Dnes je 25. 11. 2024
svátek má Kateřina

Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

29. března se na jednání krajských zastupitelů zřejmě očekává velká návštěva. Bude se mimo jiné schvalovat slučování středních škol. Krajští papaláši zareagovali, jak je u nich zvykem, omezili počet občanů, kteří se budou moci jednání účastnit.

Vzhledem k omezené kapacitě zastupitelského sálu v budově Krajského úřadu bude veřejnosti zpřístupněn sál od 13 hodin, a to pouze po předložení vstupenky, kterou občan obdrží u vchodu do budovy B (u parkoviště). Vstupenek bude vydáno 60 ks, což značí maximální kapacitu sálu v prostorách pro veřejnost.

Pro další občany, kteří si budou chtít vyslechnout jednání Zastupitelstva LK, bude v prostoru před vchodem do budovy B (u parkoviště) připravena zvuková aparatura, která bude přenášet dění ze sálu ven. 

Zájemci, kteří budou chtít vystoupit se svým příspěvkem v diskusi k jednotlivým bodům jednání Zastupitelstva LK, budou moci po svém vystoupení vstupenky u vchodu vrátit a místo nich se potom umožní vstup a vystoupení i dalším zájemcům, aby tak bylo zajištěno zákonné právo občana kraje na vystoupení v diskusi k bodům jednání Zastupitelstva LK, a zároveň aby byly dodrženy podmínky pro bezpečnost účastníků jednání a kapacita sálu.

Komentáře

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Jestli tomu rozumím dobře, tak ředitelé z projednávaných škol bez vstupenky mají vstup zakázán ? Když se zástupcům z některé škole podaří urvat více vstupenek, tak se tam ostatní nemusí dostat ?
To bude "o nás bez nás" ? To by byla opravdu nehorázná fraška.

Nahoru

Neporuší tím kraj zákon?

Umožní vstup a vystoupení i dalším zájemcům, aby tak bylo zajištěno zákonné právo občana kraje na vystoupení v diskusi k bodům jednání Zastupitelstva LK.

Občan má zákonem zaručené právo vyjadřovat na zasedání zastupitelstva
svá stanoviska k projednávaným věcem, což znamená, že mu musí být umožněno
vyjádřit názor k jakémukoli bodu, který byl zařazen na program zasedání a který byl
projednáván. Jednací řád může toto právo „usměrnit“, nikoli však vyloučit (např.
nastavením takových podmínek, které by vedly k nemožnosti jeho realizace).

Neporuší tím kraj zákon, když neumožní vystoupení občana v diskusi? ( Diskutující musí být starší 18 let, mít trvalý pobyt v Libereckém kraji).

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Tak to je dobrá komedie (či spíše tragikomedie)

Nahoru

Gymnázia získala prestižní titul Fakultní škola.

Prestižní titul Fakultní škola Přírodovědecké fakulty UK .
Paradoxní je, že právě jedna z vyhodnocených škol, jablonecké Gymnázium U Balvanu, je přitom vedením Libereckého kraje navržena v rámci optimalizace ke zrušení.

Byla také „alma mater“ pro jediného z našich nositelů přírodovědných Nobelových cen, profesora Jaroslava Heyrovského.

Současné vedení fakulty si je velmi dobře vědomo, jak zásadní význam má výchova a podpora nových následovníků, a rozhodlo se vytipovat na základě výsledků v přírodovědných soutěžích a olympiádách nejlepší střední školy v republice a těm nabídnout exkluzivní spolupráci při výchově budoucích odborníků v biologii, fyzice či chemii.
„Na vedení fakulty byli přímo vyděšeni, když se dozvěděli o snižování počtu gymnázií. Podle nich to může v budoucnu zcela ohrozit některé přírodovědné obory.“

http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/gymnazia-ziskala-prestizni-titul-fakultni-skola.html

Nahoru

Vyjádření hejtmana o gymnáziích

Takto uvažuje o gymnáziích politicky nejvyšší představitel kraje :

"Školy by měly vychovávat odborníky podle potřeb hospodářství. To neplatí. Dnes vládne školství chaos. Z gymnázií, která by měla být výběrová, jsme navíc udělali póvl,“ doplnil.

http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/odrazi-kraj-invazi-stredni ch-skol20110325.html

Zřejmě jediným elitním gymnáziem v kraji je dle jeho čelních představitelů tzv. gymnázium v N. Boru - při každé zmínce o jeho přebytečnosti odpovídají vždy stejně s tím, že jeho se to netýká.

