Dnes je 03. 12. 2024
svátek má Svatoslav

Liberecký kraj rozšiřuje počet svých partnerů

Liberecký kraj rozšiřuje počet svých partnerů, podepíše smlouvu o spolupráci s rumunskou župou Mehedinți

(hejtman Martin Půta)

Předávání zkušeností a dobré praxe z oblasti rozvoje regionu a cestovního ruchu. To jsou hlavní cíle vznikajícího partnerství Libereckého kraje se župou Mehedinți, která se nachází na území rumunského Banátu, kde žije také česká menšina. Kraj má v plánu rozvíjet v Banátu tzv. šetrnou turistiku, mezi jejíž zásady patří zejména ohleduplnost k přírodě.

V současné době udržujeme aktivní spolupráci se Svobodným státem Sasko, Dolnoslezským a Lubušským vojvodstvím, Vynnytskou oblastí a kantonem St. Gallen. Vlivem událostí v posledních letech, jako je zejména koronavirová pandemie a válka na Ukrajině, se výrazně snížily aktivity s kantonem St. Gallen a spolupráce s Vinnytskou oblastí na Ukrajině se nyní omezuje hlavně na humanitární pomoc. Rozhodli jsme se proto rozšířit počet partnerů o rumunskou župu Mehedinți a rádi bychom spolupracovali podobným způsobem, jako tomu bylo mezi Libereckým krajem a švýcarským kantonem St. Gallen, který nám tehdy výrazně pomohl jako hospodářsky vyspělý region,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Region župa Mehedinți je České republice historicky i národnostně blízký. Liberecký kraj ho bude podporovat, předávat mu zkušenosti, informace a příklady dobré praxe zejména z oblasti rozvoje regionu a cestovního ruchu.

V česko-rumunské vesnici Eibentál se od roku 2012 koná Festival Banát, na který jezdí přes 25 českých kapel a přes tisíc českých fanoušků. Na festival organizátoři vypravují speciální festivalový vlak, který se stal největší speciální osobní výpravou v české i evropské mezinárodní železniční historii. Letošního festivalu se zúčastní i hejtman Martin Půta. Důležitým bodem programu bude ve čtvrtek 17. srpna 2023 právě schvalování smlouvy o spolupráci na zasedání místní rady župy Mehedinți za přítomnosti hejtmana Půty. Krajské zastupitelstvo bude smlouvu schvalovat na svém zářijovém zasedání, na které jsou zástupci župy Mehedinți pozváni.

 

Rekonstrukce silnic v regionu pokračují. Kraj vybral další firmy

(statutární náměstek hejtmana Jan Sviták)

Silnice v Jilemnici a Harrachově či první etapa rekonstrukce ulice Sokolské v Liberci. To jsou další silniční projekty, u nichž Liberecký kraj vybral firmy, které provedou stavební práce. Letos má kraj na rekonstrukce komunikací zhruba 1,18 miliardy korun.

„Po celý rok se snažíme efektivně rekonstruovat krajské silnice. Je naší povinností o ně pečovat. Jsem velice rád, že jsme mohli vybrat další firmy, které zrekonstruují vybrané komunikace v regionu,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy.

„Kraj spravuje 477,8 kilometru silnic II. třídy a 1.583,5 kilometru silnic III. třídy. O jejich povrch pečujeme a provádíme pravidelné rekonstrukce. Letos a příští rok se zaměřujeme zejména na opravy a rekonstrukce těch komunikací, které hrají v dopravním propojení částí regionu významnou roli. Nyní se tak chystáme investovat zejména do silnic II. třídy na Semilsku,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Konkrétní přehled schválených silničních projektů na jednání Rady Libereckého kraje 8. srpna 2023:

  1. Silnice II/286, Jilemnice

vybraná firma: M-SILNICE, a.s.

částka: 7.947.745,70 korun včetně DPH

  1. Silnice III/01020, Harrachov

vybraná firma: STRABAG a.s.

částka: 2.796.527,09 korun včetně DPH

  1. Rekonstrukce ulice Sokolská – etapa 1, Liberec

vybraná firma: Integra stavby, a.s.

