Když nepočítám stranu Lev 21, tak nejdéle jsem čekal na vyplněný dotazník od Starostů. Nechci, aby jejich práce při vyplňování přišla nazmar, tak vydávám takto o víkendu. Od pondělí již začnou vycházet rozhovory s některými kandidáty.
Jaká jsou hlavní volební témata, jimiž chcete oslovit své voliče?
Takovým svorníkem je samo dobré fungování města – spolupráce města, jeho příspěvkovek, kraje, všech neziskových organizací, spolků a klubů, farní charity spolu s živnostníky a podnikateli. Pokud spolu budeme mluvit, potáhneme za jeden provaz, bude ve městě dobře. Město přeci nejsou jen peníze a investice. Zakládáme si na tom, že náš program je neokázalý a realistický – nechceme slibovat stovky pracovních míst, obchvat do roka, uplácet voliče tím či oním zadarmo. Chceme dát peníze do oprav škol a školek, zajistit místa i pro děti jesličkové, omezit hazard, respektive jej zakázat, spojit Svárov a Kopeček lávkou podobnou té novoborské a spousty drobných projektů, které pomohou a udělají radost mnoha lidem – například chodník v Dobranově, cesta v Žizníkově, hřiště pro děti ve vnitrobloku mezi Klášterní a Havlíčkovkou, parčík v ulici 5. května atp. Nový starosta by měl také co nejdříve začít jednat s krajem o vztahu města a nemocnice s poliklinikou,o případném akciovém vstupu a pozemcích, které nemocnice nepotřebuje, ale pro město by byly přínosem.
Jaké jsou vaše investiční priority v následujících čtyřech letech?
Některé už jsme nastínili výše, chceme opravit klíčové ulice v centru – Sokolskou, Jiráskovu a Klášterní, aspoň začít s opravou Škroupova náměstí (kvůli archeologickým pracím to bude dlouhé a náročné), revitalizovat sídliště. Dále chceme představit jasně definované varianty koupaliště a přestavby Crystalu. Pokud nenastane jasná celospolečenská shoda na konkrétním místě a řešení, je na místě, jako poslední možnost k odblokování, referendum.
Jak vnímáte situaci kolem městské policie? Budete tuto otázku chtít řešit?
Ano. Nemá smysl se lacině vozit na vlně hysterie a nenávisti, která v poslední době kumuluje. Je třeba si poctivě říci, kde je reálné jádro, co je nafouknutá bublina, podívat se do jiných měst. Je to velký úkol především pro nového starostu, který musí předstoupit před veřejnost s jasně danými úkoly a srozumitelnou náplní a s vedením MP a všemi strážníky napnout všechny síly k znovuzískání pošramocené důvěry. Momentální situace není normální, stejně jako není normální neustále někoho deptat tím, že ať udělá co udělá, je to špatně. Každý by si měl představit, jak by se cítil, kdyby každý jeho krok v práci byl focen, natáčen, jaké to je, být neustále veřejně tupen na sociálních sítích. Osobně znám blíže jen ty policisty, kteří jsou zároveň dobrovolnými hasiči, a vím, kolik toho dělají ve svém volném čase pro záchranu životů a majetku. V minulosti se stalo spousty chyb a jsem rád, že ti strážníci, kteří si mysleli, že jejich náplní je číhat na lidi v šest ráno u továrny a kontrolovat jim na kole odrazky, již u policie nepracují. Ne, toto od městské policie opravdu nechceme. Je potřeba jít dál, veřejný pořádek musí být jednoznačnou prioritou. Každý den je potřeba pracovat na komunikaci, vyjít z vozu, zeptat se seniorů na Slovance či jinde, co je trápí, zda byl v noci klid. Nic to nestojí, a přitom to je nesmírně důležité.
Velkým tématem Českolipanů je rovněž parkování ve městě. Jakého ideálního stavu byste chtěli během volebního období dosáhnout? Ať už jde o parkování na sídlištích či v centru, anebo způsobu výběru parkovného.
Jednoznačně se ukázalo, že parkovací automaty jsou těžce vydobytým, ale velmi dobrým opatřením. Mezi další, byť dílčí opatření, je potřeba omezit dobu stání zcela zdarma před Crystalem a v sobotu na náměstí. Systém je statický a nespravedlivý. Vůbec nejde o vybírání horentních sum, ale o regulaci tak, aby se v pátek večer nezaplnilo náměstí a nebylo plné těmi samými auty až do pondělního rána. Situace na sídlištích je složitá, zatím není zájem o cokoliv placeného, každý chce, přirozeně, parkovat zadarmo a mít auto pokud možno pod oknem. Placené parkoviště či smluvní parkování v hypermarketech valný úspěch nemělo. Jelikož není možné zničit poslední zeleň a vše vyasfaltovat, nabízí se parkovací domy. Ale. Kolik jich v ČR na sídlištích je? Kdo by hradil náklady? Něco vybudovat z dotací je věc jedna, ale hradit pak průběžné náklady věc druhá. Určitý prostor k budování odstavných ploch je např. Špičáku podél cesty k teplárně, nějaká místa by mohlo přinést, kdyby město získalo zbytné pozemky nemocnice. Celkově vše směřuje k tomu, že je třeba vypracovat novou, komplexní dopravní studii města právě včetně parkování, nezávislý pohled zvnějšku.
