Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Pocta Tiborovi Damu - Českolipský underground 25

Nezdá se to, ale náš seriál slaví už dva roky od svého vzniku. Za tu dobu jsem se sešel s takřka dvacítkou lidí, kteří na konci šedesátých a na začátku sedmdesátých let zakládali první bigbítové kapely v České Lípě a jejím okolí. Dnešní, trochu jubilejní díl bych chtěl věnovat muzikantovi, se kterým se mi setkat nepodařilo.

Jmenuje se Tibor Damu a už jeho jméno se stalo od začátku tématem diskuse mezi muzikanty i mezi dalšími pamětníky. Někteří mi psali, že se jmenoval Damu, jiní zase Damo. Zmínil ho již první zpovídaný rocker - Pavel Žalman: "Tibor, to byl Cikán. Když poprvé přišel do klubu a prohlížel si naše kytary, měl jsem strach, že si budu muset dávat celou zkoušku pozor, aby nám něco nezmizelo. Kluci mu však kytaru půjčili a během pár minut bylo rozhodnuto. Dojížděl k nám skoro každý den z Děčína a hrál jako Jimi Hendrix. Stačilo pustit mu nahrávku a za chvíli už měl v ruce akordy. Přitom měl modrou knížku právě kvůli uším. Hladík hadr, fakt! Jednou jsme hráli někde na horách, venku, v zimě a on dokázal odehrát koncert i v rukavicích. Tu první zkoušku s ním si pamatuju jako dnes. Nacvičil s námi tři písničky a v sobotu odehrál v Rumburku na Dymníku čtyřhodinový vystoupení. Prostě improvizoval."
Když jsem s undergroundem začínal, ještě jsem netušil, jak ješitný je národ muzikantský. Netušil jsem, kdo s kým se po letech baví a nebaví. Toto vyjádření Pavla Žalmana vyvolalo nevoli především u tehdejšího kapelníka Strawberry Sellers Group Milana Anděla. Přesto se mi podařilo sehnat na Tibora telefonní číslo. Působil plaše, o setkání nestál, vymlouval se, že musí neustále cvičit a hrát. Jiskřička naděje svitla, když jsem se seznámil s Petrem Živsou. "S Tiborem jsem si několik let dopisoval, ale dopisy bohužel už nemám," přiznal. "Já se s ním přátelil až v osmdesátých letech, kdy nahoře v Grandu během cyklistických závodů Bohemia vystupovala skupina Fonotest. Byl jsem naprosto unešený jejich profesionálním výkonem. Zejména právě kytaristou Damu a pak zpěvákem Janem Vacíkem," prozradil Petr Živsa, když jsme spolu skočili na pivo.

Strawberry 1968 - Damu uprostřed


Pokoušeli jsme se Tibora sehnat přes kapelníka Fonotestu Milana Moravu. Pro zajímavost - Fonotest hraje především na Ústecku doposud. Stal se, mimo jiné, doprovodnou skupinou úspěšné účastnice prvního kola televizní soutěže Česko hledá Superstar Martiny Balogové.  I Petr Živsa dopadl jako já, ale získal aspoň Tiborovu adresu a poslal mu několik výtisků Magazínu Lipa.
Později jsme zjistili, že Tibor hraje rovněž s kapelou Funny Orchestra Jaroslava Kleina. A zjistili jsme to jen díky tomu, že v roce 2008 vystoupil na mítinku ODS na podporu tehdejšího hejtmana Ústeckého kraje Jířího Šulce. Stranický list o této události například napsal: „S velkým zájmem obyvatel Teplic se ve čtvrtek 2. října setkala další z velkých akcí Regionálního sdružení ODS Ústeckého kraje, která proběhla na centrálním Mírovém náměstí. Jako obvykle jsme zde završili kontaktní kampaň, která ve městech a obcích Teplicka probíhala už od úterka.“
 Jiří Šulc následujícím způsobem obhajoval svou kampaň s podtitulem Makejte, Gadžové, ať se máme líp: „V posledních dnech jsem musel několikrát za sebou důrazně vysvětlovat smysl naší, pro někoho kontroverzní kampaně. Myslím ale, že jsem to už vysvětlil dostatečně, a většina lidí, se kterými jsem na to téma mluvil, mi dává za pravdu. Problém zneužívání sociálních dávek bez rozdílu v příslušnosti k jakékoli národnosti či etniku chápou jako alarmující. Mně osobně je barva pleti skutečně naprosto lhostejná a naopak i mezi Romy mám spoustu přátel. Takový Tibor, kytarista Funny Orchestra, to je pracovitý, úžasně talentovaný člověk, skvělý muzikant a můj kamarád.“

Tibor Damu v roce 2008 na mítinku ODS


Přestože je Tibor Damu považován za jednoho z nejlepších romských kytaristů minimálně v severních Čechách, vždy stál trochu v pozadí svých kapelníků a po zadání jeho jména do googlu toho moc nenajdeme. Na nefunkčních stránkách www.vinohrady.cz byl například v roce 2000 zmíněn v článku o festivalu Kytara napříč žánry: "Kromě vynikajících zahraničních umělců, jako je např. Raphaela Smits z Belgie, vystoupí jeden z nejtalentovanějších romských kytaristů v ČR Tibor Damu za doprovodu dnes již legendárního kontrabasisty Antonína Gondolána s typickou romskou hudbou. Smyslem je představit romskou hudbu na špičkové profesionální úrovni na festivalu, kde se obvykle tato hudba neobjevuje.“ Takže ještě jednou zpět do šedesátých let. Hned od dvou lidí jsem získal sken článku z roku 1969, který popisoval 2. severočeský festival.
"A je tady nadílka. Děti, hurá, plácáme ručičkama. I když jenom my, beatoví fandové ze Severočeského kraje. Ta loňská nadílka v Ústí nad Labem nás ještě zastihla na nočníku, ale letos nás Česká Lípa uvítala v posledních květnových dnech jen tu a tam s nějakou podezřelou plínkou."
V článku podepsaném značkou BPDS jsou mimo jiné zmíněny kapely Lucky Men ze Svoru, Delfíni ze Cvikova či The Sour Grapes z Kamenického Šenova. K nim se určitě ještě vrátíme v příštích číslech (mohu prozradit, že už pracuji právě na šenovských Kyselých hroznech). O Tiborovi je v textu následující zmínka: "A finálem večera bylo s napětím očekávané vystoupení loňských vítězů - Strawberry Sellers Group. Jestli vánek nebo napětí sálu. Bolavý zub či černá kočka přes koleje. Zkrátka místo jahod prodali jen marmeládu. Skutek - rytmus - utek - vo kus. Medaili zaslouží jen kytarista Tibor Damo."

Strawberry 1968 - zleva Anděl, Damu, Žalman, Kodrle, Jeřábek