Šest dnů v Provence. Mladý Demosthenes. Ekologická olympiáda. Eurorebus. Astronomická olympiáda. Jak se peče Schwarzwald? Koho rodiče zvolili do rady školy?
Ve dnech 10. – 16. 4. 2012 se 40 žáků naší školy zúčastnilo studijně poznávacího zájezdu do malebné francouzské Provence, vonící levandulí, protknutou všudypřítomnými olivami, cikádami a náladovými obrazy slavných malířů – Vincenta van Gogha, Paula Gauguina, Clauda Moneta a dalších. Zájezd byl zorganizován jako náhrada za neuskutečněný výměnný pobyt v Arles (francouzští studenti nemají příliš zájem poznávat cizí kraje, a už vůbec ne stát, který stále považují za „východní“).
Hana Malíková, učitelka francouzského jazyka, k tomu řekla: „Program zájezdu byl opravdu nabitý. Za pouhých šest dní jsme stačili navštívit Monaco a Monte Carlo, Nice, Cannes, ostrov svaté Margarety, Marseille, Arles, Camargue, Saintes-Maries-de-la-Mer, Aigues-Mortes, Nîmes, Pont du Gard, Fontaine de Vaucluse a Avignon. Sledovali jsme stopy Římanů na území Francie, prolézali jsme středověkými provensálskými městečky a pevnostmi, podívali se i do přírodní rezervace v ústí řeky Rhony, známé chovem bílých koní a černých býků pro francouzskou koridu. Ve Fontaine de Vaucluse jsme zavzpomínali na Petrarcu a jeho Sonety Lauře, v Avignonu jsme si zase připomněli 14. století a francouzsko-české vztahy v souvislosti s osobností Karla IV.
Protože zážitků bylo hodně, rozhodli jsme se vytvořit blog, ve kterém bychom se o ně podělili, přidali řadu fotografií a postřehů a pokusili se o komentáře nejen česky, ale i ve francouzštině.“
Ještě pár fotografií.
Znáte soutěž Mladý Demosthenes? Je to celostátní soutěž v umění komunikace a již pátým rokem ji vyhlašuje společnost Face of New Europe ve spolupráci s pražskou Moderátorskou školou D3, Katedrou ČJ Univerzity Palackého v Olomouci a dalšími organizacemi zabývajícími se komunikací. Účastník soutěže má za úkol si připravit jedno až dvouminutový monolog na volné téma a odborná porota hodnotí jak výběr tématu, tak i způsob zpracování, volbu výrazových prostředků, využívání neverbální komunikace a celkové vystupování. Letos poprvé jsme prorazili přes korespondenční krajské kolo a Kateřina Walterová z primy postoupila do celostátního finále. V něm bude soutěžit již před kamerami. Předtím lze však Kateřinu podpořit i hlasováním na stránkách soutěže - www.mladydemosthenes.cz, kde byla vyhlášena anketa o nejlepšího řečníka, a to na základě nahrávky určené do krajského kola.
A ještě v jedné soutěži naše studentky minulý týden postoupily do národního kola – v ekologické olympiádě. Družstvo ve složení Denisa Pavlíčková, Tereza Bečicová a Ivana Timová zvítězilo v krajském klání. To se uskutečnilo v Novém městě pod Smrkem. Kromě testu čekal soutěžící i úkol v terénu – měli prozkoumat vyznačený úsek lesa a zhodnotit, zda by v něm fiktivní holandský investor mohl vystavět wellness centrum. Úspěch podtrhly druhým místem studentky kvint Terezy Růžičková a Černá spolu s Klárou Teplou.
V neděli 22. 4. 2012 se v Ústí nad Labem konalo krajské kolo zeměpisné soutěže EUROREBUS. Naši školu zde v kategorii ZŠ 01 (žáci 6. a 7.tříd a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií) reprezentovala třída II.B. V konkurenci 22 týmů obsadilo družstvo ve složení Klára Ponížilová, Matěj Kutina a Matěj Štágl 10. místo.
V krajském kole Astronomické olympiády se umístil Petr Myslík z tercie A v kategorii osmých a devátých tříd na krásném druhém místě. V kategorii pro šesté a sedmé třídy se umístila na sedmém místě Klára Ponížilová a na desátém Nicolette Schelzigová.
Uskutečnilo se i krajské kolo zeměpisné olympiády, na kterém byl naším nejúspěšnějším žákem Pavel Průcha, který si druhým místem zajistil účast v celostátním kole soutěže Eurorébus. Ve svých kategoriích byli třetí až čtvrtý Michal Vokurka, čtvrtý Milan Klimeš a sedmá Alena Brabencová.
Pro mnohé studenty byl kritickým bodem minulého týdne čtvrtek. Proběhla porada, na které se účtovala první polovina druhého pololetí. Ve stejný den proběhly volby do rady školy pro další tříleté období. Za učitele byly zvoleny Monika Váňová a Veronika Vosálová, rodiče budou v tomto orgánu zastupovat Mgr. Kejklíčková a MUDr. Čermák.
Na závěr ještě malý námět z hodiny němčiny, jak ji popsala Veronika Vosálová. „Při tématech, jakými jsou například dějiny německy mluvících zemí nebo jejich reálie – v podstatě zeměpis, většina studentů očekává několik hodin nudného výkladu, faktů, tabulek a dat. To, že reálie nemusí být jen strohé čtení a biflování, jsme si vyzkoušeli na středeční hodině a reálie jsme pojali jako ochutnávku tradičního dortu Schwarzwald. Jedná se o třešňový dort ze spolkové země Bádenska-Würtemberska, jejímž hlavním městem je Stuttgart. Z oblasti pohoří Schwarzwald, kde ve výšce 1078 m.n.m. pramení Dunaj, pochází nejen tento zákusek, ale i šunka nebo typické hodiny s kukačkou. Ty zatím v naší třídě nevisí, ale kdo ví? Třeba si je přivezeme při příštím výměnném pobytu.“
A když jsme dnešní iGéčko dopisovali, přišla ještě radostná zpráva z Prahy tohoto znění: „Jen chci sdělit radostnou novinu, že dnes jsme získali další úspěch v celostátním kole: Radana Lukovičová má 2. cenu v kategorii vyšších tříd gymnázií v uměleckém přednesu německého textu v originále (bratři Grimmové).