Hejtman LK Stanislav Eichler (ČSSD) po dnešním jednání s ředitelem Krajského ředitelství policie LK plk. Milanem Frankem na tiskové konferenci oznámil, že po dalších následujících jednáních s vedením jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému LK svolá Bezpečnostní Radu LK.
„V příštím týdnu budu, stejně jako dnes s policií, jednat i s vedením záchranné služby a hasičů, tedy základních složek Integrovaného záchranného systému. Právě tyto složky byly společně s armádou páteří záchranných a likvidačních prací při srpnových povodních, a já si opravdu nedokážu představit, že právě pracovníci těchto složek přijdou o desítky procent ze svého rozpočtu. Že se bude propouštět a tak tyto složky nebudou schopny zajistit současný standart bezpečnosti v našem kraji. To je prostě nepřijatelné!,“ řekl novinářům hejtman.
„Po sérii jednání svolám Bezpečnostní radu Libereckého kraje, jejímž jsem předsedou, a po analýze stavu zaujmeme jasné stanovisko, které vyšleme směrem k jednotlivým ministerstvům i vládě jako celku,“ dodal.
Reagoval tak na informace ředitele, který mimo jiné uvedl, že policie bude muset drasticky šetřit. Podle předběžných „nástřelů“ rozpočtu na rok 2011 dostane krajské ředitelství na provoz v příštím roce jen 68,5 milionu korun, přitom letos hospodaří se 122 miliony Kč.
„A to jsou finanční prostředky na mandatorní výdaje a provoz. Méně peněz tedy bude na pohonné hmoty, nebude na obměnu aut nebo výpočetní techniky. Zároveň budeme muset krátit priority pro rok 2011 v oblasti Besip a podobně, neboť snížit mimomandatorní výdaje až o téměř 40 milionů korun na konečných 17,5 milionů korun je opravdu dramatické,“ řekl krajský policejní ředitel s tím, že uzavírat obvodních oddělení z fungujících 36 zatím nehodlá, neboť je to podle něj až to poslední řešení.
„Budeme ale jednat se starosty, aby nám tam, kde jsme v placených pronajatých budovách, stanovili pronájem na jednu symbolickou korunu," dodal.
Hejtman je znepokojen i plány na snižování mezd policistům a hasičům, kteří by podle Franka měli o deset až 12 procent méně peněz. "
„Tito lidé obětavě pomáhali, stejně jako hasiči, vojáci či záchranáři, při povodních, i když sami mnohdy přišli o svůj majetek. V uplynulém měsíci se ukázalo, že jsou vždy na svém místě a systém funguje perfektně. Jak máme nyní lidem v menších městech, kde byla policie doslova v první linii, že jim tam policejní stanici prostě zrušíme a příště si pomohou sami? ptá se hejtman, který připomněl, že Krajské ředitelství policie v LK mělo podle zákona vzniknout až za dva roky, což by pro činnost Krizového štábu LK a IZS mělo v době povodní zřejmě nedozírné následky.
„Nově ustavené ředitelství se v srpnových krizových situacích osvědčilo, a proto budu chtít v nejbližších dnech jednat s ministrem vnitra Radkem Johnem, který na mě mimochodem udělal při své návštěvě v době povodní velice dobrý dojem. Jsem přesvědčen, že není dobře informován o tom, co se nejen v našem kraji chystá, a věřím, že by nic takového nedopustil a nedopustí,“ dodal.
Mgr. Jiří Langer
tiskový mluvčí
Libereckého kraje