Dovolím si uvést několik informací a mých názorů z pozice projektového manažera na MěÚ ve Štětí, které by mohli městu Česká Lípa přinést krok kupředu.
Za posledních několik let jsem nezachytil žádnou informaci o tom, že by se vedení města snažilo vyjít lidem vstříc a zeptat se občanů našeho města, co by vlastně chtěli ve svém městě vylepšit, kterým směrem by se město mělo ubírat při své „správě města“. Mám pocit (což neznamená, že mám pravdu) že investiční projekty města byly šity horkou jehlou proto, aby bylo něco vidět, ale koncepčnost těchto akcí nebyla domyšlena do konce. Spousta akcí se provedla bez ohledu na to, že nebyla plně využita možnost financování dotačními tituly z různých fondů.
· SFDI (Státní fond dopravní infrastruktury) - pro stavbu a opravu chodníků, cyklostezek, úprav pěších tras, přechody pro chodce atd. Přehled schválených žádostí 122.výborem SFDI naleznete na tomto odkazu http://www.sfdi.cz/soubory/obrazky-clanky/poskytovani-prispevku/zvysovani-bezpecnosti/2014_prispevky_schvalene_bezpecnost.pdfa při pohledu na seznam žadatelů zjistíte, že město Česká Lípa není v tomto seznamu uvedena. Tak buď je v našem městě vše v naprostém pořádku a není co opravovat nebo zvyšovat bezpečnost (což si nemyslím) anebo chybí strategický plán (o tom bude zmínka na konci článku) a koncepční řešení s výhledem do budoucna.
· SFŽP (Státní fond životního prostředí) - v letošním roce byla vyhlášena spousta výzev z oblasti Zvyšování kvality ovzduší a snižování emisí, Udržitelné využívání zdrojů energie atd., jejich seznam najdete na https://www.sfzp.cz/soubor-ke-stazeni/51/15362-plan_vyzev_02_2014_opzp.pdf, například do oblasti podpory 3.2 patří např. snížení tepelné náročnosti budov – zateplení, atd.
· NADACE ČEZ
o Oranžové hřiště - Podpora výstavby a obnovy dětských a sportovních hřišť.
o Oranžový přechod - Podpora osvětlování přechodů pro chodce (jeden najdete přes silnici č. 262 od OD Andy směrem k FIO bance)
o Oranžové schody - Podpora bezbariérových úprav, které umožní tělesně handicapovaným žákům, studentům a pedagogům začlenění do výuky.
o … a spousta dalších vyhlašovaných grantů, které naleznete na http://www.nadacecez.cz/cs/vyhlasovana-grantova-rizeni.html
· RR NUTS II SV (Regionální rada NUTS II Severovýchod) – z nabízených podpor tohoto fondu vyzdvihnu jen prioritní osu 2 (celkem jich je 5), která se orientuje mj. na podporu Rozvoj měst (města nad 5 tisíc obyvatel) a Rozvoj venkova (pro obce mezi 500 a 5000 obyvateli. Bližší informace a podrobný rozpis jednotlivých prioritních os naleznete na http://www.rada-severovychod.cz/prioritni-osy-rop-sv
Nebudu zabíhat do dalších podrobností z oblasti možných podpor a dotací, spíše bych čtenáře seznámil blíže se Strategickým plánováním, o kterém byla zmínka již v úvodu a které s dotacemi velice úzce souvisí.
Co je vlastně plánování a strategické plánování pro města a obce
Plánování - stojí nás to spoustu času a námahy, dlouho se debatuje o ničem a když už se nějaký plán sepíše, zapadne do šuplíku. Po čase si na něj někdo vzpomene, a když se z něho pak realizuje polovina, je to úspěch.
