Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Předvolební dotazník: KSČM

Jako tradičně před komunálními volbami jsem rozeslal všem kandidujícím subjektům předvolební dotazník s obecnějšími otázkami. Odpovědi vám mohou pomoci se zorientovat před vaším výběrem. Za komunisty mi mojí vinou přišly vyplněné dotazníky dva. První je od Františka Chota, druhý od Oldřicha Pance. Aby jejich práce nepřišla nazmar, vydávám oba.

Jaká jsou hlavní volební témata, jimiž chcete oslovit své voliče?

Nejprve chci poděkovat za zájem o kandidáty a zejména o Volební program Komunistické strany Čech a Moravy pro komunální volby v České Lípě. Pokusím se o stručnost, přesto mi dovolte trochu obsáhlejší úvod: Podle mne se dosavadní způsob vedení města a jeho hospodaření, který pro zjednodušení nazvu „pravicový“, už zcela vyčerpal a je třeba ho změnit. Město, zastupitelé, úředníci, ale i jeho ulice, prostranství – parky, domy – školy, stavby po kulturu, sportoviště … v něm – to všechno je tu pro jeho obyvatele, není to účelem samo o sobě. V tomto východisku se na naší kandidátce shodujeme.

V obecné rovině pro nás jsou základem: prohloubení samosprávy, princip poměrného zastoupení, posilování přímé demokracie a rozvoj občanské společnosti; přibližování veřejné správy občanům, její transparentnost – zejména výběrových řízení. Snižování nezaměstnanosti, zlepšení podmínek pro občany ekonomicky a sociálně znevýhodněné,  podpora seniorů, rodin s dětmi a zdravotně hendikepovaných. Podpora místních živnostníků a malých podnikatelů. V oblasti dopravy pak preference veřejné hromadné dopravy při snižování nákladů – pro její šetrnost k životnímu prostředí; zlepšení stavu místních komunikací včetně chodníků a veřejného osvětlení. V bytové oblasti, vedle plánu rozvoje bydlení a zavedení místního registru nájemních bytů, také případná výstavba bytů na neziskovém principu – zejména pro seniory a mladé rodiny. Propojení města a jeho okolí – podpora zemědělství a dalších aktivit v integrovaných obcích, včetně zlepšování jejich infrastruktury. To vše při respektování zásad udržitelného rozvoje a trvalé péči o společné životní prostředí.

Podle mne komunální politika není o tom, předvádět sám sebe, ale o práci pro lidi, pro město.

Jaké jsou vaše investiční priority v následujících čtyřech letech?

Čtyři roky nejsou pro podstatné investice či pozitivní změny čehokoliv nijak mnoho, ale přesto: první záměr, který zmíním, není investicí v pravém slova smyslu – nejde o stavbu nějaké budovy, ale o záměr založení, zřízení městské organizace, firmy …, kterou je možno nazvat jak třeba Technické služby, tak třeba Drobná provozovna, či Podnik služeb. To není  podstatné. Důležité je to, že by měla doplnit a rozšířit stávající možnosti systému veřejně prospěšných prací na kvalitativně vyšší úrovni, přispět tak na jedné straně ke snížení nezaměstnanosti a na straně druhé ke snížení nákladů města při zajišťování běžné údržby a oprav jeho majetku.

Další, tentokrát už opravdovou investicí, je zprovoznění areálu v Dubici jako přírodního koupaliště se zázemím pro různé nenáročné rekreačně-sportovní aktivity.

Po veřejné diskusi (zřejmě) formou ankety, zahájení přípravných a projekčních prací na spojení KD Crystal s divadlem a Městskou knihovnou, při zachování provozu kina v jednom objektu.

Nikoliv investicí města, ale státu – ŘSD, za kterou chceme výrazně lobbovat a podle možností města pomáhat její realizaci, je zahájení stavby severojižního silničního obchvatu České Lípy.

