Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Pavel Žur: Kandidát nové Nové budoucnosti

Stranám, které se nezdráhaly vyplnit nám náš předvolební dotazník, jsem nabídl, že se pokusím zviditelnit jim jednoho kandidáta. Nejlépe někoho, kdo by mohl zaujmout voliče na Českolipsku. Dnes vám představuji lídra hnutí Nová budoucnost pro Liberecký kraj.

Přiznám se, že mám trochu problém vydýchat, že každé volby kandidujete za jinou stranu. Můžete našim čtenářům své přestupy nějak vysvětlit? Přece jen v České Lípě nejste tak známý jako v Jablonci.

Víte, celkově jsem před Novou budoucností pro Liberecký kraj byl členem dvou stran. Z první – ODS - mě vyloučili pro to, že jsem nerezignoval na program, za který jsem byl zvolen. Z druhé - VV - jsem odešel sám, když vedení této strany rezignovalo na program, za který bylo zvoleno. Kvůli těmto důvodům jsem se rozhodl, že nejlepší cesta, jak se politicky angažovat spočívá v nové straně, která není poskvrněná skandály a která tak může nabídnout zajímavou alternativu. Proto jsem se společně s lidmi, ve které mám důvěru, že po volbách budou dále naplňovat program, za který byli zvoleni, účastnil založení Nové budoucnosti pro Liberecký kraj.

Máte vůbec politiku zapotřebí? Vždyť divadlo, jehož jste ředitelem, a úspěšný dětský sbor Vrabčáci, jehož jste sbormistr, by vás měli vytěžovat a uspokojovat dost.

V politice se angažuji proto, že stejně jako většina občanů této země pociťuji frustraci ze současné politické scény. Uvědomil jsem si však, že jediná možnost, jak se dají změnit současné poměry k lepšímu, je vlastní účast v politice. To, že budu nadávat v hospodě u piva, situaci v žádném případě nezmění, spíš naopak zhorší. Víte, zastávám názor, že do politiky by měli chodit pouze zralí lidé s ustálenými názory. K tomu je pochopitelně nutná určitá životní zkušenost, ta přijde až s věkem. Já jsem velkou část života věnoval práci s dětmi v DPS Vrabčáci a jako učitel na základní škole a určitě toho nikterak nelituji. Stejně tak nelituji toho, že jsem ředitelem Městského divadla Jablonec nad Nisou. Je tomu přesně naopak, protože právě díky těmto zkušenostem mohu ukázat dobrou práci, která za mnou je.

A ještě bych potřeboval vysvětlit jednu věc. Ještě v červnu jsem předpokládal, že budete kandidovat společně s Janem Korytářem za Změnu pro Liberecký kraj. Proč je teď v září vše jinak?

K jednání s panem Korytářem skutečně došlo a dohodli jsme se na vzájemné spolupráci spočívající v tom, že se objevím na jeho kandidátce do Senátu a na kandidátce do krajských voleb. Z důvodů, které mi pan Korytář nikdy nevysvětlil, se mnou spolupráci ukončil. Mohlo tomu být snad i proto, že jsme se nedokázali shodnout na programu. Já požaduji, aby byla ke kritice zároveň paralelně představena alternativa, která by kritizovanou věc řešila. Pan Korytář mi však žádnou alternativu nikdy neodhalil. Zde však nutno podotknout: ve zlém jsme se nerozešli.

Jak se vám v poměrně rychlém čase podařilo sehnat dostatek kandidátů?

Často mluvím s více či méně politikou frustrovanými lidmi. Poslední dobou se tato množina lidí dramaticky zvětšuje. To mě vedlo k myšlence nabídnout jim možnost osobně se angažovat a přispět tak ke zlepšení situace. Zopakuji zde to, co jsem uvedl výše: jediná cesta, jak se dají věci změnit, je sám se angažovat, nadávání v hospodě k lepšímu nepřispěje, spíše naopak. A ve chvíli, kdy jsem zjistil, že by spousta lidí měla zájem angažovat se, ale nevěří současným stranám, vznikla myšlenka založit novou stranu. Tak vznikla Nová budoucnost pro Liberecký kraj. I když musím kriticky přiznat, že sehnat dostatek kandidátů byla skutečně anabáze. Požadovali jsme totiž po každém kandidátovi morální i odborný kredit, a to už rázem tolik lidí k mání nebylo. Nakonec jsme však dopadli úspěšně a jdeme do voleb v plném počtu i se třemi náhradníky.

Předpokládám dobře, když si myslím, že nejpřirozenějším koaličním partnerem by pro vás byli Starostové? A co Korytářova Změna, která má rovněž šanci se do zastupitelstva dostat?

Axis mundi Nové budoucnosti pro Liberecký kraj je preference odbornosti a transparentnosti před korupcí a klientelismem. V našem programu je detailně popsáno, jak bychom tohoto cíle chtěli dosáhnout. Je pro nás tedy přijatelný každý partner, který bude schopný těmto požadavkům dostát. Pan Korytář se Změnou a Půtovi Starostové se jeví jako logická možnost, protože nejsou přímo spjatí s žádnými skandály. Bude však záležet na nich, jak se k tomu postaví – naše požadavky jsou jasné.

