Dnes je 24. 11. 2024
svátek má Emílie

Jak bylo v Akademii?

K třetí besedě během jednoho týdne jsem zvolil pro mne zcela neznámé prostředí Akademie Jana Amose Komenského. Tato vzdělávací instituce má řadu poboček v naší vlasti, ta naše sídlí v Mariánské ulici, tedy necelých 5 minut chůze nad hlavním českolipským náměstím.

Zvenčí nic moc dům sevřený mnoha dalšími v souvislé řadě. Místnost konání přednášek byla typu školních učeben, tedy oproti předchozím se mi strohostí nijak nezamlouvala. Akademie pořádá řadu doškolovacích, jazykových a i jinak vzdělávacích kurzů pro dospělé a také řadu besed navazujících na přednášku hlavního řečníka. Tím bývají osobnosti města a mnohdy i hosté odjinud.

Ve čtvrtek 17. ledna zde byla od 19. hodin hostem paní Petruška Šustrová z Prahy, kdysi levicově založená studentka, po roce 1969 politický vězeň, mluvčí Charty 77, překladatelka a novinářka. Má toho za sebou dost. Uvedl ji do přednáškové místnosti v patře profesor Zdeněk Pokorný, někdejší starosta města. Spolu se mnou dorazila v mrazivém večeru necelá dvacítka lidí, kteří se po zhruba hodinovém úvodním vyprávění paní Šustrové pustili do debaty kolem amnestie prezidenta Klause a voleb jeho nástupce. Já musel kvůli pozdní večerní hodině a spojení autobusu odejít po 90 minutách, přece však ta beseda i s vyprávěním životního příběhu hosta pro mne byla zajímavá, zcela jiná než ty předešlé. Diskusi v době mé přítomnosti spojovalo hlavně téma amnestie lidí, kteří okradli stát o miliony a ještě si činí nároky na odstupné. Jen několik dotazů a polemik se týkalo i hosta, takže jsem snad tím předčasným odchodem o moc nepřišel. A omlouvám se za nekvalitní fotku, moc to s fotoaparátem v místnostech neumím.

(příště: Přednáška v ulicích)

Komentáře

Re: Jak bylo v Akademii?

Vážený pane Starý!

Oproti mnoha jiným, nemám shodně s Vámi problém prezentovat se pod autentickým jménem! Prosím, vnímejme tak následující komentář a jeho důvěryhodnost...

Akademii také pamatuji a znám! Dokonce z dob, kdy například pan "profesor" Pokorný (úvozovky úmyslně, titul profesor by dle mého názoru měl být spojován výhradně s řádně jmenovanými vysokoškolskými profesory a nikoliv se středoškolskými pedagogy, kde je dosti matoucí) byl velice aktivní lektor, a to napříč všemu, od sexu a manželského soužití, po estetiku či VŘSR nebo Husáka. Pan magistr Smejkal byl hlavní tvůrce tzv. ročního kalendáře hlavních politických a kulturních výročí. Zapojena byla řada dalších vynikajících odborníků ze všech oblastí společenského dění! Osobně to nikomu nevyčítám, žili někde, nějak..., já ostatně také! Pan Pokorný, pan Smejkal a mnozí další byli a mnohdy stále jsou mezi vynikajícími lektorskými osobnostmi...Jejich znalostí jsem si vždy vážil! Díky skvělým lektorům patřila Akademie v době socialismu mezi nezastupitelné osvětové subjekty, v oblasti mimoškolského vzdělání patrně byla nejlepší!

Bylo by nesporně zajímavé vnímat vzpomínky tehdejší vynikající tajemnice, paní Drahušky Vokaté, která je stále v dobré životní pohodě. U ní tehdy začínala jako administrativní pracovnice současná ředitelka AJAK! Je jistě velice dobré, že dnešní aktivity Akademie jsou v oblasti mimoškolského vzdělávání neméně pestré a užitečné a mají své aktivní zájemce a posluchače. Výhrady jsem opakovaně měl k aktivitám AJAK ve vysokoškolském školství a to ve shodě se stanovisky státní akreditační komise profesorky Dvořákové. V dnešní době kupování si diplomů, titulů a vzdělání, to však není nic zvláštního...

Nahoru