Krajský úřad Libereckého kraje vyhlásil výsledky soutěže "Dobrá půlka", kterou poprvé vyhlašoval v rámci projektu Slaďování pracovního a rodinného pracovního života zaměstnanců Krajského úřadu Libereckého kraje. Cílem soutěže bylo ocenit ty organizace z veřejného sektoru, které vytvářejí prostor pro rovné příležitosti k uplatnění potenciálu všech svých zaměstnanců.
Tématem soutěže byly příklady dobré praxe v uplatňování rovných příležitostí ve veřejné správě. Zapojily se do ní nejen obce a jejich úřady, ale také příspěvkové organizace zřizované krajem a obcemi. Slavnostní vyhodnocení soutěže proběhlo 4. prosince v sídle Libereckého kraje, kdy z rukou Ivany Hujerové, členky rady kraje pověřenou řízením resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a rozvoje venkova, a René Havlíka, ředitele krajského úřadu, čtyři oceněné organizace převzaly certifikáty. „V soutěži nešlo jen o rovné příležitosti žen a mužů na pracovišti, ale o všechny aktivity vedoucí k tomu, aby různé skupiny zaměstnanců, každá se svými potřebami, měly vyrovnané pracovní podmínky a také možnost uplatnění v osobním životě. Do soutěže se tak mohly přihlásit organizace řešící nejen otázky spojené s postavením žen a mužů na pracovišti, ale široké spektrum aktivit, které vycházejí vstříc představě férové organizace starající se o potřeby svých zaměstnanců,“ uvedla Ivana Hujerová.
Jako perspektivní organizace na dobré cestě ke změně v oblasti rovných příležitostí byl oceněn Domov důchodců Rokytnice nad Jizerou. Ocenění získal za aktivity spojené s přizpůsobením prostředí domova vlastními silami jak pro potřeby klientů, tak pro potřeby zaměstnanců a zapojování rodinných příslušníků zaměstnanců do aktivit pro klienty, které vytvářejí oboustranně podnětné prostředí.
Další ocenění získal Dům dětí a mládeže Vikýř Jablonec nad Nisou. Ačkoli by se mohlo zdát, že organizace tohoto typu má své pole působnosti z hlediska slaďování pracovního a rodinného života jednoduché, ve svých aktivitách ukazuje, jak plnit úlohu nejen střediska volného času pro děti, ale pro všechny občany. Zapojuje se do komunitního plánování, realizuje aktivity pro seniory a zdravotně postižené, vytvořila prostor pro matky s malými dětmi. A jak to v takové organizaci vypadá se slaďováním v případě zaměstnanců? „Pracovní doba ve Vikýři je od pondělí do neděle, od sedmi do dvaadvaceti hodin, záleží to na zaměstnancích. A když si to dobře naplánují, mohou své děti vzít s sebou,“ glosovala s trochou nadsázky ředitelka DDM Vikýř Martina Šípková.
Třetí ocenění získalo město Jilemnice, které zavedlo komplexní změny v řízení úřadu, podporuje řadu aktivit zaměřených na kvalitu výkonu veřejné správy, ale i týmového ducha zaměstnanců například i zřízením neformální komise „zdravého ducha“, která se právě stará o mimopracovní aktivity zaměstnanců. Město Jilemnice je výjimečné také tím, že jako jeden z mála úřadů v Libereckém kraji zavedlo a s úspěchy umožňuje zaměstnancům práci z domova. „Zavedení práce z domova vyžaduje nastavení vztahu vzájemné důvěry, ukazuje se ale, že pracovní výkon zaměstnanců neklesá, svou práci musí odvést,“ řekla k tomu personální manažerka úřadu Dagmar Ouhrabková.
Speciální ocenění obdrželo město Ralsko za první kroky při slaďování. Specifika tohoto čtvrtého největšího města v republice, co se týče rozlohy, není třeba představovat. Odborná porota právě proto ocenila kroky vedení úřadu, jež při předávání ocenění zastupoval starosta Miroslav Králík a tajemník Oldřich Němec, kterými podporují růst kompetencí úřadu pro rozvoj území a vztah úředníků k místu, jež spravují.
„Pro krajský úřad byla tato soutěž něčím novým. Obvykle se do soutěží hlásíme, tentokrát jsme to však byli my, kteří propagují a oceňují kvalitu,“ podotkl v závěru slavnostního předávání René Havlík, ředitel krajského úřadu, k samotné soutěži.
Soutěž byla vyhlášena v rámci projektu Slaďování pracovního a rodinného života zaměstnanců Krajského úřadu Libereckého kraje, který kraj realizuje za podpory Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.