Dnes je 27. 11. 2024
svátek má Xenie

Liberecký kraj přichystal revoluční změnu v hodnocení škol

Liberecký kraj má zájem na neustálém zvyšování kvality vzdělávání na středních školách, které zřizuje. O tom, že je to správná snaha, vypovídají i průběžné výsledky ankety uveřejněné na internetových stránkách kraje.

87% hlasujících úsilí kraje o zvýšení kvality vzdělávání podporuje. Resort školství, mládeže, tělovýchovy a sportu připravil stěžejní nástroj, kterým bude v následujících letech hodnotit kvalitu středních škol.

Rada Libereckého kraje na svém zasedání konaném 4. října 2011 schválila materiál „Hodnocení kvality vzdělávání škol a školských zařízení zřizovaných Libereckým krajem“, který bude v budoucích letech sloužit jako základní nástroj pro určení kvality jednotlivých, jím zřizovaných, středních škol.

„Platné znění školského zákona dává zřizovateli možnost hodnotit své školy a školská zařízení. Podmínkou je, že musí být předem zveřejněna kritéria pro hodnocení. Chceme tuto zákonnou možnost využít, a proto jsme materiál připravili a předložili k projednání radě kraje. Materiál přichází se systémem pravidelného hodnocení škol prováděného z hlediska potřeb a zájmů kraje, který tak může zohledňovat aspekty vázané na účel zřízení dané střední školy a jejím prostřednictvím naplňovat vlastní strategické a koncepční dokumenty. Při jeho zpracování jsme vycházeli i ze zkušeností krajů, v nichž má hodnocení škol zřizovatelem delší tradici“ doplňuje informaci Radek Cikl, náměstek hejtmana.

Pravidelné hodnocení středních škol zřizovatelem představuje vedle sebehodnocení prováděného samotnými školami a externím hodnocením prováděným Českou školní inspekcí další nástroj pro zjišťování kvality vzdělávání. Liberecký kraj se při hodnocení středních škol chce zaměřit zejména na vytváření podmínek umožňujících realizovat školní vzdělávací program, tedy na oblasti řízení školy, personální práce a zejména efektivitu nakládání s prostředky veřejných rozpočtů, se kterými škola hospodaří.

Hodnocení školy zřizovatelem bude probíhat ve dvou na sobě částečně nezávislých obdobích, a to šestiletém a jednoročním. Hodnocení šestileté etapy bude spojeno s hodnocením ředitele školy na konci jeho funkčního období, které by podle připravované novely školského zákona mělo trvat právě šest let. Z jednoročního hodnocení vyjde jedna střední škola, která bude pravidelně vyhlašována jako „Škola roku“. Tento titul s sebou přinese i významnou finanční injekci do rozpočtu oceněné školy.

„Věříme, že námi navrhované hodnocení přivítají i školy samotné. Jsme samozřejmě připraveni vést o detailech další jednání a všem zainteresovaným subjektům vysvětlit naši motivaci i zařazení jednotlivých hodnotících kritérií. Ta již byla diskutována i v rámci Výboru pro výchovu, vzdělávání, zaměstnanost a sport Zastupitelstva Libereckého kraje. Kompletní systém hodnocení škol zveřejníme v nejbližší době na internetových stránkách Libereckého kraje. Je pravděpodobné, že aspoň část kritérií využijí některé obce a města při hodnocení jimi zřizovaných škol a školských zařízení,“ předpovídá Radek Cikl.

Komentáře

Re: Liberecký kraj přichystal revoluční změnu v hodnocení škol

Už takhle mám pocit, že připadá na jednoho učitele více než jeden úředník ... a bude zřejmě hůř. Vznikne soutěž o to, kdo jim vleze hlouběji do řiti.

Nahoru

Re: Liberecký kraj přichystal revoluční změnu v hodnocení škol

Jako by těch revolucí bylo málo ! Zlatý úřednický zadky.

Nahoru