Sociální bydlení se stalo byznysem, do kterého stát pumpuje miliardy, ale vydělávají na něm soukromníci. Plánujete nějakou iniciativu v podobě výstavby či koupě sociálních bytů?
Stát nemůže donekonečna přenášet na obce další a další povinnosti. I kdyby stát či unie výstavbu subvencovaly, provozní ztrátu městům nikdy nikdo neuhradí. Tenhle systém musí co nejrychleji skončit – ukázkou toho, jak je stát neskonale hloupý, jsou reklamy, kdy se majitelé sídlišť, jimž jsme je vlastně zaplatili my všichni, chlubí na letácích a billboardech státním příspěvkem z peněz daňových poplatníků, jako by šlo o jejich vlastní slevu či pobídku- viz Sever. Ostatně ty ceny jsou uměle nafouknuté, vygeneroval je právě systém příspěvku. Obce by měly řešit jen dílčí problémy, jednotlivé, výjimečné případy, křiklavé křivdy u matek či otců samoživitelů atp.
Budete podporovat kulturní akce typu festivalů Lípa Musica, Všudybud apod.?
Samozřejmě, a mnohé další tradiční, kupř. divadelní. A zároveň chceme podporovat případné nové. Město ožívá, festivalová turistika má pozitivní dopad pro živnostníky a podnikatele.
Jak se stavíte k problematice rekonstrukce Jiráskova divadla a přesunu knihovny do KD Crystal?
Přesun knihovny do Crystalu je realistická varianta, knihovna potřebuje zázemí, veřejná budova, nadto takhle důležitá, jedno z center vzdělanosti, musí být bezbariérová. Pokud by se studie vestavby divadla do Crystalu ukázala jako realistický projekt, je to určitě možnost, otázka zůstává, co s Jiráskovým divadlem. Snová varianta je nová knihovna, moderní a reprezentativní budova od prestižního architekta.
Chystáte se nějak změnit systém financování sportu v České Lípě?
Systém je nastaven dobře, myšlenka podporovat primárně děti a mládež je naprosto v pořádku. Bude hodně záležet, jaké priority bude mít nový výbor pro sport, jeho role je veliká. Faktem je, že od pádu Sazky je v mnoha disciplínách velká nouze o peníze a města to nemohou utáhnout, je dobře, že některé kluby již začaly využívat vícezdrojového financování, hlavně krajských grantů, abych si přihodil své polínko, neboť poslední dva roky šly z kraje na sport značné prostředky.
Budete podporovat rekonstrukci nové sportovní haly, aby více odpovídala nárokům sportovních svazů a také divákům, kteří z většiny míst v hledišti nevidí?
Ano.
Jak hodláte změnit ne zrovna lichotivou statistiku města v případě využívání „evropských“ peněz?
Zas jen tak odmávnout jakoby nic velké projekty, jako zateplení ZŠ 28.října, cyklostezku Varhany atp., jen tak nejde. Samo se to neudělalo, je za tím spousty dřiny a bezesných nocí mnoha úředníků a referentů. Je také důležité připomenout, že město si na předfinancování nebere úvěry, jako většina obcí, a zvládá je předfinancovat ze svých prostředků. Problém totiž není v samotném čerpání, ale v tom, že se musí nejdřív zastupitelstvo shodnout na projektech, musí být politická vůle a musí být jasné, na co vůbec žádat. Až se zastupitelstvo konečně shodne na konkrétním projektu divadla, koupaliště atp., tak se může psát žádost, tedy až budou schváleny nové výzvy. Tam, kde shoda je – zateplovací projekty, se dostavují úspěchy a jde to. Krom toho je ovšem nezbytné oddělení dotací personálně posílit, abych mohli do IROPu /integrovaný regionální operační program/ podávat kvalitní projekty.
Podporujete přímou volbu starosty (starostky)?
