Více než čtyřicet bodů mělo na programu letošní třinácté zasedání Zastupitelstva města Nový Bor, které se konalo ve středu 23. listopadu. Tím stěžejním pak bylo projednávání možností omezení hazardu v Novém Boru a příprava novely obecně závažné vyhlášky.
V úvodu jednání nejprve starosta města Jaromír Dvořák informoval přítomné zastupitele o proběhlých jednáních, která vedení města uskutečnilo v uplynulém měsíci.
„Přijali jsme například novou koncepci činnosti Městské policie, která bude více spolupracovat s Policií ČR, a to zejména formou společných hlídek a kontrol. Pověřil jsem také velitele městských strážníků Jiřího Zemance vypracováním podrobné statistiky kriminality, abychom mohli sledovat trend vývoje v oblasti negativních společenských jevů. Rovněž jsme iniciovali několik schůzek mezi Policií ČR, Městskou policií a orgány sociálně právní ochrany dětí a dohodli se na společném postupu v situacích, kdy jsou zaznamenány případy kriminality, v nichž figurují děti jako pachatelé, svědci či oběti. V této souvislosti rovněž probíhají i školení příslušníků policie, městských strážníků a zaměstnanců škol,“ uvedl starosta města Jaromír Dvořák. Ten pak mimo jiné doplnil, že uskutečnil i návštěvu obce Obrnice v Ústeckém kraji, která úspěšně řeší soužití většinové skupiny obyvatelstva s romskou minoritou.
„V této problematice se rýsují další možnosti, jak složitou situaci zlepšovat. Jedním ze způsobů může být mnohem větší zapojení terénních pracovníků,“ upřesnil Jaromír Dvořák.
Policejní posily ve městě zůstanou i nadále
V souvislosti s bezpečnostní situací v Novém Boru dostali slovo rovněž zástupci Policie ČR, kteří byli na zasedání Zastupitelstva města rovněž přítomní.
„Mediální obraz Nového Boru je do značné míry zkreslený. Situace zde není tak alarmující, jak je mnohdy prezentováno českými, ale bohužel i zahraničními novináři. Přesto policejní posily ve městě zůstanou až do odvolání. Občané tak i nadále musejí počítat se zvýšenou kontrolní činností,“ sdělil plukovník Petr Rajt, vedoucí územního odboru Police ČR v České Lípě.
O omezení hazardu se bude hlasovat v prosinci
Vyšší bezpečnost obyvatel města byla také důvodem, proč město chce schválit novelu obecně závazné vyhlášky, jež by dále výrazně omezovala hazard. Právě tento bod programu zasedání se stal tím, o kterém se vedla konstruktivní diskuze.
„Novela loterijního zákona, kterou v současnosti projednává parlament, je značně kontroverzní. Zatím není vůbec vyjasněný legislativní rámec, se kterým musí být naše obecně závazná vyhláška v souladu. Po konzultacích s právníky jsme tak dospěli k názoru, že je nyní zatím nejvhodnější vyčkat, neukvapovat se a o přesném znění vyhlášky hlasovat až na zasedání zastupitelstva v prosinci,“ navrhl Jaromír Dvořák. Jeho názor pak podpořili i zastupitel Viktor Novotný nebo Jiří Anděl, vedoucí Finančního odboru Městského úřadu, který novelu připravuje.
„Zákon je v tuto chvíli naprosto nejasný. Nerad bych se dočkal toho, že kvůli rozporu vyhlášky se zákonem budou městu hrozit soudní pře. Proto také souhlasím s tím, aby se o konkrétní podobě novely obecně závazné vyhlášky omezující hazard hlasovalo až v prosinci, kdy snad bude zřejmější, jaké znění bude nový loterijní zákon nakonec mít,“ řekl zastupitel Viktor Novotný.
Jiří Anděl, vedoucí Finančního odboru Městského úřadu pak přítomné zastupitele i veřejnost ujistil, že prosincový termín schvalování novely obecně závazné vyhlášky nepředstavuje riziko prodlení.
