkosti jsou strašně sladký. Teď by mi tu někdo mohl oponovat tím, že to je asi divný, že je sladkost sladká, ale věřte mi, že tohle je už moc. Třeba americká verze Haribo medvídků je katastrofální, vůbec se to nedá jíst. Nejdřív jsem si říkala, že jsem asi divná já. Pak mi to říkala kamarádka, že jsou hnusný a nakonec jsem to ještě slyšela od pár dalších lidí, že jsou vážně jiný, takže to tak asi bude. Jsou nějaký umělý a přeslazený, no fuj. Všechny věci jsou tu přizpůsobený pro Američany a jejich neskutečně divnou chuť. Jediný, co tu za to asi tak stojí, jsou čokoládové košíčky plněné arašídovým máslem Reese’s, obyčejná, ale dobrá čokoláda Hershey’s a preclíky v čokoládě Flipz, jinak zbytek nic moc. Ani Milky Way tu není klasický, ale má na sobě karamel, takže když se nad tím zamyslíte, je to vlastně Mars.

Žízní tu neumřete, výběr pití je široký, ale víc jak 2/3 trhu tvoří přeslazené bublinkaté nápoje. Protože Američani jsou posedlí slovy light, low fat a taky zero, tak tu najdete téměř cokoliv i v takovéhle verzi. Sprite zero je toho třeba příkladem. Jinak Coca Cola mi tu taky přijde jiná, je asi lepší v tom, že je možná o něco víc bublinkovatá, ale je dost sladká. Jako by do ní přidali ještě o pár lžic cukru navíc. Ale pořád to chutná líp, než třeba americká Fanta. Ta je špatná, taková hodně umělá, mi přijde. Jinak tu taky každý miluje Root Beer, což mi taky nějak zvláštní nepřijde. Takový paskvil mezi Coca Colou, Pepsi a možná ještě něčím. Voda se tu prodává hodně v 0,5l lahvičkách, ale taky v galonových kanistrech, což mi silně připomíná vodu do ostřikovačů. Mají tu jen asi dvě značky perlivé vody a vůbec to nerozlišují jako jemně perlivá nebo tak. Pak tu seženete různě umělé ledové čaje, ale taky Starbucks nebo kokosovou vodu, kterou jsem si tu oblíbila.

Jak jsou Američani líní a nic se jim pořádně nechce dělat, tak tu taky prodávají zvlášť bílky, žloutky a pak tohle dohromady. Jak kdyby to byl neskutečný problém si koupit normální vejce a rozklepnout si ho doma. Prakticky všechno, co jde už nějakým způsobem prodávat upravené, očištěné, oloupané a já nevím, co všechno ještě, tu bez sebemenších problémů koupíte. Absolutně je ani nezajímá, co kupují, a je jim úplně jedno, že to pak budou jíst, takže tu většina lidí prostě všechny ty umělé a s trochou nadsázky, řekla bych, i jedovaté věci koupí.  

Celé bych to zakončila asi tím, že tu můžete koupit maxi balení za pár centů, ale taky podobnou věc v mnohem menším balení za pár dolarů. Velké procento Američanů si radši koupí první variantu, protože naivně věří, že je to velmi podobné, ne-li úplně totožné, zatímco pravda je ale taková, že když se podíváte na složení, tak to rozhodně není stejné a nechci říkat, že úplně vždycky, ale opravdu většinou ta dražší věc v menším balení chutná mnohem, mnohem líp a není plná bůh ví čeho, jak už jsem si stačila za ten půlrok všimnout.

Ať už si tu koupíte cokoliv, tak u kasy to zboží jen vyndáte na pás a pak už nemusíte hnout ani prstem, protože za kasou stojí vždycky někdo, kdo vám to všechno naskládá do igelitových tašek, které dostanete zdarma. A pokud vám to do tašky bude dávat nějaký váš spolužák ze školy, tak se nedivte, je to tu normální a stává se mi to dost často.

P.S. Nekoukejte tu moc na ceny a nesnažte se to přepočítávat na Koruny. Jídlo je tu oproti českým poměrům drahé a s tímhle přístupem byste si nekoupili ani žvýkačky.

Komentáře

Re: American Dream # 5 (Grocery store)

To je HOROR! Nechápu, že tam máte tu trpělivost tam trávit čas, já po zjištění těchto faktů, balím svých pět švestek a jedu spět na starý kontinent.

Nahoru

Re: American Dream # 5 (Grocery store)

Ona bude slečna trochu zvláštní :o).

Nahoru

Re: American Dream # 5 (Grocery store)

Proč tady nejsou odkazy na předešlé díly seriálu? Čtenářům by to pomohlo.

Nahoru

Re: American Dream # 5 (Grocery store)

Mně stačilo zadat si do hledače jméno autorky.

Nahoru

Re: American Dream #5 (Grocery store)

Kristepane! Slysela jsem, ze jidlo v USA je docela peklo, ale ze je to takhle spatny, to jsem si nejak nemyslela. Diky za krasnej (hruzunahanejici) clanek!
Koukam ze Australie ma do tohohle jeste dost daleko, tady to vypada spis jak v Cechach - az na veci typu chleba a tvaroh, ale to je jasny. A farmarsky trhy to jisti.
Mimochodem velice smutna a brilantni ukazka naroda totalne odtrzenyho od reality... :-( Kdyz nad tim clovek premysli, tak jen to, ze se tam takovyhle system mohl ujmout, je dost desivy.

Honzo: staci kliknout na jeji jmeno pod titulkem clanku.

Nahoru