Dnes je 23. 11. 2024
svátek má Klement

Fotovoltaika na střeše gymnázia v Lípě

náhledový obrázek

Kraj od příštího školního roku chystá změny v oborech vzdělávání na pěti středních školách

(hejtman Martin Půta, náměstek Jiří Čeřovský)

S účinností od 1. září 2025 chystá Liberecký kraj změny v oborech vzdělávání celkem na pěti středních školách, které zřizuje. Změny se týkají snížení či zvýšení kapacit v konkrétních oborech vzdělávání.

Úprava kapacit v jednotlivých oborech je běžnou praxí. Když škola potřebuje například otevřít nový obor, tak musí kapacity ubrat u oboru jiného. Ředitelé musí pracovat
s demografickým vývojem. Proto budou od prvního září dva z oborů označeny za dobíhající. Všechny návrhy jsme na Radě Libereckého kraje odsouhlasili. Nyní budou prostřednictvím krajského úřadu odeslány žádosti na Ministerstvo školství České republiky, které námi navrhované změny v rejstříku škol, jak věříme, provede s účinností k 1. září 2025,“
řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Na Střední zdravotnické škole v Turnově dojde od 1. září 2025 ke změně v učňovském oboru Ošetřovatel, kdy bude zvýšena kapacita oboru o 10 míst, tedy ze 40 na 50 žáků.

V současné době studuje obor ošetřovatel na turnovské zdravotní škole 35 žáků ve třech ročnících a dva žáci mají obor přerušený. Doposud škola otevírala vždy pouze dva ročníky,
a to z důvodu nedostačujících prostorových kapacit školy. Od školního roku 2024/2025 budou otevřeny všechny tři ročníky učňovského oboru, a to vzhledem k dostavbě Centra odborného vzdělávání, díky kterému se zvýší počet místností školy,“
vysvětlil náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost Jiří Čeřovský.

Podle ředitelky střední zdravotnické školy v Turnově Heleny Kučerové je v tuto chvíli kapacita oboru dostačující, ale na samotné hranici. Proto je zapotřebí vytvořit rezervu například pro případy, že se některý z žáků s přerušeným studiem rozhodne ke studiu vrátit.
Z uvedeného důvodu je zapotřebí kapacitu oboru navýšit. Celková kapacita školy, která je 410 žáků, zůstane zachována.

Na Střední zdravotnické škole a Střední odborné škole v České Lípě dojde od 1. září 2025 k navýšení kapacity maturitního oboru Praktická sestra ze 120 na 240 žáků
a maturitní obor Hotelnictví s kapacitou 120 žáků bude označen za dobíhající.

Důvodem žádosti o změnu v oborech je nízký počet maturantů oboru Hotelnictví. Tento školní rok má obor tři absolventy, příští školní rok postoupí ze stávajících devíti žáků do
4. ročníku čtyři žáci. Naopak zájem je o obor Praktická sestra, proto se kapacita oboru Hotelnictví převede ve prospěch zdravotnického oboru,“
uvedl Čeřovský.

Škola má odpovídají materiální vybavení pro odbornou část výuky zdravotnických oborů
a stále ho modernizuje. Má také kvalitní personální zajištění, a je schopna zajistit odpovídající kvalitu výuky dalších žáků maturitního oboru Praktická sestra. Zároveň reaguje na poptávku dominantního sociálního partnera, kterým je Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa, a. s.

Dojde k výměně kapacity za jiný aktivní obor, což je v souladu s kritérii Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky 2023–2027
i s Dlouhodobým záměrem vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje na období 2024–2028. Potřebnost absolventů oboru Praktická sestra na trhu práce je zcela zřejmá, stejně tak jejich následná uplatnitelnost,“
upřesnil náměstek Čeřovský.

Na Střední zdravotnické škole a Vyšší odborné škole zdravotnické v Liberci dojde od
1. září 2025 ke snížení kapacity učňovského oboru Ošetřovatel ze 180 na 70 žáků
a maturitního oboru Praktická sestra z 360 na 325 žáků. Zároveň bude snížena kapacita střední školy z 470 na 395. Dále bude zapsán nový akreditovaný vzdělávací program vyšší odborné školy Diplomovaná dentální hygienistka s nejvyšším povoleným počtem 90 studentů. V rejstříku budou také vymazána místa poskytovaného vzdělávání na adresách náměstí Osvobození 422/2, Česká Lípa, a 28. října 2707, Česká Lípa.