„Pokud se bude hlasovat 14. prosince, není nám známa žádná překážka, pro kterou by vyhláška nemohla nabýt účinnosti od 1. ledna 2012,“ uvedl Jiří Anděl, na něhož navázal Josef Chýle, tajemník Městského úřadu.
„Zákonná lhůta pro vyhlášení přijatých právních aktů obce zveřejněním na úřední desce je patnáct dnů. Žádného promeškání se v tomto případě nemusíme obávat,“ uzavřel Chýle.
Na základě těchto argumentů a podaných informací pak zastupitelé rozhodli, že o konkrétním znění obecně závazné vyhlášky omezující hazard v Novém Boru budou hlasovat až následující měsíc.
V Novém Boru vznikne kluziště
Zastupitelé na svém třináctém zasedání mimo jiné schválili také účelovou dotaci ve výši padesát tisíc korun pro TJ Jiskra Nový Bor. Ta bude použita na náklady spojené se zprovozněním nového kluziště, které vznikne v prostoru areálu novoborského koupaliště. Cílem je rozšířit možnosti a nabídku zimních sportovních aktivit pro novoborskou veřejnost.
Ke svému, letos poslednímu zasedání, se novoborští zastupitelé sejdou ve středu 14. prosince.
Komentáře
Jako za komunistů. Paní Maněnová je placená za chvalozpěvy.
27. Listopad 2011 - 22:22 | Josef Doškář
Pár sloupečků
Omezení heren je rovněž jedním z požadavků petice, jíž iniciativa novoborských žen a matek Bezpečí domova adresovala premiérovi Petrovi Nečasovi. Od zpřísnění pravidel si místní slibují snížení kriminality a vyšší bezpečnost.
I politické strany v předvolebním boji lákaly voliče na boj proti kriminalitě, hernám a drogám.
Ve článku není velmi sympatická informace o závěru finančního výboru. Finanční výbor doporučuje jednomyslně herny v N. Boru zrušit. Politické klábosení ( před ZM) v restauraci Ajeto vše změnilo.
Koaliční zastupitelé se zřejmě nechali přesvědčit argumenty, že právníci radí automaty nerušit , protože majitelé heren se budou soudit a město to prohraje a platit a platit.
Zatímco, když automaty nezrušíme budeme mít penízky z klasických automatů a majitelé heren se již nechali slyšet, že budou své zisky přenechávat / z video loterijních terminálů/ šachistům fotbalistům, kultuře apod..To bychom byli, ale hlupáci. Vždyť ty herny nejsou tak hrozné. Horší jsou drogy a výkup kradených „odpadů“. Pan V. Novotný dokonce spočítal, že když to dobře dopadne, město by mohlo mít 5 nebo i více miliónů ročně.
Města jako Rokycany, Litvínov, Jiříkov , Bystřice, Bohumín, Františkovy Lázně a další se nebojí.
Josef Novotný ( poslanec za VV) a další se opírají o dva nálezy ÚS. Situace je přehledná i bez právního rozboru. O tuto skutečnost se opírají města, která hazard zakázala..
Nález Ústavního soudu konečně prokázal i to, že Poslanecká sněmovna je spolek lokajů hazardu. Na to jsem ji upozorňoval už po prvním nálezu tohoto soudu. Jedině u Věcí veřejných nenašla odezvu věta ve smyslu, nechme už ten hazard být," dodává poslanec za VV Josef Novotný.
Ústavní soud rozhodl nejdřív na případě Chrastavy a nově i Františkových Lázní, že se oba typy hazardních přístrojů, starší mechanické výherní přístroje i moderní video loterijní terminály, musejí řídit stejnými pravidly. „Jenže tzv. Farského novela tuhle rovnováhu neuznává. Dává totiž provozovatelům tři roky na to, aby odstranili video terminály z obcí, pokud tak rozhodnou místní vyhlášky, zatímco mechanické přístroje v takovém případě musejí zmizet už do roka," vysvětluje Novotný / poslanec za VV, nemá s borským V.Novotným, nic společného/.
Nahoru