Nahoru

Re: Vyjádření hejtmana o gymnáziích

By mě zajímalo, co si pod tím slovem póvl představuje. Já mám třeba docela jasnou představu, obzvlášť když si přečtu některá vyjádření krajských představitelů.

Nahoru

Re: Vyjádření hejtmana o gymnáziích

Prohlížeč mi hlásí, že článek neexistuje. Teď nevím, jestli si tu citaci vymyslel pan Tulka, jestli museli článek stáhnout, protože uváděl nepravdivé údaje či z toho důvodu, že si ČD uvědomilo, že poškozuje jejich milovanou ČSSD. Možná, že póvl už dementoval sám hejtman. Chybějí mi souvislosti.

Nahoru

Re: Vyjádření hejtmana o gymnáziích

Nic jsem si nevymyslel - to bych si vzhledem k osobě vysoce postaveného úředníka nedovolil. Článek byl dostupný celý víkend, dnes očividně zasáhla "ruka boží".
Odkaz na tento článek je uveden i v diskuzi Libereckého deníku (odsud jsem zdroj čerpal) :
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/gymnazia-ziskala-prestizni-titul-fakultni-skola.html?diskuse=1

Na stránkách ČL Deníku v rubrice "Zprávy z regionů" je článek "Odrazí kraj invazi středních škol ?" funkční (zatím).

Nahoru

Prospěchová stipendia pro studenty Gymnázia Mimoň.

Od školního roku 2011/2012 budou mít studenti Gymnázia Mimoň možnost získat stipendia za dobrý prospěch, která jim poskytne město Mimoň po dohodě s vedením školy. Pravidla pro přidělování a konkrétní finanční částky budou přesně stanoveny.

Zástupci města Mimoň starosta František Kaiser a místostarosta Ing. Stanislav Baloun 9. 3. 2011 jednali s ředitelkou gymnázia v Mimoni Mgr. Emilií Ráčkovou o možnostech zvýšení kvality výuky na této škole. Společně konstatovali, že se díky finanční podpoře města Mimoň a ostatních sponzorů z řad okolních obcí, rodičů a podnikatelů podařilo dostat vybavenost gymnázia na velmi dobrou úroveň. V současné době považují za nejvhodnější zaměřit finanční podporu na zvýšení zájmu studentů o výuku zavedením prospěchového stipendia. Na základě toho připraví ředitelka gymnázia návrh kriterií pro poskytování stipendia, návrh způsobu jeho vyplácení a návrh zřízení fondu pro zvýšení kvality vzdělávání, za kterého bude stipendium vypláceno. Dále se zabývali možnostmi zavedení nezávislého způsobu hodnocení kvality výuky.

Jediné gymnázium, které kraj podporuje je v Novém Boru. Po pololetí je ve třídě 1.ročníku 17 žáků. Počet žáků pořád klesá. Kolik jich dojde k maturitě, a nakonec odmaturuje, si může prognozovat p.Cikl.

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Pořád si myslím, že koncepce školství měla vzejít centrálně od ministerstva (státu). Stát by měl určit, co vlastně od vzdělání chce, a hlavně co pro to udělá. Od toho by se to mělo všechno odvíjet. Přece nelze, aby se v jednom kraji vytvářela jiná koncepce než v druhém. Stav ve školství je možná vážný, ale určitě se vyplatí třeba rok počkat a vše pořádně připravit. Navrhované změny totiž budou nevratné!!!
Dále nerozumím, proč krajské zastupitelstvo rozhoduje opětovně ve věci, kde už před pár měsíci rozhodlo - Sloučení sklářských škol. Žádné nové skutečnosti v dané kauze nejsou. Tenkrát to bylo demokratické rozhodnutí většiny. To už neplatí? Budeme to stále podsouvat, až to prostě jednou v nějakém balíčku zvaném OPTIMALIZACE ŠKOLSTVÍ, zastupitelé schválí? Posedlost p.Cikla zrušením sklářské školy v KŠ mi připomíná počínání pátera Koniáše, který si také myslel, že byl k něčemu předurčen....Opět doufám, že rozum v úterý zvítězí!

