Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Hledají se Šotouši

Netušil jsem ještě předloni, co ten pojem znamená a že se o jeho užívání svádí trvale souboj.

 

Dalo by se to přeložit jako příznivec, fanda všeho, co souvisí z železnicí. Právě tato skupina nadšenců vyhledává nostalgické jízdy vlaků s historickými vagony, či dokonce parními lokomotivami. Kdo jste někdy i obyčejným vlakem (i tací lidé dodnes existují) jel, asi jste si zvacích plakátků na tyto akce všimli. Občas je vídám vylepené u peronu českolipského nádraží. Šotouši jsou pravidelnými návštěvníky řady železničních muzeí, fotografují si každý nový vlak, tunely, návěstidla, všechny staré i nové lokomotivy a vedou o nich učené disputace. Samozřejmě si kupují stále nově vycházející knihy k tomuto tématu, milují dětský starší seriál o mašinkách a mnozí si doma s modely vláčků jezdí po pokoji. I šoutoši se mají snahu se sdružovat do různých klubů, jako jsou kluby železničních cestovatelů či kluby a kroužky železničních modelářů. No prostě je to koníček. Já se sice k šotoušům neřadím, ale rád vzpomínám na řady obrovských parních lokomotiv pod střechou Masarykova nádraží v Praze. Když jste kolem nich zblízka šli, cítili jste se nicotně malincí. Nevýhodou té romantiky bylo jet v létě vlakem taženým parní mašinou, hrozně moc kouře a vždy špinavá košile od sazí. A od všeho nač jste ve vlaku tehdy sáhli.

Možná vás bude zajímat, že něco málo pro šotouše mimo zmíněných nostalgických jízd jsem našel i na Českolipsku. Ale je toho málo, i když těch tratí bývalo na Českolipsku hodně a prázdných nádražních budov, kde by mohlo být jistě hojně navštěvované železniční muzeum, tu máme taky dost. Staré městské nádraží v České Lípě, no to by bylo něco! Na nádraží v Jablonném v Podještědí, které bylo před pár roky součástí okresu Česká Lípa, je v jedné z místností malá železniční expozice, kterou vybudoval někdo z tamních zaměstnanců. Klíč má prý výpravčí. A úplně na druhém konci našeho okresu provozuje Klub přátel lokálky občasné letní jízdy na jinak opuštěné trati z České Kamenice do Kamenického Šenova. Na osiřelém nádraží na okraji Kamenického Šenova jsem našel i ošuntělou ceduli asi plánovaného železničního muzea, ale asi na něj nebyly peníze. Víc jsem zatím v našem okrese nenašel, šotouši tu asi nejsou.

Hledají se Šotouši

Komentáře

Re: Hledají se Šotouši

Jednoho šotouše znám. Shodou okolností je to můj bratr :-) ..

Nahoru

Re: Hledají se Šotouši

V Necyklopedii jsem se dočetl, že správný šotouš si chce vzít zaměstnankyni ČD, aby vyženil režijku. Přitom nehledí na velikost poprsí.
Ale vážně: K celebritám mezi šotouši se řadí Karel Mikolášek z Litoměřic. Doporučuji jeho stránky www.trat087.info.

Nahoru

Re: Hledají se Šotouši

Chmm, několik takovýchto železničních "fanatiků" také znám, ale vůbec jsem nevěděl, že jsou šotouši.
Ale je to hezká záliba, ne?!

Nahoru

Re: Hledají se Šotouši

Taky mám pár zapálených kamarádů. Párkrát jsem i šel po zrušených starých tratích.

Nahoru