Dnes je 22. 11. 2024
svátek má Cecílie

K. Tejnora: Divadlo je plejáda dobrých úmyslů a postranních snah

Začínáme se seriálem rozhovorů s lídry kandidátek do českolipského městského zastupitelstva, tedy s adepty svých stran a hnutí na nového starostu města. Ať vyhraje kdokoliv, ať se kdokoliv dohodne s kýmkoliv, jedna věc je jistá, starosta letos bude po více než osmi letech jiný.

Když jsem přemýšlel koho vybrat pro první rozhovor, napadl mě Karel Tejnora. Bez ohledu na to, že až do letošních komunálních voleb nikdy nebyl lídrem kandidátky, patří mezi nejvýraznější osobnosti českolipské politiky. Ve všech místních volbách se do zastupitelstva probojoval, a to z mnohdy nevolitelných míst. Narodil se v Ústí nad Orlicí a svému lékařskému poslání se začal věnovat po studiu Fakulty všeobecného lékařství Karlovy univerzity v Hradci Králové. Lékařskou profesní dráhu započal v českolipské nemocnici, kde působil do roku 1993, než si otevřel soukromou chirurgickou praxi. Od roku 1992 je nepřetržitě členem ODS a o odchodu ze strany nepřemýšlí, i když to má podle jeho slov strana nahnuté. V roce 2002 uspěl ve volbách do Senátu v českolipském volebním obvodu. Nyní bude po šestileté přestávce opět usilovat o návrat do horní komory Parlamentu. V posledních komunálních volbách dostal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů napříč politickými stranami. Letos poprvé je lídrem kandidátky ODS do městského zastupitelstva v České Lípě.

Pětkrát jste kandidoval do zastupitelstva, pětkrát jste se probojoval. Většinou však z pozic, které se dnes označují jako nevolitelné. Při své šesté kandidatuře jste poprvé lídrem a tedy i aspirantem ODS na starostu města. S jakými pocity jdete do letošních komunálních voleb?

V komunálních volbách ODS od roku 2002 neustále ztrácí. Pokud by ve volbách platila lineární úměra, během dalších několika let by se zcela ztratila. Takhle bych nerad ukončil svoji politickou kariéru.

Vsadil byste si, že v letošním roce budete mít největší počet preferenčních hlasů ze všech kandidátů do zastupitelstva?

Letos frčí koblihy, kdybych měl být jízlivý. Nejsem cukrář, ani pekař. Do hlav lidem člověk nevidí. Já mám tu výhodu, že za 4 roky jsem potkal v ordinaci přes 6 000 lidí a pokud je čas, nebo aby při výkonu řeč nestála, bavíme se o všeličems. A oni řeknou také všelicos, co si myslí „obyčejný člověk“. A jsou to zajímavé věci.

Pocházíte z Pardubického kraje, studoval jste v Hradci Králové a do České Lípy jste se dostal za prací v českolipské nemocnici. Jak si člověk vytvoří vztah k městu, v němž se nenarodil?

První roky, pokud byl čas, a toho moc nebylo, jsem se vracel domů, jak to bylo možné. Devadesát až sto dvacet hodin služeb k normální pracovní době + 3 týdny dovolené, kterou si musel člověk napracovat, byly dost tvrdé podmínky. V letech 1988-1989 jsem celkem vážně uvažoval o odchodu do Prahy, odkud je manželka. Pak přišel listopad 1989 a vše bylo jinak. Známí, pacienti, ordinace i chalupa vás už jinam nepustí.

Pokud řeknu Karel Tejnora, politik a lékař, čím se cítíte více? A proč?

Samozřejmě lékař. Ale ať už na zastupitelstvu, nebo v senátu jsem se vždy snažil, abych neměl absence. Občas to je náročné. Zvlášť když se ordinace „vyvede“ a pak někteří debatéři debatují a debatují a město každý den má ztrátu 4 000 Kč za odstavenou kogeneraci ve Sportareálu, to je politický masochismus.