částka: 66.446.339,52 korun včetně DPH

(25.734.406,93 korun včetně DPH zaplatí Liberecký kraj

40.711.932,59 korun včetně DPH statutární město Liberec)

V Sokolské ulici v Liberci zatím půjde o první etapu rekonstrukce 366 metrů dlouhého úseku mezi křižovatkami se Zhořeleckou a Pastýřskou ulicí. Kromě samotné nové vozovky přinese i pruhy pro cyklisty, autobusové zastávky a prostory pro chodce. Součástí stavby je také odvodnění komunikace, veřejné osvětlení a výsadba zeleně. Celková rekonstrukce Sokolské ulice se pak týká úseku dlouhého přibližně 450 metrů v celkové šířce 18 až 22 metrů. Statutární město Liberec přislíbilo vybudování parkování, chodníků a zeleně na svoje náklady. Stavět by se mělo začít letos na podzim, firma pak bude mít 180 dnů na dokončení díla. Je ale důležité vzít v potaz, že může dojít k přerušení stavby z důvodu nepříznivých klimatických podmínek,dodal statutární náměstek Jan Sviták.

Celkové investice do silnic II. a III. třídy v Libereckém kraji (v korunách):






 

rozpočet LK (mil.)

EU (mil.)

SFDI (mil.)

celkem (mil.)

2020

333,620

472,310

234,545

1.040,475

2021

466.970

294,302

244,979

1.006,251

2022

401,692

358,970

165,231

925,893

2023 (předpoklad)

762,240

233,059

182,646

1.177,945

 

Liberecký kraj chystá modernizaci odbavovacího systému a apeluje na cestující, aby se změnou neotáleli

(statutární náměstek Jan Sviták a jednatel společnosti KORID LK Otto Pospíšil)

Pohodlný nákup jízdenek a nové možnosti odbavení. To jsou zásadní změny, které připravuje Liberecký kraj pro cestující. Ti si tak budou moci zakoupit jízdenku či kupón v mobilu, pořídit časové a síťové kupóny v e-shopu anebo uhradit jednotlivou jízdenku bankovní kartou levněji než v hotovosti.

Od začátku letošního září nebude možné nahrávat na staré Opuscard časové nebo síťové kupóny. Týká se to desítek tisíc cestujících v Libereckém kraji. Rád bych proto požádal občany, aby se změnou neotáleli a navštívili včas kontaktní místa IDOL nebo ještě lépe e-shop. Vyhnou se tak dlouhým frontám,“ uvedl Jan Sviták, statutární náměstek pro resort dopravy.

Z 80.000 uživatelů karet máme 46.000 lidí, kteří používají časové nebo síťové kupóny. A to jsou právě ti, kteří by nyní měli zbystřit a rozhodnout se, který identifikátor budou využívat. Pokud se rozhodnou pro Opuscard, je potřeba ji vyměnit. Novou Opuscard není nutné pořizovat pouze tehdy, pokud budou zájemci využívat jiný identifikátor, ke kterému půjde kupón přiřadit. Sem patří například In-karta Českých drah, pražská Lítačka, platební karta nebo mobilní aplikace,“ zdůraznil Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK.

Změna odbavovacího systému neznamená úpravu Tarifu IDOL. „Dochází ke změně technologie odbavení v prostředcích veřejné dopravy. Díky ní můžeme zavést pro cestující žádaný předprodej časových a síťových jízdenek v e-shopu,“ doplnil Jan Sviták. „Současně bude postupně spuštěn prodej časových a síťových jízdenek v mobilní aplikaci Idolka.“

Nový systém začne fungovat od 1. září 2023. Časové a síťové kupóny v mobilní aplikaci Idolka je možné pořídit od letošního července. V e-shopu se již několik týdnů mohou cestující registrovat a zažádat o kartu Opuscard+, pokud se nerozhodnou využít ke svému kupónu jiný identifikátor. Čipová karta již nebude nutností k tomu, aby lidé mohli cestovat levněji či si museli pořizovat časový kupón. Pokud se však cestující rozhodne i nadále využívat Opuscard, bude ji muset vyměnit za nový typ Opuscard+. „Pro tento případ doporučujeme využít e-shop, kde cestující kartu pořídí se slevou, a navíc ji necháme zaslat poštou domů. Chceme tím předejít velkému náporu na kontaktní místa IDOL v kraji,“ doplnil Pospíšil.