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Od ministerstva se asi žádná koncepce očekávat nedá. Je to jen pračka na evropské peníze. Formálně se udělaly ŠVP, které se nyní stejně formálně dodržují. Rozvrácená školní inspekce kontroluje překlepy a nijak extra není schopná vysledovat trendy. Vznikají předražené weby, které mají učitelům pomoci, ale přitom řadu inspirace nacházím spíše v soukromých projektech, nápadech, které přicházejí zvenčí. To samé se týká desítek školení. Viz projekt, na němž teď pobývám - z Česka na něj prakticky nejde ani koruna, většinu financují Němci, dílem se podílejí Poláci, my jsme tu jen jako chudí příbuzní. Pokračovat můžeme v několika letech slibů, že se zruší nesmysl nazvaný výstupní hodnocení. Celé třídy dostávají stejný, mění se jen hlavičky s údaji o žácích. Každý z nás se klepe, jak dopadne maturita. Bude náročná, když se všichni třesou, aby náhodou nevypadlo moc žáků, bude objektivní, když hodnotitelé budou ze stejných škol? Komisaři se taky nepřetrhnou za 150 Kč na hodinu (zedník si mi nedávno řekl o 300). A teď do toho ty nevybíravé útoky na osmiletá gymnázia. Na věc, která evidentně funguje, přes tu antikampaň od ministerstva až po ředitele základek a neosvícené starost(k)y.

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Pane Bárto, jako pedagog by jste mohl vědět, že nelze srovnávat řemeslníkem vyúčtovanou hodinovou sazbu s hodinovým výdělkem státního zaměstnance. Z těch 300,- Kč se platí sociální, zdravotní a nemocenské pojištění, které za úředníka odvádí stát. Dále řemeslník odvádí daně. Řemeslník si také musí pořídit nářadí, pracovní pomůcky, má zkrátka nějaké výdaje v souvislosti s prací. Úředník vyfasuje od eráru i toaleťák. A nakonec, ten úředník má tu hodinovou mzdu jistou, řemeslník jen když si sežene práci. A ta se zedníkovi v mrazivých měsících shání těžko.

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Máte pocit, že komisaři neodvádějí daně, neplatí pojištění? Nepotřebují pomůcky? Nemuseli několik let studovat, zatímco řemeslník už si dávno mohl zakládat rodinu a spořit? Děláte to samé, co já, srovnáváte nesrovnatelné :o))). Navíc řada řemeslníků vám navrhne, že bychom to mohli udělat bez papíru, tudíž daně neplatí (nebyl to zmíněný případ). Nechtěl jsem tím jakkoliv snížit práci řemeslníka, ale upozornit, že motivace učitelů k nové maturitě může souviset i s tím, že se utratily stovky milionů, ale na ty poslední články moc nezbylo.

Nahoru

Odrazí kraj invazi středních škol?

Liberecký kraj - Na masový zábor všech odpůrců chystané reformy středního školství se připravuje Liberecký kraj. Zastupitelé o podobě sítě škol rozhodnou v úterý 29. března.

Zatěžkávací zkouška, a to doslova, a ještě větší než se konala při schvalování čtyřproudové silnice R35 přes Český ráj, čeká v úterý 29. března Liberecký kraj.

Zastupitelé budou totiž schvalovat reformu sítě středních škol. Do sálu se chystají vmačkat odpůrci slučování vzdělávacích ústavů. A jak podotkl v nadsázce hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler (ČSSD), konstrukce budovy by nemusela váhu všech unést.
Nachystají pro lidi videoprojekci

„Jsme připravení na to, že přijde hodně lidí. Všichni se ale asi do sálu nedostanou, protože stropy by nemusely jejich nápor vydržet. Připravíme pro ně videoprojekci na obrazovkách v předsálí,“ prozradil hejtman.

Některé školy z Liberecka si podle předběžných informací nenechají jednání zastupitelů uniknout. „Sama nepůjdu. Ale vím, že se pár učitelů na kraj chystá,“ uvedla Vilma Hrudová, ředitelka Střední průmyslové školy textilní.
Budou hlasovat politici po bodech?

Tento týden definitivní podobu reformy schválil školský výbor kraje. Zastupitelé přitom dosud nemají jasno, jak budou hlasovat – jestli odsouhlasí reformu najednou, nebo zda budou rozhodovat o každé změně zvlášť.

„Na způsobu hlasování se dohodneme až na zastupitelstvu. Současně zřejmě nebudou stranické kluby jednotné. Každý zastupitel bude hlasovat podle svého rozumu,“ podotkl hejtman. „Školy by měly vychovávat odborníky podle potřeb hospodářství. To neplatí. Dnes vládne školství chaos. Z gymnázií, která by měla být výběrová, jsme navíc udělali póvl,“ doplnil.

