Úvodním setkáním se zaměstnanci a zaměstnankyněmi Krajského úřadu Libereckého kraje odstartoval ve čtvrtek 17. května 2012 další z projektů Libereckého kraje podpořený z prostředků Evropské unie.
Tentokráte však bylo možno na setkání vedle úředníků vidět i několik dětí. Pod záštitou RNDr. Víta Příkaského, náměstka hejtmana Libereckého kraje, a Mgr. René Havlíka, ředitele Krajského úřadu Libereckého kraje, byl totiž zahajován projekt Slaďování pracovního a rodinného života Krajského úřadu Libereckého kraje, zkráceně SLAĎ, a tak se tohoto setkání neúčastnili pouze zaměstnanci, ale i zaměstnankyně toho času na mateřské či rodičovské dovolené. Kraj v posledních letech realizuje několik projektů zaměřených na rozvoj veřejné správy, jako projekty Posilování institucionální kapacity a efektivnosti Krajského úřadu Libereckého kraje nebo Efektivní řízení lidských zdrojů Krajského úřadu Libereckého kraje.
Jak ale řekl RNDr. Vít Příkaský: „Projekt SLAĎ je tak dalším v řadě, avšak v něčem je odlišný. Nemíří totiž dovnitř samotného úřadu, ale chce přinést možnost profesního rozvoje našim zaměstnankyním na mateřské a rodičovské dovolené.“
Projekt samotný vznikl jako reakce na dva impulsy – počet zaměstnankyň Krajského úřadu Libereckého kraje na mateřské a rodičovské dovolené se v posledních letech pohybuje okolo čtyřiceti, což představuje desetinu všech zaměstnanců úřadu.
„Jako dobrý zaměstnavatel jsme totiž dospěli do bodu, kdy se nechceme starat jen o zaměstnance, kteří zrovna v tuto chvíli podávají výkon, ale myslet i na ty, kteří se do práce budou vracet,“ uvedl k tomuto Mgr. René Havlík, ředitel úřadu.
Druhým impulsem je problém posledních let v Liberci, kdy nedostačuje počet míst v mateřských školách. Součástí projektu je totiž i zřízení mateřské školy s maximální kapacitou 28 dětí při Střední odborné škole a Gymnáziu Na Bojišti Liberec, která bude sloužit primárně zaměstnancům úřadu. Vedle této školy se na realizaci projektu partnersky podílí občanské sdružení Centrum Kašpar, které se tematice rovných příležitostí dlouhodobě věnuje.
V rámci úvodního setkání byly představeny cíle projektu a jeho jednotlivé aktivity. Ve stručnosti lze říci, že projekt se nejprve bude zabývat výsledky genderového auditu, který na úřadu provádělo občanské sdružení Centrum Kašpar v rámci projektu Most k rovnováze mezi rodinou a kariérou, a zpracovávat plán podpory rovných příležitostí zaměřený nejen na muže a ženy či rodiče malých dětí, ale i na osoby se zdravotním postižením, zaměstnance nad 50 let věku a další. Další aktivitou projektu je vzdělávání zaměstnankyň a zaměstnanců před návratem z rodičovské dovolené prostřednictvím prezenčních i e-learnignových školení a mentoringu ze strany dalších zaměstnanců úřadu a připravit je tak na návrat do práce. Již bylo zmíněno zřízení mateřské školy, která vznikne přestavbou a vestavbou volné části objektu na Střední odborné škole a Gymnáziu Na Bojišti Liberec. Mateřská škola bude přednostně přijímat děti zaměstnanců úřadu a také bude mít uzpůsobenou provozní dobu pracovní době úřadu. Poslední aktivitou je propagace rovných příležitostí vůči ostatním institucím, především vůči ostatním orgánům veřejné správy a příspěvkovým organizacím. Nejen že budou šířeny metodické materiály k tvorbě plánu podpory rovných příležitostí a příklady dobré praxe, které budou v průběhu projektu uplatňovány, ale bude zahrnovat i soutěž vyhodnocující aktivity v oblasti rovných příležitostí.
Projekt je financován za podpory Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost, ze státního rozpočtu České republiky a z rozpočtu Libereckého kraje. Podařilo se na něj získat podporu ve výši necelých 8 milionů Kč.
Komentáře
Re: Odstartoval projekt na slaďování pracovního a rodinného ...
21. Květen 2012 - 17:53 | Kafka
Projekt Úředníci sobě.
NahoruPříště by mohla Evropa něco investovat do sexuálního života, aby se nezhoršovala populační křivka.