Za sebe osobně ještě dodám: zvažování možností zásobování městských budov a areálů, zejména školských zařízení, alternativními zdroji energií.

Jak vnímáte situaci kolem městské policie? Budete tuto otázku chtít řešit?

Momentální, zejména mediální, situaci okolo MP vnímám jako: a) vyřizování si nějakých osobních záležitostí, b) snahu „někoho“ se předvolebně zviditelnit. Obecněji – celý stávající systém obecních/městských policií osobně vidím jako jednu z mnoha snah státu odsunout od sebe odpovědnost a náklady. A jen doplním to tradiční – strážníci by měli být více vidět v ulicích při zajišťování veřejného pořádku a bezpečnosti občanů, než při nasazování botiček.

Velkým tématem Českolipanů je rovněž parkování ve městě. Jakého ideálního stavu byste chtěli během volebního období dosáhnout? Ať už jde o parkování na sídlištích či v centru, anebo způsobu výběru parkovného.

Několik otázek v jedné. „Ideální“ stav považuji za nedosažitelný. Nikdy nemůže být v jeden okamžik na jednom místě k dispozici tolik vhodných parkovacích míst, kolik může být (bývá a je) zájemců. Podle mne je také potřebné rozlišovat časově omezené parkování (nákup, pošta, lékař …) od stání vozidel, hlavně na sídlištích, přes noc. Nejsložitější je samozřejmě situace v centru, kde jsou možnosti jasně dané jeho historickým rázem. Větší možnosti vidím na sídlištích, resp. v jejich nejbližším okolí, ale ať by se jednalo o klasická parkoviště či parkovací domy – vždy je to velmi vysoká investice.

Sociální bydlení se stalo byznysem, do kterého stát pumpuje miliardy, ale vydělávají na něm soukromníci. Plánujete nějakou iniciativu v podobě výstavby či koupě sociálních bytů?

Vaše otázka směřuje především k „podnikání“ v oboru ubytoven. I v České Lípě neviditelná ruka trhu navedla aktivní podnikatele k tomu, aby situace využili. Jen poznamenám, že mě první věta Vaší otázky překvapuje – vždyť tak to má v kapitalizmu být?!

Město má velmi špatnou zkušenost – zejména finanční – s Bytovým družstvem Lada. Přesto stojí za zvážení možnost výstavby malometrážních bytů pro seniory a možná také startovacích bytů pro mladé. Na druhou stranu bych začal od zjištění, kolik volných nájemních bytů ve městě různí (větší) vlastníci mají.

Budete podporovat kulturní akce typu festivalů Lípa Musica, Všudybud apod?

V nějakém rozsahu ano, i když jsem názoru, že tyto dvě akce spojuje pouze to, že je lze nazvat hudební a kulturní – v širším slova smyslu. Všudybud je alternativa, dvoudenní festival … Lípa Musica je vystupujícími, časovým rozsahem, zaměřením, ale také náklady trochu „z jiného soudku“.

Jak se stavíte k problematice rekonstrukce Jiráskova divadla a přesunu knihovny do KD Crystal?

Jsem rád, že i tento návrh – soustředit jmenovaná kulturně vzdělávací zařízení do jednoho objektu – prezentovaný naším zastupitelským klubem KSČM, si vzalo stávající vedení města za svůj. Tak jako například již uskutečněnou úpravu okolí Jeřábkova náměstí na parčík, zahájení zprovozňování koupaliště v Dubici, výstavbu fotbalového hřiště s umělou trávou III. generace, stavbu mateřské školky Pastelka …

Zkušenosti z těchto akcí nás však neuspokojují z ekonomické stránky. Náklady, které město pod vedením ODS a TOP09 na tyto akce vynaložilo, hodnotíme jako velmi nadsazené.

Chystáte se nějak změnit systém financování sportu v České Lípě?