Zastupitele se pokusí přesvědčit k přijetí reformy také ministr školství Josef Dobeš. Dorazí na jednání do Liberce osobně a přednese tam svůj projev.
Jednání zastupitelů začne v úterý ve 14.00 hodin.

http://krkonossky.denik.cz/zpravy_region/odrazi-kraj-invazi-strednich-skol20110325.html
http://ceskolipsky.denik.cz/zpravy_region/odrazi-kraj-invazi-strednich-skol20110325.html
http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/odrazi-kraj-invazi-strednich-skol20110324.html

Nahoru

Cenzura deník.cz

Asi začala cenzura na regionálních : deník.cz
V diskuzích začali vymazávat tento můj příspěvek :

Občan má zákonem zaručené právo vyjadřovat na zasedání zastupitelstva svá stanoviska k projednávaným věcem, což znamená, že mu musí být umožněno vyjádřit názor k jakémukoli bodu, který byl zařazen na program zasedání a který byl projednáván. Jednací řád může toto právo „usměrnit“, NIKOLI VŠAK VYLOUČIT (např.nastavením takových podmínek, které by vedly k nemožnosti jeho realizace).Pan ministr školsví přijede vyjadřit podporu hejtmanu.Máte možnost diskutovat.

Nahoru

Re: Cenzura deník.cz

Už bych se cenzuře snad ani nedivil... To by odpovídalo vládě těchto třicetikorunových ubožáků....

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Pane Bárto, máte pravdu. Srovnáváme nesrovnatelné. Akorát mám takový pocit, že nám ta hodinová sazba práce dobrého řemeslníka časem poroste, neboť nám jich ubývá, zatímco maturantů a bakalářů z víkendových universit nám utěšeně přibývá.

Nahoru

Bakalář

No a jak to vypadá, když řízením školství je pověřen jeden takový bakalář, vidíme sami.

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Ale za tyhle maturanty osmiletá gymnázia moc nemůžou. U nás a na řadě jiných gymnázií se laťka nesnižovala. Byl jsem za ta léta v maturitních komisích pěti škol, a tak si myslím, že mám srovnání. Bohužel, to s těmi řemeslníky je pravda. Ale zase budeme mít hodně psychologů, sociologů či pedagogů dospělých, absolventů kurzů tvůrčího psaní. Pravdou je také to, že i nadané děti jdou často cestou nejmenšího odporu - proč se trápit na gymnáziu, když maturitu získám mnohem snadněji jinde? Proč studovat matematiku, chemii či fyziku, když titul získám i na humanitních oborech.

Nahoru

Rodinné stříbro: Kamenický Šenov

Jste srdečně zváni na výstavu studentských prací: Rodinné stříbro - SUPŠS Kamenický Šenov, která je od 12. do 29. dubna 2011 zpřístupněna v předsálí Senátu České republiky. Výstava se koná pod záštitou senátora Karla Kapouna.

Předsálí jednacího sálu Senátu
Valdštejnské náměstí 4, Praha 1
vstup z Valdštejnské ulice před recepci "A"
ke vstupu jsou nutné občanské průkazy, vstup zdarma.
http://www.prazskagalerie.cz/vystavy/rodinne-stribro

Nahoru

Krajští zastupitelé budou rozhodovat o zániku Gymnázia.

Krajští zastupitelé budou rozhodovat o zániku Gymnázia U Balvanu.

Naše Jablonecko zjišťovalo, jak budou v úterý 29. března hlasovat jednotlivé zastupitelské kluby. Závěr zní jasně. Pokud budou zastupitelé Libereckého kraje dodržovat stranickou disciplínu, mělo by gymnázium se stotřináctiletou tradicí zůstat zachováno.

Krajští zastupitelé mají v rukou osud jabloneckého Gymnázia U Balvanu. O jeho sloučení s Gymnáziem Dr. Randy budou rozhodovat v úterý. Ještě není jisté, zda budou zastupitelé rozhodovat o celé školské reformě, nebo zda jednotlivé body optimalizace z celku vyjmou a rozhodnou o nich zvlášť. Způsob hlasování si zvolí až na samotném zasedání.

Ať tak či tak, na jejich rozhodnutí bude čekat doslova celý kraj, v němž se optimalizace stala nejtřaskavějším tématem konce minulého a začátku letošního roku. Nejinak tomu je přímo v Jablonci. Petici za zachování Gymnázia U Balvanu podepsalo téměř 11 a půl tisíce lidí.

„Ta podpora veřejnosti je velmi důležitá. Veřejnost má v rukou zbraň, a pokud přijde dost lidí na samotné zastupitelstvo, nemyslím si, že bude návrh na sloučení schválen,” uvedl krajský zastupitel za opoziční Starosty pro Liberecký kraj a starosta Desné v Jizerských horách Marek Pieter.