Pokud se podívám na letošní kandidátku do komunálních voleb, je z ní naprosto patrné zemětřesení v českolipské ODS. Ze současných pěti zastupitelů města za ODS kandidujete pouze vy. Je to změna směru, nebo je v tom jiný důvod?

Každé volby byla pozměněna kandidátka. Jsme politická strana, ne spolek kamarádů, kteří jen mění název firmy. Ale důvody jsou individuálně různé. Osobně jsem byl v určitých rozhodnutích v minulosti jiného názoru, tedy v opozici. Ono zemětřesení nebylo jen v České Lípě, proběhlo v celé ODS. Pokud by proběhlo o pár let dříve, mohlo být hodně věcí jinak. Když firma nefunguje, mění se vedení, nikoli sama firma, to že nefunguje, řekli jasně voliči v minulých volbách.

Na kandidátce máte i nového předsedu okresního výboru Juraje Ranince. Může být vnímán jako osoba, která způsobila pokles preferencí ODS svým bojem proti tehdejšímu předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi. Myslíte si, že má městu co nabídnout?

Ještě jako zástupce ředitele okresu dovedl prosadit – prolobovat novou budovu hasičů. Je právníkem a ještě navíc ho právo baví. Je cílevědomý. Nebojoval proti Topolánkovi, vždyť právě jeho 7000 preferenčních hlasů znamenalo 100. poslanecký mandát tehdejší koalice. Proti Mirku Topolánkovi bojovali zcela jiní v zákulisí. O to to je smutnější historie. Ti způsobili pokles preferencí. Vznik TOP 09 vzal nespokojené voliče a ODS na to roky prakticky nereagovala.

V letošním roce se kromě vedení kandidátky do městského zastupitelstva vracíte do boje o senátní křeslo za Českolipsko. Dovedete si představit situaci, ve které byste byl současně starostou a současně senátorem?

Nejsem žádný korytář. Myslím, že zájemců o tyto posty je přehršle. Spíše jde o toho správného. Také by neměl sedět nový starosta na vyobchodované vratké většině, aby jeho působení mělo smysl. Mám obavu, že s velkým přílivem nových kandidátů bude i velký příliv lichých představ o fungování města, právním rámci, protože proč dělat věci jednoduše, když to jde složitě.

Vzhledem k tomu, že byla ODS tou stranou, která mnoho let ovlivňovala vývoj tohoto města, je zodpovědná i za neúspěchy nebo nepovedené věci. Pokud byste měl dnes vybrat jednu takovou věc, která se opravdu nepovedla, a chtěl byste ji napravit, pokud by to šlo, co by to bylo?

Z ODS starostou byl Zdeněk Pokorný, Petr Skokan a Hana Moudrá. Každá éra byla jiná. Každá začala s velkým elánem, aby se postupně ochlazoval a narůstala nespokojenost. Je to úděl všech politiků v demokraciích. Autoritativní vůdcové si obdiv vynutí a své nepřátele zatratí. Rozhodování na městě je kolektivní. Asi z „nepovedených“ akcí je divadlo, to je plejáda dobrých úmyslů a postranních snah s nekonečným koncem.

Pokud odhlédneme od města jako instituce a podíváme se na město jako jeden funkční celek, dokázal byste říct, jaký hlavní problém Českou Lípu a jeho obyvatele trápí a jak by se dal řešit?

Před lety jsem přemýšlel, která funkce města je potřebná pro všechny, nejen žáky, sportovce, důchodce. Jednou společnou potřebou jsou komunikace. Tedy silnice. Česká Lípa není jen město a přidružené obce, ale slouží i lidem v „nepřidružených“ obcích. Určitě nastává čas nepřemýšlet jen v hranicích katastru, ale dívat se na město z pohledu aglomerace. A tak se uvažuje o venkovním bazénu a sousední obec by za čtvrtinu nákladu měla solidní koupaliště. Samozřejmě jsou tu další problémy, bezpečnost, nepřizpůsobivost menšiny zvykům většiny atd.