Popis změn

Jednotlivé jízdenky

Všechny jednotlivé jízdenky IDOL budou přestupní. Bez ohledu na způsob platby si tak cestující bude moci zakoupit jízdenku kamkoliv v rámci územní platnosti integrovaného dopravního systému IDOL. Přestupní jízdenky budou opatřeny QR kódem, který při přestupu cestující načte u odbavovacího zařízení.

Liberecký kraj podporuje bezhotovostní platbu, a tak i nadále zachová slevu ve výši 20 %. Kromě elektronické peněženky na Opuscard a možnosti zakoupit jednotlivou jízdenku v aplikaci Idolka bude možné se stejnou slevou zaplatit též bankovní kartou.

POZOR: V e-shopu není možné zakoupit jednotlivou jízdenku, ale pouze časové a síťové. Nebude ani možné v e-shopu dobít elektronickou peněženku.

Časové a síťové kupóny

Zatímco v současnosti jsou všechny kupóny nahrávány pouze na Opuscard, nově bude možné je svázat s tzv. identifikátorem, kterými budou:

  • mobilní telefon, resp. aplikace Idolka;

  • bankovní karta;

  • nový typ čipové karty – Opuscard+;

  • partnerské karty: In-karta (dopravce České dráhy) a Lítačka (systému PID).

Naopak již nebude možné od 1. září nahrát kupón na starý typ karty Opuscard.

Časový nebo síťový kupón si pak cestující mohou pořídit pohodlně v e-shopu nebo přímo v mobilní aplikaci Idolka. Předprodej bude i nadále možný na kontaktních místech OPUSCARD/IDOL.

Cestující, který má nárok na přiznání státem nařízené slevy, si jej musí nechat potvrdit (ověřit) na Kontaktním místě OPUSCARD/IDOL.

Výměna Opuscard

Je třeba zopakovat, že Opuscard již cestující nebudou nutně potřebovat. Bude možné využít jiný identifikátor či prostředek platby,“ dodal Sviták.

I nadále však tento systém bude zachován, a to zejména pro ty cestující, kteří nebudou moci či nebudou chtít využívat svou platební kartu či mobilní telefon.

Kartu Opuscard však bude potřeba vyměnit za novou. Za tímto účelem doporučuje KORID LK využít e-shop. Tam pořídí cestující kartu se slevou a bude mu zaslána poštou domů.

Všechny potřebné informace cestující naleznou na webu www.iidol.cz/idolplus, na Facebooku IDOL, ale také v prostředcích veřejné dopravy. S dotazy se cestující mohou obracet též na Helpdesk KORID LK info@korid.cz a na zákaznickou linku 488 588 788.


 

Krajští radní vybrali dodavatele energií na příští rok

(náměstek hejtmana Zbyněk Miklík)

Dodávky silové elektřiny a plynu kraj pro příští rok zajistil opět přes dynamický nákupní systém. Elektřinu na rok 2024 ve vysokém i nízkém napětí dodá společnost ČEZ ESCO, plyn v režimu velkoodběr též firma ČEZ ESCO, v režimu maloodběr na rok 2024 dodavatel Pražská plynárenská, která bude plyn dodávat i na rok 2025.

Pořízení energií přes dynamický nákupní systém se nám osvědčilo i vloni, a proto jsme se rozhodli zvolit tuto osvědčenou metodu znovu. Zodpovědností kraje je postarat se o veřejné služby, které zajišťuje. Energie jsme nakoupili hromadně pro příspěvkové organizace, školy či nemocnice,“ uvedl hejtman Martin Půta.

„Vloni jsme díky dynamickému nákupnímu systému a uklidnění trhu po zavedení vládních stropů na energie ušetřili 14 milionů korun. Letošní nákup jsme vhledem k absenci cenových stropů na energie pojali konzervativněji a akcentovali stabilitu a předvídatelnost rozpočtu kraje na příští rok a poptávali jsme energie za fixní ceny. Také jsme se snažili diverzifikovat riziko výkyvu cen na trhu a zemní plyn v režimu maloodběr nakupujeme na roky 2024 a 2025,“ dodal Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Přehled nakupovaných energií přes dynamický nákupní systém, o kterém rozhodli krajští radní na mimořádném jednání 2. srpna 2023:

  1. Elektrická energie (nízké napětí) pro 805 odběrných míst 135 pověřujících zadavatelů v celkovém objemu 19.700 MWh za nabídkovou cenu 4.051 korun bez DPH za 1 MWh. Vybraná firma ČEZ ESCO, a.s.

