Česká Lípa je kulturní město a každé takové město musí mít svého slammera či slammerku. Staň se účinkujícím nebo divákem prvního ročníku souboje ve slam poetry. Slam poetry je specifický styl básnického projevu, který nemá jasně určené hranice. Rozprostírá se někde na poli květnatých básní, improvizace, rapu bez podkresu, stand-up výstupu a především autorské tvorby, která je procítěná až za humna. Tak hovoří o historicky prvním souboji organizátor akce, milovník kultury Dan Schiffner.
Je nějaký návod pro všechny zúčastněné, jak by mělo slam poetry vypadat?
Není a neměl by být. Musí to vycházet z tebe. Od srdíčka. Jsou jistá omezení dle oficiálních pravidel, jako například autorský text, maximální délka vystoupení tři minuty, ale jinak je to na tobě. Jaké si zvolíš téma, co chceš sdělit, jaká bude dikce. Jsi jen ty, mikrofon a divák. Mantinel jsi jen sám sobě. A z pohledu návštěvníka? Nic neočekávej a buď připraven na všechno.
Kdo se může přihlásit?
Přihlásit se může kdokoliv, kdo si troufne. Věkové omezení není. Potencionální účastník by měl mít špetku básnického střeva, ochotu vystoupit, připravené dva texty a přijít včas, v sobotu 27. dubna v 19 hodin do Bílýho černocha.
Co je dle tvé definice slam poetry?
Škatulkovat slam poetry je hřích. Je to umění. Je to zábava. Je to poezie. Je to divadlo. Je to improvizace. Je to, co chceš. Každý si najde, co potřebuje. Setkáš se s texty, které tě chytnou svojí hloubkou. Někdy si poslechneš vystoupení, které ti protrhne bránici. Slam poetry pro mě znamená bezprostřednost. Prostor pro hraní. Možnost, jak dostat poezii mezi lidi, zábava a překonávání sebe sama.
Vyzkoušel sis slam poetry osobně?
Ve větší či menší míře zkouším slam poetry celý život, aniž bych o tom věděl. Během divadelních zkoušek jsme vytvářeli příběhy a dávali je do rýmů. Jen jsme nevěděli, že se tomuto specifickému vystupování říká slam poetry. Nemluvě o pokusech v období puberty stát se českým 50Centem. Většina mých myšlenek na slam poetry se točí kolem hlubokých otázek, jako proč je paštika ve tři ráno tak přitažlivá. Oficiálně jsem nikde nevystupoval, ale pokud bude málo účastníků, tak nejspíš budu. Původně jsem chtěl vyrazit za hranice okresu, ale nakonec jsem se rozhodl uspořádat slam v našem městě. Objevit skryté talenty, obohatit kulturu v České Lípě a dát příležitost jedincům, kteří mají chuť vystoupit, ale zároveň je trošku brzdí strach.
Jak vypadá takový souboj?
Soutěžící se rozlosují do dvojic a vylosují si pořadí, v jakém budou vystupovat. Následně mají tři minuty na to, aby ohromili svým vystoupením porotu, která je náhodně vybrána z řad publika. Nesmí se používat rekvizity nebo kostým. Fantazii a improvizaci se meze nekladou. Diváci se mohou zapojit hned ve dvou případech. V prvním případě je to již zmíněná porota. V tom druhém případě aktivně zasahují do vystoupení a je jen na slamerovi, jestli je svojí improvizací zatáhne do děje, nebo ne. Na konci každého kola porota udělí body, vybere se vítěz kola a takto se postupuje až k absolutnímu vítězi.
Jak by měl dle tvého vypadat večer u Černocha?
Rád bych, aby se přihlásil co největší počet soutěžících. Ať už jedinci, kteří o tom přemýšlí dlouho, nebo ti, kteří si to chtějí vyzkoušet. Aby našli odvahu a překonali své strachy z vystupování. Nebáli se jít s kůží na trh. Aby dali to nejlepší ze sebe. Slam poetry je hodně o zkušenostech a někdy se začít musí. Kde jinde než v domácím prostředí. Aby přišli diváci, kteří jsou otevřeni novým věcem, kteří podpoří soutěžící ve chvílích, kdy se nebude dařit, a ocenili jejich snahu. Zkrátka aby byla příjemná, pohodová atmosféra, navzájem jsme se obohatili o nové zážitky a zkušenosti. A především vybrali slamera nebo slamerku České Lípy pro rok 2019.
Slam poetry – večer nabitý poezií a energií, U bílýho černocha, 27. 4., 19:00.
Pro přihlášku a více informací pište na leipa@email.cz.