Dnes je 22. 12. 2024
svátek má Šimon

Ovzduší v České Lípě již zkoumá mobilní měřicí vůz

Kvalitu ovzduší v České Lípě od úterý 2. dubna dopoledne zkoumá mobilní měřicí vůz Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). A to konkrétně na náměstí T. G. Masaryka, kde bude zařízení stát až do středy.

V pátek 5. dubna a během víkendu se bude kvalita ovzduší měřit u ZŠ Partyzánská na Svárově, v úterý a ve středu 9. a 10. dubna pak u budovy odboru dopravy v Děčínské ulici. Za odborné měření radnice zaplatí zhruba 150 tisíc korun.

Měření mobilním vozem se v měřící síti ČHMÚ často nevyužívá, je určen pro měření v rámci různých projektů, krátkodobých zakázek a podobně. Běžně se pro hodnocení kvality ovzduší zpracovávají data z pevných stanic automatizovaného imisního monitoringu. V České Lípě tato stanice stojí v areálu ZŠ na Severu. Průběžně aktualizované hodnoty znečištění ovzduší z této stanice jsou dostupné i na stránkách města.

„Na střeše speciálního auta je odběrová sonda, kterou se nasává vzduch do měřících přístrojů, ze kterých pak získáváme informace o kvalitě ovzduší. Kromě prachových částic menších než deset mikrometrů, které se měří běžně, zjišťujeme také hodnoty polétavého prachu menšího než 2,5 mikrometru. Ten má větší vliv na lidské zdraví. Budeme měřit také koncentrace oxidu siřičitého, oxidů dusíku, oxidu uhelnatého a přízemního ozónu. Vedle benzenu budeme odebírat vzorky pro stanovení polycyklických aromatických uhlovodíků. Ty jsou například produktem spalování, třeba při jízdě autem nebo topením v domácnostech. Mohou vážně poškodit lidské zdraví,“ upřesnila Helena Plachá, vedoucí oddělení ochrany čistoty ovzduší z Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem.

Ta doplnila, že kromě těchto hodnot se budou zaznamenávat i běžné klimatické hodnoty jako teplota, rychlost a směr větru a podobně. Naměřené hodnoty pak chtějí odborníci z ČHMÚ porovnat s údaji z dalších měst jako je Liberec, Litoměřice či Děčín. „Co se týče kvality ovzduší, je na tom Česká Lípa stejně jako podobně velká města, není tu ani výrazně horší ani lepší ovzduší,“ doplnila Helena Plachá.

Měření mobilním vozem městu pomůže v hledání největších zdrojů znečištění ovzduší v České Lípě, výsledkem bude i zajímavé srovnání s údaji ze stanice automatizovaného imisního monitoringu na sídlišti Sever a s měřeními z jiných měst.
 

Ovzduší v České Lípě již zkoumá mobilní měřicí vůz
Ovzduší v České Lípě již zkoumá mobilní měřicí vůz
Ovzduší v České Lípě již zkoumá mobilní měřicí vůz

Komentáře

Re: Ovzduší v České Lípě již zkoumá mobilní měřicí vůz

Druhý den měření, a stále je takový "čerstvý" vítr. Uvidíme, až budou změřeny a zpracovány údaje ze všech třech míst.

Nahoru

Re: Ovzduší v České Lípě již zkoumá mobilní měřicí vůz

Snad jsou ti "měřiči" profesionálové a budou měřit tak, aby naměřili hodnoty, které jsou na zvolených místech obvyklé, nikoliv hodnoty, které se tam vyskytnou jen za výjimečných povětrnostních podmínek.

Nahoru

Re: Ovzduší v České Lípě již zkoumá mobilní měřicí vůz

Já si, Mirku, myslím, že změří přesně to, co tam v den a hodinu měření bylo/je/bude.

Je skutečností, že stanice automatického imisního monitoringu na sídlišti Sever (LCLMA) je ve nadmořské výšce 299 metrů, tedy asi 10 metrů nad úrovní obvyklé výše prvního imisního rozhraní v České Lípě - pod ní je tedy celé "staré město", které je v okolí Ploučnice v nadmořské výšce přibližně 250 metrů. (Druhé imisní rozhraní je podstatně výš - proto je v kotelně ve Staré Lípě 112 m vysoký komín - při "vhodném" počasí jeho posledních 8-10 m vykukuje nad imisní vrstvu, krásně je to vidět třeba od Svojkova, nebo i od Bořetína).

Obdobné měření mobilním vozem dělali na počátku března v Ostravě. I když výsledky nejsou ještě zcela zpracovány a vyhodnoceny, tak se ukazuje, že objemově nejvíc k hodnotám PM10 a k hodnotám PM2,5 přispívají lokální topeniště. Tedy nikoliv průmysl (v Ostravě!), nikoliv doprava motorovými vozidly ... Ten podíl z lokálních topidel je přes 80%.

Tady se podle mne projevuje ekonomická situace jednotlivých domácností - kdo má technicky možnost (komín), tak se vrací k topení pevnými palivy - je to pořád lacinější než elektřina nebo plyn. Bohužel včetně spalování odpadů a pod. V tom a v možnosti postupné likvidace CZT vidím největší nebezpečí pro čistotu ovzduší v České Lípě.

Samostatnou, odbornou otázkou pak ale je konkrétní vliv jednotlivých složek spadu na naše zdraví. Proto je dobře, že výsledky získané měřením ČHMÚ bude hodnotit a porovnávat Státní zdravotní ústav.

Nahoru