  2. Elektrická energie (vysoké napětí) pro 19 odběrných míst 17 pověřujících zadavatelů v celkovém objemu 11.148 MWh za nabídkovou cenu 4.190 korun bez DPH za 1 MWh. Vybraná firma ČEZ ESCO, a.s.

  3. Elektrická energie pro Krajskou nemocnici Liberec (4 odběrná místa) v celkovém objemu 9.178 MWh za nabídkovou cenu 4.190 korun bez DPH za 1 MWh. Vybraná firma ČEZ ESCO, a.s.

Přehled nakupovaných energií přes dynamický nákupní systém, o kterém rozhodli krajští radní na mimořádném jednání 9. srpna 2023:

  1. Velkoodběr plynu pro 32 odběrných míst 27 pověřujících zadavatelů v celkovém objemu 62.616 MWh za nabídkovou cenu 1.448 korun bez DPH za 1 MWh. Vybraná firma ČEZ ESCO, a.s.

  2. Maloodběr plynu pro 236 odběrných míst 98 pověřujících zadavatelů v celkovém objemu 31.061 MWh za nabídkovou cenu 1.464 korun bez DPH za 1 MWh. Vybraná firma Pražská plynárenská, a.s.

  3. Maloodběr plynu pro 236 odběrných míst 98 pověřujících zadavatelů v celkovém objemu 31.061 MWh za nabídkovou cenu 1.426 korun bez DPH za 1 MWh. Vybraná firma Pražská plynárenská, a.s.

 

 

Krajští radní schválili poskytnutí 40 milionů korun Hrádku nad Nisou na dostavbu tamního domova pro seniory

(náměstek hejtmana Petr Tulpa)

Rada Libereckého kraje plní to, k čemu se zavázala ve své koaliční smlouvě. Postupně navyšuje kapacity pobytových služeb sociální péče, nyní o 42 míst v Domově seniorů v Hrádku nad Nisou. V areálu se počítá i s lékařskou ordinací a samostatným oddělením s osmi až deseti lůžky pro klienty s demencí nebo Alzheimerovou chorobou.

„Město na stavbu získalo dotaci a nabídlo kraji převod tohoto objektu pouze za vlastní podíl, tedy rozdíl mezi náklady a dotací. Za 77 milionů, což je vlastní podíl města, jsme tak získali majetek ve výši 271 milionu korun,“ vysvětlil hejtman Martin Půta. „Tímto krokem nahrazujeme kapacitu, kterou jsme původně plánovali v objektu ve Velkých Hamrech, jenž však nesplňoval parametry pasivního objektu. V Hrádku nad Nisou budou střechy využity k výrobě elektřiny pomocí fotovoltaického systému. Budova je navržena jako vysoce inteligentní a pasivní s využitím nejmodernějších dostupných technologií.“

Liberecký kraj městu Hrádek nad Nisou poskytne finance postupně. Včera jsme na krajské radě schválili dotaci 40 milionů, zbývajících 37.169.258 korun dostane město po skončení doby udržitelnosti, která je pět let. Budoucí zařízení Domov seniorů Hrádek nad Nisou začne postupně sloužit klientům od července 2024,“ dodal Petr Tulpa, náměstek pro resort sociálních věcí. „Peníze na to jsme využili z neuskutečněného projektu přístavby v Domově důchodců ve Velkých Hamrech. Tam bylo v plánu rozšíření současného objektu o přístavbu a půdní vestavbu, čímž se měla kapacita rozšířit o 41 lůžek. Od tohoto projektu jsme však letos upustili, jelikož nenaplňoval princip transformace sociálních služeb, kde se za minimální standard považuje pokoj se samostatnou koupelnou a toaletou. Ve Velkých Hamrech by však došlo k tomu, že koupelny a toalety by byly společné pro dva pokoje a počet dvoulůžkových pokojů by přesáhl stanovený poměr, podle něhož může počet takových pokojů v zařízení pobytových sociálních služeb činit nejvýše třicet procent. Za zmínku ještě stojí, že pokud bychom uskutečnili projekt ve Velkých Hamrech, stálo by nás to 141,5 milionu korun včetně DPH, kdežto my získáme v podobě Hrádku nad Nisou podobné zařízení nyní za pouhých 77 milionů korun.“

