Dnes je 22. 12. 2024
svátek má Šimon

Česká Lípa připomene židovské kořeny našeho města

Před zhruba sto lety zastávali důležitá povolání a tvořili jednu z nejvýznamnějších společenských vrstev České Lípy. Židé. Během 2. světové války se však nacistům podařilo všechny tyto lidi z města buď vyhnat, nebo zavraždit. Pak se na ně tak trochu zapomnělo. Město Česká Lípa však tento významný národ v letošním roce připomene. Na středu 6. května 2015 připravilo celodenní akci s názvem Česká Lípa židovská, která má za cíl právě připomenout židovské kořeny našeho města.

„Akce tohoto druhu nemá ve městě obdoby, a to z několika důvodů. Vůbec poprvé se město hrdě hlásí ke své židovské minulosti. Na programu spolupracuje mnoho místních organizací, poprvé v historii se na něm podílejí také všechny českolipské základní školy. Všechny body programu mají co dělat s odkazem židovské kultury v České Lípě, dokonce v restauraci v kulturním domě Crystal bude pro veřejnost v den konání akce připravené speciální židovské menu,“ uvedla starostka České Lípy Romana Žatecká.

Akce Česká Lípa židovská má však ještě další, důležitý úkol. A sice vzpomenout na ty, kteří k nám do České Lípy již nedojeli živí. V polovině dubna 1945 totiž z německého koncentračního tábora Schwarzheide vyšel pochod smrti, který měl jednu ze smutných zastávek i v České Lípě. Přesně před 70 lety, 6. května 1945, z vagónů na českolipském nádraží vynesli 17 mrtvých, kteří již nezvládli dojít do svého cíle. Akce se tak koná u příležitosti tohoto významného výročí, zároveň částečně připomíná i 70 let od konce 2. světové války.

„Kromě samotné akce ve středu 6. května máme v letošním roce připravené i další doprovodné aktivity. V květnu tak spustíme novou trasu městem, kde si lidé projdou město pomocí GPS a zastaví se u nejvýznamnějších židovských památek. V září, v rámci Dnů evropského dědictví, se uskuteční procházka po židovských památkách s historikem Ladislavem Smejkalem, otevřen u té příležitosti bude i židovský hřbitov. Pro ty, kteří by se chtěli o židovské kultuře ve městě dozvědět více, je nyní v Městském informačním centru k dostání kniha Marie Vojtíškové ,Židé v České Lípě‘ za zvýhodněnou cenu 15 korun,“ doplnila Romana Žatecká.

Pietní akt k uctění 17 židovských obětí pochodu smrti z koncentračního tábora Schwarzheide proběhne u památníku v základní škole Špičák. Zúčastní se jej zástupci partnerských měst, představitelé židovských obcí z Liberce, Děčína a Prahy a také přeživší oběti holokaustu. Kromě této tiché vzpomínky je pro širokou veřejnost připraven komponovaný celodenní program. Město Česká Lípa po akci Česká Lípa židovská pořádá také tradiční pietu dne 8. května, která začne v 11 hodin na nám. Osvobození.

Pochod smrti z koncentračního tábora Schwarzheide začal 18. dubna 1945, zhruba 600 vězňů mělo namířeno do Terezína. Před pátým květnem byla velká skupina vězňů rozdělena na dvě menší – židovskou a nežidovskou. Židé byli ve vagonech převezeni na nádraží do České Lípy, kde z vagónů vynesli 17 mrtvých. Ti byli původně zakopáni v lesích u Sosnové, po konci války byly převezeni na Nový židovský hřbitov v České Lípě. Po zrušení hřbitova hroby těchto Židů zanikly. Na místě někdejšího hřbitova v areálu dnešní základní školy Špičák byl v roce 2004 zřízen památník k uctění 17 obětí pochodu smrti, jeho odhalení se tehdy zúčastnil i velvyslanec Izraele. Dvěma českolipskými oběťmi tohoto pochodu smrti byli mladíci Leon Kominík a Ota Frankenbush.

Na přelomu 19. a 20. století žilo v České Lípě ani ne 15 % Čechů, zbytek tvořili Němci a přirozeně Židé, kteří ve městě zastávali důležité posty a vykonávali vážená povolání. Německá nadvláda v našem městě vyvrcholila v lednu 1911 žádostí o přejmenování města z Böhmisch Leipa na Deutch Leipa. Tento krok ale nebyl schválen. Němci však vůči Židům v České Lípě nikdy nepřestali mít předsudky, které byly stále více přiživované nastupující nacistickou diktaturou. Nenávist vyvrcholila 10. a 11. listopadu 1938, kdy v České Lípě nacisti vypálili židovskou synagogu. Z původních židů ve městě téměř nikdo nezůstal, ti, co neutekli, byli posláni do koncentračních táborů na smrt. Na místě tehdejší synagogy je dnes parkoviště (ulice U Synagogy) a její přítomnost připomíná pomník. 

alt

Komentáře

Re: Česká Lípa připomene židovské kořeny našeho města

Mrtvým obětem patří i jména, jsou na pamětní desce. Nešlo by ještě připojit fotografii?
Jiří Padevět v nedávno vydané knize "Krvavé finále. Jaro 1945 v českých zemích" na str. 424 - 427 uvádí i jejich data narození a další poznatky, i fotografie z exhumace ostatků.

Nahoru