Od mala se dětem vštěpuje, že oheň jako dobrý sluha, ale zlý pán. V prvouce na prvním stupni i rodinné či občanské výchově na stupni druhém jsou žákům předávány informace z oblasti požární ochrany i práce záchranných složek, tedy včetně hasičů.
Ale přes všechny školní učebnice, pomůcky či filmy je setkání s lidmi, kteří s ohněm bojují a návštěva míst odkud vyjíždějí k záchraně životů a majetku jedinečné. Jsme nesmírně rádi a vděčni, že jsme mohli navázat spolupráci s Hasičským záchranným sborem Libereckého kraje územního odboru Česká Lípa.
Od letošního školního roku probíhá, a věříme, že i v dalším školním roce bude pokračovat, projekt HasíkCz.
Tento úžasný preventivní program určený žákům základních škol, který je akreditovaný Ministerstvem školství, si klade za cíl výchovu dětí v oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva.
Program je koncipován jako dlouhodobá spolupráce se školou, kdy se každý rok proškolí žáci vždy druhé a šesté třídy.
A tak naše druháčky dvakrát navštívili příslušníci hasičského sboru mjr. Mgr. Jiří Bojanov a nprap. Vladimír Kecek, kteří jim formou ukázek, výkladu a hry podali základní informace a poznatky z oblasti požární ochrany a ochrany obyvatelstva. Zaměření hodin bylo u dětí vytvořit respekt z ohně a zafixovat, že oheň dětem opravdu do ruky nepatří. Žáci si zkusilijak bez ostychu a správně přivolat pomoc, prohlédli si a oblékli zásahový oblek a také se dozvěděli, co znamená zvuk sirény - varovný signál, co dělat při zvuku sirény - varovném signálu, co si vzít s sebou při opuštění bytu,nebo jak správně otevřít dveře, za kterými by mohlo hořet.
Také šesťáci se dočkali dvou návštěv. Ti se navíc zabývali i tématy zdravovědy, požární prevencí v přírodě a lesními požáry. Rovněž se dozvěděli, co dělat při nařízení evakuace z místa bydliště, zásady opuštění bytu v případě evakuace, zásady ochrany při úniku nebezpečných látek, jak se chránit v zamořeném prostředí a co jsou prostředky improvizované ochrany osob. Nezanedbatelnou součástí tématu byla zodpovědnost za druhé – především mladší sourozence či spolužáky. Podle reakcí žáků obou ročníků je jasné, že se jim hodiny líbily, téma i forma je maximálně zaujala a oba hasiči – Hasíci získali jejich pozornost, důvěru a obdiv.
V úterý 7. května jsme se mohli účastnit třetí části programu a to pro nás všechny nejúžasnější. Na návštěvu hasičské stanice se všichni moc těšili a nebyli zklamáni. Po zopakování všeho probraného ve velké učebně jsme mohli navštívit místa, odkud hasiči vyráží k zásahům. Prohlédli jsme si velín, kde je přijímáno volání o pomoc a odkud se vyhlašují poplachy, garáže s moderními a úžasnými požárními auty i čluny, místnost pro očistu výzbroje, místo, kde se doplňují lahve dýchacích přístrojů, sklad, kde jsou připraveny norné stěny, speciální obleky, ale i posilovnu a viděli jsme i sjezd po slavné požární tyči. Také jsme si prohlédli tréninkovou věž a nakoukli hasičům do klubovny, kuchyně i ložnice. Zážitek moci usednout za volant opravdového hasičského auta, vyzkoušení si kompletního oblečení hasiče včetně dýchacího přístroje a přilby nebo hledání druhého za pomoci termokamery, byl jedinečný. Ačkoli hasiči o sobě říkají, že nejsou hrdinové, sami žáci při zpáteční cestě o nich mluvili s velkým obdivem jako o borcích. A to jsme (naštěstí) neviděli ostrý zásah. Především starší žáci si více uvědomili, že být hasičem je nesmírně náročná a záslužná práce, zasluhující respekt a obdiv.
Na závěr našeho prvního roku s Hasíkem.Cz moc děkuji naším Hasíkovským lektorům, kterými byli vedoucí pracoviště prevence, OO a KŘmjr. Mgr. Jiří Bojanovavrchní inspektor nprap. Vladimír Kecek, za čas nadšení, precizní přípravu a skvěle odvedenou práci, kterou našim žákům věnovali.
Budeme se těšit na další školní rok, kdy dráček Hasík osloví nové druháky a šesťáky.
Mgr. Jan Policer
Ředitel ZŠ a MŠ Jižní Česká Lípa