Síly jsou v zastupitelstvu jasně rozdělené. Vládnoucí ČSSD by však návrh pravděpodobně nepředkládala, kdyby neměla zajištěnou podporu. Účast veřejnosti by v této souvislosti měla zabránit zastupitelům hlasovat jinak, než jak se prezentují před voliči.
Kdo je vlastně proti sloučení?

Proti sloučení se staví zastupitelé Starostů, ODS i KSČM. Pokud by tyto zastupitelské kluby byly jednotné a řekly kolektivní ne, příznivci Gymnázia U Balvanu by mohli začít slavit. „Podepsal jsem petici a záměr kraje rozhodně nepodpořím. A když se podíváte na skladbu našeho zastupitelského klubu, rozhodně v tomto názoru nebudu sám,” řekl Našemu Jablonecku Karel Dlouhý z ODS. Občanští demokraté navíc kraji předložili oponentní návrh reformy, v němž současný návrh ČSSD odmítají.

Náměstek hejtmana Radek Cikl návrh ODS ovšem tvrdě zkritizoval. Je podle něj nekoncepční a v několika bodech si odporuje. Podle Cikla odpůrci nechápou, že se nadále bude zhoršovat demografický vývoj a že kraj bude v budoucnu dostávat o desítky milionů korun méně na platy pracovníků ve školství.

„Jsem zklamán nízkou odbornou úrovní materiálu, který předložil zastupitelský klub ODS. Je to materiál, který akcentuje zejména lokální zájmy a nebere v úvahu celokrajský rozměr problému,” uvedl Cikl.
Komunisté dají na názor místních:

O tom, zda dodrží stranickou disciplínu, budou zastupitelské kluby jednat až těsně před samotným zastupitelstvem. Stejné to bude i u KSČM. „Ještě jsme o tom nejednali, ale už teď mám na stole jasné ne od třech kolegů. Myslím, že budeme jednotní a že budeme respektovat především názor těch kolegů, kteří jsou místní,” zdůraznil komunistický zastupitel Miloš Tita fakt, že právě lokální zájmy, které nejsou podle náměstka Cikla zase až tak podstatné, bude brát klub KSČM opravdu vážně.

Starostové pro Liberecký kraj se podle Pietera neztotožňují především se stylem, kterým krajská vláda prosazuje optimalizaci školství. „Optimalizace je potřebná, ale až po důkladné analýze, která podle nás neproběhla. Proto není možné ten návrh podpořit,” řekl starosta Desné.

Počty jsou jasné. Pokud Starostové, komunisté a občanští demokraté budou jednotně hlasovat proti sloučení, ať už bude předkládáno samostatně či v rámci celé reformy, Gymnázium U Balvanu si zhluboka oddechne.

Nahoru

Školení jak mají zastupitelé hlasovat.

Krajští zastupitelé mají možnost se před hlasováním zúčastnit semináře o středním školství

Zastupitelstvo Libereckého kraje bude již na svém úterním zasedání projednávat návrh na sloučení pěti středních škol v Libereckém kraji. K rozhodování v tak zásadní věci je jistě ale zapotřebí mít dostatek informací, a tak v průběhu úterního dopoledne bude pro zastupitele uspořádán další seminář.

„Na něm budou seznámeni s celkovou situací ve středním školství v kraji a s hlavními důvody, které vedly k vytvoření návrhu změn v síti středních škol. Na semináři se politici budou moci seznámit také s detaily předkládaného materiálu nebo s projekcí nepříznivého vývoje počtu žáků v jednotlivých školách v následujících letech,“ uvedl náměstek hejtmana LK pro školství Radek Cikl.

Změny v síti středních škol plánují podle něj téměř všechny kraje po celé republice. Důvod je zřejmý. Žáků razantně ubývá, kraje tak získávají od státu méně finančních prostředků na platy pedagogů a samy nemají prostředky na to, aby rozdíl hradily. Míst ve školách je přitom výrazný nadbytek. V případě, že by došlo ke snížení počtu tříd a škol, mohl by systém fungovat efektivněji a školy by mohly více investovat do vlastního rozvoje a zkvalitňování výuky.

Odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu Libereckého kraje předložil návrh změn v síti středních škol k veřejnému připomínkování již v listopadu minulého roku. Některé připomínky veřejnosti byly zohledněny a z přepracovaného materiálu vzešel materiál navrhující sloučení pěti středních škol, který nyní bude Zastupitelstvo projednávat. V případě, že by zastupitelé materiál schválili, školy budou administrativně sloučeny již v červenci 2011.
http://www.kraj-lbc.cz/id:109777

Nahoru

Liberec očekává tsunami.