Důvodem snížení kapacity střední školy je opuštění pracovišť v České Lípě v ulici Osvobození a 28. října. S tím je zapotřebí upravit kapacity oborů vzdělání Praktická sestra
a Ošetřovatel. Pro obor Praktická sestra je v plánu přijímat do prvních ročníků vždy
75 žáků,“
řekl náměstek Čeřovský s tím, že kapacita je napočítána tak, aby bylo možné přijímat do prvních ročníků požadovaný počet 75 žáků s následnými případnými potřebami přestupů žáků v průběhu studia (4 roky studia x 75 žáků a 25 míst rezerva).

Ředitelka školy Jana Urbanová dále žádá o zápis oboru vzdělání Diplomovaná dentální hygienistka s kapacitou 90 studentů na vyšší odborné škole. „Podle slov ředitelky školy zdravotnická zařízení v regionu tento obor podporují a byla iniciátorem žádosti o zápis oboru vzdělání Diplomovaná dentální hygienistka do nabídky Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Liberci,“ dodal Jiří Čeřovský.

Vedení školy společně se sociálními partnery připravují společně podklady k akreditaci. Zároveň by zdravotnická zařízení uvítala co nejrychlejší provedení změn tak, aby byla reflektována potřeba zařazení Diplomované dentální hygienistky do nabídky vyšší odborné školy a následného uplatnění absolventů v jejich praxích,“ upřesnil náměstek. K otevření nového oboru se kladně vyjádřila i Česká stomatologická komora OSK Liberec, která vítá zápis s ohledem na nepříznivou personální situaci a potřeby preventivní péče pro obyvatele Libereckého kraje. Žádost je zároveň v souladu s kritérii uvedenými ve strategických dokumentech Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky 2023–2027 a Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje na období 2024–2028.

Pro nové zájemce by obor měl být otevřený od 1. září 2025. Zápisem oboru vzdělání nedojde k navýšení celkové kapacity vyšší odborné školy.

Na Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu dojde od 1. září 2025 k zápisu maturitního oboru Přírodovědné lyceum s kapacitou 120 žáků. Maturitní obor Ekologie a životní prostředí s kapacitou 120 žáků bude označen za dobíhající.

Statistické údaje úřadu práce ukazují, že absolventi oboru Ekologie a životní prostředí patří mezi deset nejčastěji registrovaných oborů na úřadech práce. Tato skutečnost naznačuje potřebu přizpůsobit oborovou strukturu a vzdělávací programy tak, aby lépe odpovídaly současným potřebám trhu práce a zajistily absolventům lepší uplatnění. Přírodovědné lyceum se zaměřením na širší spektrum přírodovědných disciplín poskytne žákům širší možnosti uplatnění jak v dalším studiu, tak v profesním životě. Zároveň tím rozšiřujeme nabídku všeobecně vzdělávacích programů v kraji. Přírodovědné lyceum bude prvním svého typu v našem kraji,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jiří Čeřovský.

Cílem oboru Přírodovědné lyceum je připravit absolventy pro úspěšné pokračování
v terciárním vzdělávání, zejména v oblastech technologie a přírodních věd. Absolventi získají základní odborné znalosti v technologických a přírodovědných disciplínách, včetně ekologie, fyziky, chemie, biologie a informačních a komunikačních technologií. Tato výbava jim poskytne pevný základ pro efektivní uplatnění na trhu práce, a to v laboratorních a provozních rolích, stejně jako v administrativních a správních pozicích.

Školní vzdělávací program vzniká ve spolupráci s renomovanými partnery, jako jsou Agrární komora Liberec, Jablonec nad Nisou, Regionální agrární rada Libereckého kraje, Agentura ochrany přírody a krajiny, Středisko ekologické výchovy SEVER, Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje STŘEVLIK, ČHMÚ, Astronomický ústav Akademie věd, Technická Univerzita v Liberci a Česká Zemědělská Univerzita v Praze. Odborné praxe pro studenty Přírodovědného lycea budou organizovány v kooperaci se sociálními partnery,
s nimiž škola úzce spolupracuje na tvorbě školního vzdělávacího programu. Zápis oboru Technické lyceum je zároveň v souladu s kritérii uvedenými ve strategických dokumentech Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky 2023–2027
a Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy Libereckého kraje na období 2024–2028.

