Rada Libereckého kraje na svém dnešním zasedání schválila zřízení záchytné stanice v Krajské nemocnici Liberec, a.s. Zahájení provozu se předpokládá od října 2012. Informoval o tom krajský radní pro zdravotnictví MUDR. Pavel Novák (ČSSD).
„V Libereckém kraji byla zrušena záchytná stanice v roce 2000, a jak se následovně ukázalo, nešlo o racionální rozhodnutí. Klienti, kteří jsou indikováni k pobytu na záchytné stanici, jsou vyšetřeni v nemocnicích LK na jejich ambulancích v případě mladistvých, těžce intoxikovaných či u klientů s dalším akutním zdravotním poškozením na lůžkových odděleních interny, chirurgie, popřípadě i dětském oddělení, jinak improvizovaně na psychiatrickém oddělení,“ uvedl krajský radní.
„Problémem při současné organizaci péče o intoxikované zůstává nepřiměřená zátěž personálu odborných pracovišť, především interních a chirurgických ambulancí, která jsou prioritně určena k ošetření pacientů s akutním poškozením zdraví. Pro ostatní přítomné pacienty to znamená zhoršení diagnostického a terapeutického klimatu navíc i ke komplikovanějšímu hygienickému standardu,“ doplnil s tím, že Liberecký kraj dotuje tuto činnost ročně částkou 5 miliónů Kč, která je rozdělena poměrem dle počtu obyvatel do jednotlivých nemocnic v LK.
Z těchto důvodů se podle něj začalo opět hovořit o vybudování záchytné stanice (ZS), a to v Krajské nemocnici Liberec, a. s. V této věci bylo jednáno s vedením nemocnice, problematika zřízení ZS byla projednána na jednání představenstva KNL dne 9. 12. 2011, představenstvo schválilo realizaci projektu s konečným termínem říjen 2012.
„Předpokládá se fungování záchytné stanice s počtem cca 10 lůžek, která zajistí ošetření intoxikovaných pro spádovou oblast Liberecka a okolí, Jablonecka a Turnovska,“potvrdil MUDR. Pavel Novák.
Intoxikovaní ze vzdálenějších míst (Frýdlantsko, Jilemnicko, Semilsko a Českolipsko) budou i nadále z praktickým důvodů/ošetřováni dle současných podmínek, tedy v nemocnicích Frýdlant, Semily, Jilemnice a Česká Lípa.
„Může však nastat situace, že Policie ČR i z těchto oblastí doveze intoxikovaného do Liberce, což nastává i při současném režimu. Vzhledem ke vzdálenostem jednotlivých částí kraje do Liberce však bohužel není reálné, vzhledem k problémům jejich transportu, aby záchytná stanice systematicky sloužila pro celý kraj,“ připomněl radní.
Další jednání byla vedena s ředitelem Panochovy nemocnice Turnov a se starostkou města Turnov, se starostou statutárního města Jablonec nad Nisou a ředitelem Nemocnice Jablonec n/N.
„Z výše popsaného vyplývá, že dojde k odlišnému přerozdělení finančního příspěvku LK na zajištění této služby, přičemž celková suma vynakládaná krajem, tedy pět miliónů korun, se nezmění. Krajská nemocnice Liberec a. s. pak obdrží součet dotací za Turnovsko, Jablonecko a Liberecko,“ uzavřel MUDr. Pavel Novák.