Za posledních 12 let byla jednou z investičních priorit výstavba nových sportovišť, a to na úkor údržby stávajícího majetku města a vyřešení problémů s prostory pro kulturu. Podpořil byste v následujícím volebním období nějakou investici do sportu nebo byste upřednostnil jinou důležitou investici? V případě jiné investice, jakou byste považoval za klíčovou?

Vlastní investiční prostředky města jsou omezeny. Značná část investic je podmíněna dotacemi, ale tam je problém v tom, že co se bude dělat, nerozhoduje město – jeho samospráva, ale tvůrce dotačních titulů. A tak se důležité věci odkládají a dělají se ty, na které jsou dotace. Příkladů by se našlo vícero, ale tím nechci zatracovat vybudované. Jen poukázat, že ta komunální vláda není až tak opravdová. Je to ta nejnižší pod vládou kraje, státu a evropské komise.

Významnou výdajovou položkou v rozpočtu města je splácení úvěru za byty na Ladech. V dnešní době, kdy se město vylidňuje a v nabídce realitních kanceláří jsou stovky bytů k prodeji a pronájmu. Jak zpětně hodnotíte tuto investici?

Začalo to sociálním startovacím bydlením ze státní podpory tehdejší vládní koalice. Nebyl jsem příznivcem tohoto projektu, ale nakonec byl prosazen. Budiž útěchou, že po roce 2024 bude možno byty prodat, a tak aspoň částečně sanovat úvěr a náklady z úvěru pro město.

Město se v posledních čtyřech letech vrhlo na opravy a údržby komunikací. Dá se město považovat dobrým hospodářem i v případě městských bytů? Otázka směřuje zejména na starší bytový fond ve vlastnictví města.

Pokud si pamatuji, město má necelou tisícovku bytů. Velká část jich je v Dubici. Také je tam N centrum, které vzniklo v minulém století, kdy začalo stěhování prvních neplatičů z tehdejších obecních bytů. Bylo to asi lepší řešení, než plošné dávky na bydlení, které je nyní národním tématem.

Ve svém programu píšete, že chcete navázat na dobré věci, které ODS za poslední roky prosadila. Když byste měl jmenovat jednu jedinou konkrétní věc, na kterou jste jako na výsledek ODS pyšný, co by to bylo?

Sjednocení plateb za odpad s daní z nemovitostí. Zjednodušení byrokracie – agend. Původní systém ročně vytvářel automaticky desítky neplatičů a to třeba tak, že zůstali přihlášeni k trvalému pobytu, ač bydlí zcela mimo město, nebo dokonce v lese, ale dluh automaticky narůstá a vymáháním takových dluhů - nedluhů se zabývá dalších x lidí, včetně exekutorů, jinak řečeno nekonečný příběh.

Vyjmenujte tři vaše priority, bez jejichž prosazení byste nešel do koaličního projektu.

1. Další úvěr je nemožný.
2. Dodržování finanční perspektivy.
3. Personální věc – myslím, že někteří kandidáti zanechali v komunální politice takovou stopu, že její prohloubení není nutné.


V České Lípě je řada problémů, které město a jeho obyvatele dlouhodobě trápí. O spoustě věcí politici řadu let jen mluví, ale nikdy nebyly dotáhnuty. Do dvou investičních akcí politická reprezentace našeho města „narvala“ miliony korun, i tak nemají obyvatelé České Lípy jinou možnost, než se kvůli venkovnímu koupání přemístit do okolních měst anebo „skousnout“ krytý plavecký bazén. Českolipská kultura je další popelkou, můžeme si vybrat mezi neuchopitelným kulturním domem, kde si lze honosnou kulturní akci představit jen stěží. Další možností je bývalá městská tělocvična, která je dnes honosně zvaná Jiráskovým divadlem, jen se všichni bojí, aby budova brzo nespadla. Městský obchvat už přeci částečně máme, vede přes průmyslovou zónu do kovošrotu. Ano, není to položka v rozpočtu města, a tak může každá politická reprezentace města jednoduše ukazovat „tam nahoru“. Zeptal jsem se proto lídrů kandidátek na to, jak by tuto problémy České Lípy řešili oni. Zde jsou jejich odpovědi:

