Další student soutěžil v Jihoafrické republice, doma zatím získal Zlatý oříšek. Ocenění si odnesli i Ekokřečci. Kam až doskočí Pepa Adámek? Lanterna Futuri má deset let.
V loňském roce pracovala sekunda na mezinárodním projektu, který se jmenoval eTwinners beyond lessons a trval celý školní rok. Studenti se naučili správně anglicky vyjadřovat, používat různé typy prezentací, například prezi.com, natáčet filmy a celou řadu dalších aktivit. Za svou celoroční práci získají certifikát kvality na národní konferenci eTwinningu, která se bude konat ve dnech 9. - 11. 10. 2014 v Hradci Králové. Pro letošní školní rok jsme zvolili název projektu We are different but the same, na kterém bude opět pracovat skupina žáků sekundy.
Ve středu 17. září se na stadionu u Ploučnice konal 33. ročník středoškolského CORNY poháru v atletice. Pořadatelem bylo Gymnázium Česká Lípa a školy bojovaly nejen o vítězství v okresním kole, ale zároveň o postup do kola krajského. Na prvních třech místech bylo pořadí stejné jak v kategorii chlapců, tak i dívek.
Zvítězilo Gymnázium Česká Lípa před Obchodní akademií Česká Lípa a Sklářskou školou Nový Bor.
V okresním kole jsme byly svědky řady pěkných výkonů. V dívčí kategorii k nejlepším patřil vrh koulí Daniely Bendové z Obchodní akademie, která 3 kg těžké náčiní poslala do vzdálenosti 12,41 m, dálka 498 cm a výška 155 cm mimo soutěž startující Natálie Vlkové, 800 m Terezy Hrochové z českolipského gymnázia za 2:27,9 min či šedesátka za 8,0 s v podání Petry Bracháčkové ze střední podnikatelské školy. A výčet dobrých výkonů by ještě mohl pokračovat.
V chlapecké kategorii se o nejlepší výkony postarali především studenti gymnázia. Skoky ovládl Josef Adámek, jeho 578 cm do dálky a především 184 cm do výšky jsou velice kvalitní. V bězích kraloval Ondřej Olšar. 400 m zaběhl za 53,4 s a již za dvacet minut absolvoval vítězně běh na 1500 m za 4:46,1 min. Pěkný výkon předvedl ve vrhu koulí Marek Březina, který poslal 5 kg těžké náčiní do vzdálenosti 11,86 m.
Týden po okresním kole CORNY středoškolského atletického poháru odjížděla družstva atletek a atletů Gymnázia Česká Lípa do Turnova, kde se ve velmi pěkném prostředí Městského stadionu L. Daňka konalo kolo krajské.
Všichni naši závodníci se snažili podat svůj nejlepší výkon, někteří si vytvořili i osobní rekordy – E. Švrčinová v běhu na 60 m, A. Keslerová ve vrhu koulí. Svůj nejlepší výkon předvedl i J. Adámek ve skoku vysokém – 189 cm. Naši studenti také nechyběli na stupních vítězů při vyhlašování nejúspěšnějších závodníků v jednotlivých disciplínách: Ester Švrčinová – 2. místo v běhu na 60 m, Tereza Hrochová – 3. místo v běhu v běhu na 800 m, Ondřej Olšar – 3. místo v běhu na 1500 m a Josef Adámek – celkový vítěz ve skoku vysokém.
V soutěži družstev skončila obě družstva, chlapci i dívky, na pátém místě.
Zlatý oříšek je soutěž pro talentované děti a její krajské finále se uskutečnilo v neděli 28. 9. 2014 v kulturním domě Crystal České Lípě. Za Liberecký kraj bylo z přihlášených dětí vybráno patnáct jednotlivců i skupin. Naše škola byla v tomto finále zastoupena dvěma účastníky – v jednotlivcích to byl Jiří Liška (skvělé úspěchy v šachu – mimo jiné mistr České republiky 2014) a jako skupina soutěžili Ekokřečci (dlouholetá ekologická činnost).
Jiří Liška se účastnil Mistrovství světa v šachu v jihoafrickém Durbanu, a tak jej v krátké prezentaci představila ředitelka Helena Paszeková. I přes svou nepřítomnost jeho nadání oslovilo odbornou porotu natolik, že získal jeden ZLATÝ OŘÍŠEK Libereckého kraje – a tím i nominaci do celostátního kola.
Ekokřečci byli oceněni zvláštní cenou starostky. Byla tak uznána jejich dlouholetá ekologická práce pro Českolipsko, úspěchy v přírodovědných soutěžích i z předchozích let (kroužek Lenky Tulkové Ekokřečci působí už dvanáct let). Skupina předvedla skvělou prezentaci, zaujala - S. Engel, R. Fojtů, N. Malinská, M. Melichová, L. Myslíková, H.Schauerová, J. Slavíková, A. Sztoláriková. Všichni jmenovaní skvěle reprezentovali školu, svou třídu tercii, sami sebe.
Ve druhé polovině září proběhlo v jihoafrickém Durbanu Mistrovství světa mládeže v šachu, kterého se zúčastnilo 959 hráčů z 87 států světa. Na mistrovství světa se probojoval i Jiří Liška, student tercie A českolipského gymnázia, hráč šachového klubu 1. Novoborský ŠK, soutěžící v kategorii do 14 let.
Jirkův otec nám o tom napsal:
V této kategorii bojovalo 101 hráčů, kteří se utkali v turnaji na 11 kol. Jirka hrál v turnaji proti soupeřům z těchto států (většinou mistry svých zemí): Keňa, Francie, Írán, Austrálie, Anglie, Malajsie, Rakousko, Jihoafrická republika, Spojené arabské emiráty. Turnaj byl psychicky i fyzicky velmi náročný, neboť v jeho průběhu byla zařazena dvě dvojkola a jen jeden volný den. Dvojkolo představovalo v Jirkově případě více než 11 hodin těžkých bojů na šachovnici v jednom dni. Po slibném začátku turnaje Jirka ve střední části dvakrát nešťastně prohrál a ani vydařený závěr tří vítězství v řadě mu nestačil na lepší než konečné 40. místo. Celkově šampionát ovládly šachové federace z Indie, Ruska, Kazachtánu a Číny, z Evropy se moc hráčů na předních místech neumístilo.
Jirka se mistrovství světa zúčastnil za finanční podpory města Česká Lípa a poděkování za podporu patří i ředitelce gymnázia Mgr. Paszekové a třídní profesorce Mgr. Pazourkové.
Mezi projekty, kterými se naše škola prezentuje, patří i Lanterna Futuri. 19. září uběhlo deset let od prvního školení, a tak se Helena Paszeková a Milan Bárta v německém Grosshennersdorfu zúčastnili dvoudenního setkání s učiteli, překladali a koordinátory. Hodnotilo se a trochu i plánovalo. Již v listopadu vyrazí do Polska a Německa studenti letošní sexty A.