Ta tendence tu je, lidé se ptají, zda ten či onen kandidát do zastupitelstva je kandidátem na starostu. Systém sám o sobě není samospasitelný, z obou může vzejít skvělý starosta, ale i sebestředný zmetek, který by nejradši prodal sobě a kamarádíčkům půl náměstí za hubičku. Pokud by se změnil pouze systém volby, pak nikoliv. Na přímé volbě prezidenta je vidět, o jaký paskvil jde, když někdo dostane silný mandát přímou volbou, ale má mizivé kompetence, z čehož vzniká zbytečné pnutí mezi prezidentem, vládou a parlamentem. Pokud by přímo volený starosta dostal silné kompetence, pak to dává smysl (ale je tu také riziko). Velmi málo se mluví o klíčových věcech – bude mít takový starosta právo veta? Tj. možnost nepodepsat usnesení zastupitelstva? Bude sám moci přímo jmenovat a odvolávat tajemníka? A své místostarosty? Jaký bude jeho mandát?Na kolik let? S přímou volbou bývá někdy spojován delší, aby překračoval zastupitelstvo a udržoval kontinuitu, což vůbec nemusí být špatné.
Provedli byste rádi nějaké změny v řízení městských organizací či městského úřadu?
Stranou nechme školské příspěvkovky, jejichž řád je dán školským zákonem a ředitelé jsou relativně nově zvoleni a mají své řádné funkční období. Další městské organizace se neustále mění, to jsou živé organismy a jejich náplň a struktura podléhá neustálému vývoji, nová rada se s nimi musí nejprve seznámit a vyhodnotit plnění úkolů.Logicky každý nový místostarosta a starosta jim bude vtiskávat své prioroty. Také záleží, jaký bude mít ta která organizace schválený rozpočet. Pokud jsou myšleny personální změny, tak to je věc kultury řízení a základních manažerských dovedností, takové kroky, je-li k nim důvod, se musí dozvídat nejprve sami ředitelé a rada, systém nějakého vzkazování přes tisk je naprosto neseriózní a nepřijatelný. Městský úřad řídí tajemník.
Vím, že podobnou otázku nemáte rádi, ale koho považujete za svého přirozeného koaličního partnera?
Pokud nastane ta nepříjemná situace, že nezískáme nadpoloviční většinu, což se, bohužel, může stát, pak půjde o všechny demokraticky a neextremisticky smýšlející zastupitele, kteří nejsou populisty, pro něž město není jen prostředkem k byznysu či nějaké osobní mstě. Zkrátka partnery jsou lidé, kteří to myslí s občany a městem dobře a mají společné priority, bezpečnost, peníze do škol a hřišť, regulace hazardu atd.
Komentáře
Re: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
20. Září 2014 - 14:55 | Spike
Jako bych četl dotazník ČSSD, hnus. V poslední větě ta poznámka o populismu...chacha. Tlusťoch už se vidí na radnici.
NahoruRe: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
20. Září 2014 - 15:04 | Kafka
Vy určitě taky kandidujete, co? Za Směr?
NahoruRe: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
20. Září 2014 - 15:06 | Spike
trefa
NahoruRe: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
20. Září 2014 - 15:27 | barta
Ježíš, vy to ještě přiznáte :o)). Tak to mě opravdu pobavilo. Upřímný politiky potřebuju. Jaké máte číslo? Myslím na kandidátce.
NahoruRe: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
20. Září 2014 - 19:44 | Jan Tichý
Proč chybí jméno zpovídaného?
NahoruRe: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
21. Září 2014 - 7:30 | F. Chot
Tak, tak, ale podle odpovědi na poslední otázku tipuji Mgr. Vlčka.
NahoruRe: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
21. Září 2014 - 9:20 | barta
Ano, komunikoval jsem s Tomášem Vlčkem.
NahoruRe: Předvolební dotazník:Starostové pro Liberecký kraj
22. Září 2014 - 7:42 | Petr Jeník
Zaujala mě jedna věc a tou je zmínka o Farní charitě a to v souvislosti s tím, co vyšlo na veřejnost před cca dvěmi měsíci.
NahoruMěsto vrazí 5 milionů do rekonstrukce baráku v Dubici pro 12 lidí - tedy 4 matky v nouzi se dvěma dětmi.
A pak bude hradit pochopitelně provoz, sociální pracovníky apod.
A přitom Farní charita kousek od té vily provozuje Dům Jonáš, který dělá úspěšně stejnou činnost už léta.
Osobně si myslím, že mnohem efektivnější by bylo rozšíření spolupráce v této oblasti právě s Farní charitou, která by se za stejné peníze postarala daleko lépe o daleko více lidí v nouzi.
Asi to vidíte podobně, když zmiňujete rozšíření spolupráce s Farní charitou, ale pak nechápu, jak jste mohli schválit ten projekt na rekonstrukci té vily.
Skoro to vypadá jako další projekt, který má za úkol jediné. Vysát z města peníze do kapes spřátelených staveních firem a projektantů.