Poptávka veřejnosti po venkovním koupališti

Umístění u krytého bazénu má své nedostatky, ale zatím se jeví jako nejvíce reálná. Ale také když mohou být dotované skibusy nebo cyklobusy, proč nezřídit nějakou linku k Máchovu jezeru - Máchabus?

Nové divadlo

Pokud bude včas obnoveno stavební povolení, pak by asi bylo třeba dokončit stávající projekt, i na úkor dalších. Pokud propadne, vše bude od začátku.

Obchvat města

Dva ministři slíbili obchvat a dva ministři do roka skončili. Ten třetí skončil se stavbou, aby do roka skončil sám. Zdá se, že vládní ruka páně jest otevřena do dopravní infrastruktury, tedy nutno lobovat ze všech pozic, protože i most od nikud nikam také stárne, aby nespadl, než bude obchvat dostavěn.

Komentáře

Re: K. Tejnora: Divadlo je plejáda dobrých úmyslů a ...

Nějak se mu nechtělo odpovídat na dotaz, jestli teda má přednost post starosty nebo senátora. Pro mě je to docela zásadní.

Nahoru

Re: K. Tejnora: Divadlo je plejáda dobrých úmyslů a ...

Co je SkyBus? Nebeský autobus?

Nahoru

Re: K. Tejnora: Divadlo je plejáda dobrých úmyslů a ...

Pane Tichý máte pravdu - nezachytil, ani pravopis v editoru,ani já, ani korektor článku, až Vy.
Jinak česky by to mělo být " Z veřejných peněz dotovaná autobusová linka pro definovanou zájmovou skupinu" K.T.

Nahoru

Re: K. Tejnora: Divadlo je plejáda dobrých úmyslů a ...

1. Celostátní preference ODS přisuzují 1-2 mandáty do MZ. Při takovém zastoupení je skoro drzost požadovat křeslo starosty a také s kým
2. Je pravdou, že funkce starosty je lukrativnější, než třeba řadového senátora, ač veřejnost si myslí opak a ještě ta imunita.
3. Do dvou měsíců by měl být znám nový starosta, ale bude mít podporu z mnoha subjektů a jeho pozice bude poměrně vratká, kdykoli může být vyměněn
4. Starostovat by pro mne znamenalo přerušit živnost, kterou by nebylo prakticky možné dost dobře obnovit a také bych mohl být pár let před důchodem nezaměstnaný + ještě další dvě osoby na mně závislé.
5. Z výše uvedeného je patrné, že na starostu mají lepší možnosti zaměstnanci, protože zaměstnavatel po dobu mandátu jim je povinen držet místo a nebo být na tom tak dobře, jako třeba pan Babiš, že své firmy necháte řídit jiné.

Nahoru

Re: K. Tejnora: Divadlo je plejáda dobrých úmyslů a ...

Pak nechápu, proč jste kandidát na starostu. Ano, má to logiku, ale jít do voleb jako kandidát na starostu a přitom říkat, že jim nemohu být, je divný. To kandidátka ČSSD by něco takového určitě neřekla.

Nahoru

Re: K. Tejnora: Divadlo je plejáda dobrých úmyslů a ...

https://www.youtube.com/watch?v=WxaajUr-s6U

Opravdový Skybus - ale tenhle z Tokia je na komerčním základě, tedy s tvrdým, ten dotovaný pak s měkkým i kt

Nahoru