V dnešní lekci se podíváme na konkrétní možnosti zhodnocování peněz, ale také na to, jak by si měl každý investor své investice rozdělit a dodržet tak pravidlo diverzifikace (rozložení rizik).
Nadpis jsem si vypůjčil z přednášky o investicích společnosti F&P Consulting Invest s.r.o. a myslím, že perfektně vystihuje dnešní trendy.
Mnoho lidí vidí jako nejlepší investici investovat své peníze do nemovitostí. Existuje samozřejmě spousta lidí, kterým se taková investice vyplatila a koupená nemovitost jim vydělává krásné peníze.
Na druhou stranu je tato investice velice málo likvidní. Mám dům za 3.000.000 Kč, jehož hodnota by se měla, dle všech prognóz, stále zvyšovat. Když nastane situace, kdy majitel potřebuje nutně např. 500.000 Kč, asi z této nemovitosti nesundá střechu a neprodá ji. Nemovitosti si žijí svým životem. Je zajímavé, že např. byt v Praze (ale může to být kdekoliv jinde) v roce 1990 stál 300.000 Kč. Dnes stejný byt stojí 3.000.000 Kč. Čím je způsobeno takové navýšení? Je nás v republice o tolik více, než v roce 1990? To se od roku 1990 nepostavily v Praze žádné nové byty nebo domy? Když se nad tímto zamyslíme, asi dospějeme k názoru, že jsou ceny nemovitostí neúměrně nadhodnoceny. Jak dlouho to ještě bude trvat a co může způsobit pád cen nemovitostí (v USA o tom můžou vyprávět…)?
Další možností, jak zhodnocovat své peníze, je investice do otevřených podílových fondů. Ano, podílové fondy vám umožní dosáhnout výnosů jako těm největším hráčům na trhu. Pravidelné investování do podílových fondů představuje v současné době nejdostupnější a nejefektivnější způsob, jakým můžete postupně nashromáždit a zhodnotit dostatečný obnos prostředků k vámi požadovanému účelu (studia, cestování, penze, chlas, drogy, rock and roll…).
V České republice je nyní dostatečné množství společností, které vám zprostředkují vstup na kapitálové trhy pomocí OPF. Mezi nejznámější patří Conseq, Moventum, ČP Invest, C-Quadrat, Cyrrus... Nechci tady dělat reklamu jedné nebo druhé společnosti, ale slíbil jsem vám nějaké konkrétní možnosti.
Osobně spolupracuji s českou společností Conseq, která je na našem trhu od roku 1996. Tato nabízí, mimo jiné, tři základní produkty, které vyhoví každému klientovi.
Classic Invest – smlouva o obstarání nákupu podílových listů až 600 fondů
Active Invest – aktivně spravované fondy fondů (střešní fondy)
Horizont Invest – investice s přesně určeným investičním horizontem
Mým dalším velkým favoritem je společnost Moventum, což je unikátní investiční online platforma založená na nejnovějších technologiích, přes kterou investorovi zajišťuje širokou paletu služeb a nástrojů pro optimální správu jeho portfolia. Prostřednictvím platformy má klient k dispozici až 9000 podílových fondů od více než 420 světových fondových společností s historií více než 60 let, a proto je klientovi garantována tržní nezávislost.
Vstupy jak do Consequ tak do Moventa jsou velice nízké, smlouvy velice jednoduché a dá se investovat od nízkých částek jak jednorázově, tak pravidelnou investicí.
Přesto… I když se snažíme neustále analyzovat kapitálové trhy, poučovat se z chyb a zkoušet ovlivňovat dění na těchto trzích, vždy nás tyto něčím (většinou nepříjemně) překvapí. Světová ekonomika má své pravidelné cykly, říkejme jim jaro, léto, podzim a zima a stejně jako se pravidelně mění tato roční období, mění se i nálady na kapitálových trzích. S určitostí můžem nyní konstatovat, že se nacházíme v období zimy, a tak na sebe různé větší a ještě větší krize nenechají čekat. Co je tedy další kamínek do mozaiky zvané diverzifikace?
Jednoznačně investice do zlata a stříbra! Zlato a stříbro jsou jedinečným uchovatelem hodnoty, ochranou peněz před inflací. Zlato a stříbro jsou měnové kovy, jsou neinflační a nikdo je neznehodnotí, neboť je nelze uměle vyrobit. Při velmi vysoké inflaci (a ta nás zřejmě nemine) získávají drahé kovy obrovskou kupní sílu. Kdo ho vlastní, aktivně se zúčastní historického přerozdělování bohatství. V posledních letech ho nakupují centrální banky, které se tak připravují na možný krach měnového systému.
Skutečnou ochranou a diverzifikací je investice pouze do fyzického kovu (jednoduše… kupujete si slitky zlata). Takové zlato, resp. stříbro se vyznačuje stabilitou před inflací, má jedinečnou likviditu (vždy ho prodáte) a co je velice důležité, je anonymní. Není žádná povinnost registrovat či evidovat kupce drahých kovů, a tak se i výnosy z investic nedaní. Je navíc osvobozeno od DPH. Drahé kovy nemají národnost, zpeněžíte ho po celém světě.
I tady mám svého velkého favorita a tím je společnost GOLDEN GATE CZ a.s. U této společnosti klientům zprostředkovávám nákup fyzického zlata jak jednorázovými, tak pravidelnými investicemi. Jestli si někdo myslí, že takové investice jsou jen pro bohaté, mýlí se. Investovat se dá od 500 Kč a lze spořit jak dětem (produkt Spoření pro děti s klokánkem :)), tak si můžeme spořit na důchod (produkt Zlatý důchod) a nebo se jen zabezpečit pro případ nějaké nemovitostní nebo kapitálové krize.
Mohl bych tady ještě dlouho popisovat další a další možnosti investic. Dnes jsem popsal tři velké investiční možnosti. Která z nich je ta nejlepší? Jeden radí tak, druhý jinak. Záleží vždy na konkrétních možnostech a potřebách. Důležité je konečně popřemýšlet o tom, jak chráníme své vydělané peníze, protože stále mají občané ČR 80 % svých peněz v bankách, kde nejsou vůbec ochráněny před vlivy, o kterých ve svých článcích hovořím.
… no a od toho jsem tady, abyste mi zavolali a společně pak najdeme to nejideálnější řešení.
Na zavolání čeká a hezký den přeje
Ivan Hudec
773 514 018
Komentáře
Re: Investovat je bezpečnější než bezpečně neinvestovat
16. Březen 2015 - 12:25 | Emma
Naprosto souhlasím! Podle mého názoru by se mělo o těchto věcech více mluvit, aby lidé vůbec věděli o svých možnostech a o takových věcech jako je investování. Já sama jsem si vždycky myslela, že investování (už samo o sobě to zní tak honosně) je jen pro milionáře, kteří chtějí ještě víc, ale pak mě manžel přivedl na to, že bychom mohli zkusit také něco investovat (dostáváme nějaké peníze z pronájmu pozemku pro motokrosové hřiště) a tím jsme se dostali k poradci z GTI, který nám vysvětlil, že chyba většiny lidí je ta, že jsou vychovaní tak, aby veškeré peníze ukládali na horší časy, což je samozřejmě hloupost, protože peníze ztrácí na hodnotě a člověk nepotřebuje mít rezervu několik set tisíc. Navíc spousta investicí je i krátkodobá. Jsem ráda, že jsme do toho tenkrát šli.
Nahoru