Dne 29.3. se na Krajský úřad Libereckého kraje přivalí davy rozzuřených buranů a nevzdělanců původem ze škol nevalné úrovně. Tedy alespoň podle našeho pana hejtmana. Pošlapou zásady školské reformy a dokonce kvůli nim hrozí i poškození konstrukce budovy. Není proto třeba hledat chybu někde v základech?

O statice libereckého mrakodrapu samozřejmě (coby pouhý „póvl” z gymnázia) pochybovat nemohu, ale řekněme si na rovinu, systém vzdělávání se nám dnes hroutí jako japonské jaderné bloky.

Gymnázium U Balvanu se včera oficiálně stalo fakultní školou Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Jeho studenti podávají vynikající výsledky. A proto - zrušme ho! Jeho žlutá budova zřejmě příliš vyčnívá z šedi průměru. Snad absolventi právě svou nulovou nezaměstnaností nabourávají národní hospodářství. Nepochybně by bylo lepší vystudovat střední průmyslovou školu a stát se sklářem v dnes již neexistujících sklárnách, nebo stavět cyklostezky v Jizerských horách.

Karel Kodejš
student oktávy Gymnázia U Balvanu
Jsou vzdělaní lidé „póvl”?

Nejednou jsem tiše záviděla svým vrstevníkům navštěvujících odborné školy a učiliště téměř nulové školní povinnosti, docházku „jako na tenis” a objem učiva, který by se sotva za nehet vešel. Na druhou stranu jsem se vždy uklidňovala nadějí, že hodiny strávené nad učením kvantové fyziky, diferenciálního počtu a antické filozofie se jednou vyplatí a podle přísloví „těžko na cvičišti, lehko na bojišti” se v pozdějším životě dočkám nějaké kompenzace. Místo toho se však od hejtmana Libereckého kraje Stanislava Eichlera dozvídám, že já i mí spolužáci jsme „póvl” a nejsme „odborníky podle potřeb hospodářství”. Vzhledem k tomu, že gymnázium je především přípravou na vysokou školu, zřejmě naši politici nestojí o vzdělaný národ. Lékaři, právníci, sociologové, psychologové, kteří prošli gymnáziem, jsou snad také „póvl”?

Mám dojem, že naše země je tímto způsobem na dobré cestě stát se národem nevzdělanců a „PÓVLEM EVROPY”.

Michaela Sedláčková
studentka oktávy Gymnázia U Balvanu

Nahoru

Re: Na jednání zastupitelů kraje jen se vstupenkou

Moc citlivá a do budoucna důležitá věc. Souhlasím s někým, kdo shora uvedl názor, že primární rozhodnutí by mělo vzejít od státu - MŠMT. V rámci peněz, které jsou k dipozici vidím problém v soukromém školství.
Očekávám, že materiál bude stažen.

Nahoru

Gratulace do Šenova

Ministr Dobeš dnes v LBC prohlásil, že školu v K. Šenově si vezme ministerstvo pod sebe (viz ČT 24, ČLDeník). Protože bakalář Cikl zastává názor, že dvě sklářské školy v takové blízkosti nemohou existovat, měl by teď asi pracovat na zrušení školy v Boru. Nebo se tento ústav rozpustí samovolně ?

Nahoru

Re: Gratulace do Šenova

Česká tisková kancelář vydala tento týden seznam nejvýznamnějších výročí, která nás brzo čekají. V úterý 29. března je den, kdy byla před 155 lety v Kamenickém Šenově zahájena výuka na nejstarší sklářské škole na světě. Ve stejný den se na schůzi zastupitelstva Libereckého kraje rozhodovalo o budoucnosti školy.

„Je to závazný postoj. Bezúplatně školu převezeme od 1. září. Vnímáme ji jako školu rodinného stříbra," uvedl ministr školství.
Nejistý tak začíná být další osud sklářské školy v nedalekém Novém Boru. "Nechceme novoborské škole ublížit, budeme se s krajem dohadovat na skladbě oborů, aby si školy nekonkurovaly," prohlásil Dobeš.

