Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

iGymnázium Česká Lípa (začátek září 2014)

Připomenutí Žluté ponorky a prázdninových akcí. Adaptační, vodácký či adrenalinový kurz.

Minulý školní rok jsme zakončili udělením prvních výročních cen Gymnázia Česká Lípa, které jsme nazvali stylově Žlutá ponorka (tak říkají studenti škole díky barvě omítky). Držiteli této ceny se v různých kategoriích od sportu, přes přírodní vědy až po estetiku stali tito žáci a studenti: Christina Černá, Ondřej Olšar, Ondřej Vosála, Ludvík Kašpar, Viktorie Pechrová, Petr Paulík, Alena Brabencová, Ondřej Volejník, Petra Zapalačová, Filip Švácha, Eliška Povolná, Tomáš Novotný, Barbora Hluštíková a Adéla Česenková.

Část studentů nezahálela ani o prázdninách. O Expedici do rumunského Banátu jsme již psali (zde, zde a zde). Media informovala i o úspěchu Tomáše Novotného, který se kvalifikoval na několik mezinárodních olympiád, aby nakonec odjel na tu nejprestižnější - matematickou - do jihoafrického města Cape Town. Tomáš ze šesti úloh získal celkem 24 bodů a tím i stříbrnou medaili.

Expedice Nera 2014

Fotografie  použity z oficiálního webu MO - http://mo.webcentrum.muni.cz/.

Dvě studentky - Adéla Sztoláriková a Lucie Myslíková - se zúčastnily celostátního soustředění mladých biologů v Běstvině, na které se každoročně kvalifikují úspěšní řešitelé biologické olympiády. Řada studentů se rovněž zapojila do mezinárodního projektu City Bound, v rámci něhož pracovali například v Berlíně, Athénách, Praze či dokonce v Turecku.

Teď však již pojďme k akcím, které jsou spojené se začátkem nového školního roku.

Hned v pondělí 1. září začal tradiční třídenní adaptační kurz nově přijatých žáků 1. ročníku osmiletého a čtyřletého studia. Do rekreačního střediska Aero v Holanech začali rodiče přivážet své děti od 17 hodin a po večeři v 19 hodin již odstartoval první seznamovací večer. Zatímco „malí“ primáni zahájili skupinovou hrou, při níž o sobě zjišťovali základní informace, prváci měli na programu veselou hru s názvem 25 úkolů plus některé další.

Úterní deštivé ráno nás sice nepotěšilo, nicméně dopoledne se přece jen trochu vyčasilo, a tak se ti starší v rámci seznamování se s okolím vydali na po červené turistické značce kolem zříceniny Vítkovce až k Hrázskému rybníku. Primáni strávili úterní dopoledne pro jistotu v budově, kde absolvovali blok kohezních her s metodikem prevence Mgr. Bártou a bavili se při nich náramně. Týž program čekal odpoledne – samozřejmě v modifikované podobě – také na prváky. A protože počasí se přece jen umoudřilo, odpoledne vyrazili do terénu pro změnu ti malí. Cestu prokládali hrami, ale hlavně se tak trochu seznámili s trasou závodu, který na ně čekal ve středu. Úterní večer pak strávili zejména při přírodovědných aktivitách. Prváci buď sportovali, nebo (ti umělečtěji založení) malovali velkorozměrný třídní obraz na téma svět.

Poslední den adaptačního kurzu pak byl ve znamení aktivity společné pro všechny - mapového orientačního závodu s kontrolními stanovišti. Dvě hodiny na trase zvládli malí i velcí s přehledem a před obědem tak mohly být vyhlášeny výsledky a těm nejlepším předány sladké odměny.

Od 1. 9. do 5. 9. absolvovala maturitní třída oktáva A sportovní kurz, který se odehrával v Březové u Třebíče. I přes poměrně dlouhou cestu vlakem a počáteční deštivé počasí se celá akce povedla. Studenti si mohli vyzkoušet mnoho adrenalinových aktivit, které středisko Březová nabízí:

Vysokolanové centrum - velký okruh, nízká lana, paintball, lukostřelbu, rafty, vysokou lezeckou stěnu, skok do neznáma, airsoft, démonickou lanovku, noční hru, zorbing, bungee trampolíny, slaňování z mostu z výšky 30 metrů.

Kromě toho instruktor Matouš připravil i různé hry na posílení týmu a každý večer byla na programu diskotéka nebo promítání filmu či fire show.

Studenti septim již 1. 9. nastoupili do vlaku směr Rožmberk nad Vltavou, tam přestoupili do lodí a vyrazili po Vltavě v rámci tradičního sportovního kurzu na vodě.

Kurzu se zúčastnilo 28 studentů z obou septim, a to od 1. 9. do 5. 9. 2014. Kurz proběhl bez problémů a studenti si odváželi domů spoustu nezapomenutelných zážitků nejen vodáckých, ale i kulturních (návštěva hradu Rožmberk, kláštera Zlatá Koruna nebo rozchod v Českém Krumlově). Jedinou drobnou kaňkou na jinak podařeném kurzu bylo počasí. Vytrvalý třídenní drobný déšť svědčil spíše houbám než táboření pod stanem, ale ke konci týdne vysvitlo i sluníčko a u některých odvážlivců došlo i na koupání ve Vltavě.

Stejným směrem zamířila v neděli 7. 9.  časně ráno s batohy na zádech třída 3. A – začínal další vodácký kurz. Cílem několikahodinového cestování byl Vyšší Brod, kde začínalo putování po řece Vltavě. Po nácviku na klidné vodě hned za Vyšším Brodem prověřil dovednosti posádek kanoí první jez, i když při jeho sjíždění každého voda pořádně pokropila, nikomu to neubralo na dobré náladě a všichni se těšili na další zážitky. Postupně na lodi projeli Rožmberkem, Českým Krumlovem, Zlatou Korunou…

Kromě sportovních zážitků mohli studenti obdivovat šumavskou přírodu a společně navštívit nejvýznamnější kulturní a historické památky. Při večerní procházce uličkami Českého  Krumlova se zajímavým vyprávěním našeho průvodce každý podlehl kouzlu tohoto města.

Akcí i fotografií je i na začátku školního roku velké množství, tak se vám s dalším zpravodajstvím z naší školy přihlásíme rozhodně dříve než tentokrát.