Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Investice do zlata se rozhodně vyplatí!

O zlatě se v poslední době hodně píše. Proč by měl investor o zlatě uvažovat? Vyplatí se tato investice? Jak ji nejlépe zrealizovat? Zeptali jsme se proto Pavla Ryby, předsedy představenstva společnosti Golden Gate CZ a.s., na tyto a jiné otázky.

Proč by měl investor uvažovat o investici do zlata a stříbra?

Drahé kovy jsou jedinečnou ochranou peněz před inflací, před potížemi v bankovním sektoru a v ekonomice. Jsou ochranou před některými zásahy centrálních bank a politiků. Zlato a stříbro je výborným uchovatelem hodnot. Navíc v prostředí vysoké inflace zlato zásadně zhodnocuje. Je velmi pravděpodobné, že nás období vysoké inflace v budoucnu čeká. Rovněž se obávám, že nás v ekonomikách čekají mnohem větší potíže, než kterých jsme byli v posledních 5 letech svědky. V tomto případě je investice do zlata či stříbra strategická a zásadní. Může významně ochránit převážnou většinu jakýchkoli peněžních prostředků, ne-li téměř všechny.

Mluvíte o možných mnohem větších problémech ekonomik. Co můžeme reálně očekávat?

Bohužel, obávám se toho, že jsme zažili pouze určitou předehru ekonomické krize či hospodářských problémů. Tvrdím to i přesto, že v posledních měsících vycházejí poměrně pozitivní ekonomické statistiky. Politici, ekonomové a ani bankéři totiž skutečné příčiny finanční krize z roku 2008 neřeší. Pouze látají díry a hrnou problémy před sebou. A neřešené problémy bohužel narůstají. V roce 2008 jsme měli krizi hypotečního trhu v USA, kdy si poměrně velké procento americké společnosti nabralo hypotéky, které nezvládalo splácet. Umožnila jim to politika levných peněz, kterou se snažily USA podporovat domácí ekonomiku. Nutno podotknout, že ekonomika USA již dávno není tak konkurenceschopná, jak by měla být, a v porovnání s minulostí mnohem méně vyrábí. Nedokáže konkurovat například Asii či Jižní Americe. Táhnou ji služby a spotřeba domácností. Problémem je, že ji ve skutečnosti táhne neustále vzrůstající dluh. Výsledkem nebyla jen bublina na nemovitostním a akciovém trhu, ale i předlužení domácností. Nesplácené úvěry a toxické hypotéky zabalené do složitějších finančních derivátů začaly táhnout ke dnu bankovní systém nejen v USA, ale i po celém světě a začaly krachovat významné banky. Tuto hypoteční a bankovní krizi, mimochodem způsobenou zadlužováním a politikou levných peněz, řešily nejen USA, ale i celý svět ještě větším zadlužováním a ještě levnějšími penězi. Důsledkem toho nemůže být vyřešení vzniklé krize, ale pouze její prohloubení, odsunutí všech dopadů a důsledků v čase a přenesení problémů na někoho jiného, konkrétně na státy. Dnes máme mnohem větší problém - předlužené státy. O pět let později nemáme krizi pouze finanční a bankovní, tedy že by krachovali občané a banky. Dnes velkému množství států hrozí bankrot. Státní bankrot má naprosto devastující důsledky pro bankovní systém i pro jednotlivé občany.

Jak se dá vyřešit zadluženost států?