Liberec : CT 24 - od 03.00 minty
http://www.ct24.cz/vysilani/2011/03/29/211411000140329-18:00-udalosti-v-regionech-praha/
http://liberec.idnes.cz/liberecti-zastupitele-jednali-s-dobesem-o-slouceni-strednich-skol-101-/liberec-zpravy.asp?c=A110329_161645_liberec-zpravy_alh

Nahoru

Gratulace

Přidávám se s gratulací všem zaměstnancům SUPŠS, lidem spřízněným se školou a hlavně řediteli panu ak.mal.Janákovi. Málo který člověk by vydržel ten tlak politické zvůle, kterému musel za poslední skoro dva roky čelit. Předpokládám, že se po vymanění z tohoto nepovedeného svazku s krajem, stane opět ředitelem!!! To, že mu toto místo právem náleží, je snad nad slunce jasné!!!

Nahoru

Hanba! Křičeli na zastupitele

Ryčný klapot řehtaček, prokládaný pískotem, bučením a nesouhlasnými výkřiky – takovou kulisu připravili v úterý studenti a další odpůrci reformy školství krajským zastupitelům, kteří ji měli schvalovat.

Na parkovišti před Krajským úřadem Libereckého kraje, kam zvuk ze sálu přenášely ampliony, se jich sešla asi stovka. Dalších šedesát lidí tleskalo, ale i nesouhlasně mručelo uvnitř sálu. Své zastupitele častovali i voláním hanba!, a to se za reformu sítě středních škol přijel osobně přimluvit i ministr školství Josef Dobeš.

Do opravdového varu ovšem dostali zastupitelé jak dav venku na parkovišti, tak i občany uvnitř sálu tím, že je nechtěli nechat se k proměně sítě škol vyslovit dřív než až na závěr jednání. To už přitom všichni věděli, že náměstek hejtmana Radek Cikl (ČSSD) reformu z jednání zastupitelstva stáhl.

Přestože zastupitelé o návrhu diskutovali s ministrem Dobešem, nakonec k vlastnímu úžasu o reformě vůbec nehlasovali.

„Objevily se nové informace, proto návrh z jednání stahuji,“ vysvětlil radní Radek Cikl. Měl na mysli prohlášení ministra Dobeše, že od 1. září přejde jako rodinné stříbro sklářská škola v Kamenickém Šenově přímo pod ministerstvo. Po oznámení vedení kraje, že mohou občané se svými námitkami k reformě vystoupit až v závěru jednání, se rozhorlila také opozice.

„To je výsměch veřejnosti. Vy tady necháte lidi dvě a půl hodiny čekat, a pak jim řeknete, že reformu nebudete vůbec projednávat? Někteří sem přijeli z dálky. Mají tady tvrdnout další hodinu nebo dvě, než je pustíte ke slovu? Proč tu tedy byl ministr? Proč se o stažení bodu z jednání nedozvěděli lidé včas?“ ptal se Martin Půta (SLK).

Odložení diskuse občanů se nelíbilo ani protestujícím studentům na parkovišti. „Ať jdou někam, nejdřív hlasování zruší a pak diskusi odloží? To je neskutečný,“ podotkla jedna ze studentek s tím, že tolik hodin sedět na studené zemi před krajským úřadem ji nebaví.

Přestřelka ale nastala i mezi zastupiteli. „Pane Půto, vy si tady děláte svou předvolební kampaň. Proč se zaštiťujete veřejností?“ zaútočil na Martina Půtu krajský radní Zdeněk Bursa (ČSSD).

A netrvalo to dlouho a ke Starostům pro Liberecký kraj se přidali i opoziční občanští demokraté. „Kdybyste měli ve vaší socialisticko – komunistické koalici potřebnou většinu, tak si tady tu reformu odhlasujete a vůbec se o ní s námi nebudete bavit,“ prohlásil Radim Zika (ODS). „Nechte, proboha, ty lidi tady vystoupit,“ dodal. Na to mu odpověděl Zdeněk Bursa, že lidé vystoupí, ale až v závěru zasedání zastupitelů, v bodě Různé.

Na to se z řad občanů ozvalo mručení a výkřiky, a to tak silné, že je musel krotit hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). Jeho stranický kolega Roman Šotola upozornil že je nesmysl, aby veřejnost diskutovala o bodu, který byl stažený z programu, a který třeba za dva měsíce bude vypadat úplně jinak. „Nechápu, proč se diskusi s občany bráníte,“ poznamenal Radim Zika.

Nekonečný souboj mezi opozicí a čelem Libereckého kraje zastavil až návrh Jiřího Kittnera (ODS). „Navrhuji dokončit projednávání bodu 20, a pak hned po něm zařadit bod Různé, tedy vystoupení občanů,“ řekl a sklidil za to v sále od přítomných souhlasné hučení a potlesk. Pro předřazení vystoupení občanů zvedlo ruku 42 zastupitelů, jeden se zdržel.