Většina stran, které to myslí s účastí na vedení kraje vážně, se pokusila kandidátky sestavit tak, aby v nich byli rovnoměrně zastoupeni lidé ze všech okresů. Vám Českolipsko až na jednu výjimku úplně vypadlo. Jak to?

Naše jednání na Českolipsku se nesla v duchu několika paradoxů. Jednali jsme celkem asi s patnácti lidmi, většina z nich měla zájem účastnit se, ale již je angažována v nějaké politické straně. O něco menší část souhlasila s naším programem, ale z nějakého důvodu se bála angažovat se (nejčastěji z obav ztráty práce – smutná věc, ale bohužel možná). Nakonec zbyli na kandidátce tři lidé, jeden těsně před jejím podáním odstoupil, a proto jsou tam pouze dva kandidáti z Nového Boru (pánové Vladimír a Jiří Pechovi). Nicméně jsem přesvědčen, že i přes relativní nedostatek občanů Českolipska poskytujeme dostatečně kvalitní kandidáty – každý se o tom může koneckonců přesvědčit sám.

V našem dotazníku jste odpovídali, že jedním z největších problémů kraje je hospodaření některých krajem zřizovaných organizací. Můžete to rozvést?

Právnické osoby, jejichž zřizovatelem je kraj, nepodléhají tak přísným protikorupčním předpisům jako kraj samotný. To vytváří ohromný prostor pro klientelismus a korupci. Jen tak namátkou, Krajská správa silnic Libereckého kraje, Krajská nemocnice Liberec a.s., ale i další krajské firmy, se staly baštou vysloužilých straníků, kteří zde v představenstvech spolurozhodují o osudu desítek až stovek miliónů korun z veřejných peněz. O nezaujatosti těchto lidí se dá důvodně pochybovat. I proto je našim základním programovým cílem maximalizace transparentnosti těchto společností. Podobný problém přestavují dozorčí rady těchto firem – jsou to vesměs teplá místečka pro straníky za příjemný plat v řádu desítek tisíc.

Z dotazníku mi není jasné, jestli vaše sdružení mám vidět spíše na levé části politického spektra nebo na pravé. Já vím, že je to občas zprofanované, tak se zeptám jinak - je skutečně nutné vybírat takové daně a desetkrát je přerozdělit?

Současné parlamentní strany pojmy levice a pravice natolik zprofanovaly, že se s dovolením zdržíme přesnějšího určení. Určitě se stavíme proti dalšímu zvyšování daňové zátěže. Napsali jsme dokonce protest ministru financí Kalouskovi, aby nezvyšoval DPH (výsledek je zřejmý, tedy nulový). Jsme přesvědčeni, že by se míra zdanění dala výrazně snížit, pokud by se vybrané peníze přerozdělovaly s rozumem a pod dohledem veřejnosti, a jak správně uvádíte, optimalizovala se struktura jejich dělení tak, aby se neskládala z deseti vrstev zbytečných úředníků. Stejně tak nesouhlasíme se zavedením dalších daní, jako je například uhlíková daň apod. Podobné daně spolknou více peněz při jejich samotném výběru než je jejich reálný přínos. Fakticky tak představují pouze další zbytečnou byrokratickou zátěž pro občany a zbytečná pracovní místa na úřadech.

Rádi byste změnili památkový zákon. Jak?

Tak, aby skutečně chránil historické objekty a hlavně aby byrokraticky nezatěžoval jejich majitele. Byli bychom rádi, aby se zvýšily pravomoci majitelů historicky chráněných objektů. Pokud například v současnosti někdo vlastní památkově chráněný objekt na místě, které není lukrativní, je to fakticky neprodejná nemovitost a pro majitele představuje značnou finanční zátěž. Je tedy jasné, že pokud jsou majitele finančně slabší, nemohou si takovou nemovitost dovolit a protože ji zároveň nelze ani prodat, bude chátrat až do chvíle, než úplně spadne. Bylo by tedy vhodné, aby památkáři umožnili majitelům takovýchto budov úpravy, které nejsou finančně náročné, byť jsou v rozporu s jejich představami – zabrání se tak jejich chátrání a případné demolici. Je pochopitelně jasné, že by se tyto případy museli posuzovat individuálně a s ohledem na možnosti majitele.

Pavel Žur: Kandidát nové Nové budoucnosti

Komentáře

Re: Pavel Žur: Kandidát nové Nové budoucnosti

Já bych raději nějakou starou stranu než stále nějaké nové. Starou stranu, staré ideály, ale raději s novými lidmi.

Nahoru

Re: Pavel Žur: Kandidát nové Nové budoucnosti

V nabídce jsou i nové strany se starými lidmi, kteří se rozhodli ke změně. Někteří dokonce vystřídali těch stran několik. Jestli by nakonec neměli založit Stranu politických turistů.

Nahoru