Pouze jedno řešení je skutečným řešením – dluhy zaplatit. Ostatní varianty, které mohou nastat, nejsou řešením, ale jsou možnou variantou vývoje. Jediné řešení dluhů, skutečné řešení dluhů, vždy bylo zaplatit je. Dluhy se vždy platily, nebo by se přesněji platit měly. Problémem však je, že dnešní dluhy států jsou již nezaplatitelné. Možná to zní odvážně, ale obávám se, že to tak již bohužel je. K zaplacení státních dluhů vedou pouze dvě cesty, přesněji jejich kombinace. Za prvé je nezbytné snížit výdaje. A současně s tím zvýšit příjmy. Snižování výdajů, škrtání ve státním rozpočtu, je velmi nepopulární a občané to nesou nelibě. Ještě hůře nese volič zvyšování daní a odvodů. Masivní škrtání ve státních výdajích a zvyšování daní je politicky neprůchodné. To žádný politik nedovolí. V politice by skončil dříve než jeho funkční období. Je třeba si uvědomit, že v neprospěch toho všeho hovoří demografický vývoj v Evropě a USA. Populace významně stárne a počet pracujících se významně sníží v porovnání s počtem obyvatel pobírajících důchod. Při tomto zadlužení, při demografickém vývoji a přístupu politiků k problémům jsou dnešní dluhy nezaplatitelné. Důkazem toho je, že již několik let nazpět se státní dluhopisy nesplácejí. Pouze se rolují. V praxi to znamená, že se vydá nový dluhopis a z peněz, za který jej prodáme, zaplatíme dluhopis se starším datem splatnosti. Potíž je ta, že dluhopisy jsou zatíženy úroky, které se v posledních letech díky zadluženosti států zvyšují. Proto nám dluhy stále narůstají a narůstají. Také vám připadá nerozumné vytloukat dluh dluhem? Je to děsivé, ale takto se v posledních 10 letech chová většina států po celém světě. Obávám se, že státní dluhy jsou prakticky již nezaplatitelné. Zašli jsme příliš daleko.

Jak to tedy může reálně dopadnout?

Máme v podstatě dva reálné scénáře. Za prvé je to státní bankrot, který nemine Řecko a jiné státy, které se nemohou vydat cestou inflačního scénáře. Za druhé tištění peněz spojené s masivní inflací, možná hyperinflací a potom měnovou reformou. V praxi nakonec vlády seškrtají nuly a dluhy účetně smažou. Problém je, že tyto dluhy nakonec zaplatí jednotliví občané ze svých úspor a investic. Možná to zní neuvěřitelně, ale toto jsou jediné reálné scénáře. Dvacáté století je plné důkazů toho, že se státy, když již byly předlužené, vždy vydaly touto cestou. Buď si zvolily bankrot, nebo inflaci s měnovou reformou. Častěji volily cestu inflační. Obě varianty jsou decimující pro bankovní systém a pro úspory občanů. Je třeba se na ně připravovat.

Jak mohou drahé kovy ochránit naše peníze?

Zlato a stříbro, zejména zlato, jsou měnové kovy. Jsou to skutečné peníze, které jsou neinflační. Tyto kovy nikdo neznehodnotí. Zlato nikdo nenatiskne, na rozdíl od peněz. Zlato jsou skutečné peníze, které mají centrální banky ve svých trezorech. Ještě před několika desetiletími byly peníze kryty zlatem. Peníze byly něčím skutečným, existujícím. Stojí za povšimnutí, že právě centrální banky jsou v posledních letech největšími kupci zlata. Využívají sebemenší korekce na zlatě k jeho nákupu. Moc dobře vědí, že při krachu bankovního a měnového systému nepřijdou o všechno, jako by tomu bylo v případě, kdyby vlastnily pouze peníze a neměly by žádné zlato. Na zlatě vám,na rozdíl od peněz a papírových aktiv, měnovou reformu nikdo neudělá. Nákupem zlata a stříbra skutečně diverzifikujete – rozkládáte rizika. Při hyperinflaci získávají drahé kovy obrovskou kupní sílu. Kdo je vlastní, aktivně se účastní historického přerozdělování bohatství.

Jak do zlata a stříbra nejlépe investovat?

