Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

Českolipský pantheon 5 - Osudy švagrů Ignaze Lederera

S Ledererovými jsme prožili jejich cestu od založení malé českolipské firmy po vybudování jednoho z největších chemických impérií.

Naznačili jsme si, jaký vliv měli na tehdejší vídeňské umění a především na Gustava Klimta a Egona Schieleho. Sám zakladatel firmy Ignaz Lederer rodákem z Lípy nebyl, ale narodili se zde jeho synové, kteří v budování chemické a lihovarnické firmy pokračovali až do druhé světové války.

Z Lípy také pocházely Ignazova manželka a jeho matka. Bádal jsem tedy v jejich rodokmenech, jestli se nedozvím něco zajímavého.

Začal jsem matkou

Rosina Ledererová, Ignazova matka, se narodila pravděpodobně v roce 1794. Jejím otcem byli Markus Pereles a Theresia Pereles.

Zde je kopie z Knihy židovských familiantů. Zapsaní jsou v ní jen muži.

Zdroj: Badatelna.eu

Markusovi se podle všeho kromě Rosiny narodilo ještě 15 dětí. Ne všechny se však dožily dospělosti. Nebyl asi zrovna chudý, protože si mohl dovolit tolik potomků a navzdory familiantskému číslu pokračovalo v rodu i několik jeho synů. A opět: všichni se narodili v České Lípě. Pojďme sledovat některé z nich a jak jejich rody dopadly. Lépe si tak uvědomíme, jak pestrá Česká Lípa byla. A taky něco o osudech jejich původních obyvatel.

Tučně zvýraznění jsou synové Markuse Perelese a bratři Rosiny, Ignazovy matky. 

Raffael, první ze švagrů slavného Lederera, se narodil 25. března 1798. Ale o dva roky později zemřel.

Isak Pereles se narodil 2. listopadu 1799 a podle všeho se potomků nedočkal.

Benjamin Pereles se narodil 27. prosince 1800 a dožil se sedmdesáti let. Dohledal jsem tři jeho děti.

Nejzajímavější je Benjaminova dcera Johanna, provdaná Hitschmann. Ta se narodila 10. července 1844 v České Lípě. Její manžel pocházel z Polné. To je to městečko na Jihlavsku, které se proslavilo Hilsneriádou.

Hitschmanovi žili v České Lípě, protože 3. ledna 1874 se jim zde narodila dcera Olga, která se vdala za Franze Gülicha. Olga zemřela v roce 1942, takže jsem pátral po jejím osudu mezi oběťmi holocaustu. A skutečně. Nejprve byla 7. května 1942 transportována do Terezína a poté 13. 6. 1942 z Terezína, oficiálně neznámo kam. Tím samým transportem z Terezína bylo odvezeno 2 033 osob a nikdo z nich válku nepřežil. 

Stejně tak se v České Lípě narodil i jejich syn John Rudolf Hitschmann. Získal titul JUDr. a přestože se narodil v České Lípě, poslední dokumenty ho evidují v Polné. Díky pečlivosti protektorátních úřadů známe i podobiznu. Jeho transport vyrazil z Prahy do Terezína 30. 11. 1941. A z Terezína pokračoval stejným vlakem jako jeho sestra. Transportem číslo AAi 41, ze kterého se nikdo nevrátil.

Zdroj: holocaust.cz

Luise, narozená 14. prosince 1870, také v České Lípě, holocaust přežila. Zemřela až v roce 1959 v Oaklandu ve Spojených státech. Měla pět dětí a její geny tak pokračují. Rod se rozrostl ještě v případě bratra Oskara a podle jmen v rodokmenech také pokračuje v USA. 

Ale vraťme se zpět k synům Markuse Perelese.

Josef Pereles se narodil na Štědrý den roku 1812 a dožil se 69 let. Se svou ženou Karolínou si pořídili čtyři děti, z nichž jen Emilie Zinner se narodila v České Lípě. Bohužel i ona zahynula během holocaustu, a to jen dva měsíce před koncem války - 26. 3. 1945. Bylo jí 85 let. 

Zajímavá je ještě Emilina sestra Hermina. Sice umřela ještě před druhou světovou válkou, ale v České Lípě, přestože narozena byla v Novém Boru. Vzala si totiž Heinricha Oestreichera z České Lípy a pořídila si s ním tři dcery a jednoho syna. Nejmladší Ida se vdala za trutnovského lékaře Karla Kohna a žila s ním v Lípě. Dr. Kohn byl zavražděn v Osvětimi, jeho syn Walter, používající příjmení Kersten, v Terezíně, ale jeho dcera Liesl zemřela v Massachusetts. Takže i v tomto případě českolipské geny pokračují dál.

V roce 1940 si Walter zažádal o pas.

V roce 1941 Walter zažádal o vycestování do USA ... v roce 1942 zemřel v Terezíně.

Předchozí díly naleznete:

Českolipský pantheon 1 – Miliardy hrobů

Českolipský pantheon 2 – Zapomenutí Ledererovi

Českolipský pantheon 3 – Rodák mecenášem Klimta a Schieleho

Českolipský pantheon 4 – Z České Lípy do Vídně