Dnes je 26. 11. 2024
svátek má Artur

iGymnázium Česká Lípa (18. a 19. týden)

Kolik maturantů si vybralo vyšší verze zkoušek? Jak během dvou dnů vyhrát fyzikální a takřka vyhrát i chemickou olympiádu? Ekokřečci budou reprezentovat kraj na národním kole Zelené stezky. Třetí na národní konferenci eTwinningu. 

Organizačně nejnáročnější akcí předminulého a minulého týdne byly písemné práce a didaktické testy státní části maturitní zkoušky. Pro laickou veřejnost je před zveřejněním výsledků nejzajímavější informací, kolik studentů si vybralo základní úroveň a kolik vyšší. V českém jazyce psalo 87 maturujících základní verzi, dva vyšší, v anglickém jazyce 41 základní a tři vyšší. Německý jazyk si vybrali tři studenti, nikdo z nich vyšší verzi. Z matematiky psalo 40 studentů verzi základní a jen dva si troufli na tolik diskutovanou vyšší úroveň. Několik studentů si vyzkoušelo didaktické testy i v jiných předmětech. Po jednom z biologie, chemie, dějepisu a zeměpisu, dva z fyziky. I z těchto čísel je patrné, že k studentům chybí především motivace z vysokých škol vybírat si vyšší verze a nepovinné zkoušky z dalších předmětů.

Tomáš Novotný sice nematuruje, přesto by zřejmě mohl. Během dvou dnů stihl vyhrát krajské kolo fyzikální olympiády v kategorii C a ještě být druhý v krajském kole chemické olympiády. V ní získal stejný počet bodů jako první, přičemž komise se nakonec rozhodla upřednostnit výsledek objektivnějšího testu. Doplňujeme ještě, že Tomáš věkem patří ještě do kategorie C, která je určena mladším studentům.

Podobně náročné dva dny měli i Miroslav Hanzelka a Jan Baborák. Prvně jmenovaný zvítězil v krajském kole fyzikální olympiády kategorie B a získal i bramborovou medaili ve stejné kategorii chemické olympiády. Jan Baborák skončil pátý ve fyzice a šestý v chemii.

Krajským kolem pokračovala i biologická olympiáda žáků osmých a devátých tříd. Třetí místo pro naši školu získal Martin Gabriel, pátý skončil Ludvík Kašpar, který bude ve stejné kategorii soutěžit i následující rok. Ludvík byl během uplynulého víkendu součástí družstva, které se pod vedením Lenky Tulkové probojovalo do národního kola soutěže Zelená stezka - Zlatý list. Takto, pro českolipské gymnázium sympaticky, vypadá pořadí ve starší kategorii:

 

Kolektiv (kategorie - starší)

hlídka 1

hlídka 2

body celkem

body Æ

 

 

1.

Ekokřečci Gymnázium Česká Lípa                  (Myslík, Kašpar, Volejník, Paulík, Klimeš, Kytka)  

95

95.5

190.5

95.25

 

 

2.

Ekokřečci Gymnázium Česká Lípa                  (Hron, Vosála, Svoboda, Hozáková, Bažantová, Velík)  

84

89.5

173.5

86.75

 

3.

Ekokřečci Gymnázium Česká Lípa                  (Kalová, Matoušková, Pittnerová, Reichertová, Rychterová, Rücklová)

73.5

91.5

165

82.5

A do národního kola postupuje i mladší kolektiv:

 

Kolektiv (kategorie - mladší)

hlídka 1

hlídka 2

body celkem

body Æ

 

 

1.

Ekokřečci Gymnázium Česká Lípa                  (Schelzigová, Eisenberger, Reichl, Smrčková, Hrdinová, Jeřábková)   

94.5

95.5

190

95

 

 

2.

Norníci

82.5

71

153.5

76.75

 

 

3.

Výři                

80

71.5

151.5

75.75

Třetího května byli studenti kvart a kvint na exkurzi v Praze. Byla zaměřena na estetickou výchovu a studenti navštívili dva významné objekty. Nejprve Šternberský palác, jenž je součástí Národní galerie a kde v současné době probíhá výstava s názvem  Rembrandt and Co.: Věk blahobytu, věnovaná holandskému malířství 17. století.  Z Hradčan se poté žáci přesunuli na Staroměstské náměstí do domu U Kamenného zvonu (Galerie hlavního města Prahy). Tam si prohlédli výstavu představující  jednu ze současných tendencí světového výtvarného umění - art brut, tedy syrové umění.

Desátého byli žáci sekund v kině Crystal na zeměpisném pořadu Tajemný svět Ekvádoru a Galapág.

A ještě aktualitka na závěr. Na Národní konferenci eTwinningu  v Mostě získala naše škola třetí místo. Cenu převzala Mgr. Hana Homolová. Oceněni jsme byli za hudební projekt EUrope, ve kterém spolupracovali i další učitelé naší školy - Mgr. Naděžda Kadlecová jako koordinátorka projektu, Mgr. Eva Pazourková - výtvarná pomoc, Mgr. Michala Tomková- vytváření plakátů, a pomáhali i starší studenti při nacvičení on line koncertu. Třída, která soutěžila v projektu (část sekundy B) získala peněžitou výhru dvacet tisíc korun a děti ještě obdrží drobné dárky.