Skutečnou ochranou a diverzifikací je investice pouze do fyzického kovu, který fyzicky držíte. Papírová investice pro vás není žádnou ochranou. Při případném kolapsu máte v ruce stále a pouze papír, výpis z účtu. Nejprodávanější slitky zlata jsou o váze 1 unce (31,103 g). Vyšší gramáže se tak často neprodávají, což je dobře. Mají významně horší likviditu a rozdíl v ceně je již zanedbatelný. Investor by měl zcela jistě sledovat právě likviditu, tedy schopnost co nejrychlejší přeměny zpět na peníze bez větších ztrát. Tu mají bezkonkurenčně nejlepší slitky o váze 1 unce. Ve stříbře se nejčastěji prodávají slitky o váze 500 g a 1000 g. Mají již velmi přijatelnou cenu a mají dobrou likviditu.

Čím se investice do drahých kovů vyznačují?

Vyznačují se stabilitou a zajímavým zhodnocením. Dále mají jedinečnou likviditu v řádu hodin, maximálně dnů. Vyznačují se anonymitou. Není žádná povinnost registrovat, evidovat či někam hlásit kupce drahých kovů. Mají svá specifika při danění výnosu. Ve většině případů se výnos z investice nedaní. Investiční zlato je osvobozeno navíc od DPH. U zlata máme vysokou koncentraci investovaných prostředků v daném slitku. Do krabičky od cigaret se vám vejde zlato za více než 2 miliony Kč. Důležité je, že můžete zlato snadno transportovat. Drahé kovy nemají národnost. Zpeněžíte je kdekoli po celém světě.

Proč by si měl investor vybrat za partnera společnost Golden Gate CZ a.s.?

Společnost Golden Gate CZ a.s. je silným partnerem pro své klienty. Aktuálně máme necelých 15000 klientů a každý měsíc jich přibývá několik set. Nastavili jsme přijatelnou cenovou politiku, která umožňuje poskytovat profesionální poradenství a analýzy. Můžete nás vidět v ekonomických pořadech či časopisech. Například na ČT24 v rubrice Ekonomika, v časopisu Ekonom apod. Zajišťujeme zpětný výkup od svých klientů za bezkonkurenčních podmínek nad londýnským fixem. Zajišťujeme nejen nákup zlata či stříbra formou jednorázových investic, které jsou velmi oblíbené. Každý měsíc máme desítky jednorázových investic v rozsahu od několika desítek tisíc korun až do několika milionů korun. Jsme naprostým lídrem v oblasti nákupu drahých kovů formou spoření. Toto spoření je určeno pro klienty, kterým dává smysl odkládat si pravidelně libovolné množství peněz do zlata či stříbra. V nabídce máme speciální spoření určená pro děti do australských zlatých investičních mincí Australian Kangaroo. Je to ojedinělý způsob, jak bezpečně zajistit své děti do nadcházejícího života s jistotou toho, že za naspořené peníze si koupí to, co budou potřebovat. Jejich úspory totiž nebudou znehodnoceny inflací. Koncem roku 2012 jsme zavedli spoření do zlata i stříbra zaměřená na důchod. I když jsme mnozí z nás již otráveni penzijní reformou a probíhajícími kampaněmi, faktem zůstává, že bychom se měli na svůj důchod včas připravit.Osobně neznám lepší způsob, jak se připravit na penzi, než skrze naše důchodová spoření do zlata či stříbra. U zlata mám totiž 100% jistotu, že si za něj i za 30 let koupím to, co potřebuji, což se u dnešních peněz říct rozhodně nedá. Vzpomeňme se, kolik jsme si koupili za 1000 korun před 25 lety a kolik si za stejných 1000 korun koupíme dnes. Inflace v průběhu delší doby dokáže naše úspory reálně téměř vymazat. Na to bychom nikdy neměli zapomínat.. 

 

Další informace o investičním zlatu naleznete v předchozích článcích (zde a zde).

 

Poradce Radek Hauser, mob.: 604 980 959, e-mail: radek.hauser@goldengate.cz

Golden Gate CZ a.s. 
Věříme opravdovým hodnotám...