Na Vyšší odborné škole mezinárodního obchodu a Obchodní akademii v Jablonci nad Nisou bude od 1. září 2025 obor Pojišťovnictví označen za dobíhající.

Důvodem žádosti je nízká poptávka ze strany uchazečů o studium. Poslední studenti konali absolutorium v roce 2020,“ upřesnil Čeřovský.

 

 

Kraj vybral firmu, která postaví fotovoltaiku na střeše gymnázia v Lípě

(hejtman Martin Půta, náměstek hejtmana Zbyněk Miklík)

Liberecký kraj podporuje alternativní zdroje energie. Myslí na budoucnost, a proto dlouhodobě usiluje o energetickou soběstačnost a osazuje sluneční elektrárny na střechy budov, které vlastní či institucí, které zřizuje. Členové rady na svém včerejším jednání potvrdili výběr firmy, která vyprojektuje a umístí fotovoltaiku na budovu Gymnázia Česká Lípa v Žitavské ulici.

Fotovoltaiky jsou již bez diskuze součástí naší energetické budoucnosti. Přímá přeměna slunečního záření na elektřinu totiž šetří nemalé finanční prostředky i životní prostředí,“ řekl hejtman Martin Půta.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky činila milion a půl korun bez DPH. Hodnotícím kritériem byl ekonomická výhodnost nabídky, tj. nejnižší nabídková cena. Do výběrového řízení se přihlásily dvě firmy: českolipská společnost SEPO solar plus, s.r.o., která nabídla cenu 1.362.363 korun bez DPH a pražská smart maintenance s.r.o., jejíž nabídka činila 767.750 korun bez DPH. Ta zvítězila.

Veřejná zakázka je vedena ve formě design & build. „Tento způsob se nám v minulosti osvědčil například při stavbách silnic a pomohl nám ušetřit nemalé finanční částky. V praxi to znamená, že stavební firma bude aktuálně reagovat na případné změny zadávacích požadavků,“ řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Nejvyšší výkon elektrárny bude 30 kWp. Případné přebytky energie budou směřovat do dalších krajských příspěvkových organizací v okolí, popřípadě do veřejné distribuční sítě. Součástí plnění zakázky je také pravidelná údržba po dobu tří let od předání a převzetí díla, a to vždy třikrát ročně v předpokládaném časovém rozsahu od tří do deseti hodin,” upřesnil Miklík.

Veřejná zakázka je v systému design & build. „Dodavatelský systém design & build se nám v minulosti osvědčil třeba při stavbách silnic a pomohl nám ušetřit nemalé finanční částky. V praxi to znamená, že stavební firma bude pružně a rychle reagovat na případné změny zadávacích požadavků,“ řekl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Sluneční elektrárny již kraj instaloval na střechu budovy D ve svém sídle, osadil je též na budovy svých příspěvkových organizací: na Gymnázium Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a Středisko ekologické výchovy v Hejnicích.

Malou elektrárnu pro výukové potřeby má Mateřská škola a Střední škola v liberecké ulici Na Bojišti, další elektrárna již pracuje na objektu výjezdové základny záchranářů v Hrádku nad Nisou. 

Do budoucna by se sluneční elektrárny měly objevit na výjezdové základně Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje v Jablonci nad Nisou, v zařízeních sociální péče TEREZA v Benešově u Semil a na budově APOSS ve Vratislavicích nad Nisou. Také na střeše Muzea Českého ráje v Turnově, na Střední škole gastronomie a služeb v Liberci
i Centru odborného vzdělávání Libereckého kraje na Střední zdravotnické škole v Turnově.


 


 

Kraj opraví silnice v Podkrkonoší

(hejtman Martin Půta, statutární náměstek hejtmana Jan Sviták)

Opravy a rekonstrukce silnic v regionu neustávají. Liberecký kraj vybral zhotovitele pro dva úseky v Podkrkonoší – Pasekách nad Jizerou a v okolí Nové Vsi nad Popelkou. Schválili to na svém úterním zasedání krajští radní.