Nahoru

Většina středních škol už přijímačky nepořádá.

Martin a Karolína Molíkovi chodí do páté třídy a na vysvědčení zatím neviděli jinou známku než jedničku. Přesto se už řadu týdnů poctivě připravují na přijímací zkoušky.

„Jinak to nejde, když chtějí na osmileté gymnázium, kde je velký převis poptávky nad nabídkou,“ říká jejich otec. Přitom stále platí, že je možné podat přihlášky na tři střední školy už v prvním kole. Nervozita podobně stoupá ve většině rodin, kde mají děti s ambicí studovat na elitní škole. Naopak deváťáci, kteří jsou šikovní na manuální práce, jsou technicky zaměření nebo jinak profesně vyhranění, mají v podstatě vystaráno.

„Střední školy jsou naplněny zhruba z 60 procent, volných míst je víc než uchazečů,“ tvrdí ministr školství Josef Dobeš. Jinými slovy, k maturitě dnes dojde každý, kdo se na střední školu přihlásí. To chtějí ministerstvo i kraje jako zřizovatelé změnit. Třeba na Karlovarsku, kde podzimní maturitní generálka dopadla vůbec nejhůř, budou letos dělat přijímací zkoušky všichni uchazeči o studium zakončené maturitou. „K našemu záměru se připojili i ředitelé soukromých škol,“ sdělila Deníku Andrea Bocková, tisková mluvčí kraje.
Kraje tlačí na ředitele

O zkvalitnění středního školství, které výrazně postihla klesající demografická křivka, se snaží i v Moravskos­lezském kraji. „Z 90 škol se k testování oficiálně přihlásilo šedesát. Ostatní buď zkoušky nepořádají, nebo mají vlastní testy. Příští rok chceme kromě tříletých učebních oborů zapojit všechny školy,“ uvedla radní Věra Palková. Testy pro své školy převzal kraj z Cermat, tedy organizace, která má na starosti přípravu státní maturity. Jejich hodnocení zařídí Krajské vzdělávací a informační centrum z Nového Jičína.

I na Vysočině důrazně doporučili ředitelům, aby v případě převisu přihlášek použili při výběru žáků na maturitní obory výsledek testu u přijímaček jako rozhodující kritérium. „Uvažovali jsme rovněž o zavedení jednotné celokrajské zkoušky, avšak za systémové jednoznačně považujeme do budoucna využití standardizovaného výstupu v 9. třídách,“ sdělila radní Marie Kružíková.

Ředitelé, kteří mají při vypisování zkoušek poslední slovo, se v pohledu na přijímačky různí. Ředitel Střední odborné školy technické v Litomyšli Milan Janecký je ale přesvědčen, že školy nejlépe vědí, podle jakých kritérií si žáky mají vybírat, aby pak uspěli. Jeho škola patří k těm, které přijímací zkoušky nekonají, děti se na ni dostávají díky známkám na vysvědčení z 8. a 9. třídy. „V naší škole máme u všech maturitních oborů denního studia přijímací zkoušky. Podle mne by měly být u tohoto typu studia povinné,“ říká Pavel Čípek, ředitel SOŠ a SOU Blansko.

Podle něj by zkvalitnění přípravy středoškoláků nejvíc pomohlo „zúžit nabobtnalé osnovy z matematiky, češtiny a některých dalších základních předmětů, protože žáci po přechodu na SŠ nezvládají základy“. Dále navrhuje dodržet výjimečnost víceletých gymnázií, kde by mělo studovat maximálně pět procent nejnadanějších žáků z populačního ročníku. „Maturitní zkouška na gymnáziích by měla být nikoliv na základní, ale pouze na vyšší úrovni,“ uzavírá Čípek.
Změny budou

Už příští rok se ale systém přijímaček změní minimálně v tom, že bude možní podat jen dvě přihlášky a žáci přijdou o možnost vzít zpět zápisový lístek, jímž potvrzují nástup do dané školy.

Na nedomyšlenost současného systému tří přihlášek si totiž stěžovala většina ředitelů SŠ. „Mezi třicítkou přijatých se většinou objeví stejná jména u tří podobně zaměřených škol. Znamená to zbytečné stresy jak pro neúspěšné uchazeče, tak pro vedení gymnázií,“ říká Jiří Růžička ředitel Gymnázia Jana Keplera v Praze 6. Ten dlouhodobě navrhuje, aby všichni zájemci dělali jednotné testy a podle získaných bodů byli přiřazeni na konkrétní školy.

Nahoru