Tisková zpráva kraje: Klub zastupitelů ODS Libereckého kraje předložil svůj oponentní návrh k Reformě středního školství v Libereckém kraji. Materiál je nejen naprosto nekoncepční, ale jeho jednotlivé pasáže si v několika případech navzájem odporují.
V pondělí byl Radku Ciklovi, náměstkovi hejtmana doručen oponentní materiál k reformě středního školství v Libereckém kraji, který v minulých měsících představil Resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Libereckého kraje. Oponentní materiál nenabízí koncepční řešení současné kritické situace, v které se střední vzdělávání v Libereckém kraji nachází. Díky demografickému vývoji se bude situace i nadále zhoršovat, a to až do roku 2018. Liberecký kraj za tu dobu dostane na platy pracovníků ve školství o 180 mil. korun méně. Jak situaci řešit, se v materiálu nedočtete.
„Jsem zklamán nízkou odbornou úrovní materiálu, který předložil zastupitelský klub ODS. Je to materiál, který akcentuje zejména lokální zájmy a nebere v úvahu celokrajský rozměr problému. Resort školství předložil návrh a očekával na něj konstruktivní připomínky. Termín pro předkládání připomínek jsme na přání zastupitelů za ODS posunuli. Ani posunutý termín nebyl ze strany ODS dodržen. Svůj materiál nám dala k dispozici až toto pondělí, tedy den před tím, než měla Rada kraje projednávat reformu školství. Posunutím termínu pro předkládání připomínek nastala časová tíseň, která nás donutila zorganizovat tzv. kulaté stoly v období jarních prázdnin. Za což jsme byli kritizováni. Nebyl to náš úmysl. Jen všichni občané Libereckého kraje doplatili na to, že ODS hraje své politické hry místo toho, aby se snažila najít konstruktivní řešení tak závažného problému, jakým je kvalita středoškolského vzdělání Libereckém kraji.“ Těmito slovy hodnotí oponentní návrh Radek Cikl, náměstek hejtmana.
Oponentní materiál místo toho, aby se snažil najít řešení, spíše konzervuje současný stav. Je z něho patrné, že byl zpracován izolovanými skupinami za jednotlivé okresy. Důkazem může být porovnání textu obecného úvodu, v kterém je doporučováno neotvírat nové obory, a to ani v Turnově. V pasáži týkající se okresu Semily je naopak navrhováno zřízení nového oboru strojírenství, a to právě na OA, HŠ, SOŠ v Turnově. Obdobná situace je i v České Lípě v souvislosti se zavedením zdravotnického oboru. „Zajímavý“ je i návrh řešící situaci Gymnázia v Mimoni (víceleté formy), kdy je navrhováno, aby se děti od primy do kvarty vzdělávaly ve víceletém gymnáziu v Mimoni a následující ročníky pak v České Lípě. Z víceletého gymnázia by pak vlastně vznikla paralelní základní škola. Nebylo by lepší zvýšit kvalitu základní školy tak, aby její úspěšní absolventi mohli navázat na své vzdělávání na čtyřletém gymnáziu v České Lípě? Tam by, i podle návrhu ODS, měli žáci po ukončení kvarty dojíždět.
Na Českolipsku je také navrhováno ponechání samostatné existence dvou sklářských škol a ještě utlumení oboru gymnázium v Novém Boru. Z toho je patrné, že ODS nechce do budoucna sklářské vzdělávání v této oblasti zachovat. Povede to totiž k jedinému. „Divokou optimalizací“ vedoucí k zániku tak projdou obě školy. Nejdříve ta v Kamenickém Šenově a nedlouho po ní i ta v Novém Boru. Obě jsou již dnes velmi slabé a jejich sloučení dává naději, že sklářské obory zůstanou v oblasti zachovány.
Na Jablonecku by realizace návrhu ODS znamenala takřka likvidační oslabení Střední školy řemesel a služeb, ale zejména Střední průmyslové školy technické. Ostatně celý materiál ODS je zaměřen proti odbornému a technickému vzdělávání. Jeho realizace a absolutní nechuť jakkoliv regulovat všeobecné vzdělávání může mít jediný důsledek, a to jejich postupný úpadek a zrušení odborných škol. Jako by společnost už nepotřebovala kvalitní techniky a řemeslníky. Výjimku tvoří Liberec. V něm jediném má být utlumeno bez náhrady gymnázium. Vzhledem k tomu, že město je přirozeným centrem kraje s největším počtem obyvatel i ve spádovém území, je to opravdu unikátní návrh.
Obor gymnázium je problematický i ve Frýdlantu. ODS trvá na víceleté formě tohoto oboru vzdělávání. Navrhované řešení povede k tomu, že ve Frýdlantu budou figurovat dva ekonomicky slabé středoškolské subjekty. Hospodářská a lesnická škola nebude moci udržet odloučené pracoviště v Hejnicích. Gymnázium bude nadále „vykrádat“ místní základní školu o děti, které mají alespoň nějaké studijní předpoklady. Tím stíží situaci pedagogům základních škol, které nebudou mít ve svých třídách vzory, jež by ty méně studijně nadané motivovaly k lepším výsledkům. Existence gymnázia, v jeho víceleté podobě, je jasným důkazem toho, že město Frýdlant není schopno dostát své zákonné povinnosti, a to zřizovat základní školu, v které bude poskytováno kvalitní vzdělání (obdobná situace je i v Mimoni).
V okrese Semily, který je z pohledu středoškolského vzdělávání nejproblematičtějším, protože jeho nabídka je zde nejroztříštěnější, upoutá pozornost návrh na rozdělení Obchodní akademie, Hotelové školy a Střední odborné školy v Turnově. Je to škola, která byla sloučena rozhodnutím zastupitelstva v minulém volebním období především hlasy ODS, tedy těch, kteří v současné době navrhují její zpětné rozdělení. V době, kdy výrazně ubývá počet žáků a celá republika se snaží vytvářet silnější školy, je tento návrh další z perliček. K čemu by to vedlo? V první řadě k mimořádnému oslabení obou nově vzniklých subjektů. Více postiženou by samozřejmě byla škola odborná, která by s největší pravděpodobností následovala technickou školu v Jablonci nad Nisou a sklářské školy na Novoborsku a prodělala by proces divoké optimalizace. Jednoduše by zanikla. Podobně jako odborná škola v nedaleké Lomnici nad Popelkou.
„Za největší výkřik do tmy považuji požadavek ODS směrem k MŠMT. To by podle předloženého materiálu mělo zákonem deklarovat, která gymnázia budou zrušena a proč právě ona. Můžeme se tedy dočkat i zákona o gymnáziu Mimoň, Frýdlant, Liberec. U strany, která se ohání nutností co nejvíce omezovat vliv státu na život občanů, je to opravdu nečekaný návrh. Pramení však ze strachu z odpovědnosti. Místní politici ODS potom budou tvrdit, že oni za nic nemohou, protože to nařídil někdo shora. S tímto návrhem by se měli obrátit na předsedu vlády. Ten by je možná vyslyšel. Bohužel to už může být pro mnohé obory vzdělání pozdě.“ dodává Radek Cikl.
Komentáře
Svolání 3. zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje v roce 2011
15. Březen 2011 - 21:33 | Radek
Svolání 3. zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje v roce 2011
NahoruHejtman Libereckého kraje v souladu s § 40 zákona č. 129/2000 Sb., o krajích, svolává 3. zasedání zastupitelstva kraje v roce 2011. Zasedání se koná v zasedací místnosti (3. patro) Krajského úřadu Libereckého kraje, U jezu 642/2a, dne 29. března 2011 od 14.00 hodin.