Domov seniorů Hrádek nad Nisou je vyprojektován podle trendu pasivního standardu a k tomu bezbariérově tak, jak by v budoucnu měly vypadat všechny veřejné budovy. Vzhledem k tomu, že v sociálních službách jsou a stále budou více žádoucí spíše menší zařízení rodinného typu, splňuje stavba i tento požadavek.

Při výstavbě zařízení v Hrádku nad Nisou spolupracujeme s ředitelem Domova důchodců v Českém Dubu Radimem Pochopem, který nám na základě své vlastní dlouholeté praxe pomáhá zohlednit v průběhu prací všechny provozní záležitosti,“ dodal náměstek Tulpa.

V souladu s trendem chytrého hospodaření obdržela výsledná energetická náročnost budovy, která roste v Oldřichovské ulici v Hrádku nad Nisou na bývalých školních pozemcích, hodnocení písmenem A – tedy mimořádně úsporná. Dům bude, co se energií týče, soběstačný. Teplo, chlazení a dodávky teplé vody obstará systém tepelných čerpadel. Zařízení je bez nároků na elektrickou energii a plyn.

 

Kraj podpoří z Fondu ochrany vod Radostnou pod Kozákovem

(člen rady kraje Václav Židek)

Krajští radní na svém včerejším jednání odsouhlasili poskytnutí individuální dotace obci Radostná pod Kozákovem na nový zdroj vody. Obec obdrží na projekt od kraje 10 % celkových způsobilých výdajů, a to přesně 568.666 korun včetně DPH.

„Prostřednictvím Fondu ochrany vod, Programu vodohospodářských akcí, podporujeme projekty malých obcí do 4.000 obyvatel, pro které znamená budování vodohospodářské infrastruktury velkou finanční zátěž,“ uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství. „V tomto případě se obci Radostná pod Kozákovem podařilo v rámci výzvy Národního programu Životní prostředí získat dotaci na projekt výstavby nového zdroje vody a Liberecký kraj ho podpoří 10 %. Akce zahrnuje například vybudování sběrné studny a jímacího zářezu, které budou napojeny na nově zbudovaný vodojem potrubím o délce 95 metrů. Projekt je zároveň v souladu s aktuálně platným Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací Libereckého kraje.“

Dotace Liberecký kraj poskytuje na výstavbu, rozšíření či obnovu vodohospodářské infrastruktury, tedy vodovodů, kanalizací, vodojemů, čistíren odpadních vod či náhradních zdrojů pitné vody.

Vloni kraj takto podpořil například opravu kanalizačního potrubí v Albrechticích v Jizerských horách, prodloužení vodovodního řadu v Dubnici, rekonstrukci vodovodu v Poniklé anebo obnovu či dostavbu vodovodních řadů v Benešově u Semil, Kacanovech či Ohrazenicích u Turnova za bezmála 9 milionů korun.

Další vodohospodářské akce bude kraj financovat také z Fondu Turów, který je určen na vybudovaní infrastruktury na Chrastavsku, Hrádecku a Frýdlantsku. Je v něm k 9. srpnu 2023 přesně 905.098.178,63 korun. První projekt spolufinancovaný právě z tohoto fondu, který již započal, je rekonstrukce vodovodu v Machníně a s ní související revitalizace zdrojů pitné vody, na které se kraj podílí bezmála 110 miliony korun. Další projekty se budou týkat nových vodovodů v Chrastavě a Hrádku. V plánu je také modernizace úpravny vody ve Frýdlantu anebo výstavba vodovodů ve Václavicích, Horním Vítkově, Kunraticích a Bulovce,“ uzavřel hejtman Martin Půta.


 

Mgr. Filip Trdla

tiskový mluvčí Libereckého kraje

Facebook: Libereckraj

Twitter: Libereckykraj

Instagram: Libereckykraj