![](https://www.i-noviny.cz/sites/default/files/imagecache/width800/img/clanky/barta/nahledy/v-novem-boru-jsou-transparentni-i-verejne-zakazky-maleho-rozsahu.jpg)
Město Nový Bor bude v příštím roce hospodařit s příjmy ve výši téměř 172 miliony korun. Občanům není lhostejné, jak bude s penězi naloženo, a proto požadují, aby byly průhledné také veřejné zakázky.
„Transparentnost veřejných zakázek je dána zákonem o veřejných zakázkách 137/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů,“ připomněl Miroslav Jeništa, vedoucí odboru rozvoje města a zároveň garant problematiky veřejných zakázek. „Zákon se však vztahuje pouze na veřejné zakázky podlimitní (od 2 milionů na dodávky a služby, od 6 milionů na stavební práce) a na zakázky nadlimitní (od 4 milionů 997 tisíc na dodávky a služby, od 6 milionů na stavební práce),“ upozornil. „Naproti tomu veřejné zakázky malého rozsahu (pod 2 miliony u dodávek a služeb a pod 6 milionů u stavebních prací) jsou ošetřeny § 6 zákona o veřejných zakázkách, který klade důraz na transparentnost, rovné zacházení a nediskriminaci,“ dodal vedoucí odboru rozvoje města. Všechny tyto zakázky musejí být zveřejněné na úřední desce a v informačním systému veřejných zakázek (uveřejňovací subsystém spravovaný Českou poštou).
Starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (TOP 09-SLK) podotkl, že právě jeho strana má transparentnost veřejných zakázek ve volebním programu, a zmínil rok 2008, kdy
město Nový Bor přijalo vnitřní směrnici o postupech při nákupu zboží, služeb a stavebních prací, v níž je upraven právě postup pro veřejné zakázky malého rozsahu, které nejsou blíže ošetřeny zákonem. “I zakázka za jednu korunu je de facto veřejnou zakázkou. Ve vnitřní směrnici jsou stanovené limity, podle kterých se postupuje při nákupu dodávek, služeb a stavebních prací. Veřejné zakázky od 200 tisíc korun musejí být zveřejněné na úřední desce a jsou také k dispozici na webových stránkách města v sekci veřejné zakázky,“ zdůraznil starosta. „Vnitřní směrnice je zpracovaná v souladu s pravidly pro příjemce dotací z evropských fondů a jde dokonce nad rámec těchto pravidel. Seznámit se s ní může každý, kdo má o tuto problematiku zájem, je zveřejněná v sekci veřejné zakázky na webu města,“ doplnil Jaromír Dvořák.
Miroslav Jeništa poukázal na to, jak důležitou roli hraje v souvislosti s veřejnými zakázkami rada města. „Schvaluje záměr veřejné zakázky, následně schválí její vyhlášení, schválí členy komise určené pro posouzení a hodnocení nabídek. Když je vybrán zhotovitel díla, schvaluje jej opět rada města, a to na základě doporučení hodnotící komise. Výsledek je opět zveřejněný na úřední desce a elektronické úřední desce.“
Transparentnost vlastní realizace zakázky je zajištěna technickým dozorem investora, který kontroluje zda je dílo prováděné v souladu s vydaným stavebním povolením, projektovou dokumentací a nabídkou vítězného zhotovitele (zejména smlouvou o dílo a položkovým rozpočtem.)
Nabízí se otázka, jaká role přísluší zastupitelstvu v případě veřejných zakázek. „Zastupitelstvo schvaluje rozpočet a v případě, že smlouvy svým plněním přesahují rozpočtový rok, pak schvaluje i konkrétní smlouvu o dílo,“ uvedl Miroslav Jeništa a doložil to příkladem projektu dostavby sklářského muzea. Dotace byla městu přidělena v letošním roce, ale stavba bude realizována v letech 2010 až 2011, to znamená, že doba realizace přechází do dalšího rozpočtového období. Proto musí být smlouva o dílo schválena, dle platné vnitřní směrnice, výhradně zastupitelstvem města. „Nabídku na veřejnou zakázku může investorovi (městu) podat kdokoliv, aniž byl investorem vyzván a bez ohledu na to, jaká je předpokládaná hodnota veřejné zakázky. Zadávací dokumentace k jednotlivým veřejným zakázkám je vždy zveřejněna na úřední desce i webových stránkách města a zájemci k ní tak mají neomezený přístup,“ uzavřel Miroslav Jeništa.