Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově představuje od neděle 31. 3. 2019 díla manželů Martiny a Františka Janákových. Výstava je třetí společnou prezentací těchto výtvarníků. První z nich se uskutečnila v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě v roce 2017, druhá se konala v Galerii Na Půdě ve Světlé N.S. v loňském roce. Oba výtvarníci představují především objekty vytvořené tavením převážně barevného skla do formy, které jsou dokončované broušením, leštěním a ručním lapováním. Jejich díla vznikají v úzké spolupráci, přesto ale zůstávají charakteristická pro každého z nich. Na výstavě je prezentován výběr jejich padesáti skleněných a keramických plastik a obrazů.
František Janák se společně se svou ženou Martinou Janákovou touto výstavou po několika letech vracejí do města Kamenický Šenov, kde pracovali na sklářské škole jako učitelé. František Janák zde působil několik let také jako ředitel školy a zástupce pověřené ředitelky. Dnes patří k velmi známým výtvarníkům a jeho proslulost v tavené a broušené plastice pronikla daleko za naše hranice. Na výstavě vedle volných objektů inspirovaných ženským tělem představuje také portrétní plastiky a obrazy. Tvorba Františka Janáka svědčí o neúnavné píli, cílevědomosti i uměleckých zápasech; je úctyhodná, inspirativní a neopakovatelně svá – tak jako její autor.
Martina Janáková se sklářské tvorbě intenzivně věnuje od okamžiku setkání se svým manželem Františkem Janákem. Se sklem se rychle sžila, což dokazují její úspěchy a ocenění na výstavách doma i v zahraničí. Po celou dobu své výtvarné činnosti se zabývá také keramickou tvorbou. Autorčiny práce výrazně odráží dění v jejím životě i emočně silná témata, která ji oslovují. Do svých plastik vkládá část vlastní duše i potřebu přeměnit v dílo své hluboké niterné prožitky; právě toto procítění její díla prozařuje, oživuje a zlidšťuje. V současné době pracuje Martina Janáková jako pedagog na Akademii ve Světlé n. S.
Oba výtvarníci prošli dlouhou cestu, která je v jednom okamžiku spojila. Tam někde před lety vznikl ještě nepojmenovaný počátek studia Vedvou. Jsou dokonale sehraní. Vzájemné konzultace a souznění umocňují radost z individuální a přece společné tvořivé práce ve společném ateliéru a dílně. Jejich tvorba vypovídá o hloubce vnímání, řemeslné zručnosti i schopnostech převést vlastní představy do skleněné a keramické hmoty. Jeden druhému se stali oporou, poučením i inspirací v práci i životě.
Vernisáž výstavy v sobotu 30. března od 14:30.