Orgány krizového řízení a složky IZS Libereckého kraje se zúčastnily taktického cvičení s názvem PANEL 2013. Byly do něj zapojeny i humanitární neziskové organizace.
Tématem bylo zabezpečování humanitární pomoci v oblastech postižených povodní, kdy námět vycházel z reální situace v roce 2010. Cvičení se v takovém rozsahu uskutečnilo poprvé.
„Z humanitárních složek byly do cvičení zapojeny ČČK oblastní spolek Liberec, občanské sdružení ADRA ČR, Diakonie ČCE a Elva Help,“ informoval koordinátor krizových opatření Krajského úřadu LK Miloslav Starý.
Pro cvičení byly vybrány Raspenava a ORP (obec s rozšířenou působností) Frýdlant, a také Nová Ves a ORP Liberec. Motiv, jak už bylo zmíněno, vycházel z povodní v roce 2010. Dvoudenní vydatné srážky způsobily rozvodnění nejen větších řek, ale i všech jejich přítoků. Voda se vylila z břehů v povodí řek Smědá, Lužická Nisa a Jeřice. Situace přerostla v povodeň rozsáhlého charakteru.
Štábní cvičení probíhalo na pracovištích jednotlivých krizových štábů za účasti rozhodčího. „K hodnocení cvičení byli ustanoveni rozhodčí, kteří štábům předávali rozehry a hodnotili činnost cvičícího krizového štábu,“ vysvětlil Miloslav Starý.
Krizové štáby postižených obcí, tedy Raspenava a Nová Ves, řešily činnost provádění záchranných a likvidačních prací, a také zabezpečovaly ochranu obyvatelstva. „Jednalo se o koordinaci dobrovolníků, kteří pomáhali jak s distribucí humanitární pomoci, provádění manuálních prací, tak i s psychosociální pomocí,“ doplnil Miloslav Starý.
Po ukončení cvičení se uskutečnilo v prostorách štábu HZS LK v Barvířské ulici v Liberci stručné vyhodnocení, kde byly zveřejněny konkrétní poznatky. „Dobré zkušenosti se předají obcím v Libereckém kraji. Zjištěné nedostatky budou odstraněny a zapracovány do stávajících krizových plánů,“ uzavřel Starý.
Cvičení splnilo svůj účel a přispělo ke zdokonalení krizového řízení v Libereckém kraji.