Strategické plánování je poněkud odlišný proces. Jak ve své knize Drucker na každý den (366 zamyšlení a podnětů, jak dělat správné věci) uvádí autoři Peter F. Drucker a Joseph Maciariello: „Poslání a plány- pokud dále nepokročíme a nic jiného nemáme - jsou jen dobrými úmysly. Strategie proměňuje to, co máme v úmyslu, ve výsledky. Strategie nás vede k práci, která přinese výsledky. Říká nám také, jaké zdroje a jaké lidí musíme mít, abychom kýžených výsledků dosáhli.“
Strategické plánování je proces, během kterého se města a obce snaží, pokud možno podrobně, analyzovat svoji situaci a naplánovat kroky, které povedou k dlouhodobé udržitelnosti jejího rozvoje, zlepšení jejího vnitřního fungování a pokud je to z finančního hlediska možné i ke zvýšení kvality služeb poskytovaných občanům. Strategické plánování je nástroj, jak rozdělit naši vizi do postupných a realizovatelných kroků s logickou strukturou a nasměrovat budoucí kroky tím „správným směrem“.
Pokud to tedy v kostce shrnu, pro promyšlený rozvoj města je nutné zpracovat analýzu, která přinese ve výsledku potřeby a zájmy především občanů města. Z těchto výsledků se pak sestaví Strategický plán rozvoje města v členění na jednotlivé priority (např. Obnova majetku; Sociální oblast; Životní prostředí; Podmínky pro bydlení atd., uvedené oblasti jsem vybral pouze náhodně). Jednotlivé priority se dále rozčlení na jednotlivé cíle (Životní prostředí např. na – Cyklostezky, pěší a alternativní dopravu, - Volnočasové zázemí a aktivity atd.) a cíle se pak v detailech rozčlení na jednotlivé projekty do akčního plánu, což není nic jiného, než např. Životní prostředí – Cyklostezky – Cyklostezka Varhany (já vím že je dokončena, uvádím jen pro snazší pochopení) a nakonec určit, které projekty se uskuteční pod podmínkou získání dotace a které se provedou bez získání dotace (dotace mohou dosáhnout v některých případech až 90% uznatelných nákladů). Tento akční plán se na veřejném – myslím opravdu veřejném – setkání s občany sestaví podle požadavků, které vzejdou z průzkumu mezi občany města, zastupitelstvo akční plán upraví na jednotlivá období (ty nejdůležitější v období do 4 let, další do 8 let a ty, které nemají velkou podporu občanů ale bylo by dobré s nimi do budoucna počítat) a rozvoj města může začít.
Je potřeba také zmínit stránku finanční, do této chvíle uvedený postup není příliš náročný na finance, pouze zpracování průzkumu mezi občany a následná analýza. Další kroky jsou již plně závislé na financích. (Pokud nevíte, jak fungují dotace – nejprve musíte všechno zaplatit a teprve pak žádáte o proplacení). Tzn., město musí zapracovat do rozpočtového výhledu financování celého projektu – důležitá věc, aby bylo vidět na co město má a na co ne a podle toho stanovit další kroky a priority jednotlivých akcí (mimochodem- rozpočtový výhled musí mít město zpracováno ze zákona - řídí se zákonem č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů). K žádosti o poskytnutí dotace musí být zpracována projektová dokumentace v prováděcí verzi (která se musí zaplatit bez ohledu na výsledek žádosti o dotaci, ale pokud je dotace schválena, je to uznatelný náklad), dále je potřeba doložit územní rozhodnutí s vyznačením právní moci, položkový rozpočet, v nedávno uzavřené výzvě byla i podmínka, že muselo být vyhlášeno výběrové řízení na dodavatele hlavní stavby, dále musí být zpracována Studie proveditelnosti včetně studie udržitelnosti, kdy se musí uskutečněný projekt udržet za stanovených podmínek, jinak dochází ke krácení dotace a následnému vracení finančních prostředků, atd. atd. , a to všechno stojí peníze a čas.
Takže jak vidíte, požádat o dotaci na cokoliv, představuje dlouhou cestu, která má pevný řád, co všechno se musí připravit, vymyslet a zajistit, než se může přikročit k samotnému podání žádosti a poté k realizaci. A to všechno začíná – a nyní si už jistě odpovíte sami – volbou zastupitelů, kteří mají chuť a schopnosti se této koncepční práci věnovat …
Ing. Miroslav Strnad, ANO2011 Česká Lípa