V odpovědi přidám ke sportu ještě oblast kultury, protože v diskusích, které bývají na toto téma vedeny se často kultura a sport porovnávají a někdy dokonce staví proti sobě. To je špatně. Z hlediska věcného zázemí obou rezortů je před námi – jak píšu v předchozí odpovědi – případná změna využívání KD Crystal na multifunkční společenskokulturní centrum. V oblasti sportu je pro nejbližší období aktuální rekonstrukce jižní (odkryté) tribuny na městském stadionu, a zřejmě také rekonstrukce atletické dráhy. To je k technickým předpokladům.

V systému financování chceme podpořit především sport a kulturu dětí a mládeže. Zejména pak ty subjekty a akce, které mají co nejširší záběr, nejvíce členů, účastníků … Neměla by se opomíjet ani finanční podpora Otevřených školských hřišť.

Budete podporovat rekonstrukci nové sportovní haly, aby více odpovídala nárokům sportovních svazů a také divákům, kteří z většiny míst v hledišti nevidí?

Na to se mělo myslet při projektování a stavbě. Namísto názvu Sportovní hala bych se spíše přidržel realitě bližšího termínu – větší tělocvična. Po asi třech letech od kolaudace rekonstrukci? To, doufám, nemyslíte úplně vážně! Nad situací, která tam pro diváky není příliš dobrá, je určitě třeba se zamyslet a hledat řešení třeba ve chvíli, kdy bude nutná nějaká první větší investice do údržby budovy.

Jak hodláte změnit ne zrovna lichotivou statistiku města v případě využívání „evropských“ peněz?

Ano, pokud zhodnotíme aktivitu v získávání dotací Českou Lípou za stávajícího i dřívějších vedení města, tak si opravdu v porovnání s obdobně velkými městy nestojí dobře. To se musí zlepšit. Ale jsme teprve na začátku programovacího období a není do podrobností zřejmé, jaké možnosti budou jednotlivé integrované programy, prioritní osy, výzvy … - či jak se to všechno v úřednickém newspeaku EU nazývá - nabízet. A znovu opakuji – i čerpání dotací musí být pro město – obyvatele přínosem, nejlépe dlouhodobým, nikoliv účelem samo o sobě. Aby se jen „neprotáčely“ miliony a nevydělávali jen soukromníci.

Podporujete přímou volbu starosty (starostky)?

Tady především odkážu na svůj samostatný článek v i-novinách ze začátku srpna tohoto roku. Z toho, co může parlament udělat pro přiblížení veřejné správy a posílení prvků přímé demokracie, bych mnohem raději viděl přijetí zákona o obecném referendu tak, jak ho již několikáté volební období předkládá ve Sněmovně poslanecký klub KSČM. Zastupitelé KSČM budou v nastávajícím volebním období rozhodně podporovat vyšší využití místního referenda, anket a podobně.

Provedli byste rádi nějaké změny v řízení městských organizací či městského úřadu?

Určitě.

Vím, že podobnou otázku nemáte rádi, ale koho považujete za svého přirozeného koaličního partnera?

Máte pravdu, i když otázka nestojí: rád – nerad, je to nejen o předvolební taktice, ale také o (pokud možno) slušných vztazích mezi komunálně-politickými subjekty navzájem. S odvoláním na svou první odpověď uvedu, že za partnera, a nejen koaličního, považuji každého, kdo je ochoten podporovat většinu principů tam uvedených a především pracovat pro Českou Lípu – pro její občany!

František Chot

--- --- ---

Jaká jsou hlavní volební témata, jimiž chcete oslovit své voliče?

Hlavní volební témata vycházejí z volebního programu KSČM, mezi nimi jsou:

·         založení Městského podniku služeb,

·         navýšení parkovacích míst,

·         prosazování výstavby obchvatu České Lípy v trase Dubice – Dolní Libchava,

·         znovuoživení areálu přírodního koupaliště Dubice,

·         zřízení jeslí a dalších tříd v mateřských školkách.

Jaké jsou vaše investiční priority v následujících čtyřech letech?

