Dnes je 30. 12. 2024
svátek má David

Rozpad krajské koalice

V úterý 25. listopadu se konalo velmi očekávané zasedání krajského zastupitelstva. Důvodem zájmu byly zejména: obvinění hejtmana Půty z trestných činů a návrh na odvolání jeho náměstkyně Zuzany Kocumové.

Krátce před 14.00 hodinou bylo v jednacím sálu nejvyššího libereckého mrakodrapu víceméně na svých místech všech 45 zastupitelů Libereckého kraje. V prostoru pro veřejnost a přístupových chodbách - předsálí pak plná kapacita 60 míst, obsazená zástupci médií a několika desítkami občanů. Před pokračováním líčení průběhu zastupitelstva jen připojím svou obvyklou poznámku: následující popis událostí, stanoviska a názory jsou jen moje osobní a z mého úhlu pohledu.

Ale zpět k samotnému ději. Po obvyklých, formálních bodech – ověření minulého zápisu, schválení ověřovatelů, volby pracovních komisí a nakonec i přes určité peripetie schválení programu … nastal první „zádrhel“. Diskusi k bodu Zpráva o činnosti rady kraje zahájil hejtman Martin Půta (STAN) svým prohlášením k obvinění z trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby (dříve se výstižněji nazývala „veřejný činitel“) a přijetí úplatku, ze kterých byl minulé úterý obviněn Policií ČR.

Zde nejprve odkážu, pro zjednodušení, na početné mediální výstupy jak samotného pana Půty, tak některých … možná „hybatelů“ událostí. Situaci při jednání podle mne velmi dobře vystihl svou poznámkou starosta Nového Boru Mgr. Dvořák (SLK), když se zeptal aktivně vystupujícího zastupitele Mgr. Korytáře (ZpLK), lépe řečeno když kritizoval a odmítal jeho vystupování s tím, že pan Korytář není ani policista, ani státní zástupce, ba ani soudce a přitom si všechny tyto role na jednání přisvojuje a spojuje je ve své osobě do jedné. Po delší výměně názorů nikdo nepředložil návrh na odvolání hejtmana, a sám hejtman uvedl, že odmítá odstoupit, protože by to mohlo být vnímáno jako přiznání viny.

Zvlášť ale zmíním krátké vystoupení JUDr. Josefa Vondrušky (KSČM) v tomto bodě, který jak panu hejtmanovi, tak některým dalším zastupitelům kraje připomenul situaci a jejich, a rovnou napíšu teatrální, postoje v březnu loňského roku, kdy se ujímal svého mandátu. Tehdy pan Půta od něj odmítl přijmout slib zastupitele, podat mu ruku a celkem 26 zastupitelů opustilo jednací sál … Presumpce neviny, které se nyní (a oprávněně) pan Půta dovolává, by měla být, ve slušné, ideologicky nepředpojaté společnosti platná obecně. Pro všechny stejně. Ale to jen na okraj a pro připomenutí – klub zastupitelů KSČM z tohoto jasného rozporu v postojích nevytvářel žádné další „divadelní“ výstupy. To kraji neprospěje.

Pak už začal „zlatý hřeb“ večera, spíše tedy ještě odpoledne: radní Mgr. Tulpa (SLK) odůvodnil za klub Starostů návrh na odvolání statutární náměstkyně hejtmana Zuzany Kocumové (ZpLK). Přesunu se trochu dopředu v běhu času a připomenu, či zvýrazním konečný výsledek tajného hlasování, které po rozsáhlé diskusi proběhlo okolo půl šesté: ze 45 přítomných zastupitelů kraje se zúčastnilo hlasování 40 (nehlasovali pp. PhDr. Baxa, PhDr. Hudec a Mgr. Korytář (všichni ZpLK), dále samotná Z. Kocumová a také hejtman Půta – zřejmě aby to nebylo vykládáno jako pomsta, nebo něco podobného. Jeden hlasovací lístek z odevzdaných 40 byl neplatný, 4 zastupitelé byli proti odvolání. Pro odvolání Zuzany Kocumové tak nakonec v tajném hlasování bylo 35 ze 45 zastupitelů …

Pomocí „strejdy Gůgla“ jsem trochu nahlédl do minulosti a vybírám: leden 2009 – Kocumová odvolána z komentování sportovních pořadů v ČST (odmítla přechylovat ženská jména); duben 2011 – po 5 měsících odvolána z pozice náměstkyně primátora Liberce; říjen 2011 – Kocumová odvolána z funkce předsedkyně představenstva městské společnosti Sportovní areál Ještěd; listopad 2014 – odvolána z funkce statutární náměstkyně hejtmana Libereckého kraje, pověřené řízením rezortů zdravotnictví, tělovýchovy a sportu.

Soudím, že kombinace pracovní a životní nezkušenosti, spolu s přesvědčením o vlastní výjimečnosti, podpořeným pevnou vůli a egoismem bývalé profesionální vrcholové lyžařky, téměř absolutní neznalost běžných manažerských postupů v řízení svěřených rezortů a absence realistických představ o potřebách a žádoucích cílech těchto rezortů, z toho plynoucí nekritické přejímání názorů na tyto záležitosti od „Velkého Guru JK“ a zájmových skupin uvnitř i vně, ústící v prohlašování ze nepřítele a zločince každého, kdo s ní nesouhlasí, nemohlo a ani v budoucnu nemůže končit jinak.

Připomenu, že klub zastupitelů KSČM za poslední dva roky třikrát navrhoval na program zastupitelstva odvolání Z. Kocumové – naposledy v dubnu tohoto roku, kdy k jeho projednávání chyběl jediný hlas. Na nutnost budoucího rozpadu krajské koalice jsme Starosty upozorňovali od samého začátku volebního období – ještě před tím než uzavřeli, jako vítěz voleb, koalici se třetí Změnou. Je až obdivuhodné, že trvalo bez dvou dnů dva roky, než se koalice rozpadla.

Hejtman Půta přislíbil, že na příštím jednání zastupitelstva předloží návrh řešení – novou koalici. Je zřejmé, že se na ní bude, vedle Starostů a skupiny zastupitelů, kteří se vydělili ze Změny, výrazně podílet ODS. To však nebude, s největší pravděpodobností, postačovat k vytvoření koalice s nadpoloviční většinou hlasů.

Dalším velmi významným bodem bylo projednávání rozpočtu kraje na rok 2015. O tom ale jindy, samostatně a podrobněji. Řízením uvolněných rezortů byl dočasně pověřen náměstek Marek Pieter (SLK) a jako statutární náměstkyně byla určena k zastupování hejtmana náměstkyně PhDr. Hana Maierová (SLK).

František Chot,
zastupitel kraje (KSČM)