Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Omezení korupce jako vedlejší efekt transparentnosti

V České pirátské straně chápeme, že boj s korupcí, stojící jako programový bod sám o sobě, je bodem lichým a falešným. Jednání označované za korupci je ve svém principu přirozené a lidské, ovšem není žádoucí při správě společných prostředků. Tedy je nesmyslné vyhlašovat boj korupci. Je to jako vyhlašovat boj lidem samým. Ovšem má smysl hledat taková opatření, která minimalizují korupci ve veřejné správě. Právě tam totiž korupce škodí všem lidem bez rozdílu.


Pirátské řešení k potlačení korupce ve veřejném sektoru využívá paradoxně opět lidské přirozenosti. Ten, na koho se kouká, se chová morálněji a více potlačuje své negativní stránky. Tedy transparentnost. Zprůhlednění. Aneb využití jedné lidské přirozenosti k potlačení druhé. Zveřejněním všech smluv, plně transparentním veřejným výběrovým řízením, otevřeným účetnictvím a používáním transparentního účtu dosáhneme jednak nižších nákladů při zachování kvality dodávek, tak i minimalizace korupce. Spolu se zveřejňováním smluv ovšem přichází nutnost zlepšení komunikace s občany města. Během výběrového řízení by každá nabídka městu či jeho organizacím měla být zveřejněna na Internetu v rámci daného výběrového řízení a obyvatelům České Lípy by mělo být umožněno, aby se k nim mohli vyjádřit ještě před výběrem vítěze. Koneckonců smlouva s městem je vlastně smlouva s obyvateli. Každý obyvatel České Lípy má právo na svobodný přístup k informacím i rozhodnutím, které se ho týkají. Musí tedy existovat efektivní nástroj, jak mohou obyvatelé smlouvy, jež se jich dotýkají, ovlivnit svými komentáři. Pro tuto variantu zapojení aktivních občanů do rozhodování by byla stanovena taková pravidla, aby se mohli plnohodnotně vyjádřit k celému projektu a zároveň aby nedocházelo k výraznému prodlužování investiční akce. Další programový bod, zlepšení komunikace obyvatel města s jeho institucemi tedy přichází jako logická nutnost pro splnění programového bodu transparentnosti. Možnost kontroly správy města samotnými občany lze ještě více podpořit také zavedením transparentních bankovních účtů propojených s účetnictvím pro město i jím zřizované instituce, kde to zákon dovoluje. Každý občan České Lípy by se tak mohl podívat na nezávislý a neovlivnitelný přehled příjmů a výdajů. V případě, že by se mu nějaká aktivita zdála předražená, mohl by navrhnout lepší řešení.
Zavedení zmíněných bodů, tedy nutnost uveřejňování všech nabídek a smluv ještě před podepsáním na stránkách města s podporou diskuzního fóra a zavedení transparentních bankovních účtů by město Česká Lípa nestálo téměř nic a proveditelnost těchto opatření by mohla být v praxi aplikována v řádu několika měsíců. Jako další podpůrné body v následné fázi by mohlo být vedení otevřeného účetnictví, maximalizace využití elektronických aukcí a samozřejmě námi plánovaný komplexní audit města i jeho organizací, který by měl plně zmapovat efektivnost hospodaření města i jím zřizovaných institucí.
Například na Slovensku zavedení těchto bodů podle některých studií zvýšilo efektivitu správy finančních prostředků o více než 25 %. Pokud bychom tak počítali s tím, že Česká Lípa hospodaří s ročním rozpočtem přes půl miliardy korun, tak společně se zlepšením čerpání Evropských dotací na stejnou úroveň jako jiná srovnatelně velká města, i s přihlédnutím k tomu, že velkou část výdajů lze ovlivnit méně, protože se jedná o výdaje mandatorní (povinné ze zákona), mohla by Česká Lípa hospodařit v následujícím čtyřletém období se stovkami miliónů korun navíc. Tyto peníze by se tak mohly využít pro mnoho zajímavých plánovaných projektů, mezi které patří například oprava silnic a chodníků, výstavba podzemních parkovacích domů, revitalizace zeleně, projekty nových malých relaxačních parků uprostřed sídlišť, cyklostezky, veřejné venkovní koupaliště, přestavba sportovní haly, rekonstrukce městského divadla, dětská hřiště, hřiště pro dospělé i seniory a další.
Jsme přesvědčeni, že tyto dva body - transparentnost a otevření více komunikačních kanálů, nejen že ve svém vedlejším efektu minimalizují korupci, ale především povedou k efektivnějšímu nakládání s prostředky města Česká Lípa.
Česká pirátská strana proto prosazuje zavedení výše zmiňovaných bodů jako systémové řešení dané problematiky. Nechceme pouze mluvit o tom, že nebudeme krást, ale chceme nabídnout i přímou možnost preventivní i zpětné kontroly formou transparentnosti a svobodného přístupu k informacím všem obyvatelům České Lípy.


Ing. Tomáš Martínek
Lídr kandidátky České pirátské strany v České Lípě

 

alt