·         zvýšení pozornosti při zadávání městských zakázek a jejich vyhodnocení nejen z hlediska ceny, ale i kvality

·         využívání finančních prostředků investičního fondu na akce s rozmnožovacím či neopakovatelným efektem, nikoliv na běžné investice

·         vytváření podmínek pro investory, živnostníky a drobné podnikatele

·         rekonstrukce školských zařízení

·         přírodní koupaliště v Dubici

·         multifunkční kulturní centrum Crystal

Jak vnímáte situaci kolem městské policie? Budete tuto otázku chtít řešit?

·         upřesněním pravomocí Městské policie

Velkým tématem Českolipanů je rovněž parkování ve městě. Jakého ideálního stavu byste chtěli během volebního období dosáhnout? Ať už jde o parkování na sídlištích či v centru, anebo způsobu výběru parkovného.

Ideálního stavu lze docílit jen velmi stěží, nicméně výrazné zlepšení podmínek parkování je součástí našeho volebního programu. Cílem je rozšířit počet parkovacích míst jak v centru města tak i mimo něj. V centru města a jeho okolí by se mělo jednat o změnu využití stávajících ploch, na sídlištích o jejich rozšíření.

Sociální bydlení se stalo byznysem, do kterého stát pumpuje miliardy, ale vydělávají na něm soukromníci. Plánujete nějakou iniciativu v podobě výstavby či koupě sociálních bytů?

Iniciativy v oblasti sociálního bydlení by prvotně měly směřovat zejména k využití stávajících nenaplněných objektů k tomu určených, tedy zajistit, aby občané, kteří tuto sociální potřebu mají, využívali je a nikoliv soukromé objekty. Případnou výstavbu či koupi je třeba řešit až následně.

Budete podporovat kulturní akce typu festivalů Lípa Musica, Všudybud apod?

Kultura je neodmyslitelnou součástí života města. Čím více smysluplných kulturních akcí, tím lépe.

Jak se stavíte k problematice rekonstrukce Jiráskova divadla a přesunu knihovny do KD Crystal?

KD Crystal by měl sloužit jako multifunkční kulturní centrum, cílem je maximální využití budovy a úspora provozních nákladů.

Chystáte se nějak změnit systém financování sportu v České Lípě?

Finanční podpora sportu musí být spravedlivá, vyvážená a motivační. Prioritu vidíme v podpoře zejména dětí a mládeže.

Budete podporovat rekonstrukci nové sportovní haly, aby více odpovídala nárokům sportovních svazů a také divákům, kteří z většiny míst v hledišti nevidí?

Investici do nové sportovní haly jsme podpořili na základě informací, že hala bude odpovídat parametrům pro pořádání mistrovských soutěží, jak to dopadlo, víme. Pokud bude předložen odpovídající návrh, který stávající stav zlepší, jistě jej dovedeme podpořit.

Jak hodláte změnit ne zrovna lichotivou statistiku města v případě využívání „evropských“ peněz?

Jednou z našich volebních priorit je vyšší využití spolufinancování akcí města z dotačních fondů dostupných v novém programovacím období pro roky 2014 – 2020, přičemž nelze opomenout stávající a budoucí finanční závazky města.

Podporujete přímou volbu starosty (starostky)?

Ne.

Provedli byste rádi nějaké změny v řízení městských organizací či městského úřadu?

Bezprostředně po volbách zřejmě ne, myslíme si, že jsou důležitější oblasti k řešení. Městský úřad v oblasti státní správy řídí tajemník.

Vím, že podobnou otázku nemáte rádi, ale koho považujete za svého přirozeného koaličního partnera?

Volební program KSČM vychází z myšlenky, že základem spokojeného života občanů města Česká Lípa je město dokonale fungující, otevřené, rozvíjející se a komunikativní. Jsme proto připraveni spolupracovat se všemi, jimž tato myšlenka není cizí.

Komentáře

Re: Předvolební dotazník: KSČM

Tak komunisti dostali dvakrát tolik prostoru ...

Nahoru