Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR zahájilo v červenci 2012 zavádění nového způsobu výplaty nepojistných dávek a dávek z oblasti státní politiky zaměstnanosti. Dávky, které byly dosud vypláceny třemi různými způsoby - hotovostně, poštovní poukázkou a bezhotovostně - začnou být postupně vypláceny prostřednictvím sKarty, nebo-li karty sociálních systémů.
Novinka vyvolává řadu obav. Mnoho zdravotně handicapovaných spoluobčanů v ní vidí další bariéru, která jim zkomplikuje již tak těžký život. Své výhrady důrazně prezentoval i ombudsman Pavel Varvařovský. Ombudsmanovi například u karty vadí spojení funkce platební a identifikační – proč má například pokladní v supermarketu vědět, že má občan zdravotní handicap. Napadá i tu skutečnost, že některé služby jsou zpoplatněné, není vyřešen ani problém s možným uvalením exekucí. "Ministerstvo práce a sociálních věcí problémy odmítá řešit," uvedl před časem Varvařovský. Ombudsman informoval o nejproblematičtějších aspektech sKarty Poslaneckou sněmovnu a vyzval poslance či senátory, aby zvážili možnost obrátit se na Ústavní soud.
Obavy z rozjezdu nové služby neskrývá ani Pavel Petráček, radní Libereckého kraje pro sociální oblast. MPSV ČR si od nového systému slibuje usnadnění čerpání dávek, zjednodušení administrativy a snížení nákladů státu. Pavel Petráček nadšení ministerstva nesdílí. Spíše než s názory ministerstva se ztotožňuje se stanoviskem zástupců handicapovaných a souhlasí i s názorem, kterým se prezentuje Pavel Varvařosvký.
Podle Petráčka je vnucený jednotný způsob výplaty pro příjemce dávek komplikovaný a drahý. „Představte si, že jste vozíčkář, pobíráte příspěvek na péči a máte svůj běžný účet u České spořitelny. Do dnešního dne Vám úřad práce každý měsíc příspěvek zasílal na tento účet, ze kterého si hradíte například osobní asistenci. Nyní Vám Česká spořitelna povede s-účet, k němu si musíte vyzvednout sKartu, a na úřadu práce si zadáte trvalý příkaz, aby Vám příspěvek byl zasílán každý měsíc na Váš účet. V čem spočívá snížení nákladů státu či zjednodušení administrativy? Já vnímám pouze zbytečné úkony prováděné klientem, úřadem práce a Českou spořitelnou,“ říká Pavel Petráček.
Potíže budou mít i držitelé karet žijící na venkově. „To opravdu na ministerstvu nevědí, že bankomat ve vesnicích prostě nenajdete a také prodejna s terminálem na bankovní kartu je v malém venkovském obchůdku věc s kategorie sci-fi,“ upozorňuje radní Petráček.
Proti sKartě vystupuje i Národní rada zdravotně postižených. Radní Petráček obavy členů sdružení plně chápe. V současné době úřad práce seznamuje s novým způsobem výplaty sociální pracovníky obcí a žádá je o součinnost při distribuci sKaret a jejich zavádění do praxe.
„Na těchto setkáních sociální pracovníci upozorňují na mnohé praktické problémy, které nemusely nastat, kdyby MPSV reformy v sociální oblasti více diskutovalo s odborníky i veřejností,“ upozorňuje Petráček. Jak podotkl, již nyní je jasné, že distribuce karet starším a zdravotně znevýhodněným občanům bude obtížná. Diskutována je problematika opatrovnictví, plných mocí apod. „Také spojení platební karty a průkazu osoby se zdravotním postižením není šťastné – při ztrátě průkazu byl prostě zadarmo vydán nový, nyní s průkazem vlastně ztratíte i platební kartu, takže zaplatíte 240 korun za zhotovení nové karty a ještě sto korun za nový PIN,“ vysvětlil radní Libereckého kraje.
Zprovoznění nového systému výplaty dávek je zřejmě neodvratné. Stejně neodvratné budou pravděpodobně i komplikace při ostrém startu sKaret. „Myslím, že se Ministerstvu práce a sociálních věcí a Úřadu práce ČR nakonec podaří tento systém výplaty dávek uvést do praxe. Stejně jako v první polovině letošního roku byly díky nezměrnému úsilí řadových pracovníků úřadu práce nakonec zprovozněny dávkové systémy, tak i nyní jistě sociální pracovníci, a všichni zúčastnění nenechají své klienty bez sociálních dávek. Ale opravdu musí být prováděny reformy taktovým způsobem? Nebylo by lepší, vše důkladně připravit, otestovat, a až následně novinky zavést do praxe? Zkoušení novinek až v provozu je nemorální nejen vůči sociálním pracovníkům, ale především vůči příjemcům dávek,“ uzavírá Pavel Petráček.
sKarta je v podstatě bankovní karta, která patří k sKartovému bankovnímu účtu, kam budou posílány sociální dávky. Výplata bude nejpozději od ledna 2013 probíhat vždy prostřednictvím účtu vedeného k sKartě a klient následně zvolí způsob čerpání. Dávku lze čerpat přímo z účtu výběrem z bankomatu, platbou u obchodníka, výběrem hotovosti u obchodníka nebo převodem na jiný účet (jednorázový či trvalý platební příkaz, který se provede na úřadu práce nebo v bankomatu). Klient úřadu práce se jako držitel sKarty automaticky stává klientem České spořitelny.
Karta bude vydávána ve dvou verzích – základní a speciální. Základní karta bude mít funkci platební, identifikační a autentizační, speciální karta bude ještě navíc průkazem osoby se zdravotním postižením a bude opatřena černobílou fotografií držitele, datem narození, bude zde vyznačen druh průkazu (TP, ZTP, ZTP/P) a symbol označení osoby se zdravotním postižením.