Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Dokská vinařská pouť s Lucemburky

Málokomu asi uniklo, že je letošní rok Rokem K. H. Máchy. Pod kůži se nám však určitě nedostalo další významné historické jubileum, které má nepřímo vztah i k našemu Máchovu jezeru a Doksům, a sice 700 let od nástupu dynastie Lucemburků na český trůn.

Vždyť kdyby nebylo císaře Karla IV., neměly by Doksy významná privilegia a asi ani Velký rybník – Máchovo jezero a kdo ví, kde by se Karel Hynek Mácha inspiroval ke svému Máji.

Karlovi rodiče Jan, jediný syn římského krále Jindřicha VII. z rodu lucemburských hrabat, a Eliška Přemyslovna, dcera českého krále Václava II., byli korunováni 3. prosince 1310 Petrem z Aspeltu v basilice sv. Víta na Pražském hradě.

Ačkoli manželství věkově nerovného páru (Eliška byla o 4 roky straší než Jan a v době svatby ji asi těžko mohl okouzlit 14letý křehký chlapec) nebylo šťastné, vzešlo z něho 7 dětí, z nichž prvorozený syn Karel IV., král český a císař římský, dodal českému trůnu evropský rozměr a vytvořil z českého státu středoevropskou velmoc – soustátí České koruny. Praha se za vlády Lucemburků stala politickým centrem středověké svaté říše římské a nejdůležitější kulturní metropolí na sever od Alp a na východ od Rýna.

Proto nebude od věci, připomene-li si toto významné výročí i u nás v Doksech prostřednictvím Dokské vinařské pouti. V neděli 22. srpna 2010 se přeneseme do 14. století a v 10:00 hod. uvítáme v areálu zámku Jana Lucemburského s jeho početnou družinou. Po slavnostním otevření středověkého tržiště, kdy král bude hodnotit kvalitu nabízeného zboží, začne bohatý dobový program. V dělostřelecké podívané vám ukážeme přehlídku kanonů od 14. do 19. století s praktickými ukázkami střelby. Legendární souboj „Excalibur“ předvede řád Černých rytířů, skupina historického šermu známá nejen v tuzemsku , ale i v zahraničí. Samozřejmě nemohou chybět dobové tance v podání taneční skupiny Hortus Gracie, které se pak přehoupnou do středověké módní přehlídky za asistence Řádu Černých rytířů. Středověkou atmosféru dotvoří dobová kapela Holba a rytíři a bubeníci skupiny Černá korouhev.

Součástí středověkého tržiště bude i předvádění řemesel – podíváte se pod ruce ševci, šperkaři či šlejfíři, ve středověké krčmě pak můžete ochutnat dobovou krmi – ať už to bude kus masa od kosti či pečený krocan a k tomu lahodný mok.

Na lucemburském dvoře více oceňovali kvalitní vína než těžkou medovinu. Ostatně až císař Karel IV. přinesl do Čech nové odrůdy vinné révy. Proto i my vzdáme hold Lucemburkům degustací vína.

Nejen děti, ale i odvážní dospěláci, si mohou vyzkoušet dobové středověké hry - vrhání nožů a seker na cíl, střelbu z luku nebo souboje s mlaty. A že to neměli začínající panošové vůbec jednoduché, uvidíme při jejich šermířském výcviku.

Malým bonusem pak bude přepadení palpostů (palebného postavení), aneb jak to mohlo vypadat, když dělostřeleckou baterii napadla banda žoldnéřů.

V pozdním odpoledni opustíme středověké kolbiště a s kapelou Petr Novák Revival Band se vrátíme do 2. poloviny 20. století.

Novinkou letošní Dokské pouti není jenom to, že je věnována také ochutnávkám vína, ale že se jí kousíček přenese i do zahrady Památníku K. H. Máchy, kde divadelní soubor Klubíčko ze Cvikova sehraje pro děti rozvernou loutkovou pohádku a kde bude i další stánkový prodej rukodělných výrobků.

Program Dokské vinařské pouti zajišťuje MěKS Doksy ve spolupráci s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě a agentura Festive z České Kamenice. Další občerstvení v dobových kostýmech a již tradičně výborné české koláče budou nabízet zaměstnanci Střední odborné školy, pracoviště zámek Doksy.

Přijďte se zcela zdarma pobavit a vzdát hold významnému panovnickému rodu.