Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Prevence obezity dětí a mládeže je důležitá i ve školách

Seminář Prevence obezity dětí a mládeže, který se konal dne 12. prosince v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje, měl za cíl přítomné upozornit na význam vlivu školního stravování na kvalitu zdravotního stylu dětí. Mezi 80 účastníky byly zejména zaměstnanci školních jídelen a pedagogové ze všech typů škol.

Seminář byl uveden konstatováním, že právě prevence je nejlepší léčba pro zdravotní problémy, které se obecně vyskytují v každé populaci a ve větší míře u lidí v pozdějším věku.

Náměstek hejtmana LK Radek Cikl v rámci uvítání konstatoval: „Stravovací návyky a složení jídel je u dětí a mládeže nevhodné. Současně s tím se stále méně dětí účastní pravidelné tělesné aktivity ve škole.“

Obezita je celospolečensky závažným problémem a jeho význam s růstem podílu lidí potýkajících se s nadváhou stoupá. MUDr. Martin Zítek, primář dětského oddělení Krajské nemocnice Liberec a. s. na základě své dlouholeté odborné zkušenosti mimo jiné řekl: „Pokud děti nejsou nuceny do přejídání a nedostávají tučné sladké pamlsky, jsou schopny řídit si svůj jídelníček tak, aby byl jejich denní energetický příjem stabilní a vyvážený.“

V rámci v pořadí druhého vystoupení představila Hana Střítecká Ph.D. z královehradecké Univerzity obrany výstupy Projektu podpory zdraví č. 9985. Projekt zmapoval stravovací návyky žáků základních škol v Libereckém, Pardubickém a Královehradeckém kraji. S vyšším věkem se stravovací návyky dětí zhoršují, a to preferencí energeticky náročných potravin s vyšším podílem jednoduchých cukrů a tuků.

„Pokud dospělí nesnídají, nejedí zeleninu, ovoce, hlavní jídlo řeší formou snacku. Pak nemohou očekávat, že děti budou jíst jinak – zdravě!“ dodala Hana Střítecká na závěr své prezentace.

V dalším příspěvku se MUDr. Dana Zemanová ze Státního zdravotního ústavu Praha zaměřila na problematiku závislosti na tabáku, která je jednou z nejrozšířenějších nemocí naší populace. V rámci programu „Normální je nekouřit“ je již u dětí v útlém věku kladen důraz na formování si pozitivního a odpovědného postoje ke zdraví.

Po přestávce seznámila Miroslava Slavíková z Krajského hygienické stanice Ústeckého kraje přítomné s principy zdravé výživy, a to zejména ve vztahu ke složení spotřebního koše školních jídelen. Poukázala na skutečnost, že školní stravování je celosvětový unikát a vyzvala přítomné k jeho zvýšené péči. 

V návaznosti Kateřina Hochmalová z Krajské hygienické stanice Libereckého kraje uvedla své vystoupení orientované na základní požadavky správné výživy a význam její pestrosti ve vlivu na výživové hodnoty. 

Závěrem Eva Martinková z Odboru školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Krajského úřadu Libereckého kraje shrnula základní tři role školního stravování, a to klasicky sytící, zdravotně výživovou a v neposlední řadě výchovnou. S blížícím se vánočními svátky a koncem roku vyzvala ke společnému předsevzetí pokusit se změnit stravovací návyky dětí tak, aby byl podpořen jejich zdravý životní styl.

 

V průběhu celého semináře probíhalo měření hladiny cholesterolu a tuku dobrovolníků z řad účastníků. Toto zajišťovala odbor podpory zdraví Státního zdravotního ústavu Praha.

Prezentace ze semináře Prevence obezity dětí a mládeže naleznete na informační a vzdělávacím portálu Libereckého kraje www.edulk.cz ve dvou sekcích: Prevence rizikového chování, Školní stravování.