Nabízíme nepravidelný výběr informací z Evropského parlamentu.
Případ Babiš
Poslanci EP budou příští středu diskutovat se zástupci Rady a Komise o zjištěních v souvislosti s porušením pravidel o střetu zájmů, které se týkají premiéra ČR Andreje Babiše.
Diskuse se pravděpodobně zaměří na nedávné závěry auditu Evropské komise týkajícího se střetu zájmů Andreje Babiše v období 2014-2020. Audit potvrdil, že Andrej Babiš jako předseda vlády České republiky měl vliv na přidělování dotací EU agrochemickému konglomerátu Agrofert, který sám založil. Komise tak potvrdila obavy, které poslanci v posledních letech opakovaně vyjadřovali.
Parlament naváže na plenární rozpravu také nelegislativním usnesením. Znění tohoto usnesení bude předmětem hlasování na červnovém plenárním zasedání.
Souvislosti
V letech 2018, 2019 a 2020 přijal Evropský parlament usnesení poukazující na zneužívání zemědělských fondů EU v České republice a na možný střet zájmů premiéra Babiše. Poslanci vyzvali k přijetí přísnějších opatření na ochranu finančních prostředků EU, včetně zavedení kontrolního mechanismu pro řešení otázek spojených se střetem zájmů a k posílení transparentnosti v oblasti konečných příjemců prostředků EU. V současné době žádný právní předpis EU neukládá členským státům povinnost zveřejňovat jména konečných příjemců dotací z rozpočtu EU.
Nová generace Erasmu+
Parlament bude hlasovat o konečné podobě nových pravidel vztahujících se k fungování programu EU na podporu vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu Erasmus+ v letech 2021-2027.
Program Erasmus+, jehož sedmiletý rozpočet přesahuje 26 miliard Eur v běžných cenách, by měl být výrazně inkluzivnější než v minulosti. Nový program by měl zlepšit přístup ke vzdělání a mobilitě osobám, které se dosud obtížně účastnily podobných akcí, jako jsou osoby se zdravotním postižením, lidé žijící v chudobě nebo odlehlých oblastech, či osobám přistěhovaleckého původu.
Ve srovnání s minulostí by nová generace programu Erasmus+ měla rovněž podporovat mobilitu studentů v programech vzdělávání pro dospělé. To by mělo pomoci lidem ze všech věkových skupin a prostředí získat nová pracovní místa a životní dovednosti a lépe se tak přizpůsobit změnám, které přináší ekologická a digitální transformace.
Patenty na očkovací látky
Poslanci budou ve středu diskutovat o návrhu Světové obchodní organizaci, aby se v případě vakcín proti novému typu koronaviru dočasně upustilo od uplatňování práv duševního vlastnictví.
Několik politických klubů Evropského parlamentu vyzvalo Evropskou komisi, aby ve snaze podpořit globální očkovací úsilí požádala Světovou obchodní organizaci (WTO) o dočasné upuštění od práv duševního vlastnictví v souvislosti s vakcínami proti covid-19. Tuto výzvu zopakovaly poté, co vláda USA nedávno oznámila svou podporu této výjimce.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová v rámci sociálního summitu, který se konal minulý týden v Portu, uvedla, že ačkoli je EU otevřena diskusi o dočasné výjimce z uplatňování práv duševního vlastnictví, pro akutní zlepšení celosvětového přístupu k vakcínám jsou klíčové investice do globální výroby, odstranění překážek při distribuci a příspěvek do systému COVAX.
Parlament přijme k této otázce samostatné usnesení, o kterém bude hlasovat na svém červnovém plenárním zasedání.