Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi zástupce ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti.
Co považujete za největší problém Libereckého kraje? Jak byste tento problém chtěli řešit?
Největší problém Libereckého kraje je především bezpečnost! Především bychom chtěli zajistit bezpečnost v ulicích našich měst. Aby se lidé za tmy, ale i přes den nemuseli bát chodit na ulici. Když v současné době to tak v některých místech bohužel je. Také chceme dohlížet na dodržování našich zákonů. A hlavně, aby platili pro každého bez rozdílu postavení či barvy pleti. Také bychom chtěli z pozice kraje ovlivnit kvalitu našeho školství a zdravotnictví. Dále podporujeme zkvalitnění hromadné dopravy, protože to je na mnoha místech až v žalostném stavu a lidé nemají šanci dostávat se ani do práce.
Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?
Myslím, že by hodně pomohl všeobecně šetrnější přístup. Za mnoho nepotřebných a předražených věcí se zbytečně utrácí a mnoho jedinců na různých státních pozicích se přiživuje na úkor státu. Stačí se podívat na platy politiků v parlamentu, kdy berou velké peníze za velmi nekvalitní práci. A potom nezbývají finance na podstatné záležitosti. Také bychom tuto oblast měli brát více z dlouhodobého hlediska a snažit se investovat spíše do něčeho, co by předcházelo tak velkým škodám do budoucna.
Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?
Rozhodně by se mělo více investovat do mládeže a jejich volného času. Ať již zájmových kroužků, nebo sportovních aktivit. Je smutné, že v dnešní době zájmy orgánů o aktivity mládeže jsou téměř na nule. Sportovní kluby fungují z nemalé strany z finančních podpor už takto vyždímaných rodičů, je pouze otázkou doby, jak by tento nastavený směr fungoval. Osobně si myslím, že dlouho ne.
Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?
Jak jsem již nastínil v předchozí otázce, předně by se mělo investovat do mládeže a jejich aktivit, ať již sportovních, zájmových nebo vzdělávacích. Musím se nyní už s odstupem času teď smát, když například v Harrachově vybudovali fotbalové hřiště za několik milionů, ale na fotbalové branky se museli z části skládat sami rodiče dětí. Každopádně chceme zamezit, aby byly v městských či krajských funkcí lidé vlastnící různé společnosti, u kterých hrozí, že by mohlo docházet ke střetu zájmů. Toto bychom samozřejmě chtěli prosazovat i celorepublikově a tak z pozice kraje chceme v této věci tlačit i na naše politiky a senátory.
Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?
Vzdělanost národa je obrazem jeho kvalit a zároveň jeho budoucností. České školství musí vychovávat k vlastenectví a k úctě k národním tradicím. Základním pilířem školství musí být školy státní, hrazené z veřejného rozpočtu. Dále odmítáme zavádění kvót při přijímání na studium, to se týká zejména menšinových etnik. Nikdo totiž nesmí být zvýhodňován ani diskriminován kvůli své barvě pleti či národnosti, každý musí být posuzován pouze podle svých studijních kvalit. Požadujeme také vznik dalších vysokých škol na území kraje ke zvýšení vzdělanosti jeho občanů.
V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?
Otázkou je, jak moc se kraj může v této oblasti angažovat. Bohužel z pozice kraje toho nemůžete až tolik ovlivnit, každopádně se budeme maximálně snažit o prosazení zkvalitnění služeb ve zdravotnictví. A především o zachování nemocnic. Jednoznačně jsme proti současnému rušení nemocnic. Protože zdraví je to hlavní o co se musíme starat. Dále chceme z pozice kraje říct jasné ne k rušení pohotovostí. Není možné, aby lidé v akutních případech museli dojíždět desítky kilometrů. Když už potom může být pro pacienta pozdě.
Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?
Dopravní infrastruktura kraje je problémem nejen v našem kraji, ale po celé republice. Jsou místa, kde nevyužitá místa pendlují po silnicích, zatímco jinde se z místa na místo o víkendu dostanete akorát ráno a večer. Jízdní řád a linky by se měly probrat především se starosty obcí, jichž se to týká. Bohužel, v neposlední řadě jsou nádraží a zastávky útočištěm různých živlů, bezdomovců, narkomanů a jiných, takže cestovat někdy ranním či večerním spojem je mnohdy i dobrodružstvím a splněním bobříka odvahy.
Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?
Přírodním živlům nikdo neporučí, ale je možné s dnešní technikou být na podobné případy lépe připraven. Co udělalo vedení kraje? Dotace směšné, osobní pomoc žádná a jen plná ústa útěchy v médiích. Lidé se báli opustit svůj majetek, právem měli o něj strach před rabujícími živly. Kraj nedokázal zabezpečit ani to. V každém případě jsou tyto případy velmi nepříjemné a jedná se ve velkém presu. \jistě jsou i jiné možnosti, jak podobným nepříjemnostem zamezit, než se jen modlit.
Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?
Rozhodně nebudeme spolupracovat s nikým, kdo myslí jen a pouze na své blaho, místo na blaho svých občanů. Těch občanů, kteří mu dali svou důvěru a očekávají, že jim bude vrácena v podobě zlepšení stavu ve svém bydlišti. S těmi, kteří tedy myslí jen na sebe, místo na občany nechceme nic mít. Naopak jsme ochotni spolupracovat s každým, kdo bude mít nějaký rozumný nápad a bude se snažit dělat vše pro lepší situaci v našem kraji. My rozhodně netrpíme nějakým nálepkováním lidí a označováním je za extremisty.
Poslední tři otázky zůstaly bez odpovědi.
Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?
Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?
Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?
Komentáře
Re: Předvolební dotazník: Dělnická strana sociální spravedlnosti
16. Září 2012 - 20:07 | d.leska@atlas.cz
Pokud na tyto otázky neměli slušnost odpovědět a zejména se podepsat (kdo vyplňoval), tak to dosti podkopává případnou důvěru...
NahoruRe: Předvolební dotazník: Dělnická strana sociální spravedlnosti
16. Září 2012 - 21:14 | Jan Tichý
Mě zas napadlo, že možná omylem poslali nějakou pokusnou první a nedokončenou verzi? A aspoň odesílatel mailu se snad nějak jmenuje?
NahoruRe: Předvolební dotazník: Dělnická strana sociální spravedlnosti
16. Září 2012 - 21:25 | d.leska@atlas.cz
Pane Tichý, v dnešní době je žel ta spravedlnost natolik slepá, že možná ani Dělnická strana nebude mít vhodné oční kapky... Jinak - možná jsem to přehlédl, ale pan Bárta to jistě poslal na konkrétní jméno.
NahoruRe: Předvolební dotazník: Dělnická strana sociální spravedlnosti
17. Září 2012 - 11:23 | Hudec
Důvěru? Když i pouhý název této partaje obsahuje ve 4 slovech rovnou 3 lži? To jediné pravdivé je slovo "strana" - tedy doufám, že je.
NahoruRe: Předvolební dotazník: Dělnická strana sociální spravedlnosti
17. Září 2012 - 13:08 | Radosta
S názvy některých nových stran či uskupení je to jako s reklamními slogany. Oslovit lidskou potřebu, vzbudit touhu, apelovat na jistotu, bezpečí, sounáležitost!
Nahoru"Prádlo čistější, zuby bělejší, auto rychlejší, káva lahodnější, pocit bezpečí, ....". V názvu nových stran se proto teď také objevuje slovo "změna". Většinou ale zatím jedinou změnou je další výměna dresu jejich kandidátů.