Letos máme v krajském rozpočtu na rekonstrukce silnic a mostů přes 1,1 miliardy korun. Z toho dotace z evropských zdrojů bude přibližně 193 milionů korun. Od Státního fondu dopravní infrastruktury obdržíme také částku ve výši 170.443.009,77 korun,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Rekonstrukce kromě silnice číslo III/29057, která prochází Pasekami nad Jizerou čeká také navazující křižovatka se silnicí číslo III/29056 a navazující místní komunikace k Hořensku.

Rekonstrukce zlepší stavebně technický stav vozovky a sjednotí její šířku, zejména
v nezastavěné části od začátku úseku po otočku autobusu
. Silnice získá nové odvodnění. Svislé značení bude vyměněno a doplněno. Nové bude také vodorovné značení, upřesnil Jan Sviták, statutární náměstek hejtmana pro resort dopravy. „Podél vozovky se objeví nové betonové obrubníky, doplněny budou dlážděné rigoly, bezpečnostní a odvodňovací zařízení včetně opravy propustku. V Pasekách bude po pravé straně silnice vybudována nová patnáctimetrová výhybna.

Předpokládaná hodnota zakázky při zahájení zadávacího řízení činila 19.174.447,22 korun bez DPH. Přihlásily se pardubická společnost M – SILNICE spolu s pražskými firmami EUROVIA CZ a STRABAG Silnice a.s. S nejnižší nabídkovou cenou 16.411.977,12 korun bez DPH, tj. 19.858.492,32 Kč včetně DPH zvítězila poslední jmenovaná.

Další zakázka spočívá ve velkoplošné opravě krajských komunikací – silnice III/2849
a silnice III/28410 vedené mezi obcemi Syřenov, Nová Ves nad Popelkou a Krsmol.
„V tomto případě plánujeme recyklaci vozovky za studena na místě, vyčištění a obnovu příkopů a rigolů obnovu krajnic z recyklovaného materiálu, okrajů vozovky a vodorovného dopravního značení,vyjmenoval silniční práce náměstek Sviták.

Předpokládaná hodnota zadávacího řízení činila 9.960.428,47 korun bez DPH. Zájem projevily pardubická firma M – SILNICE a pražské společnosti COLAS CZ, EUROVIA CZ
a STRABAG Silnice. Také v tomto řízení zvítězila STRABAG Silnice a.s., za nabídkovou cenu 6.498.392,79 Kč bez DPH, tj. 7.863.055,28 Kč včetně DPH.

 


 

Zimní údržba pokryje téměř dva tisíce kilometrů silnic v kraji

(hejtman Martin Půta, statutární náměstek hejtmana Jan Sviták)

Členové rady na svém včerejším jednání odsouhlasili návrh Krajské správy silnic Libereckého kraje o zimní údržbě úseků silnic II. a III. třídy. Z celkové délky 2.055 km silnic II. a III. třídy ve správě kraje nebude na celkem 57,45 km z nich zajištěna sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí. Oproti uplynulému zimnímu období let 2023/2024 nedošlo k žádným změnám.

Téměř dva tisíce kilometrů silnic, o které se stará Liberecký kraj, bude během nadcházející zimy opět silničáři udržováno. Necelých šedesát kilometrů stejně tak, jako vloni, nebude. Důvodem je jejich malý dopravní význam,“ uvedl hejtman kraje Martin Půta.

Krajská správa silnic Libereckého kraje, příspěvková organizace, projednala návrh úseků
s příslušnými silničními správními úřady a místními samosprávami. Oproti zimnímu období 2023/2024 nedošlo ke změnám.

Krajští silničáři používají tři varianty úpravy – pluhování, sůl a zdrsňovací materiály jako je drť či písek,” vysvětlil statutární náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. „Pro zimní údržbu jsou dostatečně vybaveni potřebnou technikou – sypači, radlicemi a pluhy, sněhovými frézami, metači a nakladači.“

Zimní údržbou se podle pořadí důležitosti zmírňují závady vznikající povětrnostními vlivy
a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací a ve schůdnosti místních komunikací a průjezdních úseků silnic. Zimní údržba se provádí podle plánu zimní údržby.
V obvyklé zimní situaci vlastník (správce) komunikace odstraní nebo alespoň zmírní závady ve sjízdnosti (schůdnosti) komunikace v časových lhůtách stanovených plánem zimní údržby.


 

Mgr. Andrea Fulková

Oddělení tiskové a vnějších vztahů Libereckého kraje

Facebook: Libereckraj

X: Libereckykraj

Instagram: Libereckykraj